Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Tamiya Spitfire Mk.1 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
gokce
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Konu: 1/48 Tamiya Spitfire Mk.1
    Gönderim Zamanı: 27/02/2009 Saat 22:06
Selamlar
Efendim döndük , geri geldik falan dy filan dy derken hemen yeni projemizi tezgaha alalym dedik.Kanbersiz dü?ün olur mu? misali Bf-109 umuzun yanyna hemen bir de yakyn dönemden Spitfire Mk.1 ekleyelim dedik...

Kanopi kapysy kesilip gövdeden ayryldy ve yan duvarlaryn iç rengi -Mr.Color 364- atyldy.Paneleri ön plana çykarmak için airbruh ile hafif bir smoke geçtim ve ya?ly boya ile de gölgeleme yaptym.Sa?yndan solundan kablo çykacak olan parçalaryn önce gövdeye sabitlenirse , üzerine boya de?meden tellere daha iyi yapy?acayny dü?ündüm.Gerekli detaylandyrmalardan sonra boyanacaklar.

Benzeri renkten olan kokpit üyeleri ve ini? takym parçlary "Izgara Çöp ?i?" görünümü veren tutucularyn da yardymyyla fysfyslandy... kurusunlar bakalym... Bu kyskaçlary bu arada tüm arkada?lara tavsiye ederim , uçlary plastik oldugu için paraçaya zarar vermiyorlar ve çok kullany?lylar.

Koltu?umuz Lion Roardan kemer bekleyecek.Olmady gaza ba?ly olarak da kendim eklerim.Sebebi ise Bf-109 dan aldy?ym dersler gere?ince bi maketin ne kadar az myncyklanyrsa o kadar sa?lam olaca?yndandyr.Bakalym ona daha sonra karar verece?iz.

Ylk kez deneyece?im bir yöntemle ba?ka bir kitin dekalinden gözüme ili?en ibreler tek tek kesilerek kabartma olanlaryn üzerine oturtuldu.Tamiya bu ön konsol konusunda kararsyz kalmy? sanyrym , bazy kitlerinde kadranlar var ama bazylarynda ise sadece göstergelerin çerçeveleri mevcut.Bu sebeple böyle bir yol ba?vurdum.Genel görünüm olarak fena olmamakla beraber daha çok i? var tabiki...

Rivet Making Academy
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/02/2009 Saat 16:03
Kokpit kapysy canym; kanopi kapysy de?il :)))
Hadi bakalym, güzel bir ?eye benzeyecek gibi duruyor.
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/02/2009 Saat 17:55
muhahahaaaa benim yapty?ym modelde pilotlar camdan çykyyolarmy??? demek...
Rivet Making Academy
IP
baris
Üye
Üye

Gönderilenler: 211
Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/03/2009 Saat 22:41
Merhaba, Gördü?üm kadaryyla ini? takymlary ve jantlara da interior green atmy?synyz. Bu ?ekilde jant, ini? takymy ve ini? takymy yuvalary interior green olarak yapylmy? bikaç örnek olmasyna ra?men genel olarak yapylan modellerde ve benim bakty?ym bir kaç spitfire resminde bu kysymlar gövde alty rengiyle ayny olarak gözüküyordu ki tamiyanyn yapym klavuzunda da bu ?ekilde verilmi?. Acaba siz neye göre interior green attynyz sormak istedim. Bir de jantlary ve lasti?i ayry ayry boyadyktan sonra yapy?tyrsaydynyz daha kolay olmaz myydy acaba? tabii herkezin kendi seçti?i yapym tarzy da farklydyr. Kolay gelsin.
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/03/2009 Saat 00:38
aslynda emin olun tüm samimiyetimle itiraf edeyim ki Tamiyanyn planyna güvenemedi?imden attym o rengi.Bu benim ilk sipt denemem oluyor , daha once de gozumun onune gelen bi renk ref. aklyma gelmedi. Lastikler sorun de?il ben maskol kullanarak canty maskeleyip airbrush ile de lasti?i boyamayy tercih ediyorum.Uyarynyz için te?ekkürler gere?i yapylacak...
Rivet Making Academy
IP
mozkar
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 174
Alıntı mozkar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/03/2009 Saat 19:18
Sonuçta uçak neye benzeyecek..?

Tamiya'nin özellikle bu kitten çikan (Haliflex kalinliginda) decallerine güvenmemenizi tavsiye ederim...
mete
IP
baris
Üye
Üye

Gönderilenler: 211
Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/03/2009 Saat 19:44
Kesinlikle Mete bey hakly. E?er bu kiti tamiya decallerle bitirmeyi dü?ünüyorsanyz bundan vazgeçin. Benim yapty?ym model tamiyanyn decalleri yüzünden berbat bir hal aldy. Özellikle kanat üstü ve altyndaki decallerin altynda kalan çykynty ?eklindeki kysymlar nedeniyle bu forslarda kabarmalar olu?tu. Di?er stenciller ise nedenini anlayamady?ym bir ?ekilde yapy?tyryrken da?yldy. Tamiyaya söve söve kiti apar topar moral bozuklu?u içinde gözümün önünden kaldyrdym.
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/03/2009 Saat 22:05
Selamlar
uyarylarynyz te?ekkürler dekla a?amasy geldi?inde dikkate alycaa?yma emin olabilirsiniz fakat benim RAF forslary için zaten ?ablon çykarma gibi bi dü?ünceö vardy.Bu da dü?üncemde devam etmem gerekt?ini kabul ettirdi kendime.Servis dekalleri için ise ?u an için bir fikrim yok...
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/03/2009 Saat 22:19
Y?in asly bu kiti tek ba?yna yapmamakty ve aklymdan hep bir Battle of Britain dioramasy geçerdi.Bu da vesile olsun itsedim imknalr dahilinde uçak sayysy 3 !!! olacak.BoB ile ilgili her türlü hava alany dökümanyna ihtiyacym var.Lütfen imkany olanlar bilgi versin...

Düzenleyen gokce - 03/03/2009 Saat 22:21
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/03/2009 Saat 23:18
Orjinalini yazan: baris

Merhaba, Gördü?üm kadaryyla ini? takymlary ve jantlara da interior green atmy?synyz. Bu ?ekilde jant, ini? takymy ve ini? takymy yuvalary interior green olarak yapylmy? bikaç örnek olmasyna ra?men genel olarak yapylan modellerde ve benim bakty?ym bir kaç spitfire resminde bu kysymlar gövde alty rengiyle ayny olarak gözüküyordu

Ylgili yerlere düzeltmeler yapyldy...
Saygylar
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/03/2009 Saat 23:26
Yeniden herkese selamlar

Bu so?uk ve ya?murlu ky? gününde , dy?aryda ko?u?turanlara göre evde oturanlar için daha güzel bir gün oldu?unu dü?ünürsek , bu keyifli durumu cam kenarynda çiseleyen ya?muru izliyip model yapmanyn ayry bir tady oldu?unu belirtmeden geçemeyece?im...

Can sykyntysy kary?ymly edebi giri?imizden sonra dönelim tezgahymyza ;

Önceden beri "aftermarket" ürünlerine hem maddi hem de modelciyi tembelli?e te?vik etti?ine inanmam sebebiyle so?uk baky?ym yerini yava? yava? da olsa " u?ra?ma bo?ver hazyry var nasyl olsa" manty?yna byrakmaya ba?lamy?ty.Devam eden maddi sykyntylara ek olarak "shiping" bekleme sürelerinin uzunlu?u ve sorunlu teslimatlar yüzünden yerini gene "otur kendin yap" manty?yna byrakty.

Spitfire için incelede?im egzos setlerinin de içime sinmeyi?i sebebiyle giri?tik bi sevdaya...

Alet edevatymyzy hazyrlayyp , sinirlerimizi bedenimizden çykaryp bir süreli?ine rafa kaldyrdyktan sonra artyk hazyryz...

Sonuç umdu?umdan çok daha etkileyici oldu...Çok keyifli bir çaly?maydy herkese tavsiye ederim...

Syra kemerlerde...

Herkese iyi modeller
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/07/2009 Saat 11:07
Modelin yapymyna devam etmeme ra?men , gerek yo?un uçu? temposu gerek bahane uydurabileci?imiz di?er etkenler nedeniyle update yapmady?ymy farkettim...

Kokpitimizi toparladyktan sonra kemerler de monte edildi , Mr.Surfacer 500 astar olarak uygulandy ve ön gölgeleme yapyldy.

Vazgeçemedi?im perçin açma tutkuma burada da devam ettim.Ama bu uygulamadan sonra hafif bir 2000 zympara yapylmasy ?art , ü?engeçli?ime verin yoksa görüntü böyle kalabiliyor...

Ön gölgelendirme sonrasy Mr.Hobby 368 gövde altyna uygulandy ve panellerin içi öncelikli olmak kaydyyla çok ince bir ?ekilde bu boya uygulandy.

Rivet Making Academy
IP
onurku
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı onurku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/07/2009 Saat 20:27
Bugün müzede yakyndan görme ?ansyna ula?tym, gerçekten fotolardan daha güzel durumda. Biti?inde de çok güzel bir model ortaya çykacak Gökçe, kolaylyklar dilerim.
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/07/2009 Saat 23:55
Te?ekkür ederim karde?im , senden sonra Arkutla oturup bol bol kriti?ini yaptyk ve beni pre-shading den vazgeçirmek için elinden geleni yapty saolsun... Anlady tabe benim spit daha cici olacak tyrsty
Rivet Making Academy
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/07/2009 Saat 16:38
Gökçe ellerine sa?lyk. Güzel gidiyor. Kullandy?yn Dremel veya benzeri alet nedir? Hangi uçlary kullanyyorsun?

Selamlar, iyi modeller,
Tolga
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/07/2009 Saat 20:29
Selamlar Tolga Abi
Çek yapymy Rossie The Riveter (Perçinci Rossie) diye geçiyor.Y?in asly ilk olarak Arkutta ke?fettim o aleti (ne ayyp bir laf oldu) 3-4mm çapynda çaok basit mantykly bir alet,Petr Dousek adynda bir Çek tarafyndan dizayn edilmi? yada saty?yny o yapyyor... Yakla?yk 14euro civarynda bence verilen her parayy hak diyor. Uç seçimine gelince ben 1.48 ölçekler için tavsiye edileninden aldym.Kafa gövdeye sabit oldugundan Riveter leri ayry ayry almanyz gerekiyor.
Daha detayly bilgi için
http://www.largescaleplanes.com/reviews/NonKit/DOUSEK/riveter/riveter.html

Düzenleyen Ares - 29/07/2009 Saat 17:36
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/07/2009 Saat 20:39
Linkte bir gariplik var , do?ru yapty?ymy dü?ünüyorum çünkü kopyala yapy?tyr yapynca sayfa açylyyor...
Rivet Making Academy
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/07/2009 Saat 12:35
Ben o kadar perçini açsam inme gelir heralde,güzel olmu?.Egzozlar da sanki Ultracast,son derece ba?aryly olmu?,tebrikler.
IP
Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04