Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: acil yardym lütfen Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
z_g_h
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Konu: acil yardym lütfen
    Gönderim Zamanı: 24/09/2009 Saat 21:25
Arkada?lar bugün artesania komporesör aldym ancak bazy dertlerim var özellikle depodaki hava 4 bara kadar dolup ben tabancaya gelen havayy yakla?yk 1.5 bara ayarladyktan bi süre sonra kompresör çaly?maya ba?lyyor ancak kysa süre sonra hava bitiyor ve motor sürekli çaly?sada tabancaya yeterli hava gelmiyor. Bana msn adresini verecek biri varmy acaba bu i?ten anlayan hemen msnden konu?uversek.
IP
Melih Pekol
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 121
Alıntı Melih Pekol Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/09/2009 Saat 21:33
"tabanca" nedir?
hava tüketim debisi, üretilenden daha yüksek ise söyledi?iniz sorunu ya?ayabilirsiniz
MP
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/09/2009 Saat 21:37
passche vl alttan beslemeli acaba ondanmy. Ancak tabancayy söktüm ve kompresörü bo? olarak çaly?tyrdym hava çyky? vanasyny kapattym kompresör 4 bara kadar geldi ve stop etti ondan sonra vanayy 15 psi(1 bara) ayarladym ve dy?ary hava vermeye ba?lady kysa bi süre sonra depodaki basynç azalynca motor çaly?maya ba?lady. Bu sürede sabit basynçta hava geliyor ancak biraz zaman geçince depo bo?alyyor ve motor depoyu 1 baryn üzerinde tutamyyor çok hafif bi hava geliyor o kadar ve basynç göstergesi nerdeyse syfyrda.

Bu arada kompresör budur

Düzenleyen z_g_h - 24/09/2009 Saat 21:39
IP
purdey
Üye
Üye

Gönderilenler: 196
Alıntı purdey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/09/2009 Saat 23:05
Basyncy ayarladyktan sonra manometre ayar dü?mesini bastyrarak kilitliyormusunuz?
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/09/2009 Saat 23:21
Orjinalini yazan: purdey

Basyncy ayarladyktan sonra manometre ayar dü?mesini bastyrarak kilitliyormusunuz?

Evet kilitliyorum ancak en fazla 1,5-2 dk kadar stabil bi hava geliyor ardyndan depodaki basynç tabancaya giden havanyn basyncyyla e?itlendikten sonra sürekli basynç dü?üyor ve çok kysa bi süre sonra depoda hava kalmyyor motorun verdi?i hava direk tabancaya geliyor o basynçda gösterge 0 baryn çok çok az üzerinde ve zaten tabanca boya püskürtmeyi kompresör 1 baryn altyna indi?inde byrakyyor.

Yaaa iki gün önce sipari? çekti?imden beri heyacandan sevinçten yerimde duramyyordum ?u anda utanmasam sinirden a?lycam. Acaba modelizmoyla ileti?ime geçip iademi etmeliyim. Bu durumda hava tüpü gibimi kullancam doldur bo?alt. 10 dakka boya yapsam sabit hava alamayacakmyyym ki herhangi bi kompresör de?il hava tabancasyda üreten bi model firmasyna ait.
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/09/2009 Saat 06:48
kompresör depoyu dolduracak kadar yeterli basynçta hava basamyyor olabilir. Ancak bu gibi sistemlerde basyyor olmasy gerekir.
Üretim hatasy olabilir mi acaba?
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
MORCHER
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 16
Alıntı MORCHER Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/09/2009 Saat 08:12
Sayyn zgh,

Almy? oldu?unuz kompresörün deposu yakla?yk 2.50 litreliktir, içine sadece hava basty?y?ynyz için (yani deponun içinde itici gaz olmady?y için) dedi?iniz zamanlarda bo?almasy normaldir. Kompresörün ayarlaryyla oynayarak 0.5 veya 1 bar daha fazla hava depolamasyny sa?layabilirsiniz ama tehlikeli olabilece?i için bunu size tavsiye etmiyorum. Belki kompresörünüzü 2.5 - 3 bara dü?tü?ünde tekrar çaly?maya ba?layacak ?ekilde ayarlarsanyz sorununuz büyük ölçüde giderilir. Bir de nem tutucunuzun altynda bulunan bo?altma muslu?unun kapaly oldu?undan emin olmanyzy tavsiye edebilirim.
Bir mum başka bir mumu yakmayla kendi ışığından birşey kaybetmez.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/09/2009 Saat 10:22
Kompresör 4 bar hava depolayyp basynç 3 bara dü?tü?ünde otomotik çaly?yyor. Nem tutucunun muslu?uda kapaly hiç kaçak yok. Sanyrym Arkut beyin dedi?i gibi üretim hatasy falan var.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/09/2009 Saat 12:14
Yine de vanayy açyk byrakyn tabancanyn teti?ine basmayyn. E?er ki ibre de hareket varsa o zaman kaçak var demektir. E?er yoksa o zaman üretim hatasy olmasy muhtemel.

Bir de VL yani sifon tip airbrush kullanyyorsunuz ki kullanymy zaten zordur bana göre... bende de vardy bu tür sorunlar ya?yyordum. Özellikle boyanyn gelmemesi gibi.. sonrasynda V modeli ile de?i?tirdim ve rahat ettim.

Düzenleyen ardeth - 25/09/2009 Saat 12:20
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
ssgirit
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 181
Alıntı ssgirit Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/09/2009 Saat 23:03
Vl tabanca ozellikle kalinca boya oldugunda en az 1.0 bar -tercihan 1.4 bar- basinc ister. ama elinizdeki kompresor yetmesi gerekiyor. sorun uretim hatasi veya goremediginiz bir hava kacagindan kaynaklanabilir.
Süleyman
modelciliğinize iyi bakınız yaşlanınca gerekli olacak
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/09/2009 Saat 23:50
Orjinalini yazan: ssgirit

Vl tabanca ozellikle kalinca boya oldugunda en az 1.0 bar -tercihan 1.4 bar- basinc ister. ama elinizdeki kompresor yetmesi gerekiyor. sorun uretim hatasi veya goremediginiz bir hava kacagindan kaynaklanabilir.

Dedi?iniz gibi olsa yetermiydi bilmiyorum sa?olsunlar modelizmonun yetkilileri çok çok ilgili çyktylar kompresörü geri gönderdim zaten kendileride modelci oldu?undan gerekli testleri yapyp haber verecekler. Gerekirse de?i?imini yapacaklar.

Bu arada saf tinerle denedi?imde bile 1,3 baryn altynda tabanca tineri bile püskürtmüyor.
IP
ssgirit
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 181
Alıntı ssgirit Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2009 Saat 23:14
alttan kabinizda sorun olabilir. ozellikle emis hattinda sizdirmazlik sorunu varsa boya yerine hava emer ve sorun yasarsiniz.bunun testi basittir. kavanozu cikartiniz ve tetige basdiginizda emis borusunun ucuna parmaginizi tutunuz. Eger parmaginizi emiyorsa sorun yoktur. emmiyorsa kacak var. tabancayi nereden aldiginizi bilmiyorum ama garantisi hala gecerli olabilir.
Süleyman
modelciliğinize iyi bakınız yaşlanınca gerekli olacak
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2009 Saat 14:03
Orjinalini yazan: ssgirit

alttan kabinizda sorun olabilir. ozellikle emis hattinda sizdirmazlik sorunu varsa boya yerine hava emer ve sorun yasarsiniz.bunun testi basittir. kavanozu cikartiniz ve tetige basdiginizda emis borusunun ucuna parmaginizi tutunuz. Eger parmaginizi emiyorsa sorun yoktur. emmiyorsa kacak var. tabancayi nereden aldiginizi bilmiyorum ama garantisi hala gecerli olabilir.

Basyncy 1,5 barda tuttu?um zaman tabanca hiç sorunsuz çaly?yyor ancak dedi?im gibi kompresör depo basyncy 3 bara dü?tü?ünde devreye girdi?i halde depoyu dolduramyyor.

Arkada?lar destekleriniz için te?ekkür ederim modelizmodan Bülent beyle ileti?ime geçtim kendisine telefonda olan biteni anlatty?ymda muhtemelen kompresörün aryzaly oldu?unu kanaat getirdi. Kompresörü kendisine göndermemi istedi. Dün ak?am kompresörü kargoyla modelizmoya gönderdim Bülent bey gerekli testleri yapacak e?er aryza varsa yenisiyle de?i?tirece?ini bunuda fabrikasyna gönderece?ini belirtti e?er aryza yok ise sonuç ne olacak bilmiyorum ya daha dü?ük basynçlarda çaly?an bi tabanca alycam yada kompresörü iade edip daha güçlü bi kompresör edinicem bilmiyorum ?u anda Bülent beyden gelecek cevaby bekliyorum sonuçta o da model yapan bi dostumuz ve ayny kompresörden kullanmakta kompresörü test etti?inde en kesin cevaby o verecektir. Bi geli?me oldu?unda sizleride haberdar edicem.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide