Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Uçaklar
 Modelsitesi Forumu : Uzaktan Kumandalı Modeller : Uçaklar
Mesaj icon Konu: 1/7 Hawker Hurricane Türk Hava Kuvvetleri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Clio172
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2009 Saat 12:15
Evren, bizi bu tip detaylandyrmalara aly?tyrdy?yn için hayranly?ymyzy gizleyebiliyorduk ama eline sa?lyk demeden duramyyaca?ym....

Gövde arkasy kaplama için para?üt ya da yelken (spin) bezi olabilir mi?

Bunu çakma syrasy bende di mi? :P

Yyi bayramlar, kolay gelsin.
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 44
Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2009 Saat 15:27
Abi sesini duymak güzel, bide yüzünü gördük mü cennetli?iz demektir :)
Güzel sözlerin için te?ekkürler. Söyledi?in kuma?yn uçak kaplamasy için olan özel bir versiyonu var aslynda. Bizim Oykun planörlerinde denemi?ti ama memnun kalmamy?ty. Onun "fabric" dokusu "over scale" kaçyyor bide :):):)

Dün sinirler üzerine gelen "rib tape" detaylaryny eklemeye ba?ladym. Bu yöntem i? yapacak gibi görünüyor ?imdilik. Bu ak?am denem amaçly ince bir kat boya atar sonucu görürüm artyk...
Model bitsin de çakan sen ol :)
Ö. Evren Varol
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2009 Saat 23:25
Ben de bu uça?yn 1/48 plastik modelini yapan bir modelciye "Bez kysmynda metalik eskitme yapmy?syn, uça?yn bu bölümü metal de?il, bez. Boya dökülmez" demi?tim de a?yr hakaretlere maruz kalmy?tym. Aman dikkat :)
Ellerinize sa?lyk. Ylk uçu? haberini merakla bekliyoruz.
Tolga
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2009 Saat 00:02
Orjinalini yazan: tozbek

Ben de bu uça?yn 1/48 plastik modelini yapan bir modelciye "Bez kysmynda metalik eskitme yapmy?syn, uça?yn bu bölümü metal de?il, bez. Boya dökülmez" demi?tim de a?yr hakaretlere maruz kalmy?tym. Aman dikkat :)

Yyi zamanyna denk gelmi?sin.Bugünlerde saldyrmaya da ba?lady.
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2009 Saat 10:06
Kuma?ta metal eskitmesi iyiymi? gerçekten :)
Benim bildi?im kuma?larda kyrmyzy bir dop kullanyyorlarmy? ama tabi gümü? dop kullandylarsa o ayry...

Kobay kuyruk üzerinde birkaç deneme yapabildim. Ynce esakiden yapty?ym bantlar olmasy gerekenden de zor görünür oldular. ?imdilik en iyi sonucu maskeleme ve astarlama ile elde ettim... Ak?am foto?raflaryny koyarym...

Ylginize te?ekkürler
Evren

Ö. Evren Varol
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2009 Saat 22:04
Kobay parçamyzyn alt yüzeyinde iki farkly yöntem ile detaylandyrma denemesi yaptym.

Bu tür tayyarelerde, kuma? kaply yüzeylerde, kuma?y iskelete tutturduktan sonra (genelde bu tutturma iple özel bir ?ekilde ba?lamak suretiyle oluyor, adyna da "rib stiching" diyorlar) dü?ümlerin veya tutturma mekanizmasy her ne ise, onlaryn üzerine ?erit ?eklinde bir kuma? daha yapy?tyrylyrmy?. Bu ?eride de "rib tape" derlermi?... En son olarak da tüm yüzeyin etrafyny dönen ?eritler yapy?tyrylyrmy?.
?imdi benze?tirmeye çaly?ty?ym detaylar i?te bu ?erit kuma? eklemeleri. Gerçek uçakta bu ?eritler ancak birkaç metre yakyndan seçilebilirler. Gerçekteki bir metrenin bizim modelde yakla?yk 15cm ye tekabül etti?i dü?ünülürse, amaç en fazla 30-40cm mesafeden net bir ?ekilde seçilebiln, uzakla?tykça gözden kaybolan ?ekilde bu detaylary verebilmek...

Denedi?im ilk yöntem, gerçekte oldu?u gibi, mevcut kaplamanyn üzerine ?eritler yapy?tyrmak oldu. ?erit olarak da ince esaki kullandym. Ama sonuç pek iyi olmady.

Sadece boyama sonrasy ?eritler ancak 10cm yakyndan görülebilir durumdaydy, ancak biraz zympara ile a?yndyrma sonrasy resimdeki hale geldiler. Tabi gerçekte biraz eskitme yapylacak olsa bile alttan sary çykmasy sözkonusu de?il :):)
Dahasy, elimdeki referans foto?raflarynda, bu hurricane'in yatay ve dikey kuyruklarynda tam sinir üzerinde oluk benzeri bir kanal oldu?u görülüyor. Sadece ?erit yapy?tyrarak bu görüntüyü yakalamam çok zor...

Ben de biraz daha zahmetli olan ikinci yönteme, maskeleme-astarlama yöntemine yöneldim.
Bu yöntemi aslynda daha önce birbirinin üzerine binene metal panel efekti yaparken kullanmy?tym. Yöntemin manty?y, seviye farky olan bir yere, alçak kalmasy gereken taraftan maskeleme yapyp, biraz dolgu özelli?i olan bir astar boya ile tam bu maskenin synyryny birkaç kat boyayyp maske söküldü?ünde ufak bir seviye farky yakalamak...

Gelelim bizim zavally kobay kuyru?a :)

Önce bu kuma? ?eritlerinin gelece?i yerlerin dy? taraflaryny maskeledim.

Hem kaplama hem maske bandy ayny renk oldu?u için görüntü çok net de?il kusura bakmayyn :)

Sonrasynda 1.5mm lik ?eritler ?eklinde kesti?im maske bantlaryny da bu ana maskelerin ortasyna, tam sinirlerin üzerine yapy?tyrdym ve üzerlerinden astarla geçtim...

Gerçek uçaktaki resimlerde bantlaryn hepsinin tam olarak ayny ?ekilde olmady?yny gördü?üm için, kendimce ben de burdaki bantlary ve oluklary rastgele bir ?ekilde çe?itlendirdim :)

Astar kuruyup bantlar söküldü?ünde ?öyle bir görüntü oldu:

(arada maskeleri sökerken kazaya u?rayan ?eritler oldu ama boyadan sonra bunlar pek görünmeyecek)

Sinirler üzerindeki bantlar bitince (Aslynda arada bikaç tane daha bant var atlady?ym, artyk sonradan bi çaresine bakycaz :) ) çerçeveyi dönen bantlary da ayny yöntemle yaptym ve esas sonucu görebilmek için inceden boya attym. (buarada söümona "sky" diye atty?ym bu rengi hiç be?enmedim, Gunzenin sky rengi edilinecek anla?ylan :) )

Uniform ve mat renkten dolayy olsa gerek, foto?raf makinasy tam odaklayamyyor bir türlü, resim çok net göstermese de gerçekteki görüntü beni tatmin etti...

Ufak bir not, gerçekte bu kuma?laryn kenarlary düz de?il tyrtykly oluyor, ancak bu tyrtyklary bu ölçekte göstermeye çaly?mak çok riskli oldu?u için özellikle yapmadym. Çözümüm de bu tyrtyklaryn görünmesi gereken (model ölçe?inde) 15-20cm mesafeye yakla?an olursa vurmak olacak :):):) Söylemedi demeyin...

Düzenleyen kurppi - 01/12/2009 Saat 22:06
Ö. Evren Varol
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2009 Saat 22:21
Bu da hiç kuma? gibi durmuyor :P... ah vurma, tamam olmu? valla...
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2009 Saat 22:28
Orjinalini yazan: Clio172

Bu da hiç kuma? gibi durmuyor :P... ah vurma, tamam olmu? valla...

Abi söz üst tarafta daha çok çaly?aca?ym... :):)
Ö. Evren Varol
IP
Terminatör
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 220
Alıntı Terminatör Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2009 Saat 15:44
Evren'bey ellerinize sa?lyk,gayet güzel gidiyor,in?allah Müze'nin 2011 deki yap-uçur yary?masynda uçurursunuz, bizlerde görürüz,büyük bir ihtimalle Hazerfen'de olacak bundan böyle yary?malarda sadece uçan modeller olacak sadece 2010 da yok,özellikle RC model yapan arda?lara duyurulur.Plastik model yary?masy yok, tarihe kary?yyor.

Düzenleyen Terminatör - 03/12/2009 Saat 15:47
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2009 Saat 22:11
Orjinalini yazan: Terminatör

Evren'bey ellerinize sa?lyk,gayet güzel gidiyor,in?allah Müze'nin 2011 deki yap-uçur yary?masynda uçurursunuz, bizlerde görürüz,büyük bir ihtimalle Hazerfen'de olacak bundan böyle yary?malarda sadece uçan modeller olacak sadece 2010 da yok,özellikle RC model yapan arda?lara duyurulur.Plastik model yary?masy yok, tarihe kary?yyor.

Te?ekkür ederim.
Bu bahsetti?iniz yary?ma FAI F4C türü bir yary?ma my olacak? Detayly bilgi vermeniz mümkün mü?

Ö. Evren Varol
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2009 Saat 00:28
Erdinç Abi konuyu biraz açabilir misin? Neden iptal olmu?, müze neden yyllar sonra uçan modelcilik konusunda bir organizasyon yapyyor?

Çok te?ekkürler,
Tolga
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2009 Saat 02:14
Ihmpmuk yary?malary iptal artyk yani, bu mudur?
I feel the need The Need for Speed...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2009 Saat 08:21
Melih;

Teknik olarak yary?ma aslen Müze' nin yapmy? oldu?u bir yary?ma.

Y.H.M.P.M.U.K' un yapm? oldu?u geleneksel bir yary?ma yok maalesef.

Yary?ma ile Kulübü ba?da?tyrmak do?ru olmaz sanyrym.

Bundan 3 sene önce de yary?ma yapylmamy?ty. Son 2 senedir ise yapyldy.

Sanyrym aslen bu iptâllerin sebebinin bilinmesi gerekli ki alynabilecek önlem varsa alynsyn. Böylece kültür geli?imine yardymcy olacak bu hobinin etkinliklerinden birisi de devam edebilsin.
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Terminatör
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 220
Alıntı Terminatör Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2009 Saat 14:35
Sevgili Tolga'cym yazdyklarym bana aittir,müze uzun zamandyr, bu yap-uçur olayyny dü?ünüyordu, fakat zaman ve ne ?ekilde, nasyl yapylaca?y, konusunda sorular vardy,birde sanyrym, istek yukarydan geliyor bunun üzerine ?imdiden çaly?malar ba?lady,ilerki zamanlarda zamany ve ?artlary yayynlanacakdyr, asyl sebebi,Hv.K.lerinin 100 yyl kutlamalaryna istinannen yapylaca?yny sanyyorun,önümüzdeki sene P.M.yary?masy yapylyrmy, ilerki yyllarda ne olur, bilemiyorum.Saygylar.

Düzenleyen Terminatör - 04/12/2009 Saat 14:36
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2009 Saat 20:12
Orjinalini yazan: Terminatör

Sevgili Tolga'cym yazdyklarym bana aittir,müze uzun zamandyr, bu yap-uçur olayyny dü?ünüyordu, fakat zaman ve ne ?ekilde, nasyl yapylaca?y, konusunda sorular vardy,birde sanyrym, istek yukarydan geliyor bunun üzerine ?imdiden çaly?malar ba?lady,ilerki zamanlarda zamany ve ?artlary yayynlanacakdyr, asyl sebebi,Hv.K.lerinin 100 yyl kutlamalaryna istinannen yapylaca?yny sanyyorun,önümüzdeki sene P.M.yary?masy yapylyrmy, ilerki yyllarda ne olur, bilemiyorum.Saygylar.

Mevcut durumda ?ahsynyza ait fikirleri bir kurumun yetkili a?zyymy? tarzynda söyledi?iniz ilk sefer olmady?yny göz önüne alyrsak, ileride benzer söylemleri sarfetmeniz durumunda bu hususu ilk mesajynyzda açykça belirtmenizi salyk veririm. Aksi takdirde benzer bir mesaj söz konusu oldu?unda, bu hareket ortamy germeye yönelik addedilip gerekli önlemler alynacaktyr.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2009 Saat 18:20
Yn?aata devam edelim...

Bugun orhanlyya uçu?a gitme programym vardy, mecburi bir programy de?i?ikli?i ile evde çakyly kalmak zorunda kaldyk... Bari biraz balsa tozu soluyum dedim :)

Ne yapsam diye bakynyrken gözüme dikey kuyruk ile yön dümeni takyldy, Zaten bir süredir aklymda olan bikaç bi?eyi yapyverdim.

Aldy?ym referans CD sindeki foto?raflary inceleyince yön dümeninin üst kysmynda plana göre yerle?tirdi?im sinirlerin birkaç tanesinin yerinin yanly? oldu?unu farketmi?tim. Ylk i? olarak bu yanly? sinirleri söküp yenilerini olmasy gereken yerlerine yapy?tyrdym.

Sonra kaplamanyn yön dümenine daha iyi tutunmasy ve daha düzgün bir görüntü elde edebilmek için, firar kenaryna inceden bir çerçeve yaptym. Çerçeve için önce yön dümenini kullanarak 1.5mm lik balsaya firar kenarynyn ?eklini aktardym.

Çizdi?im bu parçalary kesip, sinirlerin uç ksyymlaryny da biraz tra?ladyktan sonra firar kenaryndaki yerlerine yapy?tyrdym.

Ö. Evren Varol
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2009 Saat 18:32
Kabaca bir tesviye yaptyktan sonra kuyruk seyrüsefer y?y?yna giri?tim. Buarada lafy geçmi?ken ekleme yapayym. Yön dümenini 2-3 noktadan ince CAponla dikey kuyru?a geçici olarak"punto"ladym. Böylece tesviye syrasynda dikey kuyruk ve yön dümeninin birbirlerine uyumlu hatlarda olmasyny sa?lyyorum...

Gerçek teyyarenin kuyruk y?y?y ?u foto?rafta görülebilir:

http://www.airliners.net/photo/UK---Air/Hawker-Hurricane-Mk2B/1580112/L/&sid=664fda4b9c33991c55948a1f8c137ecc

I?y?yn gelece?i yeri i?aretledikten sonra, kablolary çektim (merkez levhanyn her iki yanyndan birer kablo geçiyor) ve kablolaryn uçlaryny servo soketlerindeki konektörlerden ba?layyp levhadaki yerlerine yapy?tyrdym. Kablolar gövdeye alttan ikinci mente?enin oldu?u yerden girecekler. Gerçek uçakta da tam bu noktadan yön dümeni "trim tab" ynyn kontrol kablolary geçiyor :)

LED'in yakla?yk yeri ?u ?ekilde olacak:

LED sökülüp taylabilir ?ekilde olacak, böylece kaplama, boyama ve ilerde gerekirse de?i?tirmede kolaylyk olacak...

I?y?y da fena de?il :)

Ufak bir "fairing" yaptymmyydy tam olacak... Ama ?imdilik bu kadar...

Düzenleyen kurppi - 05/12/2009 Saat 18:35
Ö. Evren Varol
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2009 Saat 01:37
Biraz daha yaramazlyk yaptym :)

?u fairinge hafiften giri?eyim dedim. Önceki resimlerde görünen, LED in üzerindeki plastik çerçeve çok kaba duruyordu. Önce bunun yerine daha güzel bir?ey yapmakla i?e giri?tim.

LED in çapy 5mm, dip kysmynda da 5.8mm lik bir flan? var. Ben LED in üzerine giydirilebilen bir muhafaza yapmak istiyordum. Önce biri ince biri kalyn iki balsa parçaya delikler açtym. Ynce parça arka tarafta kalacak ve LED in arkaya do?ru çykmasyny engelleyecek. Yani bu parçadan LEDin gövdesi geçmeli, ama flan? geçmemeli, delik çapy 5mm... Kalyn parça ana muhafaza olacak. Budan da LED flan?y ve bacaklary vs ile birlikte rahatlykla geçebilmeli, delik çapy 6mm.

Bu iki parçayy LEDi de hizalama için kullanarak birbirine yapy?tyrdym. Zympara ile ?ekil verme öncesi testere ile kö?eleri uçurdum. (modelci atasözü der ki; "never carve when you can saw, never sand when you can carve..." )

Sonrasynda gelsin zympara blo?u, uçu?sun basla tozlary...

Parçanyn firar kenaryna oturmasy için ufaktan bir de çentik açtyktan sonra;

(pek net olmamy? foto?raf kusura bakmayyn)

Bu da ba?ka bir açy:

Muhafaza kabaca ?ekillendi, ancak gerçek uçakta yan taraflary biraz daha ince... Benim parçamda ?u haliyle bile yan duvarlar tehlikeli bir ?ekilde inceldi. ?u anki uykulu kafayla biraz daha zymparalamaya kalkarsam kesin bir sakatlyk çykar diyip sonraya byraktym. Belki de bu parçadan silikon kalyp alyp resinden döküm yapabilrim. Sonuçta resinle çok daha incelme ?ansym olur... Dinç kafayla incelenip karar verilmesi gereken bir durum... ?imdilik iyi geceler :)
Ö. Evren Varol
IP
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma