Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapim Teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Ahşap Modeller : Yapim Teknikleri
Mesaj icon Konu: Air Loisirs 1:20 Le Pointu Tekne Yapymy Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
GokhanA
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 21
Alıntı GokhanA Cevaplabullet Konu: Air Loisirs 1:20 Le Pointu Tekne Yapymy
    Gönderim Zamanı: 11/04/2009 Saat 00:20
Herkese merhaba,

Eski forum uçunca yüzlerce mesajymyn yok olmasy ayryca bir süre yurtdy?ynda kalmam nedeniyle oldukça faal oldu?um plastik modelcili?i byrakmy? ve ba?ka hobilerime yönelmi?tim. Ama yine rahat duramadym bu sefer ah?ap modeller ile bu güzide hobiye dönü? yapayym dedim. Tabi bunda Tersane Model'in Bo?aziçi Sandal'ynyn etkisi büyük oldu, mutlaka yapmalyyym. Direkt ondan ba?lamak riskli oldu?u için nispeten basit bir kit ile ba?layarak biraz aly?tyrma yapmak ve plastik modelden oldukça farkly olan ah?ap modelcili?ine giri? yapayym istedim.
Ezcümle bugün Air Loisirs 1:20 Le Pointu tekne kitini ve eksik olan birtakym malzemelerimi alarak i?e ba?ladym. Kit Akdeniz'de kullanylan bir balykçy sandalynyn modeli.

Kitin ana parçalary kontraplak ve balsa levha üzerinde water jet dedikleri bir yöntemle kesili vaziyette. Tek yapylmasy gereken parçalary tutan kesilmemi? kysymlaryn maket byça?y ile kesilerek parçalaryn ayrylmasy. Plan ve yapym kylavuzunun Fransyzca olmasy yetmiyormu? gibi son derece basit ve yetersiz. Kit kolay olsa da ah?ap i?inde acemi olanlary zorlayacak yerleri olabilir.

Öncelikle omurga ve postalary kontraplak levhadan çykarak uyumlaryny test ettim ve ah?ap tutkaly ile yapy?tyrdym.

Düzenleyen GokhanA - 11/04/2009 Saat 00:43
IP
GokhanA
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı GokhanA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/04/2009 Saat 00:24
Daha sonra balsa levhadan iki parça olarak verilen güverte parçalaryny çykararak geçici olarak Tamiya bant ile tutturdum. Tek tek yapy?tyrmanyn riskli olaca?yny dü?ündü?üm için iki parçayy ayny anda postalary da gönyesine oturtarak yapy?tyrmayy ve kutu içerisinde yamulmu? olan omurgayy da bu ?ekilde hizaya getirece?imi dü?ündüm.

Ylk önce jel japon yapy?tyrycy ile bunu iskelete yapy?tyrmaya çaly?tym ama kuruma süresi uzun oldu?u için syvy japona döndüm ve bunu da iskelete yapy?tyrdym.

Düzenleyen GokhanA - 11/04/2009 Saat 00:45
IP
GokhanA
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı GokhanA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/04/2009 Saat 00:29
Uzun süreden sonra elime kretuar almy? olmanyn verdi?i haz ile bu ak?amlyk yeter deyip foruma bu ba?ly?y açmak üzere bilgisayaryn ba?yna oturdum.

Yaryn çyta sarma i?ine ba?layaca?ym. Onu kolaylarsam gerisi gelir diye dü?ünüyorum. Plastik model kadar zevkli hatta tahtalarla oynamak biraz daha naif ve e?lenceli. Y?ler yolunda giderse yapym a?amalaryny vermeye devam edece?im.

Yapymda veya jargonda hata yaparsam deneyimli gemi modelcilerinden yorumlaryny esirgememelerini rica ediyorum.

Herkese iyi modeller. Sevgiler.

Gökhan

Düzenleyen GokhanA - 11/04/2009 Saat 00:39
IP
GokhanA
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı GokhanA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/04/2009 Saat 09:41
Sabah plandaki ölçülere göre 3x3 çytadan kesip hazyrlady?ym sarma destek takozlaryny ba? ve kyç tarafynyn her iki yanyna tutkal ile yapy?tyryp küçük mandallarla syky?tyryp byraktym.

Düzenleyen GokhanA - 11/04/2009 Saat 10:15
IP
Melih Pekol
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 121
Alıntı Melih Pekol Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/04/2009 Saat 18:57
kolay gelsin güzel kayyk olacak gibi

MP
IP
GokhanA
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı GokhanA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2009 Saat 18:25
Orjinalini yazan: Melih Pekol

kolay gelsin güzel kayyk olacak gibi

Te?ekkür ederim Melih bey.

Gövdeyi sardym. Hatalarym var. Ylk ah?ap tekne modelim olmasyna ba?layyp kafaya takmamaya karar verdim. Siz siz olun çytalarynyzy yslatyn:-)Islatmadan ba?lady?ym için çytalary postalara yapy?tyryrken ve gövdeye form verirken çok eziyet çektim. Sonlara do?ru ö?renmeye ba?ladym ama geç oldu. Macun ile telafi edece?im ama boyanmayacak, ah?ap hali ile sadece verniklenecek bir model olsaydy çoktan çöpe gitmi?ti. Syra tesviye ve macunda. Bakalym ne olacak?

Düzenleyen GokhanA - 12/04/2009 Saat 18:26
IP
Melih Pekol
Üye
Üye
Simge

Alıntı Melih Pekol Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2009 Saat 18:34
bu durumda daha da güzel olacak demektir
"muhtelif" nedenlerden dolayy, ana plandan uzakla?ty?ynyz takdirde, i?i emprovize çaly?maya çevirip, istedi?iniz gibi yaratabilirsiniz

gövde kaplamalarynyn boyunu kysa tutup hep ayny posta üzerinde ekledi?iniz için o noktalarda hatlar kyrylmy? (sert açy yapmy?) - mümkünse içeriden takviye yapyp (mesela: mikrobalon ve japon yapy?tyrycy ile ta? kyvamynda takviye olur) dy?arydaki kyryk hatty kaba zympara ile alyp hatlary yumu?atabilirsiniz

macuna da fazla yüklenmeyin, tüm tesviye tamamlanynca gövdeye dy?arydan iki kat epoksi edirip ince tesviyeyi de üzerinden yaparsanyz güzel bir sonuç alabilirsiniz

kolay gelsin - durmak yok imalata devam !
MP
IP
Melih Pekol
Üye
Üye
Simge

Alıntı Melih Pekol Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2009 Saat 18:41
bu arada "kesme tahtasy"na bayyldym
telif hakky yoksa ben de yapaca?ym aynysyndan :)

Düzenleyen Melih Pekol - 12/04/2009 Saat 18:41
MP
IP
GokhanA
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı GokhanA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2009 Saat 21:59
Islatmayy ba?tan yapmalyydym. Ayryca o postada hangi akla hizmetse hata oldu?unu dü?ünüp 1.5mm çyta ile postayy dy?ary do?ru geni?lettim. O ho? olmayan bombe bu yüzden olu?tu. Ayny kite bugün bir daha ba?lasam bu hatalary tekrar etmezdim. Ö?renmek için iyi oldu. Çyta birle?im yerlerini biraz önce epoksi ile doldurdum, birbirine tam yapy?mayan çyta aralaryny da doldurdum, hem yapy?ma sa?landy, hem dolgu oldu. Kayyk plandakinden farkly olacak ama yine ilk ah?ap model için fena olmayaca?yny dü?ünüyorum. Azami gayret gösterece?im.

Tavsiyelerinize te?ekkürler, ikinci modelim ba?tan daha iyi olacak, bu kesin.

Modelcili?i byraktym sanynca çaly?ma odamdaki model yapymy için kullandy?ym masa vs. de?i?tirmi?tim. O yüzden çaly?ma alanym ?u an kysytly, kesme tahtasy bildi?iniz ekmek tahtasy. E?im söyleniyor ama ben duymazdan geliyorum.:-)

Düzenleyen GokhanA - 12/04/2009 Saat 22:01
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04