Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Uçaklar
 Modelsitesi Forumu : Uzaktan Kumandalı Modeller : Uçaklar
Mesaj icon Konu: 1/7 Hawker Hurricane Türk Hava Kuvvetleri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 44
Alıntı kurppi Cevaplabullet Konu: 1/7 Hawker Hurricane Türk Hava Kuvvetleri
    Gönderim Zamanı: 12/10/2009 Saat 18:12
Üyesi oldu?um, tamamen radyo kontrollü ölçekli model uçak in?aaty ile ilgili olan uluslararasy bir forumda, bir süre önce, forum adminleri arasynda bir "admin build off" etkinli?i ba?latyldy. Bu etkinlikte, forum yöneticileri ve bazy moderatörler, tatly bir rekabet içerisinde, ayny tasymcynyn ayny uça?yny (1/5 P51B M****ng) yapmaya ba?ladylar. Tabi bu bizler için bulunmaz fyrsat oldu, bu i?in dünya çapynda en iyilerinden farkly teknikler görmek nimeti...

Herneyse, bu "admin build off" etkinli?i ba?ladykta bir süre sonra da, normal üyeler arasynda "hadi ?u adminlere bu i?in nasyl yapyldy?yny gösterelim" ?eklinde bir "global build off" (GBO) etkinli?i yapylmasyna karar verilmi?. Ben bu GBO etkinli?ini çok sonra gördüm, ba?ly?y gördü?ümde, model seçimi için alternatifler belirlenmi?, oylama yapylmy? ve Hurricane seçilmi?ti. Dünyanyn çe?itli ülkelerinden yakla?yk 10 kadar üye ayny anda ayny uça?y in?a etmeye ba?layacak. Hurricane de zamanynda bizim hava kuvvetlerinde kullanylmy? oldu?u için ben de bu etkinli?e atladym :)
1 Ekim itibariyle start da verilmi? oldu...

ilgilenen olursa bahsetti?im forumun adresi: www.rcscalebuilder.com

Gezinmek için üyelik gerektiren bir forum, ama e?er in?aatla, özellikle ölçekli modellerle ilgileniyorsanyz tam bir bilgi hazinesi... Yn?aatla ilgili olarak bildi?im ve uygulady?ym tekniklerin önemli bir kysmyny bu siteden ö?rendim

Benim bu etkinlik ile ilgi ba?ly?ym da ?u adreste:
http://www.rcscalebuilder.com/forum/forum_posts.asp?TID=13824&PN=1

Di?er GBO katylymcylarynyn ba?lyklary da forumda Brian Taylor bölümü altynda...

Etkinli?e katylanlaryn ço?unlu?u (ben de dahil) Brian Taylor tasarymy 70" (177.8cm) kanat açyklykly plany in?a ediyor.

Modelin ölçe?i kabaca 1/7 (tam olarak 1/6.85) .

Planlarymy Traplet den satyn aldym.

Ba?ta parçalarymy kendim kesmeye niyetliydim, ancak sonradan, vakit kazanmak için Bob Holman'yn lazer kesim "short kit" ini satyn almaya karar verdim. Yyi ki de yapmy?ym. Kendi parçalarymy kendim kesmeyi çok sevsem de bu kalitede kesim yapmam mümkün olmazdy, dahasy parçalarda kullanylan ah?ap seçimleri de çok iyi. Benim burda böyle bir seçim yapabilecek yelpazede a?aç bulmam da çok zor olurdu...

Bu yary kitte, model için gerekli olan "?ekilli" parçalar kesili olarak gelmekte. Gereken di?er çita, levha vs gibi ihtiyaçlary kendim kar?ylayaca?ym.

ini? takymlary Unitract havaly sistemi olacak.

Motor konusunda henüz kesin kararymy vermedim ama yüksek ihtimalle gerçek merlin motor sesi veren bir sistem olacak...

Hurricane çok iyi tanydy?ym bir uçak olmady?y için Ufuk Aydyner'in sitedeki makalesi önemli bir yol gösterici olacak benim için...

http://www.modelsitesi.com/galeri/ufuk/hurricane/index.htm

Etkinlik 1 ekimde ba?lady ama ben i? yo?unlu?u nedeniyle ancak ba?layabilecek fyrsat bulabildim. Neyse ki uzun soluklu bir maraton :) 10 günün lafy bile olmaz...

Önce genel birkaç foto?raf:

Planlar ve parçalar:

Tanry akyl da?ytyrken ?emsiyeyle gezmenin sonucu: gene önümde bir dolu "tahta" yy?yly vaziyette :D:D:D

Bu in?aaty da takip edeceklere ?imdiden sabyr diliyorum :):)

Düzenleyen kurppi - 12/10/2009 Saat 19:52
Ö. Evren Varol
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/10/2009 Saat 19:24
En nihayetinde teyyaremizin kuyru?una el atabildim :)

Etkinlik 1 ekimde ba?lady, millet neredeyse gövdeyi bitirdi ben anca ba?layabiliyorum...

Pazar ak?amy i?lerden de iyice bunalynca artyk bi?eyler yapmaya ba?layayym dedim... Yn?aatta foto?raf çektim ama sonrasynda yazacak fyrsatym olmady. ?imdi de gene i?lerden bunalynca hadi çok so?umadan yazayym dedim...

Yatay kuyruk ve yükseli? dümenleri ile in?aata ba?ladym.

Yatay kuyruk ve yükseli? dümenleri 1/16" (1.6mm) balsa orta levhalaryn iki yüzlerine serenlerin sinirlerin vs yapy?tyrylmasy ile yapylacaklar...

Bahsi geçen parçalar ?unlar:

Önce bu parçalary birbirlerine yapy?tyrdym.
Sonra sinirlerin gelece?i yerleri plandan bu parçalaryn üzerlerine ta?ydym...

Sonra mente?elerin gelece?i yerleri de levhalaryn üzerine i?aretledim:
Ö. Evren Varol
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/10/2009 Saat 19:25
Bu Hurricane tayyaresinin burnu çok kysa... A?yrlyk merkezini yerine getirmek için burna a?yrlyk eklemek gerekecektir. Eklenecek a?yrly?y en aza indirmek için de kuyru?u olabildi?ince hafif yapmak en iyi çözümdür... Kuyruktan ataca?ym her gramyn etkisi var... Bu presnsiple, levhalary biraz hafifletmeye giri?tim. sinirler arasyndaki alanlara hafifletme delikleri çizdim:

ve kestim

Yakla?yk 6 gr hafifledi. (Burundan 24 gr attyk demektir ;) )

Bu a?amada daha fazla malzeme çykarmak parçayy fazla kyrylgan yapaca?y için durdum. Sinirler serenler ve kaplamalar geldikten sonra parça daha sa?lam olacak ve biraz daha hafifletmeye çaly?aca?ym.
Ö. Evren Varol
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Ana seren 3/16" kalynly?ynda bir çitadan, plandaki ?ekline göre kesildi.

Seren ve sinirler yerlerine yapy?tyryldy:

Hücum kenary kaplamasyndaki ek yerine denk gelen 8 numaraly (sa?dan üçüncü) sinirin yanyna, ekli kaplamayy desteklemesi için ufak bir parça daha eklenip ?ekillendirildi:
Ö. Evren Varol
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Hücum kenary kaplamasy yerine aly?tyrylyp yapy?tyryldy

Hemen arkasyndan, uygun ölçülerdeki levhalardan çykartylan hücum kenary çitalary da yerlerine yapy?tyryldylar

Uç tarafta kalan kaplamalar ve hücum kenarlary da yerlerine yapy?tyryldylar:

Uçtaki hücum kenary çitasyny önce kendim kesip biçip yapmy?tym. (sol taraftaki) sonra baktym ki lazer kesim kitte buralara gelecek parçalar da verilmi? :):) Neyse ki çok geç farketmemi?im :) Gerçi benim yapty?ym daha güzel oldu ama 3 kere daha ayny özenle yaparyydym bilmiyorum...
Ö. Evren Varol
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Mente?elerin gelece?i yerleri de bu a?amada kesip çykardym.

Bu tür, tam eksen hattynda levha olan in?aatlarda, sonradan delik delmek, ve o deli?i merkezde tutmak çok zor oluyor. Yn?aat syrasynda levhaya açylan bu tür kesikler deli?in tam merkezli olmasy ve rahat açylmasy için çok faydaly...

Bu delikler üzreine 5mm balsadan kesti?im üçgen mente?e bloklaryny yapy?tyrdym. Nedense resim çekmemi?im :) Neyse ileriki foto?raflarda var onlar da...
Ö. Evren Varol
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/10/2009 Saat 19:36
kuyru?un ilk tarafyny yaparken in?aaty düz bir zemin üzerine oturtabiliyordum. Ancak ikinci taraf yapylyrken bu mümkün olmuyor. Ykinci kysym kysmen havada in?a edilecek... Herhangi bir çarpylma vs olmasyn diye ikinci tarafyn serenini ?ekillendirmedim ve olabildi?ince yüksek tuttum. Böylece sinirler, kaplamalar vs yapy?ana kadar yatay kuyru?un eksen hattynyn düz kalmasyny sa?ladym...

Sinirler ve hücum kenary kaplamalary yapy?tyktan sonra zaten artyk parça kendi rijitli?ini sa?lamy? olaca?y için sereni yontup zymparalayarak ?ekillendirebilece?im.

Serendeki bu de?i?iklik dy?ynda, di?er taraf da ayny syralama ve yöntemle tamamlandy.

Sonrasynda seren ve sinirler üzerindeki "cap strip" leri eldeki uygun kalynlyktaki (1/16") levhalardan kesip yerlerine yapy?tyrdym...

Hafif bir tesviyeden sonra da nurtopu gibi bir yatay kuyru?umuz oldu :)

Syrada yükseli? dümenleri var...

?imdilik ho?çakalyn...
Ö. Evren Varol
IP
cemmms
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 42
Alıntı cemmms Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/10/2009 Saat 19:37
Merakla takip ediyorum evren bey.
Kolay gelsin.

Düzenleyen cemmms - 12/10/2009 Saat 19:41
Ve tanri kizi yaratti...Erkeklerde kadini...
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/10/2009 Saat 19:41
Orjinalini yazan: cemmms

Merakla takip ediyorum evren bey.
A?amalary burayada post edecekmisiniz yoksa rcscalabuilderdenmi takip edebilece?iz.
Kolay gelsin.

Te?ekkürler,

Olabildi?ince e? zamanly olarak in?aaty buradan da payla?maya çaly?aca?ym.
Hurricane çok a?ina oldu?um bir model de?il, muhtelif detaylarda burada sizlerin de yardymlarynyza ihtiyacym olaca?y kesin...

Ö. Evren Varol
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/10/2009 Saat 23:48
Y?çilik çok temiz elinize sa?lyk. Benim merak etti?im herhangi bir malzeme synyrlamasy olup olmady?y keza kompozit yapyyla kuyru?u daha da hafifletmeniz teorik olarak mümkün. Ama o nispeten me?akkatli bir süreç oldu?u için de?er mi derseniz bilemiyorum, tamamen farazi konu?uyorum keza.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2009 Saat 09:16
Ufuk bey te?ekkürler,

Herhangi bir malzeme synyrlamasy yok, dedi?iniz gibi kompozitten daha hafif ve daha sa?lam bir ürün elde etmek mümkün ama tek bir model için de?meyecek, ciddi bir ilave çaly?ma gerektirecekti... Bu ?ekilde bir gecede yatay dengeleyiciyi yapyp bitirdim... Dün ak?am biraz daha delikleri oyup ilave delikler deldim. toplamda kuyru?u 8 gr kadar hafifletmi? oldum. Bu da burundan 30-40gr atmak anlamyna gelir... Tüm kuyruk 40gr olarak bitti. yakla?yk %16 hafifletmi?im, eh hiç yoktan iyidir :)

Buarada modeli Mk2CTrop olarak modellemeye karar verdim.
Ancak elimdeki plan Mk1, yani planda bir miktar de?i?ikli?e gitmem gerekecek. Benim elimdeki referanslarda Mk2 de uça?yn kokpit önüne bir miktar (7" kadar)ilave yapyldy?y yazyly. Ama elimdeki çizimlerde bu konuda yeterli bilgi yok malesef. Tavsiye edebilece?iniz veya payla?abilece?iniz referanslar varsa çok sevinirim...

Ö. Evren Varol
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2009 Saat 10:04
Evren, kuyruk film kaplama my olacak? Gerçek Hurricane'de de ayny ?ekilde rib'ler belli oluyordu galiba dy?arydan de?il mi?
Yeminli modelci
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2009 Saat 10:15
Evet Kaan,

Hücum kenary kysmy (balsa levha ile kaplanan kysym) gerçe?inde de metal levha ile kaply. Geri kalan kysymlar da kuma? kaplyymy?.

Ben modelde solartex deneyece?im. Zamanynda oratex denemi?tim hatyrlarsan, T-Craftta ve pek be?enmemi?tim. Ancak Brian Taylor da planda solartex kaplayyn demi?, ve solartex kullanyp memnun olduklaryny yazanlar var. Deneyece?im. Onu da be?enmezsem (beceremezsem :) ) Eski usul kalyn esaki-dop yöntemi yapaca?ym...
Ö. Evren Varol
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2009 Saat 08:37
Yataydaki hafifletme deliklerini biraz daha arttyrdym. Toplam kazanç 9 gr oldu :)

Yükseli? dümenleri için mente?e deliklerini de deldim ve mente?eleri yerlerine aly?tyrdym:

Yükseli? dümenlerini yapmaya ba?layacakken, gövdeyi bitirmeden bunlary tamamlayamayaca?ymy farkedip byraktym ve gövde in?aatyna geçtim.

Ö. Evren Varol
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2009 Saat 08:42
Gövde in?aaty için gerekecek olan 1/4" x 1/4" ve 1/8"x1/4" ölçülerindeki çitalary 6mm levha kullanarak kestim. Gövde yanlarynda kesilmi? parçalar da var ve bu parçalaryn kalynlyklary tam 1/4" (6.4mm). Benim 6.4mm lik balsaya burada ula?ma ?ansym olmady?y için çitalary 6x6.4mm olacak ?ekilde kestim. Kesilmi? parçalarla uyumlu olmalary için uzun kenarlary yüzeye dik olacak ?ekilde kullandym...
1/8"x1/4" (3.2mmx6.4mm) ölçülerindeki çitalar için gene 6mm lik levhadan 3.2mm kalynly?ynda çitalar çykardym.

bizim çita manya?y da çitalaryn kokusunu alyp hemen masanyn üstündeki yerini aldy yaramazlyk yapmak için :)

Ö. Evren Varol
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2009 Saat 08:46
Planyn üzerini naylon ile korumaya alyp çita in?aatyna ba?ladym:
önce 6x6.4mm lerle dy? çerçeve...

sonra içteki 3.2x6mm lik ince kafes elemanlary

Ö. Evren Varol
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2009 Saat 08:49
Kö?e destekleri için gereken üçgen parçalary da arta kalan levha üzerine çizdim:

Bu parçalardan sadece lif yönleri üçgenin uzun kenaryna paralel olanlary kullanylacak.

Kesilen üçgen destekler yerlerine yapy?tyryldy

Ö. Evren Varol
IP
kurppi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı kurppi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2009 Saat 08:58
Böylece bir gövde yany bitmi? oldu.

Di?er gövde yany da aslynda gene plan üzerinde ve ayny ?ekilde in?a ediliyor. Ancak benim kullandy?ym çita boyutlarynyn plandakilerden çok az farkly olmasyndan dolayy ufak bir de?i?ikli?e gitmem gerekecek. Aralardaki ince çitalar 6.4 olmalary gerekirken 6mm enindeler. Yn?aat syrasynda da tezgah yüzeyine temas edecek ?ekilde yerlerine yapy?tyryldyklary için üst tarafta yakla?yk 0.4mm lik bir seviye farky olu?uyor. E?er ikinci gövde yanyny da gene plan üzerinde in?a edersem her iki gövde yanynyn da ayny tarafynda bu seviye farky olu?acak. Ancak benim tamamen simetrik ve dy? yüzeyleri e? seviyeli olan gövde yanlaryna ihtiyacym var. (gu çita in?aatyn dy? tarafyna gövde bölmeleri yapy?acak)
Benim ihtiyacym olan, tam ayna görünümündeki ikinci gövde yanyny yapmamyn en kolay yolu do?rudan elimde bitmi? olan gövde yanynyn üzerinde in?a etmem. Böylece ayny zamanda iki gövde yanynyn tamamen ayny ?ekilde olmasyny da sa?lamy? olaca?ym.

Önce bitmi? olan gövde yanyny e? yükseklikli yüzeyi (dy? yüzeyi) üste gelecek ?ekilde tezgaha yatyrdym ve üzerine naylon serdim. Naylon iki gövde yanynyn birbirine yapy?masyny engelleyecek.

Sonra da do?rudan bu gövde yanynyn üzerinde ikinci gövde yanyny in?a ettim

Böylece tam simetrik, ve dy? hatlary birebir ayny olan iki gövde yany elde etmi? oldum

?imdilik bu kadar, ho?çakalyn
Ö. Evren Varol
IP
Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma