Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Boyama konusunda bazy sorular.. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
jjgudu
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3
Alıntı jjgudu Cevaplabullet Konu: Boyama konusunda bazy sorular..
    Gönderim Zamanı: 17/10/2008 Saat 23:55
Selamlar ben bu hobiye yeni ba?layan biri olarak baya bi acemiyim.Sormak istedi?im bazy ?eyler var yardymcy olunursa çok sevinirim ?imdiden te?ekkür ediyorum.Sorularymy a?a?yda syralyyorum..Bu arada plastik gemi maketleri aldym onlary yapycam..

1- Maketi boyamaya montaj bittikten sonra my ba?lanyr yoksa parçalar kutudan çykty?y ?eklindeyken mi ??
2- Y?leyi? nasyldyr yani montaj-astar atmak-boya sürmek- en sonda vernik(mat/parlak)atarak modeli bitirmek midir ?
3- Fyrça ile boyama yapycam akrilik kullanmayy dü?ünüyorum.Bu seçimim do?ru mudur ? Plastikte iyi tutar my ?
4- Revell'in modellerini aldym ama bundan sonra Tamiya kullanmak istedi?im için Tamiya boya almak istiyorum fakat kar?yly?yny herhalde bulamayaca?ym ?
5- Akrilik boyada galiba tiner ihtiyaçym yok hemde sa?lyk için daha uygun deniyor fakat boyamayy odamda yapycam ve havalandyrma yok bu benim açymdan sorun olur mu ?? boyalar sürekli odamda durucak...

Baya bi soru oldu kafamdakileri yazsam çok daha fazlasy olur ama ayyp olur diye yazmadym..Sorulary my sabyrla okuyup cevaplayan herkeze ?imdiden te?ekkür ederim.Sa?olun...

Düzenleyen jjgudu - 17/10/2008 Saat 23:56
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2008 Saat 00:27
Fyrça ile boyarken astar gerekmez pek.Ayryca enamel boyalar fyrça ile daha iyi sonuç verir.
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2008 Saat 08:55
Öncelikle ho?geldiniz. Benim gördü?üm herkesin farkly bir stili var. De?i?ik teknikleri forumdan takip edebilirsiniz. Hangisi kolayynyza geliyorsa, onu uygulamanyzy tavsiye ederim.

1- Maketi boyamaya montaj bittikten sonra my ba?lanyr yoksa parçalar kutudan çykty?y ?eklindeyken mi ??

- Maketteki hangi parça oldu?una göre de?i?ir. Örne?in ini? takymlaryny veya gemide küçük bir topu montaj öncesi hatta parçalary ayyrmadan boyamak en prati?idir. Ancak ayny durum uça?a sa? veya sol gövdesini ayyrmadan boyamakta per geçerli olmaya bilir.

2- Y?leyi? nasyldyr yani montaj-astar atmak-boya sürmek- en sonda vernik(mat/parlak)atarak modeli bitirmek midir ?
- Ydris Bey astar konusuna açyklama yapmy?. Air brush kullanyrken astar daha mantykly. Bir de astar boyayynyn ama çok ince bir yüzey olu?turup bir sonraki katyn tutunmasyny sa?lamak. Ynce atmak için de air brush veya sprey boya kullanyyoruz. Fyrçayla bu i?lemi yapabilmek biraz zor.

3- Fyrça ile boyama yapycam akrilik kullanmayy dü?ünüyorum.Bu seçimim do?ru mudur ? Plastikte iyi tutar my ?
- Fyrçada akrelik kullanmak istiyorsanyz, Valejo'yu önerebilirim. Revell de akrelik boya çykartmy? hiç denemedim. Tamiya veya Gunze gibi boyalary fyrçayla çaly?mak zor. Tavsiyem fyrçaya en çok yaky?an boya enamel. Humbrol, Revell gibi boya markalarynyn güzel enamel serileri var.

4- Revell'in modellerini aldym ama bundan sonra Tamiya kullanmak istedi?im için Tamiya boya almak istiyorum fakat kar?yly?yny herhalde bulamayaca?ym ?
- Ynternette kar?ylyk veren güzel siteler var. Bunlardan biri IPMS Stockholm'ün sitesindeki:
http://www.ipmsstockholm.org/colorcharts/colorcharts.asp
Buradan konuyu inceleyebilirsiniz.

5- Akrilik boyada galiba tiner ihtiyaçym yok hemde sa?lyk için daha uygun deniyor fakat boyamayy odamda yapycam ve havalandyrma yok bu benim açymdan sorun olur mu ?? boyalar sürekli odamda durucak...

- Boya akrelik de olsa enamel de olsa havalandyrmanyn oldu?u yerde bu i?lemi yapmanyzy tavsiye ederim. Akrelik boyayy su ile açabilirsiniz. Ben de tiner kullanmayy sevmiyorum ama temizlikte lazym olabiliyor.

Ba?ka sorunuz varsa lütfen çekinmeden yazyn...
Tolga
IP
F-4E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2008 Saat 10:19
sevgili Tolga ya bir ilave yapmak istiyorum.Enamel boyayy inceltirken(fyrça ile boyamada) sentetik tiner kullanabilirsiniz.Ben Polisan marka sentetik tiner ve saf çam terebentin kullanyyorum.
Tolga cym ayryca sanada te?ekkürler verdi?in bilgiler için,bu kadar yo?un i? temposu arasynda(bebe?imizde buna dahil) özveride bulunman taktire ?ayan bir olay...öpüldün
kalyn sa?lycakla...
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2008 Saat 12:37
Gerekli ekler Yzzet Abi tarafyndan yapylmy?tyr :)
Yzzet Abi ne yapalym modelcilikle ancak stres atabiliyoruz... çok te?ekkürler,
Tolga
IP
jjgudu
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 3
Alıntı jjgudu Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2008 Saat 23:53
Göstermi? oldu?unuz ilgiden ve cevaplardan dolayy tekrar çok te?ekkür ederim..
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide