Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Phantoms Phorever
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Phantoms Phorever
Mesaj icon Konu: F-4F, Revell, 1/72 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/09/2008 Saat 10:21
Sonuç olarak tekrar etmek gerekirse:
1- Bu maketin gövdesi ciddi anlamda F modelinden farkly detaylar içermekte.
2- Ufak tefek detaylaryn eklenmesi olmasa da gerekli olanlaryn kapatylmasy ya da modifiye edilmesi maketin hakketti?i de?er için lazym olacaktyr.
3- Bu yüzden RAT kapatylsa, burundaki havaalyklary ?ekle sokulsa, gece aydynlatma fi?ek kapaklary kapatylsa... fena olmaz diye dü?ünüyorum.
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2008 Saat 23:14
Ben bir 1/72 F-4E/2020 uzerinde calisiyorum su an. F-4E/2020 icin gerekli dis modifikasyonlari yaptim ama RAT kapaklari, fotoflas kapagi gibi ayrintilar gozume carpmamisti, kendi maketimde de degistirecegim bir ara. Dikkatli analiz icin tesekkurler.
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2008 Saat 07:12
Kür?ad bey;
Muhakkak ba?ka ?eyler de vardyr gözümüzden kaçan ama ?imdilik benden bu kadar :)
Aslynda elinizde Hasegawa 1/72 RF-4 maketi varsa o kitten kullanylmayan parça olarak burundaki havaalyklary çykyyor, onlary da havalyklaryny düzeltmek için kullanabilirsiniz belki. Ylginiz için ben te?ekkür ederim.
Bu arada dün itibary ile sary rengi uyguladym:

Rengi JPS boya markasyndan kullnadym. Bir ara üretimden kalkmy? olan bu boya tekrar üretilmeye ba?landy ama Almanya dy?ynda satylan, hatta Frankfurt' ta bile satylan bir yer göremedim henüz. Elde etmesi çok zor, bu çok kötü bir durum aslynda. Yoksa hararetle tavsiye edece?im bir marka.
Gövdenin altyny ise Gunze Sangyo Mr. Color serisinde H8 ile boyadym:

Aslynda Gunze marka boya kullanmayaca?ymy söylemi?tim ama muhtemelen tek renk gövde alty kamuflesine bunu kullanmy? olmam bazylarymyzy kyskançly?yn getirdi?i eziklikten çyldyrtmaz artyk. Arada bazen "Bende de Gunze boya olsa ben de boyarym böyle" diye saçmalamalar oluyor maalesef, ?ahidim.
Di?er yandan bazylarymyz boyanyn bu kadar çok kat olmasynyn bir sorun olup olmayaca?yny sorgulayabilir.
Önceden belirtmi? oldu?um gibi hem astar renk olarak beyazy hem de saryyy tastamam bir kapatycylykla uygulamadym. Dolayysyyla ?imdilik ne kadar boya atmy? olursam olayym detaylaryn kapanmasy gibi bir sorun olmuyor. Tabii di?er yandan kabul etmem gerekiyor ki aslynda alt renk olarak 3 kat metalik renk uyguladym. Önce H8 uygulayyp onu sonradan atmy? oldu?um Mr. Super Metallic boyasyna astar olarak dü?ünmü?tüm ama baktym ki sonuç pek ba?aryly olmady o yüzden son olarak boyayy sökmeden H8' den uyguladym.
Ve hâlâ detaylar ortada!
Demi? oldu?um gibi inceltilmi? ve sabyrla ince katlar hâlinde uygulanan boya benim için en uygun olany oluyor.
-Sorumluuu...
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2008 Saat 10:38
JPS boyalaryny hiç kullanmadym. Hakikaten Mr Color serisinden daha my iyi? Bir boya mr color'dan daha iyi olabilir mi? :)
Yeminli modelci
IP
onurku
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı onurku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2008 Saat 11:53
Ben bazy uçaklarda kullanmy?tym, sa?olsun Arkut vermi?ti biraz. Çok güzel bir boya direk yapy?yyor uça?a ve ince. Ama bence özellikle miktary yüzünden tercih etmek lazym baksanyza uça?yn yanynda su deposu gibi durmu?. Yki ?i?e aldym my ömür boyu kullanyrym herhalde.
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2008 Saat 16:24
Benim aklym(neyim?) kary?ty. Sary uça?yn gerçekteki astar boyasy ile ayny renk gibi duruyor, üzerine neden tekrar metalik geldi?ini anlamadym???
Consume Ergo Sum
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2008 Saat 16:34
Orjinalini yazan: KaanX

JPS boyalaryny hiç kullanmadym. Hakikaten Mr Color serisinden daha my iyi? Bir boya mr color'dan daha iyi olabilir mi? :)

Birisinin su bazly badan boyasy, di?erinin enamel boya oldu?unu bahane edip aradan syyyryyorum :))

Orjinalini yazan: Jolly Roger

Benim aklym(neyim?) kary?ty. Sary uça?yn gerçekteki astar boyasy ile ayny renk gibi duruyor, üzerine neden tekrar metalik geldi?ini anlamadym???

Alamanlar uça?yn kamuflesini atarken gövde altyny mealik renge boyamy?lar, çyplak metal byrakmamy?lar diye biliyorum. O yüzden alengerli bir halde i?i ilerletmeye çaly?yyorum :)
Hatta kullandyklary renk RAL 9006 "Weissaliminium"mu?. AirDoc kitabynyn yalancysyyym :)
Not: Bugün kyvyrtma günüm galiba:)
-Sorumluuu...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/09/2008 Saat 19:36
Hmmm Phantomlar'da da yapmy?lar demek bu numarayy.
Consume Ergo Sum
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2008 Saat 09:26
Efen'im;
Uça?y "Aman yava?, aheste!" nidalary e?li?inde boyamaya çaly?yyorum.
?u a?amada kabasynyn bitti?i sayylabilecek durumda. Renkleri JPS markasyndan kullanaca?ymy daha önceden belirtmi?tim:

Pek tabii radom için maalesef Gunze Sangyo' yu kullanmak zorunda kaldym:

Kanopi ortasyny alacaly bulacaly ye?ilimsi mavi ya da mavimsi ye?il tadynda sonrasynda bir müdahale ile boyayaca?ym.
-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2008 Saat 09:33
Aslynda kuyruk kysmynda da RAL 6014 olan kysymlar var ancak ben uça?y fantaaazi tadynda yapmayy dü?ündü?üm için 6014 yerine 82' den sonra kullanylan bir renk ile boyamayy dü?ünüyorum:

Boyanyn kabaca bitti?ini belirtmi?tim, motor eksozu bölümlerine bilahare tokunaca?ym, sabrynyz için te?ekküler.
Alttaki foto?rafta ise RAT, gece aydynlatma fi?e?i, dy? kanatta ve havaalyklarynyn etrafynda yapylan detay açma, kapama çaly?malarynyn sonucu görülebilir. Mükemmel olmasa da RF gövdesinden kurtarylmy? olmasy insanyn içini rahatlatyyor:

Bu da burnun solundan bir görüntü, uça?y maskeleyerek boyamak da zevkliymi? :)

-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2008 Saat 09:34
?imdilik son olarak yine alttan bir görüntü, ini?takymy yuvalaryny beyaz boyayaca?ym:
-Sorumluuu...
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2008 Saat 14:33
Arkut bey,duygularymy tek kelime ile "?ahane",iki kelimeyle "süper ötesi" ve üç kelimeyle "acaip güzel olmu?" diye özetliim.
Victor Hugo tadynda yazmaya çaly?yrken Victor Levide demlenmi? 3. synyf ya?cylardan olmamak için de noktayy koyiim.
Ben böyle gaz mesajlary yollamasam zor yapardynyz bu maketi.Onu da söyliim yani.
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2008 Saat 16:09
Bende bunu Siyah-Kyrmyzy-Sary Alaman bayra?y renklerinde olan any uça?y gibi boyayacaksyn sanmy?tym. Bu ne yahuu? Ne diye o kadar saryyy bastyn önceden. Kafamyzy kary?tyrdyn. Bari Ysrail'e modernizeye gönderilen uçaklardan birini yapsaydyn. Olmamy?.
I'd Rather Be Flying...
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2008 Saat 19:16
Y?çilik ve boyamaya bir ?ey demem ama bu boyama delikanly F-4'e kesinlikle yaky?myyor...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2008 Saat 09:57
Orjinalini yazan: idris

Arkut bey,duygularymy tek kelime ile "?ahane",iki kelimeyle "süper ötesi" ve üç kelimeyle "acaip güzel olmu?" diye özetliim.
Victor Hugo tadynda yazmaya çaly?yrken Victor Levide demlenmi? 3. synyf ya?cylardan olmamak için de noktayy koyiim.
Ben böyle gaz mesajlary yollamasam zor yapardynyz bu maketi.Onu da söyliim yani.

Biraz daha gaza gelmemin yarary olaca?yny dü?ünüyorum Ydris Bey:))
Duygularynyzy ifade edi? tarzynyza ise ben de tek (bir-1) kelime ile fevkaladenin fevkinde hayranlyklar içinde kaldym.
3. synyf ?ak?akçy ya?cy olmamak için noktayy koymanyza gerek yok. Senelerdir do?ru ve düzgün maket yapan birisi oldu?unuz için neye ne denilmesi, nasyl de?erlendirilmesi gerekti?ini çok iyi bilirsiniz siz.

Orjinalini yazan: Levent Basara

Bende bunu Siyah-Kyrmyzy-Sary Alaman bayra?y renklerinde olan any uça?y gibi boyayacaksyn sanmy?tym. Bu ne yahuu? Ne diye o kadar saryyy bastyn önceden. Kafamyzy kary?tyrdyn. Bari Ysrail'e modernizeye gönderilen uçaklardan birini yapsaydyn. Olmamy?.

"Yo?urdumu çatalla yemeyi seviyorum" tadynda aradan syvy?yyorum ve öylece kafama atylan ta?lardan en az zarary görüyorum:)
Orjinalini yazan: tozbek

Y?çilik ve boyamaya bir ?ey demem ama bu boyama delikanly F-4'e kesinlikle yaky?myyor...

Delikanly F-4 edebiyatynyn konuyu nerelere götürebilece?ini unutlayalym lütfen. 5 sene önce bu konu bir kere tarty?ylmaya çaly?ylmy? ve sonunda site yöneticisi Malatya' daki üs tarafyndan aranmy?ty:)
Hem belki uça?yn delikanlyly?yny ispat eden dekal var elimde, ne biliyonnuz :)
-Sorumluuu...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2008 Saat 15:21
Açykçasy geçenlerde üzerinde Rafalle le?i i?aretlenmi? (Gerçi çizimi yapan ?ahys Eurofighter çizmi? ama neyse) F-4F gördükten sonra F-4'ün delikanlylyk tarty?masy olmamaly kanaatindeyim. (Yuh be! Bu ne anlamsyz bir cümle oldu!)
Consume Ergo Sum
IP
jet x
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 131
Alıntı jet x Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2008 Saat 15:34
Baba F-4'e her tür kamuflaj caizdir :-)
Not: Yngiliz kamuflajlary hariç
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2008 Saat 21:36
Uça?yn kaba boyasy bitti, ben de elimi dekallere atayym dediydim... Dediydim ama ke?ke demez olaydym. Öncelikle yapmayy dü?ündü?üm uça?yn foto?raflaryna bakynca (ki elimdeki AirDoc basymy kitapta varmy?) uça?yn neredeyse servis dekallerinin ço?unlu?unun bu ölçekte bile görünür oldu?unu farkettim. Y?in daha kötüsü elimdeki servis dekallerinin revize edilmi? ?ekillerini kullanmy?lar alçak Almanlar. Ben de karynca kararynca, elimden geldi?ince ve görebildi?im kadaryyla oradan kes ve buraya yapy?tyr deyip elimde plaka halinde bulunan dekallerin plakalyk halini darma duman ederek dekalleri foto?raflardan gördü?üm hallerine sokarak uygulamaya çaly?tym. Tastamam do?ru ya da tam olmu? olmasalar da biracycyk yola girdi sayylyrlar.
Öncelikle uça?yn henüz tamamlanmy? sa? ve sol yanlaryna bakalym; daha kanatlaryn üstü, alty ve gövde alty var. Buraya kadar olan dekalleme i?lemi 6 saatimi aldy desem yalan olmaz herhalde:

Ve bunlar da "Mah?erin Üçlüsü" görünümünde ancak sadece ikilisi olarak kullandy?ym ?eyler. Sol ba?taki maalesef Gunze Sangyo'nun Mr.Color serisinden parlak vernik. (Maalesef diyorum çünki aramyzda olmayan ki?iler yine galyana gelip kyskançlyklaryndan "N'ayyyyr, n'oolamazzz. Sen Gunze marka mal kullanyyorsun, bende de olsa ben de yaparym bu kadaryny" diyecektir.)
Ortada duran mal ise yine ayny markanyn dekal solüsyonu ?i?esi. Ayny marka malzeme kullanmanyn faydasy oldu?unu söyleyebilirim.
Sa? ba?taki ise ilk ba?ta denedi?im ancak Gunze' nin daha ba?aryly sonuç verdi?ini görünce ?imdilik kenara byrakty?ym "Micro Sol". Kendisi tabii ki yararly ancak Gunze enamel kullanynca Gunze' nin kendi solüsyonu daha bir i?e yarar oluyormu?. Ho? bir ara ?eytanyn "sirke kullan, sirke sür" tadynda söylemleri kula?ymda çynlamady de?il ya içimden "?eytana uyup da canyny sykma" dedim kendi kendime:

Düzenleyen copilot_clumsy - 20/09/2008 Saat 21:59
-Sorumluuu...
IP
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma