Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: "Moy Tavarish" P-47 Hubert "Hub" Zemke Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
gertunc
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 73
Alıntı gertunc Cevaplabullet Konu: "Moy Tavarish" P-47 Hubert "Hub" Zemke
    Gönderim Zamanı: 04/02/2009 Saat 23:09

Hubert "Hub" Zemke'nin "Moy tavarish" (Yng. My Comrade, Tr. Yolda?ym) Cassel üzerinde 13 Haziran 1943'te iki tane FW-190 dü?ürdü?ü uçakmy?. Kanopinin altyndaki iki "Kill mark"'yn hikayesi bu ?ekilde, Daha sonra uçaktaki "moy tavarish"i kaldyrmy?. Aslynda toplam 17 tane alman uça?y dü?ürmü?. Geriye kalan 15'i nerede ve nasyl dü?ürdü?ü konusunu ara?tyrmadym.

Modele gelecek olursak, Tamiya'nyn dillere destan kiti. Yabancy forumlarda kullanylan kit inceleme yazysy klasi?ini kullanacak olursak bu kit ile, -benim gibi- acemilerin eline dü?ünce -her?eye ra?men- güzel; ileri düzey modelcilerin eline geçince de muhte?em sonuçlaryn elde edilmesi mümkün.

Yapymda ço?u P-47 razorback ve P-51B'den aly?yk oldu?umuz "neutral grey" üstü "olive drab" ile boyandy. Bu iki boya da Testors enamel. Boyadan sonra yine Testors'un parlak verni?ini Tamiya'nyn laker tineri ile iyice inceltip uyguladym. Vernik kuruyunca decallere geldi syra. AeroMaster'yn "The Wolf Pack -The 56 F.G. In WWII Part II" decal setini kullandym. seri numarasy "48-649". Microset & Microsol e çok iyi tepki verdiler. Servis kapaklarynyn üzerindeki uyary yazylaryny kit içinden çykanlardan kullandym, kullanmaz olaydym, biraz parlyyorlar.

Sonra bir kat daha parlak attyktan sonra rendelenmi? kuru pastel, bula?yk deterjany ve su bulamacyny panellere fyrça ile sürüp biraz kurumasyny bekleyip "nemli" peçete ile sildim, ya?, pas, kir akyntylaryny yapmaya çaly?tym. Aslynda pek ba?aryly oldu?umu söyleyemem. Bu konuda, yani özellikle, barut izi, akyntylary, çykynty ?eklindeki perçinlerin hava sürtünmesinden dolayy olu?turdu?u kirli izleri pastel ile benzetmeyi deneyimli arkada?lar tekrar vurgularsa bir sonraki modelde geli?tirmeyi isterim. Eksoz dumany izi olmayan Spitfire veya P-51 yapmak olmasyn my? hele ki Skyraider?..

Belki ipuçlaryny bekleyip son kat mat vernikten önce pastelleri iyice yykayyp sil ba?tan yapsam iyi olur?.. Bu arada makro çekimlerden de anla?ylaca?y üzere, özellikle kanopi çevresinde ciddi problemler mevcut :)

Maketi ?u gözünü sevdi?im parlak vernik için heba etti?im onlarca muhtelif ölçekteki yary bitmi?, bitmemi?, kanatlary üzerine onlarca "insignia" yemekten reklam panosuna dönüp "what-if"in bile synyrlaryny zorlayan, yanly? kimyasal yüzünden formlary bozulmu? plastik parçalaryna ithaf ediyorum. iyi ki varsynyz. :)

Ayryca herkese çok te?ekkür ederim, ilham veren maketleri yapan arkada?lara, forumlarda payla?mamyzy sa?layan platform yöneticilerine, yardymlaryny esirgemeyen tüm arkada?lara...

Daha yeni ba?ladyk :)
Saygylar, sevgiler.
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 719
Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2009 Saat 08:59
Elinize sa?lyk çok güzel görünüyor.
Artyk 1/72 AFV yapyyorum (arada kaçamak yapmayaca?ym anlamyna gelmez :) )

http://miniafv.blogspot.com/
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04