Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Ahşap Modeller : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Fiber silgi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Konu: Fiber silgi
    Gönderim Zamanı: 12/05/2009 Saat 07:25
Yeni bir malzememidir, ben de Amerika' yy yeniden ke?fedenler gurubuna katylyp rezili rüsvamy oluyorum bilmiyorum. (Ho?, çevremiz rezilli?in daniskasyny yapmy? olup kaybolmu? yüzlerini taa ba?ka ?ehirlerde aramaya çaly?an bir sürü insanla dolu)
Kesinlikle yurtdy?yndan kopya çekip elde edindi?im bir malzeme oldu?unu kabul ediyorum. Muhtemelen ülkemizde de çok yaygyn de?il. Syrf bu gerekçenin arkasyna sy?ynarak zaten bilgilerinize sunuyorum. Hatta kendimi kurban bile ediyorum.
Efen' im;
Malzeme fiber cam parçacyklaryndan olu?uyor. Kalem ?eklinde elle tutmasy kolay olan mazlemenin yedek uçlary da satylyyor. Ynternet ortamyndan temin etmek daha kolayyma gelmi? oldu?u için Ca?alo?lu piyasasynda bakma zahmetinde bulunmadym ancak bulundu?undan eminim.
Kullanymy ise kurufyrçalama tekni?i ile ayny sayylyr.
Aslynda kurufyrçalama ile arasynda "pre-post shading" gibi bir fark var.
Nasyl ki pre-shading tekni?inde koyu bir rengi ilk önce atyyorsunuz bunda da görülmesi istedi?iniz rengi önce atyp sonra ana rengi üstüne atyyorsunuz. Kurumasyny müteakip silgiyi yüzeye uygulayyp üsteki boyanyn silinmesini ve alttaki boyanyn ortaya çykmasyny sa?lyyorsunuz.
Öncelikli olarak boya a?ynmasyny müteakip alttaki metal yüzeyin belli olmasyny sa?lamak için kullanabilirsiniz diye dü?ünüyorum.
Örne?i a?a?ydadyr:

Dikkat edilmesi gereken bir nokta silginin bastyrylmadan uygulanmasy. Yoksa plasti?e kadar inebiliyorsunuz. Tabii kendinizi sa?lama almak için alttaki yüzeye vernik uygulayyp onun üzerine ana rengi atabilirsiniz.
Bu silginin zymparaya kar?y olumlu tarafy boyanyn zympara yüzeyinde topaklanma sorununun olmamasy.(daha sonrasynda o topaklanmalar boyayy yyrtyyor) Kuru fyrçaya kar?y olumlu tarafy ise uygulama sonrasynda metalik rengin emanet gibi durmamasy.
Umarym bir faidesi olur Efen'im;
Saygylarymla;
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/05/2009 Saat 10:10
Arkut bilgi icin tesekkurler. Bildigim kadari ile kuyumcularin metalleri parlakmakta kullandigi bir malzeme... Bir arkadasimda görüp atlamistim aha iste super malzeme diyerek ama sonradan asiri kanserojen olugunu ogrendim. Kil seklindeki fiber partikuller havaya karisiyor asinarak. Maskeyle ozel bolmelerde kullaniyorlardi kuyumcular. Arkut dikkat!!!
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/05/2009 Saat 12:50
Ben zaten hergün radyasyonu yiyorum vücuduma, Türk modelcisine bi?eycik olmaz :))
?aka bir yana uyaryn için te?ekkürler.
Pek tabii kansarojen diye adlandyrylan di?er maddeleri de unutmamak lazym, resin gibi mesela...

Düzenleyen arko - 12/05/2009 Saat 12:50
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04