Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Yeni ba?layan birisi, Revell Enamel.. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Griffon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 20
Alıntı Griffon Cevaplabullet Konu: Yeni ba?layan birisi, Revell Enamel..
    Gönderim Zamanı: 17/08/2009 Saat 13:50
Merhaba,

Foruma bugün üye oldum.. Bir süre Warhammer için model yapmy?tym, ufakken de çe?itli modelleri alyp katletmi?li?im var ama ciddi olarak askeri model yapmayy ilk defa deneyece?im.

Bir süredir aklymda ba?lamak vardy, geçen hafta D&R'da Revell Spitfire MkVb Starter Set görünce dayanamayyp aldym. Setin içinden 3 adet ufak tüpte boya çykty (akrilik olmasy lazym). Modelin kitapçy?ynda belirtilen di?er renkleri almak için bir ma?azaya girdi?imde "Aqua Color"lar ile beraber Email (enamel) boyalary da gördüm. Fyrça ile uygulayaca?ym; bir arkada?ym enamel boyanyn fyrça izi byrakmama konusunda daha ba?aryly oldu?unu söyledi ve bunun üzerine 4 tane enamel boya aldym. Kalan 3 rengi de alyp ba?lamayy dü?ünüyorum.

Uzunca bir süre airbrush'a geçmem mümkün görünmüyor; bu sebeple enamel kararynyn do?ru oldu?unu dü?ünüyorum. Fakat Revell markasy konusunda kararsyzym. Ço?u büyük markette hep Revell ürünleri satyldy?y için aklymda iyi bir marka olarak kalmy? ama di?er markalaryn da çok övüldü?ünü görünce "Acaba Revell boyalar ile ba?lamak iyi bir fikir mi" diye merak ettim. Mümkün oldu?unca tek bir marka kullanmak istiyorum; ancak çok mecbur kalyrsam ikinci bir markadan da kullanabilirim. Bu sebeple sizce Revell ile ba?layyp bundan sonra Revell ile devam etmek iyi midir, yoksa yol yakynken Humbrol'a vs. mi geçeyim?

?imdiden te?ekkürler! :)
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/08/2009 Saat 17:42
Sayyn Griffon,

Aramyza ho? geldiniz. Modelcilikle herkesin yo?urt yi?i?i farklydyr. Siz de stilinizi zamanla olu?turacaksynyz. Bana zor gelen bir uygulama size çok pratik gelebilir.
Tavsiyelerim (kendimce) ?öyle:
- Öncelikle ba?langyç setini deneyin. Sonuçlar sizi tatmin ederse fyrça kullanaca?ynyz için küçük ölçeklerde (72 gibi) devam edin. Bu a?amada uçakta boyama yerleri büyük oldu?u için enameli tercih etmeniz daha mantykly.
- E?er figür konusunda ilerlemeyi dü?ünüyorsanyz, Valejo kullanmanyzy tavsiye ederim. Boyanacak alan küçük oldu?u için suyla kary?tyrarak ve tek katta kapatma imkany ile Valejo güzel bir kullanym sunuyor.
- Ylk etapta malzemenin temini kolay olany tercih edin. Y?i geli?tirdikçe internet kanaly veya daha büyük hobby dükkanlary üzerinden aly? veri?le malzeme alt yapynyzy ve boya yelpazenizi geli?tirebilirsiniz.
- Boyanyzy (enamaller için) sentetik tinerle inceltin. Bunun için Revell veya di?er boya imalatçylarynyn hazyrlady?y tinerleri kullanabilirsiniz. Kyvam olarak "süt kyvamy" tabiri vardyr. Bunu zamanla, el aly?kanly?y ile ö?reneceksiniz.
- Boya seçiminde Revell'le ba?layabilirsiniz. Kendi fikrim Humbrol'un yeni enamel boyalarynyn kalitesinin gayet iyi oldu?u yönünde. Sonuçta marka seçimi ki?inin aly?kanlyklaryna da ba?ly. Örne?in benim boyalarymyn a?yrly?yny akrelik olu?turuyor. Airbrush için Gunze, fyrça boya için Valejo kullanyyorum.
- Özellikle uçakta fyrça ile boyarken daha iyi bir performans istiyorsanyz, modelcilerde satylan (örne?in Tamiya) gri renkteki astar sprey boyayy alyn. Biraz el becerisi ile Uça?ynyza atty?ynyz gri renkten sonra boyamak çok daha rahat olacaktyr.

Umarym modelcilikten keyif alyrsynyz. Sorularynyz varsa lütfen çekinmeden sorun...

Tekrar ho?geldiniz. Yyi modeller...
Tolga

Düzenleyen tozbek - 17/08/2009 Saat 17:44
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/08/2009 Saat 02:32
Orjinalini yazan: tozbek

Kyvam olarak "süt kyvamy" tabiri vardyr. Bunu zamanla, el aly?kanly?y ile ö?reneceksiniz.

Fyrça ile boyarken çok ince kalabilir bu kyvam.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/08/2009 Saat 02:34
Orjinalini yazan: Griffon

Revell ile ba?layyp bundan sonra Revell ile devam etmek iyi midir, yoksa yol yakynken Humbrol'a vs. mi geçeyim?

Arady?ynyz boya hangi firmada varsa oradan alyn.Farkly marka boya kullanmanyn bir zarary olmaz.
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/08/2009 Saat 09:13
Geni? alan boyayacaksanyz Revell kullanmayada bilirsiniz mesela:] Humbrol daha isabetli olabilir fyrça için:]
Consume Ergo Sum
IP
Griffon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Griffon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/08/2009 Saat 11:32
Merhaba,

Yanytlar için çok te?ekkürler! :) Dün ak?am kokpiti yaptym, ilk defa enamel boya ve decal kullandym.. Süper bir i? oldu diyemem ama çok berbat da olmady. Yki saat oldukça keyifli geçti.

tozbek; detayly yanytynyz ve "ho?geldin" için te?ekkür ederim! Ba?langyç seti içinde 3 tane akrilik boya vardy, ve bunlardan sadece "1" tanesi kitapçykta kullanylmasy önerilen renklerdendi. Figür boyarken oldukça çe?itli renklerde boyalar kullanmy?tym; burada da en azyndan tavsiye edilen renklerin en geni? alanda kullanylanlaryny almak istedim..

2 sene kadar figür (yakla?yk 2 cm boyunda asker, atly asker, top, tüfek) boyadym; ?imdilik figürden biraz uzak kalayym diyorum..

Temini en kolay olan Revell gibi görünüyor, modelcilik ile alakasy olmayan D&R gibi yerlerde bile bulabildim. Humbrol'u çok tavsiye edenler var, bulabilirsem denemek isterim aslynda ama ?imdilik elimdekiler yeter gibi. Bir tek mat beyaz eksik..

Model yapan birkaç arkada?yn da fikrini aldym boya konusunda. Revell'in incelticisini bulamady?ym için sentetik tiner ile incelttim dün ak?am, sonuç tatminkardy. Koku yapmasy dezavantaj tabi, ama katlanylmayacak ?ey de?il. Airbrush kullanmaya geçersem bir gün akrilik'e geçmeyi dü?ünürüm açykçasy.

"Warhammer" masaüstü ordu sava?y için asker boyarken de astar atardyk, ama bildi?iniz Duplicolor siyah sprey kullanyrdyk. Modelde bunu kullanyrsam detay falan kalmaz gibi. Dedi?iniz astar spreyini bulmaya çaly?aca?ym (Hobi 2001'de olabilir), bir de maske banty almam gerekecek sanyrym kokpit camyny ve önceden boyanmy? ini? takymy gibi yerleri bozmamak için.

?imdilik oldukça keyif alyyorum diyebilirim, bu ak?am gövdeyi yapy?tyrynca daha da güzel olacak. Aslynda ilk (ciddi) model denememde boya ile pek u?ra?masam da olabilirdi sanyrym, ama model boyamayy özlemi?tim oldukça, dayanamadym. Sorular gelecek, kaçary yok!

Te?ekkürler tekrar..

idris: Tineri bir türlü "az miktarda" dökemedim palete; damlalyk veya ?yrynga olmady?y için çay barda?yndan (!!) dökmem gerekti.. Genelde çok açyk oldu, boya ekleye ekleye kyvamy tutturmaya çaly?tym. Zamanla daha iyi aly?aca?ym sanyrym.

"Bütün boyalar ayny marka olacak" diye ysrar etmenin anlamy yok gördü?üm kadaryyla.. Birbiriyle kary?tyrmayacaksam farkly markalar olmasy mantykly olabilir gibi.

Jolly Roger: Çok fazla aramadym, ama gitti?im yerlerde hep Revell boya vardy. Tamiya kit, Humbrol boya vs. bulmak için özel olarak model i?i yapan Hobi 2001, Kalyon Model gibi yerlere gitmem gerekecek sanyrym. (Bakyrköy'deyim, iki tane Top Models var ama onlar statik modelle pek ilgili de?il sanyrym..)

Yanytlar için çok te?ekkürler! :) Bu ak?am kokpit kysmyny gövdeye, iki gövde parçasyny da birbirine yapy?tyraca?ym, sonra da kanatlar.. "Tesviye" ile ilgili sorularym da olur büyük ihtimalle, onlar için önce foruma ve makalelere bir bakayym.. Bulamazsam "uçaklar" kysmynda sormam mantykly olur herhalde. Bu konuda yazarsam çok da?ylabilir sanki..
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/08/2009 Saat 13:54
Burdan da devam edebilirsiniz. Humbrol Beyo?lu'nda filan da bulunabiliyor. Ystiklal Kitabevi'nde vardy sanyyorum(hani "geç saatte ordayym model dükkanlary kapanmy? olur" derseniz diye). Bütün boyalaryn ayny marka olmasy da dedi?iniz gibi gerekli de?il. Deneme-yanylma yoluyla hangi firmanyn hangi boyasy size uyuyor anlarsynyz zaman içerisinde. Tiner için kendinize ufak metal bir kap edinin derim. Suya ya da balkona konan ufak mumlar vardyr, onlaryn nispeten kaliteli olanlarynyn kaplary iyi i? görebiliyor. Kullandy?ynyz tiner sentetik ise ?i?e a?zyna bir parma?ynyzy dayayarak kontrollü olarak dökebilirsiniz(selülozikte de olur ama daha sa?lyksyz:})   
Consume Ergo Sum
IP
Griffon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Griffon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/08/2009 Saat 14:04
Yeni bir konu açmayayym o zaman..

Taksim'e gitti?imde bir bakayym o zaman, te?ekkürler bilgi için. Boya ile ilgili okudu?um bir makalede "Revell de Humbrol da enamel olmasyna ra?men kary?tyrylmasy uygun de?ildir" gibi bir?ey okumu?tum, o canymy sykty biraz. Spitfire'yn altyna %90 gri - %10 beyaz atmam gerekiyor (diyor talimat kitapçy?y), yine Revell almam gerekecek o zaman beyazy.

Ama zamanla birkaç tane Humbrol alaca?ym, genel olarak be?enilmi? oldukça. Tek sorun kitlerdeki talimatlara uygun renk kodunu bulmak olabilir ki bunun için de "renk kodu çeviriciler"e bakarym.

Tiner için metal kap tavsiyesi iyi oldu.. Bir de fyrçayy temizlemek için tiner kaby olmasy lazym, onu da böyle ayarlarym.

?u anda asyl kafama takylan "tesviye" konusu.. Siteyi ve makaleler kysmyny ara?tyrdym, tesviye üzerine bir makale yok gibi - ama malzemelerde dolguya, e?elere vs. de?inilmi?. Sanyrym ikinci maketimde dolgu ve e?e alsam iyi olacak. 1200'lük zympara da faydaly olabilir, ama su zymparasy lazym galiba.

Örne?in bir kanadyn di?erine göre alçak durdu?unu (veya duraca?yny) farketti?imde ne yapmamy önerirsiniz? Veya dikey stabilizenin tam 90 derece dik durmady?yny vs. ?

Son olarak, Revell'in maket kitleri genel olarak nasyldyr? Biraz vasat gibi geldi, galeri'de pek Revell kit olmady?yny gördükten sonra.. Sanyrym Tamiya ve Hasegawa en çok tercih edilen kitler.

(Gerçekten son soru: "Maket" mi demem daha do?ru; "model" mi? Yoksa ikisi de olur mu?)

Te?ekkürler! :)
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/08/2009 Saat 21:03
Boya kodlaryny çe?itli kaynaklardan ara?tyrarak bulmanys daha isabetli olur. Yapym kylafuslarynda çok da güfenilir olmayan renk bilgileri fardyr. bir miktar ara?tyrma genelde tatmin ediçi sonuçlar ferir.
(hepsi olur)
not: F,Ç fe S harflerinin yersis kullanymy kullandy?ym bilgisayaryn ilgili tu?larynyn çaly?mamasyndandyr, gülmeyin....gülmeyin dediiiiiim....
Consume Ergo Sum
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/08/2009 Saat 21:15

Tineri bir türlü "az miktarda" dökemedim palete; damlalyk veya ?yrynga olmady?y için çay barda?yndan (!!) dökmem gerekti.. Genelde çok açyk oldu, boya ekleye ekleye kyvamy tutturmaya çaly?tym. Zamanla daha iyi aly?aca?ym sanyrym.

?yrynga kullanyn.

Spitfire'yn altyna %90 gri - %10 beyaz atmam gerekiyor (diyor talimat kitapçy?y), yine Revell almam gerekecek o zaman beyazy.

O boya tek olarak var,kary?ym gerekmez.

1200'lük zympara da faydaly olabilir, ama su zymparasy lazym galiba.

1200 çok incedir,400-600-800 kullanyn.

Örne?in bir kanadyn di?erine göre alçak durdu?unu (veya duraca?yny) farketti?imde ne yapmamy önerirsiniz? Veya dikey stabilizenin tam 90 derece dik durmady?yny vs. ?

Bu konuda çok farkly çözümler olabilir.Hepsi de duruma göre do?rudur.Yeri geldi?inde çözüm üretmek daha iyi bir seçenektir.

Son olarak, Revell'in maket kitleri genel olarak nasyldyr? Biraz vasat gibi geldi, galeri'de pek Revell kit olmady?yny gördükten sonra.. Sanyrym Tamiya ve Hasegawa en çok tercih edilen kitler.

Revell en eski maket firmasydyr.Dolayysyyla kötü modelleri kadar iyi modelleri de vardyr.Sadece alyrken ne alaca?ynyzy bilmeniz gerekir.
Benzer durum di?er firmalar için de geçerlidir,her tamiya veya Hasegawa iyi de?ildir.

(Gerçekten son soru: "Maket" mi demem daha do?ru; "model" mi? Yoksa ikisi de olur mu?)

Ykisi de olur.
IP
Griffon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Griffon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/08/2009 Saat 10:15
Jolly Roger: Referans sistemi çok güzel bir olaya benziyor, modelcili?e biraz da ara?tyrma katmasy güzel. Warhammer modelleri tamamen fantastikti (Ejderha, goblin,zombiler falan var sonuçta!); gerçe?e uygun olmasy gereken modeller yapmak farkly ama güzel geliyor bana. Sitedeki "referans" bölümünü ara?tyraca?ym..

Maket/model hakkyndaki bilgi için te?ekkürler.. Harfler bence sorun de?il; bir bilgisayar forumunda "e" tu?u bozuldu?u için "3" kullanan bir arkada?ym vardy. :)

idris: Detayly mesajynyz için çok te?ekkürler.. ?yrynga en mantyklysy galiba, ama açykçasy i?ne/a?y korkum oldu?u için biraz çekiniyorum.. Üniversite kimya lab.'da kullandy?ymyz gibi damlalyk bulsam daha iyi olabilir (de tinere dayanyr my i?te..).

Hmm, hazyr olarak oldu?unu bilmiyordum. Gerçi çok kullanylan bir renk oldu?unu tahmin etmem gerekirdi. Yine de beyaz lazym olacak gibi her zaman, kary?ym yapmayy da ö?renmem faydaly olaca?yndan bu seferlik beyaz ile kary?tyrmam faydaly olabilir. Bundan sonraki maketler için daha çok boya almam gerekecek zaten.

400 modele zarar verebilir gibi geliyor, özellikle benim gibi bir aceminin elinde. :) Ama 1200 de abarty sanyrym. Bu arada genelde "su zymparasy" tavsiye ediliyor, bu modeli suyun altyna koyup zymparalayaca?ym anlamyna my geliyor? Yoksa zymparalayaca?ym yüzeyi mi yslataca?ym?

Dedi?iniz do?ru sanyrym, birkaç arkada?a daha sordum ve hepsi her markanyn iyi / kötü kitleri olaca?yny söyledi. Artyk biraz ara?tyrma, biraz da bulunabilirlik önemli sanyrym.

Maket / model konusundaki karma?ayy giderdi?iniz için te?ekkürler.

Elimdeki Spitfire ile ilgili olarak:

Dün iki parça olan gövdeyi kalyptan çykarttym (yan keski ?artmy? ö?rendim).. Çapaklaryny ve kalyba ba?lanty yerlerini güzelce temizledikten, birkaç kere tek ba?yna ve kokpit ile birle?mesini prova ettikten sonra yapy?tyrdym (arada kokpitin iki parçasy ayryldy, so?uk terler döktüm).. Ayny i?lemi kanatlar için de yaptym. Kanatlaryn üzerinde bir parça var (yakyt deposu olabilir, emin de?ilim).. Onu yapy?tyrdym, dü?memesine dikkat ederken sol kanatta biraz "kayyk" bir birle?me oldu. :S Neyse ki yapy?tyrycy kurumadan düzelttim gibi.

O parçalardan birisinin arkasy tam oturmamy?, biraz yapy?tyrycy sürüp bastyrayym derken daha kötü oldu.. Yapy?tyrycy elime bula?ty, parmak izi çykty.. Neyse ki parmak izlerini dikkatle kazyyarak modele hasar vermeden (daha do?rusu önemsiz hasar vererek) temizleyebildim, ama parçanyn arka kysmynyn ufak bir kysmy koptu düzeltme çaly?malarynda. Al i?te. :(

Edit: Yngilizce "master" anlamyna gelen bir kelime yazmy?tym ama sansür yedi.. :S

Modelcilik ****larynyn arasynda bu foto?raflary koymak biraz utandyryyor ama, yine de birkaç foto vereyim: (Gövde ile kanatlar henüz yapy?tyrylmady, "syky geçme" ile tutunuyorlar)

Herkese kolay gelsin.. :)

Düzenleyen Griffon - 19/08/2009 Saat 10:33
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/08/2009 Saat 14:13
Oyun modelinde de "gerçe?e uygunluk" vardyr efendim. Siz tutup kyrmyzy Ultra Marines ya da morcivert Imperial 5543rd Catachan Airborn Battalion boyarsanyz resmi müsabakaya sokmazlar:}

Model Germen türevi dillerde, maket ise Fransyzca'dan gelen hali(diye hatyrladym....WYTZYEEEEE!!! Düzelt ?unu).
Consume Ergo Sum
IP
Griffon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Griffon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/08/2009 Saat 15:29
Heheh :) Ya do?ru diyorsunuz, tabii ki Reikland Swordsmen Regiment'i kyrmyzy, High Elf Bowmen'i siyah boyamak mantyksyz..

Demek istedi?im, "Bu uçak 1944 yylynda Sgt. Hans Müller tarafyndan uçurulan 5. Luftwaffe bilmemne squadron'undaki 213 numaraly uçaktyr" gibi kesin tanymlamalar varsa modelin gerçek referans foto?raflara, kitaplara göre yapylmasy ve daha ciddi bir ara?tyrma, daha kesin bilgiler edinilmesi gerekiyor. Gerçekte o numaraly uçakta olmayan hiçbir detayyn olmamasy ve olan her?eyin olmasy gerekiyor.. Warhammer Fantasy'de ise "Bu Averland spearmen bölü?ü mi?ferlerine kyrmyzy / beyaz tüy takyyor, kalkanlarynda güne? sembolü var, bölük komutanynyn ady da Johann" diye biz kendimiz belirliyorduk; gerçekte o bölük olmady?y için "Bu bölü?ün sancaktarynyn kalkany o renk de?ildi" denilemiyordu. Sonuçta farkly olduklary bir gerçek, ve buna aly?mam gerekiyor..

Almanca Modell, Fransyzca maquette falandyr o zaman.. Ykisi arasynda bir nüans farky olmasyndan ve farkynda olmadan pot kyrmaktan korkuyordum.

Modelime dönersek; ?imdi ben bu modelin alt kysmyny gri, üst kysmyny iki renk kamuflaj boyayaca?ym.. Forumda ve galeride gördü?üm modellerde panel birle?im yerleri gibi "girintili" kalan kysymlar gayet güzel belli oluyor. Genellikle bunun için "preshading" kullanylmy?; modele astar atyldyktan sonra (hatta sanyrym bazen atylmadan önce) bu girintili yerler siyah boya ile ince bir ?erit halinde spreylenmi?, model üzerine a? geçirilmi? gibi olmu? nedense..

Ben kamuflajy boyady?ymda bu girintiler de ayny boyayla kaplanaca?y için belli olmayacaklar gibi. Sizce bu durumda yapylabilecek bir ?ey var my, yoksa "ilk modelden ne gölgelendirmesi" mi dersiniz? Airbrush/kompresör yok, hatyrlatyrym..

Bir de ?u olay var: Boyadan sonra vernik ve decal kysmy var.. Boya kuruduktan sonra decal'leri yerle?tirip sonra my vernik atylmaly, yoksa tam tersi mi? Decal'leri de korumak gerekece?i için boya kuruduktan sonra decal, en son olarak vernik gibi geliyor bana.. Vernik olarak ne kullanmamy önerirsiniz bu arada? Mat / parlak? Marka, model?

Te?ekkürler ?imdiden! :)
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2009 Saat 01:16

Sizce bu durumda yapylabilecek bir ?ey var my, yoksa "ilk modelden ne gölgelendirmesi" mi dersiniz? Airbrush/kompresör yok, hatyrlatyrym..

Boya tabancasy olmadan yapylacak bir?ey yok zaten.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2009 Saat 01:21

Bir de ?u olay var: Boyadan sonra vernik ve decal kysmy var.. Boya kuruduktan sonra decal'leri yerle?tirip sonra my vernik atylmaly, yoksa tam tersi mi? Decal'leri de korumak gerekece?i için boya kuruduktan sonra decal, en son olarak vernik gibi geliyor bana.. Vernik olarak ne kullanmamy önerirsiniz bu arada? Mat / parlak? Marka, model?

Boya-parlak vernik-decal-saten vernik.
Gunze boyalar güzeldir.
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2009 Saat 10:18
Toz pastel ve tercihen Mitsubishi Unipin Fine line 0.05 kalem alynyr, bulursanyz Snowman'in de 0.05'i var, yoksa Faber Castel Ecco Pigment 0.1 de i? görür, dekal a?amasy da bitirildikten snra panel aralaryndan kalemle geçilir, tozpastelle de degrade geçi? yapylyr. Ysteyene:] Ba?ka çözümler de var tabii:]
Consume Ergo Sum
IP
Griffon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Griffon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2009 Saat 10:23
Ydris bey,

Yorumlar için te?ekkürler.. ?imdilik panel geçi?leri pek belli olmayacak o zaman. Olsun..

Galiba benim yeni ba?layan birisi olarak asyl önem vermem gereken konu, modelin birle?tirilmesi ve tesviyesinin do?ru yapylmasy. Bunu düzgün yapmady?ym sürece boyayy dikkatli atmamyn pek bir önemi yok.

Dün eve geç geldi?im için modele dokunamadym.. Ama aldy?ym Humbrol dolgu ve alaca?ym zymparalar ile tesviye i?ine yo?un olarak çaly?aca?ym. Oldukça iyi tiyolar aldym bu arada, onlary da uygulamaya çaly?aca?ym.

Te?ekkürler,

- Onur

Edit: Jolly Roger, mesajynyzy ancak ?imdi gördüm.. Güzel bir yönteme benziyor, tabi oldukça dikkat istiyor.. "Degrade geçi?" çizginin belirgin oldu?u girintiden panelin yüzeyine do?ru yo?unlu?un azalmasy sanyrym, nasyl yapylaca?yny ara?tyrayym. Bunu bildi?im iyi oldu :) Te?ekkürler..

Not: Bu arada arkada?lar, acaba Spitfire Mk Vb'de hangi seneler ne renk kamuflaj / gövde alty renk kullanyldy?yny nasyl bulabilirim? Sitenin referans kysmynda olabilir.. Ynternette bendeki modelin bir incelemesini görmü?tüm, ona da bakayym.. Eve dönünce yapty?ym modelin hangi yyl nerede kullanyldy?yny yazabilirim. Ylk modelimde mükemmel gerçekçilik yakalayamayabilirim (öeh, kelimeye bak), ama en azyndan belirli bir disiplin ile çaly?maya aly?sam iyi olur..

Düzenleyen Griffon - 20/08/2009 Saat 10:25
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2009 Saat 12:06
Drybrush
Consume Ergo Sum
IP