Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Ytalyan yapymy "TigerMeet" 1/48 F-16 C, Türk Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Konu: Ytalyan yapymy "TigerMeet" 1/48 F-16 C, Türk
    Gönderim Zamanı: 12/01/2009 Saat 08:52
Biz de do?ru dürüst örnekleri yokken el yapmy? bile. Y?in iyi yany maketin Türk uça?y olmasy. Umarym devamy gelir. Özellikle bir yabancy tarafyndan yapylmy? bir Türk uça?y görmek güzel bence.
Ytalyan i?i
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
sozgen70
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 139
Alıntı sozgen70 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/01/2009 Saat 20:49
Canym siz de haksyzlyk ediyorsunuz :) Ben de ayny uça?yn 1/72 ölçeklisini yine Model Decal'in Arctic Tigers setini kullanarak yapmy?tym. Benim kit Academy'nin 1/72 F-16CG/CJ kiti. Hatta Ankara Hava Müzesi'nin yary?masyna sokmu?tum ama maalesef derece alamady.

Umarym be?enirsiniz.

Düzenleyen sozgen70 - 12/01/2009 Saat 20:53
IP
quadriga
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 123
Alıntı quadriga Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/01/2009 Saat 21:53
ben,yary?madan sonra çekilen resimlerde görmü?tüm modelinizi..gerçekten çok güzel bir model elinize sa?lyk.
FORTUNA FAVET FORTİBUS....
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/01/2009 Saat 22:26
Orjinalini yazan: sozgen70

Canym siz de haksyzlyk ediyorsunuz :) Ben de ayny uça?yn 1/72 ölçeklisini yine Model Decal'in Arctic Tigers setini kullanarak yapmy?tym. Benim kit Academy'nin 1/72 F-16CG/CJ kiti. Hatta Ankara Hava Müzesi'nin yary?masyna sokmu?tum ama maalesef derece alamady.

Umarym be?enirsiniz.

Ben cok begendim, ufak ayrintilara dikkat edilerek (Turk F-16C Block 50'lerinde genelde kanat uclarinda 16S210 lancerlerinin kullanilmasi, radar reflektoru ve dogru ACMI podu vb.) ozenle yapilmis cok guzel bir model olmus. Elinize saglik.
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/01/2009 Saat 07:18
Bu maketi yary?mada yakyndan görmü?tüm.
Maket Kür?ad' yn bahsetmi? oldu?u detaylar açysyndan do?ru olsa da bazy açylardan da ?ODYO (?öyle olsaydy daha iyi olurdu) tadynda.
Mesela radomun ucundaki pito tüp çok kalyn,IFF antenlerinin tabany ölçe?e göre fazla yüksek, kanopi sol tarafta seviye farky yapmy?, M61 çyky?y üstte seviye farky yapmy? filan falan. Bütün bu saydyklarym hep maketin 1/72 ölçekte olmasyndan kaynaklanyyor sanyrsam. Ayny maketin 1/48 ölçe?inde bu saydyklarym gözü çok tyrmalamazdy muhtemelen.
Benim aklymda kalan bir di?er noktada kuyru?un ucunda dekalin kaplamady?y yerde kyrmyzy boyanyn dekalin kyrmyzysyndan farkedilir derecede koyu kalmy? oldu?u idi.
Yine de sonuç olarak temiz bir biti? olmu? tabii ki.

Düzenleyen copilot_clumsy - 13/01/2009 Saat 13:51
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
sozgen70
Üye
Üye
Simge

Alıntı sozgen70 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/01/2009 Saat 12:45
Orjinalini yazan: copilot_clumsy

Mesela radomun ucundaki pito tüp çok kalyn,IFF antenlerinin tabany ölçe?e göre fazla yüksek, kanopi sol tarafta seviye farky yapmy?, M61 çyky?y üstte seviye farky yapmy? filan falan. Bütün bu saydyklarym hep maketin 1/72 ölçekte olmasyndan kaynaklanyyor sanyrsam. Ayny maketin 1/48 ölçe?inde bu saydyklarym gözü çok tyrmalamazdy muhtemelen.
Benim aklymda kalan bir di?er noktada kuyru?un ucunda dekalin kaplamady?y yerde kyrmyzy boyanyn dekalin kyrmyzysyndan farkedilir derecede koyu kalmy? oldu?u idi.
Yine de sonuç olarak temiz bir biti? olmu? tabii ki.

Güzel yorumlarynyz için çok te?ekkür ederim. Evet, yazdy?ynyz ?eyler aslynda beni de rahatsyz ediyor. M61 yuvasy, parçanyn kendisine göre çok büyük. Kenarlarda neredeyse yarym mm bo?luk kalyyor. Macuna pek uygun bir yer de?il, hem çok fazla girinti çyknty var, hem de detaylara zarar vermek istemedim. Pitot tüpü gerçekten çok kalyn, yary?madan hemen sonra bir toplui?neden imal etti?im yenisiyle de?i?tirdim, ?imdi daha güzel. ACMI podunu ve di?er parçalary eski sidewinder gövdelerinden foto?raftakilere mümkün oldu?unca benzeterek yapmaya çaly?tym.
IP
sozgen70
Üye
Üye
Simge

Alıntı sozgen70 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/01/2009 Saat 12:48
Orjinalini yazan: KursadA

Ben cok begendim, ufak ayrintilara dikkat edilerek (Turk F-16C Block 50'lerinde genelde kanat uclarinda 16S210 lancerlerinin kullanilmasi, radar reflektoru ve dogru ACMI podu vb.) ozenle yapilmis cok guzel bir model olmus. Elinize saglik.

Güzel yorumlarynyz için çok te?ekkür ederim. Academy kiti ile ilgili bu aralar bir kaç ?ey yazaca?ym.
IP
sozgen70
Üye
Üye
Simge

Alıntı sozgen70 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/01/2009 Saat 20:53
Tekrar merhaba,

Academy kiti ile ilgili birkaç ?ey yazayym dedim:

Birincisi Academy'nin 1/72 F-16 kiti ba?tan F-16C Block 40/50 olarak tasarlanyp kalyp o ?ekilde yapyldy?y için di?er markalaryn F-16A kalybyny biraz de?i?tirerek yapylmy? kitlerine göre maça 1-0 önde ba?lyyor. Hatta bizim F-16C Block 30 ve 40'larda kullanylan uzun parabrake yuvasy kitten çykyyor ama bu sürümde kullanylmyyor. Kutudan sadece USAF Block 40 ve Block 50 uçaklary için dekal çykyyor. Daha da güzeli parabrake kenarlaryndaki RWR antenleri ve hava aly?y altyndaki antenler de çykyyor, bunlar da kitten çykan USAF jetleri için kullanylmyyor. Kullanylmayan parçalary görünce önümüzdeki ay ve yyllarda Academy bir Türk Hava Kuvvetleri sürümü çykaryr gibi geldi bana. Ayny kalyp ile bir Kore Hava Kuvvetleri sürümü de var ancak saydy?ym aksesuarlaryn Kore F-16'larynda da kullanylmyyor olmasy bu ümidimi arttyrdy.

Gelelim kite: Yeni bir kalyp oldu?u için detay kalitesi di?er markalara göre belirgin bir ?ekilde üstün. Örne?in ini? takymlary çok detayly, her bir ana ini? takymy 17 parça! Parçalar çapaksyz ve detaylar çok temiz. Silah yükü hem çok fazla hem de çok alternatifli. Dekaller Cartograftan ve çok kaliteli, 5 ayry versiyon için çok renkli dekaller var. Parçalary inceleyince kesin bir F-16D sürümünün de olaca?yny anlayabiliyorsunuz. Revell kitini yapmadym ama Hasegawa kiti ile kar?yla?tyryldy?ynda Academy kiti F-16'ya daha çok benziyor. Fark tam açyldy derken kitte öyle olumsuzluklar göze çarpyyor ki Academy burada kendi kalesine gol atyyor.
1. Pitot tüpü bu ölçek için inanylmaz kalyn ve kötü ?ekilli. Bu güne dek gördü?üm en kötü pitot tüpleri arasynda ilk üçe rahat girer.
2. Hava aly?y iki parça ve ek yeri öyle bir yerde ki düzeltilmesi imkansyz de?ilse bile çok zor. Hasegawa burada seamless intake'i ile öne çykyyor. Eminim bununla ilgili bir aftermarket ürün çykacak.
3. M61 topunun namlusu ve yzgaralary ayry parça olarak çykyyor ki bu F-16C'yi F-16A'dan ayyran ve ço?u ki?inin bilmedi?i özelliklerinden biri olarak Academy için olumlu bir durum. Ancak bu parçanyn gövdede oturdu?u yuva parçaya göre çok büyük ve düzeltilmesi yine zor bir hata.

Neticede Academy F-16 çok iyi bir kit ama yine de Hasegawa ve Revell kitlerinizi atmanyza gerek yok diye dü?ünüyorum.
IP
wolf1
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 175
Alıntı wolf1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2009 Saat 00:24
Bu de?erlendirme için çok te?ekkür ederiz.

Düzenleyen wolf1 - 17/01/2009 Saat 00:26
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04