Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: Model Boyama hk. - yeni basliyorum .yardm Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
leonthrilla
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4
Alıntı leonthrilla Cevaplabullet Konu: Model Boyama hk. - yeni basliyorum .yardm
    Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 07:31
Selam arkadaslar,
model isi ile cocuklugumda cok amator olarak ugrasmistim, simdi tekrar basladim. bu sefer daha ciddi bir giris yapmak istiyorum, 2 tane ufak gemi maketi(plastik maket) aldim baslangic icin boyama hakkinda ufak tefek bir kac sorum olacak yardimci olursaniz cok mutlu olurum.

1.parcalari boyarken olduklari yerden kesmedenmi boyamam lazim?

2.parcalari kestikten sonra boyanmasi gerekliyse, kuruma icin nasil bir yontem uygulamaliyim? demek istedigim kurumak icin bir seyin ustune biraksam yapisir herhalde ?

3.firca temizligi icin normal tinermi yoksa model icin ozel akrilik tinermi kullanmaliyim?

4.parcalari boyamadan once mutlaka ilik su ile yikamalimiyim ?

5.buyuk parcalarda mutlaka airbrushmi kullanmaliyim ? firca ile boyamada nasil fircalar tercih etmeliyim? firca izi kalmamasi icin nasil bir yol izlemeliyim ?

6.airbrush sadece kamuflaj boyamalarda kullanmak icin degil sanirim ? her tur boyamada kullanabilirmiyim ? hemen bir airbrush edinmelimiyim yoksa biraz pismeyimi beklemeliyim ?

7.airbrushlarn hepsi kompressor yardimiylami calisiyor ? baslangic icin en uygunu hangisidir ?

akliniza gelen onemli hususlar varsa onuda belirtirseniz cok iyi olur ..

sorular biraz fazla oldu kusura bakmayin .. yardimlariniz icin simdiden cok tesekkurler ..
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 07:37
1- Bunun icin soyle bir yol izlyebilirsiniz. Bir digeri ile birlestirilecek parcalarda once birlestirip sonra boyamak daha akil karidir. Zira boyadiktan sonra birlestirildiginde cikabilecek tesviye calismasi sonunda tekrar boyamaniz gerekebilir. BEn genellikle cerceveden ayirip, capagini vs temizleyip, bir kontrplaga yapistirdigim maske bantlari uzerine parcalari yapistirip boyamayi tercih ediyorum.
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 07:39
2- Yukarida tarif etmeye calistigim kontrplak (ya da bir parca karton vs) uzerine tutturup ( ki bu tutturma islemini uhu-tac turevi bir seyle de yapabilirsiniz) orada kurumaya birakiyorum. Bazen toz gelmemsi icin uzerine uygun ebata bir maket kutusunun kapagini ya da bir koliyi kapatmak ise gerekebiliyor. Bir taraf kuruyunca cevirip diger tarafi boyuyorum
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 07:40
3- Hangi boyayi kullandiysaniz o boyann incelticisi ile temizlemek gerekir. Enamel boyalar icin sentetik ya da selulozik, akrilik boyalar icin alkol ya da selulozik tiner (ya da her marka boyanin kendi incelticisi) kullanilabilir. Boya temizlendikten sonra is gununn sonunda fircalari ilik sabunlu suyla yikayip durulamaniz ve fircanin ucu yukari gelecek sekilde saklamaniz fircanin omrunu uzatacaktir.
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 07:41
4- Parclari boyamadan once ilik sabunlu ya da deterjanli suyla yikamaniz parcalar uzerinde kalip yagi, tesviye tozu gibi seylerin kalmasini engeller. Yikadiktan sonra kendi halinde kurumaya birakmaniz en dogrusudur
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 07:47
5- Airbrush ya da firca tercihinde parca ebadi direkt belirleyici degildir. Her tur parca her ikisiyle de boyanir. Ama airbrushla daha guzel boyanir.

Fircayla yapamayacaginiz seyler: Yumusak gecisli kamuflaj, panel acma, degrade gecislerdir.

Firca izi kalmamasi icin ilk dikkat edilecek sey kuruma suresi daha uzun olmasi sebebiyle enamel boya kullanmaktir. Bu boyayi incelterek tatbik ettiginizde boya surerken fircanin ucu takilmayacak kadar ince ancak surdugunuz yeri ortecek kadar da kalin olmalidir. Genelde enamel boya+terebentin ikilisiyle bu orani 1:1 olarak kabuledebilirsek de her marka ve her tip boyaya gore degisebilir bu oran. Plastik modellerde selulozik tinerle incelterek firca ile surmek pek tavsiye edilmez ( ha yapilir mi yapilir ama tavsiye edilmez) zira selulozik tiner makede zarar verebilir.

Fircanin gemiye bas-kic yonunde surulmesi genel boya gorunumunun daha iyi olmasina yardimci olacaktir.
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 07:48
6- Airbrush her tip oyamada kullanilabilir. Bu hobiye devam etmekte kararliysaniz, bir kac seferden sonra sıkılıp vazgecmem diyorsanizbir airbrush edinmenizde herhangi bir mahsur yoktur.
IP
Gokhan
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 5
Alıntı Gokhan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 07:50
aklımız erdiğince, dilimiz döndüğünce. umarım faydalı olur.

1.parcalari boyarken olduklari yerden kesmedenmi boyamam lazim?
modelcinin tercihine göre değişiyor. benim tercihim kesip ayırıp temizlemek, sonradan boyamak imkansızsa önce boyamak. değilse, birleştirip boyamak.

2.parcalari kestikten sonra boyanmasi gerekliyse, kuruma icin nasil bir yontem uygulamaliyim? demek istedigim kurumak icin bir seyin ustune biraksam yapisir herhalde ?
ufak parçaları arka taraflarından blue-tac, uhu-tac gibi (hani şu posterleri duvara yapıştırdığımız sakız gibi ama iz bırakmayan macun türü şey) bir malzeme ile kürdana tutturabilir öylece eliniz değmeden boyar ve daha sonra strofor gibi birşeye saplayarak kurutabilirsiniz.

3.firca temizligi icin normal tinermi yoksa model icin ozel akrilik tinermi kullanmaliyim?
fırça ve her türlü malzeme temizliği için selülozik tiner birebirdir. gerçekten temizler! maketinize değdirmeyiniz!!!

4.parcalari boyamadan once mutlaka ilik su ile yikamalimiyim ?
ılık su, pril ve eski diş fırçası ile yıkamak iyi oluyor.

5.buyuk parcalarda mutlaka airbrushmi kullanmaliyim ? firca ile boyamada nasil fircalar tercih etmeliyim? firca izi kalmamasi icin nasil bir yol izlemeliyim ?
maalesef pürüzsüz boya ancak airbrush ile oluyor.

6.airbrush sadece kamuflaj boyamalarda kullanmak icin degil sanirim ? her tur boyamada kullanabilirmiyim ? hemen bir airbrush edinmelimiyim yoksa biraz pismeyimi beklemeliyim ?
airbrusla herşeyi boyarsınız. minik boya tabancası. pişmeyi beklemek bence gereksiz.

7.airbrushlarn hepsi kompressor yardimiylami calisiyor ? baslangic icin en uygunu hangisidir ?

kompresör en uygun ve düzenli hizmet sağlayan çözümdür. airbrush olarak Badger 100GF, 100LG, 150F, ayrıca Paasche markalı airbrushlar uygundur.

iyi modeller.
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 07:50
7- Airbrushlar bir havakaynagi ardimiyla calisirlar. bu bir kompresor de olabilir bir hava tupu de. Hava tupleri kisa vadede bile pek ekonomik sayilmadiklarindan bir kompresor alinmasini onerebilirim. Forum'da "airbrush" ve "kompresör" kelimelerini aratirsaniz cok ciddi miktarda bilgiye ulasabileceginizi hatirlatirim. Ayrica sitenin anasayfasindaki Makaleler bolumunde Kaan Gok, Arkut Y. Yuksel ve M. Selim Oztunc imzali, konuile iligli makaleleri okumaniz da cok faydali olacaktir.
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 07:53
7- Devam: Baslangic icin herhangi bir tip airbrush onerilmesi gerektigini dusunmuyorum. Benim ilk airbrush'im double action bir Badger 150 idi. Onunla ogrendim airbrush kullanmasini ve haa hem o tabancayi hem de Badger'in 100 G modelin kullaniyorum. Yine Kaan Gok'un Kamuflaj Teknikleri makalesini okumaniz faydali olacaktir.

Umarim yardimci olabilmisimdir. Kullanilacak diger malzemeler konusunda Makaleler kismindaki ilgili makaleleri okumanizi, bunlarin tedarigi icinse sitenin Dukkanlar bolumundne faydalanmanizi oneririm.

Aramiza hosgeldiniz.
IP
leonthrilla
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı leonthrilla Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 07:54
hizli cevaplariniz icin tesekkur ederim, cok yardimci oldunuz.. soylediklerinize dikkat ederek ilk boyamama yarin baslayacagm ...
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 08:15
gerçi siz modellerinizi alıp başlamışsınız ama bende 1-2 tavsiye vermek isterim.benim görüşüme göre gemi modelciliği en zor modelciliklerdendir.cunku cok fazla kucuk parca barındırır,gemıyı tamamen bıtırıp hepsını 1 kerede boyamak zordur,bazı gemılerde hemen hemen her parcayı yapıstırmadan once tek tek boyayıp ayrı ayrı yapıstırmak gerekebılır(boyalı parcaları bırbırıne yapıstırmak cok zordur),vs vs vs.
hatta oylekı bazen'bununla mı uğraşcam yahu'deyıp kaldırıp atma ve modelcılıkten soğuma tehlıkesı bıle yaratabılır.
   nacızane tavsıyem coğu zaman yuzde doksan ı tek renk boyanan 1/35 olceklı bır tank veya kara aracı ıle baslamanız daha uygun olabılırdı.parcaları buyuktur,ucuz ve kolay modeller pıyasada coktur,aracın tamamını bıtırır sonrada eğer tek renklı bır arac sectı ısenız bır kerede fırca ıle boyayıp bıtırebılırsınız.
bu sekılde bır kac kolay ve tek renklı arac yaparsanız modelcılıkten zevk alır ve yenı modeller ıcın sevke gelırsınız.
aırbrush,kompresor,kamuflaj,vernık, vs vs vs gıbı teferruatları sonrakı asamalarda gundeme alırsınız.
sımdıden pıstole,kompresor vs gıbı malzemelere dalarsanız hem gozunuz korkar hemde elınızdekı model yarım kalırsa pısman olursunuz.
saygılarımla
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 10:13
Geminin adı,markası ve ölçeği nedir?
IP
leonthrilla
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı leonthrilla Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 10:55
hudaverdi; tavsiyelerini dikkate alacagim, haklisin. neden gemi aldigimi aciklayacak olursam, oldum olasi 2nci dunya savasindaki deniz savaslarina (genel olarak WWII aslinda ama ozellikle deniz araclari) ilgi duymusumdur, elimden geldigi kadarda okurum, arastiririm.(eminim aranizda bir cok kisi vardir bu konuya merakli).. o yuzden istegim oncelikli olarak o zamana ait deniz araclarindan(gemi,denizalti vsvs) olmak uzere kara ve ucak araclarindan secme bir koleksiyon yapmaya calismak.

idris: bahsettigim 2 ufak gemi revell, 2side 1:570,
birisi scharnhorst digeri HMS prince of wales. su anda bi tanede tamiya var, 1:350 Tirpitz(bunu diger 2 gemide pratik yapinca yapmayi dusunuyorum.

ilk mesajimda dedigim gibi cok eskiden merak sarmistim amator olaraki sonradan okul felan derken unuttum gitti, ama bir kac aydan beri cok heveslendim, bahsettiginiz durumlarin beni korkutacagini sanmiyorum :) anlayacaginiz bayagi istekliyim bu ise, beceririm saniyorum.:)
IP
leonthrilla
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı leonthrilla Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 10:58
birde ufak bir soru daha,

cok eskiden akaretlerde bir maketci vardi, hasegawa agirlikli maket satardi, oradan bir suru askeri arac maketi alip yapmistim, birkacda ucak ve helikopter. hasegawa cok kaliteliydi, simdi bu revell'lere baktim, hasewaga kalitesinden cok cok uzak. yanlismi dusunuyorum ? tamiya'da gayet iyi ama piyasada en cok revell var herhalde ..
(sanirim hasegawanin deniz serisi modeli az, daha cok kara ve hava agirlikli olmali )

Düzenleyen leonthrilla
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 11:11
Hasegawada 1/700 ölçek gemiler var.
Birde 1/450 gemileri mevcut.Ama Akagi hariç diğerleri yaramaz 450 ölçekte.

1/500-600 arası ölçekli gemiler bulmak çok zor değil ama bazıları eski kalıp olup moral bozuyor.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 11:16
Revell son birkaç yıldır muhteşem maketler yapıyor.Fırsat bulursanız inceleyin.
Ama firma çok eski olduğundan bazı eski maketlerinide zaman zaman piyasaya sürüyor.Eğer bilmeden alırsanız hüsrana uğrayabilirsiniz.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2005 Saat 11:34
Msn de sohbet ettiğimden sürekli unutup duruyorum yazacağımı.Bu 3 etti.

Parçaların çerçevede boyanıp boyanmayacağı hakkında bi soru vardı.
Aslında bu sorunun cevabı yok.Bazen önce boyamak lazım,bazende montajdan sonra.
Scharnhorst ve P.O.W.gibi gemileri fırça ile boyayacaksanız önce montajı bitirin sonra boyayın.
Güverteyi baştan boyamak faydalı olur.Zira 15 lik taretler bazı yerleri boyamada zorluk çıkarıyor.
Her iki gemiyide yaptım.O ölçekte daha iyisini pek beklemeyin.
Airfixin Repulse ve Belfast ı bu ölçekteki en iyilerdir.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide