Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Boya Seti Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
BERBER KENAN
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4
Alıntı BERBER KENAN Cevaplabullet Konu: Boya Seti
    Gönderim Zamanı: 24/06/2009 Saat 14:13
Merhaba,

Plastik maket i?ine yeni ba?layacak biri olarak bazy sorularym olacak. Vaktiniz oldukça yanytlarsanyz sevinirim :

1- Anlady?ym kadary ile fyrça ile boyamalarda enamel boya tercih edilmekte. Do?ru mudur ?

2- Piyasada satylan ve yeni ba?layanlar için yeterli olacak bir enamel boya seti var my ? ( Yçinde temel renkler bulunan v.b. )

3- Fyrça ile boyamada dikkat edilmesi gereken temel hususlar nelerdir ?

Te?ekkür ederim, kolay gelsin.
IP
Atilla Güç
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 193
Alıntı Atilla Güç Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/06/2009 Saat 22:57
Merhaba. Fyrça ile boyamak için enamel boya kullanabilece?iniz gibi, akrilik boya da kullanabilirsiniz. Su ile inceltece?iniz için, solunum yolarynyzy da rahatsyz etmez. Valejo yurtiçinde temin edebilece?iniz, kullanymy kolay bir markadyr. Ancak enamellerden biraz daha narindir.
IP
BERBER KENAN
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı BERBER KENAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/06/2009 Saat 23:18
Yanyt için te?ekkür ederim. Deneyerek ö?renece?iz artyk :)
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/06/2009 Saat 00:06
Fyrça için enamellerin daha çok tercih edilme sebebi geç kurumalarydyr. Özellikle Tamiya'nyn akrilik boyalary çok hyzly dondu?u için daha çok fyrça izine sebep olur ve enamel boyaya göre daha çok zorlayabilir.

Atilla'nyn dedi?i gibi Vallejo'nun fyrça için olan boyalarynda bu sorun yok ve inceltici olarak tiner kullanmady?y için kullanmasy da muhtemelen daha rahattyr. Ancak akrilik boyanyn enamel kadar iyi yüzeye tutunmayaca?yny ve çok kolay sökülebilece?ini belirtmekte fayda var.

Bildi?im kadaryyla firmalaryn ara ara çykardyklary ufak setler harici temel bir ba?langyç seti (enamelde) yok. Zaten modellenecek konularyn farkly ve özel renklere sahip olmasy bunu çok tercih edilebilir yapmyyor. Bununla beraber, Vallejo yine farkly bir yakla?ymla "konu bazly" setler saty?a sunuyor. Ancak bunlar da genelde kalabalyk setler ve fiyatlary pahaly. Ayryca "Ykinci Dünya Sava?y Alman Tank" veya "Modern Amerikan Jet Uçaklary" gibi belirli konularla synyrlylar.

Fyrça ile boyamak konusunda eminim daha tecrübeli arkada?lar bilgi verir. Ancak temel olarak iki sorun vardyr. Birincisi fyrça izinden kaçynmak, ikincisi de a?yry kalyn boyamamak, yoksa maketteki detaylar boyayla gömülüp kaybolabilir. Burada da uygun inceltme yapmanyz ve boyama yönüne dikkat etmeniz gerekiyor. Ynceltilmi? boyayla katlar halinde çaly?manyz gerek. Dahasy için mikrofonu bu konuda daha tecrübeli arkada?lara byrakyyorum.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
BERBER KENAN
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı BERBER KENAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/06/2009 Saat 06:38
Açykcasy sorumu sorarken utana sykyla yazmy?tym mesajy. Zira tahmin ediyordum bu sorulara cevap vermekten yorulmu? olabilece?inizi. Ama gerek buradan gerek KM ile çok bilgilendirici mesajlar okudum. Hepinize te?ekkür ederim.
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/06/2009 Saat 08:58
Fyrça için özellikle samur tercih etmenizi öneririm. Profesyonel resim fircalari satan kirtasiyelerde bulabilirsiniz (Winsor Newton marka en iyilerindendir)

Ba?ta masrafli olmasi sizi korkutmasin iyi bakarsaniz evladiyeliktir ve mukkemmel sonuc elde edersiniz kullanirken.

Düzenleyen nezih - 25/06/2009 Saat 08:59
IP
Realistic
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 2
Alıntı Realistic Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/06/2009 Saat 10:32
Merhabalar,

Bende uzun ara?tyrmalar sonunda herkesin bir hobisi olmaly diyerek ba?ladym bu i?e.Amma velakin malzeme tamamlama,uygun model seçimi, teorik bilgi edinimi (ki forum ve sitede eme?i geçen herkese te?ekkürler çok faydalandym) derken ancak 2 gündür ba?layabildim (1/72 F4-U Corsair) anca kokpit bitti:)çok me?aketli bir hobby seçti?imi anladym ortaya ne çykty?y konusunda ise en ufak bir fikrim yok:)iyi gibi diyerek kandyryyorum kendimi.Neyse lafy fazla dola?tyrmayayym, malumunuz airbrush denilen zymbyrty için yüklü bir bütçe gerektiriyor bende enamel boya ve fyrça ile ba?ladym.Ama bir allahyn kuluda fyrça ile teknikler hakkynda bir ayryntyly bir yazy yazmamy?.tabancayy alan üflemi? jan janly alengirli (mecaz kullanyyorum u.stalar alynmasyn lütfen)harika modeller çykmy? bende elimdeki kylly tahta parçasyna bakyp bununla my olcak? diyorum kendi kendime.(o kamuflajlar gölgeler bu fyrçayla nasyl olur aklym almyyor)Sizlerden ricam varsa bildi?iniz site yazyly döküman bizlerle payla?manyz.Hatta site moderatörleri yeni ba?layanlara yada kendilerinin belirledi?i daha u.sta ki?iler acemilere modelleri hakkynda yapym a?amasyndayken gönderilen resimlerle destekli koçluk hizmeti verilebilir (varsa gönüllü el kaldyrsyn:)

Sevgi ve Saygylarymla

Düzenleyen Realistic - 25/06/2009 Saat 11:56
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/06/2009 Saat 13:02
Selamlar

Fyrça ile boyama teknikleri ile ilgili aslynda forumun derinliklerinde bolca bilgi var diye hatyrlyyorum.

Ben de fyrça ile boyamaktayym :) airbrush ile boyama yapmak benim fikrimce ve bana biraz fazla fabrikasyon geldi, ben boyayy fyrçada seviyorum.

Ancaaak bu benim zevkimdir ve itiraf etmeliyim ki hava tabancasy ile yapylan boyama kadar doyurucu olmayacaktyr genellikle. Tek renk boyamalar da el aly?yp uygun malzeme kullanylyrsa benzer bir kaliteye ula?mak sözkonusudur. Kamuflaj yapmak gündeme geldi?inde ise, zordur fyrça ile soft geçi?ler, en azyndan ben yapamyyorum.

Fyrça tercih etmemin bir di?er nedeni de, alanymy 1/72 ölçek askeri kara araçlaryna kaydyrmy? olmam. Zaten oldukça küçük yüzeylere sahip olmasy benim i?imi kolayla?tyryyor. 48 - 35 - 32 ölçeklerde ve de özellikle uçaklarda fyrça ile problemler ba?lyyor, fyrça izi riskleri, geni? yüzey boyamanyn verdi?i yorgunluk vs vs .

Malzemelere gelince,
Evet fyrça ile ENAMEL boyalar kullanmakta fayda var. Ynceltici olarak ben SENTETYK tiner, kaliteli bir marka kullanyyorum. Var ba?ka incelticiler de, terebentin vs. gibi. Marka konusunda humbroll öneririm, revell, model master gibi markalar da alternatiftir.

Boyanyn uygulanmasy konusunda ise, inceltmek önemli. inceldikçe fyrça ize azalyr, el aly?tykça hiçe iner. Bu biraz da deneyimle ilgilidir. Benim tarzym, süt kyvamyna kadar inceltmek, sonrasynda 2-3 kat boya ile yüzey boyamak. Enameller geç kururlar, katlar arasynda 1 gün beklemek boyanyn kemikle?mesi için önemlidir.

Evet akrilkler var, Vallejo fyrçaya uygun bir akrilik boya. Nedense ben sevemedim, fyrça ile uygulamada kapatycylyk anlamynda sykyntylary var, ve kurumasy sonrasy da de?inildi?i gibi tutunma özelli?i biraz hassas. Daha çok kat gerektirmekte. Ancak su ile inceltilmekte, hani sa?lyk için daha uygun.

Bu arada yukaryda bahsedilmi?, iyi bir fyrça, fyrça seti gerekecektir. Bu konuda masrafdan çekinmeyiniz.

Fyrça uygulamalarynda, vernik problemini de sprey vernikler ile çözebilirsiniz, yapy marketlerde mevcuttur. Asla fyrça ile vernik yapmayynyz.

Bu bir giri? gibi oldu, eklenecekler elbetteki olacaktyr, siz yeterki ba?layyn, sormaya devam edin...
Eklemek istedi?im, bu yazdyklarym bir zorunluluk de?ildir, benim uygulamalarymdyr, de?i?kenlik gösterebilir.
Yyi modeller dilerim.
IP
Realistic
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 2
Alıntı Realistic Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/06/2009 Saat 11:55
çok te?ekkürler dün iyi bir fyrça seti aldym.umarym iyi bir?eyler çykarabilirim .Saygylar
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 140
Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/03/2011 Saat 13:49
Bu ba?ly?y okuyunca içim açyldy resmen. Benim gibi air-brush için alany yeterli olmayan birisi için fyrçayy biraz daha sevmeme neden oldu diyebilirim. Bende ki enamel boyalaryn hepsi model master. Uzun bir aradan sonra tekrar ba?layaca?ym model hobime. Bakalym fyrça ile ne kadar ba?aryly olaca?yz.
IP
Navyasw
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 22
Alıntı Navyasw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/02/2012 Saat 02:46
Merhabaler,
Bende çok yeniyim,küçük modellerde çaly?yyorum boya için Enamel önerilmi? onu kullanycam.Peki boyadan önce çok küçük yüzeyler için (1/35 asker fig.) astar önerirmisiniz? Bide Kitteki kullanylan boyalaryn hepsini almak gerekir mi? Kolay bir yolu yok mu?
ASW
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/02/2012 Saat 09:10
Bir kaç yerde sormu?sunuz ancak bu konuda içinizi rahatlatacak bir cevap verilemez. Bir aracy yaparken i?lem önce montaj ile ba?lar, montaj bittikten sonra isterseniz boyamazsynyz. Sizi tatmin etmesine ba?ly. Boyama da bu ?ekilde, amaç gerçe?e en yakyn duruma ula?mak ise, referanslardaki bütün renkler gereklidir, bunun dy?ynda sizi tatmin etti?i kadary ile boya yelpazesini geni?letebilirsiniz. TV de hd görüntü, renkli görüntü, siyah beyaz görüntü seçimi gibi...
Boya bir yatyrymdyr, sabit maliyet gibi dü?ünülebilir, her kutu maket ile bir kaç boya alyrsanyz, bir süre sonra yeterli boya seçene?ine ula?abilirsiniz. Bu da belki biraz maddi gücünüz ile de orantylydyr, bunu da anlayy?la kar?ylaryz.

Astary da sonraki a?amalarda kullanyn, ?imdilik gerekmesin.

KOlay gelsin
IP
Navyasw
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 22
Alıntı Navyasw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/02/2012 Saat 13:35
Te?ekkür ederim...
ASW
IP