Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sivil Araçlar
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Sivil Araçlar
Mesaj icon Konu: Yamaha YZF-R1 ka?yt model yapym a?amalary. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
z_g_h
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Konu: Yamaha YZF-R1 ka?yt model yapym a?amalary.
    Gönderim Zamanı: 15/05/2009 Saat 18:31
Arkada?lar forum sitelerinde payla?ty?ym Yamaha MT-01 modeli sayesinde bolca mesaj aldym nasyl yapycaz nasyl ka?yt kullancaz neyle yapy?tyrcaz nasyl katlycaz gibi.

Y?te bu nedenle bende bir model yapmaya ve yapymy sizlerle payla?maya karar verdim. Ka?yttan model yapmak isteyen dostlaryma faydam olursa ne mutlu bana.

Model olarak yamahanyn 2007 model YZF-R1 modelini tercih ettim. Model 22 sayfa A4 ka?yt üzerinde toplam 312 parçadan olu?uyor. Yapym kylavuzuda 20 sayfa.

Ka?yt olarak 120 gram kaliteli bi yazycy ka?ydy kullanyyorum ve basky için mürekkep püstürtmeli inkjet yazycy kullanyyorum. Ynkjet yazycy kullanmamyn sebebi lazer yazycylar gibi kuru toz mürekkep de?ilde yslak mürekkep kullanmasy. Ancak bu modelde yazycymyn aryza çykarmasy yüzünden arkada?ymda basmak zorunda kaldym ve inkjet bulamady?ym için lazer kullanmak zorunda kaldym. Lazer yazycynyn zarary toz mürekkep kullanmasy ve ka?ydyn katlanma yerlerinde mürekkep dökülmesi olmasy. Bu sorunu ileriki a?amalarda göreceksiniz zaten.

Burada kullandy?ym genel malzemeleri resimledim. Masif tutkaly hemen yanyndaki tutkal ?i?esine aktararak kullanyyorum. Tutkaly sprey kapa?y gibi plastik bir yüzeye az miktar sykyp fyrça veya kürdanla modele sürüyorum. Tutkal kullanymyndan sonra fyrçayy ufak bi kapta tuttu?um suyla hemen temizliyorum. Di?er malzeme falçata, iyi kalitede ve mümkün oldu?unca uzun sivri uçlu bi cymbyz ve içinde uç bulunmayan bir adet mekanik kalem. Makasla kesmeyi dü?ünmeyin öyle bi ihtimal bile yok olmaz yani.

Modelin basylmy? hali ve yapym kylavuzu.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/05/2009 Saat 18:33
Ylk parçamyzy keserek yerinden ayyrdym.

Katlanacak kulaklary cymbyzla sykyca tutarak keskin bi ?ekilde katlamayy tercih ediyorum.

Katladyktan sonrada cymbyzla syky?tyrarak kenarynda keskin bi hareket sa?lyyorum elle katlarsak kenar yuvarlakymsy bi ?ekil alyyor.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/05/2009 Saat 18:35
BYr di?er katlama yöntemi katlanacak yerden içinde uç olmayan kalemle boyayy zedelemeyecek kadar bastyrarak geçmek. Sonrasynda parmakla büktü?ünüz zaman çizdi?iniz yerden gayet düzgünce katlanyyor.

Parça üzerindeki tüm katlama yerleri katlandyktan sonra durumu.

Parçayy yapy?tyrdyk ve ?ekil verdik.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/05/2009 Saat 18:36
Katlanyp yapy?an yerlerin üzerinden fyrçayla tutkal sürüyorum daha sa?lam olmasy için.

Bu resimde bariz bi ?ekilde belli oluyor kyrylan yerlerdeki boya dökülmeleri. Ynkjet yazycy kullanarak yapty?ym hiçbir modelde bu sorunla kar?yla?madym. Modeli bitirdikten sonra revell boyalarla komple boyayabilirim.

Buradada aynanyn parçalarynyn bir tarafta birle?mi? hali bir tarafta birle?ecek halini resimledim.

Neyse dostlarym tüm a?amalaryn resmini çekersem a?yry forum kirlili?i olaca?yny dü?ünüyorum o nedenle kylavuzdaki her basama?y bitirdi?imde bitmi? halinin resmini koyaca?ym. Bu tarz bir model yapmak isteyen varsa her konuda yardym etmeye gönüllüyüm. Yüzlerce ka?yt model yaptym ama plastiklere gönül vermi? durumdayym. Büyük ihtimalle bu son ka?yt modelim olacak. Zaten yapym nedenimde arkada?lardan çok soru gelmesi ve yapmak isteyen model sever dostlara ufak da olsa bir kaynak sa?layabilmek.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/05/2009 Saat 00:13
Bu tarzdaki iki parçanyn kapanyp çevresini uzun ince parçanyn dönece?i parçalarda ince uzun kysmy kademe kademe sararsak ucu kavu?mama ihtimali çok çok yüksektir,

Y?te bu nedenledir ki parçanyn tüm katlama yerlerini kyvyrdyktan sonra,

Ynce uzun kysmyn uçlaryny birbirine kavu?turuyorum
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/05/2009 Saat 00:14
Arkasyndan bir tarafy kapatyp yapy?tyryyorum.

Sonra açykta kalan kysmyn içinin kenarlaryn tutkaly sürdükten sonra kapa?y kapattykmy parçanyn i?i tamamdyr.

Burada syradaki parçalar kesilmi? kyvrylmy? hatta uçlary yapy?tyrylmy? kapanacak halde bekliyorlar.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/05/2009 Saat 00:15
Yakla?yk yarym saatlik bir u?ra?la tüm parçalar kapandy arkasyndan birbirlerine de montelenerek gösterge panellerini yapmy? olduk

Syrada bu tarz silindirik parçalar var.

Parçayy renkli kysmyny avcumuza koyarak dönü? yönünde çi?niyoruz. Ben fyrça sapyyla yaptym ama kalem olur tornavida olur ne olursa.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/05/2009 Saat 00:15
Kyvrylynca bu hale geldi.

Ve yapy?tyryldy
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır