Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Phantoms Phorever
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Phantoms Phorever
Mesaj icon Konu: F-4F, Revell, 1/72 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Konu: F-4F, Revell, 1/72
    Gönderim Zamanı: 25/08/2008 Saat 10:33
Efen'im;
Jet diyelim, 1/72 ölçek diyelim, fazla can sykmasyn, keyfimizi kaçyrmasyn diyelim derken aylardyr, hatta sene bile olmu?tur belki, u?ra?a u?ra?a yolu ortalady?ymyzy söyleyelim.
4-5 sene önce yapmy? oldu?um ilk Revell 1/72 F-4F'den çevrilme E modelinden sonra aslynda zamanynda nasyl üstünkörü bir çaly?ma yapmy? oldu?umun ?imdi farkyna vardym. Ho?, zannymca kimse tarafyndan farkedildi?ini dü?ünmedi?im ve anlatymda bulunaca?ym bu de?i?ikliklerin tarafymdan farkedilmi? olmasynyn sebebi ise muhtemelen ciddiyetin artmasy ve de fyrsatlaryn bulunmasyndan kaynaklanan bir geli?medir. Kimbilir, belki de yurtdy?yndaki kaynaklarda belirtilmi? olan bu farklylyklar gözlerimizden kaçmy?tyr.
Ya da..., neyse.
Öncelikle tekrar hatyrlatmakta fayda var; maketin kalyby ilk önce olarak RF-4E olarak üretildi?i için burun kysmynyn gerisi (gövdemi deniyor ne) detay olarak RF özellikleri ta?ymakta. Bu yüzden bazy düzenlemelerin yapylmasy gerekmekte. En azyndan maket tanrysynyn öfkesine maruz kalmamak için elden gelenleri yapmakta fayda var ki maketin biti?i hakketti?i de?eri görsün.
Maket ?imdilik bu halde:

Görüldü?ü üzere sanki boyaya hazyrmy? gibi duruyor ancak son olarak iki detayyn daha RF standartlaryndan F standartalaryna çevrilmesi gerekiyor. (yoksa bir tek detay my kalmy?ty? Aslynda çok var da hiçbir ?ey mükemmel olamyyor maalesef)
?imdi bazylarymyz belki de "1/72 ölçekte buna gerek varmy, bitir olsun" diyebilir.
Senelerdir kutudan çykty?y gibi maketi bitiren bir ki?iye bunu anlatmaya çaly?mak zaman kayby olacaktyr.
Öte yandan "Madem bu kadaryny dü?ünüyorsun o zaman bunu, ?unu, onu, bunlary, ?unlary ve onlary da yap da dilin öyle uzasyn" diyebileceklere de lafym ancak yüzyüze geldi?imizde yeter.
Elo?lu dünya çapynda yary?masyna yaparken maketçinin eserinde öncelikle temel maketçilik kurallaryny aryyorken biz hâlâ sadece göze güzel gözüküyor mu diye ahkam kesmelerin ve de ?ak?akçyly?yn yanynda bir de yengeç yutmu? kabadayy gibi etrafta nam salmaya çaly?yyoruz.(bkz. http://ozkanturker.brinkster.net/makaleler/degerlendirme/index.htm) Ki burada yazanlaryn henüz yarysyny uygulamayy ba?arabildi?imi uman biri olarak ben bile hâlâ "eh i?te olany ?imdilik bu kadar ne yapalym, bir dahakine daha iyi yapmaya çaly?aca?ym" diye mahcup mahcup eserimi sizlerle payla?maya çaly?yyorum.
Neyse konu dallanyp budaklanyyor.
Biz kaldy?ymyz yerden devam edelim...

Düzenleyen copilot_clumsy - 31/08/2008 Saat 17:39
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2008 Saat 10:56
Öncelikli olarak bazy noktalara macun basmak yoluyla özellikle gövdeyi RF kimli?inden kurtarmaya çaly?tym.
Gövdenin arkasynda, dümenin ön tarafynyn hizasyna denk gelen kysymlarda sa?ly sollu olara bulunan gece aydynlatma zamkinometrelerinin normal bir avcy F-4'ünde bulunmamasy gerekiyor:

Öte yandan evca?yzyma dönünce de ilk ele alaca?ym nokta yine RF gövdesinde olup F gövdesinde olmayan "Ram Air Turbine" kapakçyklary:

En azyndan bahsetmi? oldu?um bu iki konunun üzerinde hassasiyetle durmanyn yarary olaca?yny dü?ünmekteyim, yoksa biri bir gün size ?unu sorabilir:
- F-4E'lerde aydynlatma zamkinometresi ve RAT oldu?unu bilmiyordum.
Eh, bu sözü duyanyn o yengeç yutmuç kabadayy edasy o zaman sinirden dumany tüten çaydanlyk hâline dönü?ür herhalde. Zira en iyi, güya, kendisi bilen ki?i yanly? yapmy?tyr, bunu ise kendisi farkedememi? ama ba?kasy görmü?tür.
Yol yine sapty, pardon...
-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2008 Saat 10:59
Di?er yandan en çok göze batan bir di?er nokta da burunda yine sa?ly sollu bulnan ve havalandyrmaya yarayan (kokpit için olabilir) küçük havaalyklary.
Ucu kesilmi? piramit ?eklinde firma tarafyndan verilen bu parçalaryn dik açyly kö?elere sahip olmasy gerekiyor.
Üstüne altyna parça eklemek yoluyla parçayy ?ekillendirmeye hazyr hâle getirdim:

Düzenleyen copilot_clumsy - 25/08/2008 Saat 11:05
-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2008 Saat 11:07
?ekilllenmi? hali ise nispeten maketin kendi parçasyndan daha iyi durumda olmu? oluyor:

Alyk duruma dü?memek için havaalyklaryna dikkat etemenin faydasy olaca?yny tekrar hatyratmakta fayda var sanyrsam :)

Düzenleyen copilot_clumsy - 25/08/2008 Saat 11:40
-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2008 Saat 11:14
Bir di?er dikkat edilmesi gereken nokta maketin yine RF için üretilmi? olan kanatlary.
Alman RF'lerdeki slatlaryyla F'lerdeki farkly oldu?u için buradaki detay çizgilerinin tekrar düzenlenmesinde fayda oluyor, yoksa yine biri çykyp "kral çyplak" tadynda lafyny edebilir:

-Sorumluuu...
IP
onurku
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı onurku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2008 Saat 11:21
Eski?ehir yaramy? sana. O kadar F-4'ü gördükten sonra u?ra? bakalym ?imdi. Bir de sende Hasegawa F-4E de olmasy lazym onunla kyyasladyn my acaba? Onda da bu de?i?iklikler gerekli olacak my? Kolay gelsin ?imdiden. :)
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2008 Saat 11:25
?imdilik son olarak ufak tefek bazy noktalara syra geldi.
Öncelikle dy? kanatlardaki detaylaryn düzenlenmesi.
Resimde görülen çizili yerler capon marifetiyle doldurulmu? olan yerler. Revell her ne hikmetse bunlary anlamsyz bir ?ekilde her iki kalybynda da kullanmay?. Galiba ellerinde gizli foto?raflar var ve bunlary bizimle payla?myyorlar. Tabii bizim elimizde farkly foto?raflar oldu?u için do?ruya nispeten daha yakynyny yapmanyn iyisi olaca?yny dü?ünüp öyle hareket ettim:

Kokpitin arkasyna denk gelen gövde üstünde iki yuvarlak kapak detayy yine capon marifetiylr kapatylyp yerine daha geride duran yuvarlak kapak detay açyldy:

Tabii havaalyklarynyn üt kysmyna denk gelen detay çizgileri uutulmady bu arada.
Bir küçük detay çizgisi düzenlemesi de kuyruk kysmynda eksozlaryn oldu?u kysymda:

Bu büyük, yekpare hareket eden kapa?yn arka kysmynda detay çizgisi bulunmazken ön kysmynda çizgi bulunmakta.
Tabii detay çizgisi demi?ken niyetin aslynda tesviyenin düzgün ?ekilde tamamlandy?yny vurgulamak oldu?unu hatyrlatmakta faydasy olaca?yny dü?ünmekteyim.
-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2008 Saat 11:33
Yapmayy dü?ündü?üm boyama ise Alman'laryn gri-ye?il kö?eli kamuflesi, gövdealty da metalik renkli.
?imdi bazy yerlerden "Türk olsun bu... Pis nazi.." tadynda sesler çykaraca?yny biliyorum ancak bu seferlik böyle.
Merak etmeyin, boyamasynda yeteri kadar dikkatli olup renklerin kahverengimsi ye?il olmasy gerekti?i yerde fystyk içi ye?ili olmamasyna dikkat edece?im. (Typky daha önce bu maketimde yapty?ym gibi: http://www.arcair.com/Fea1/601-700/Fea661_F-4_Yuksel/00.shtm )
Hem yine Gunze Sangyo marka boya yerine JPS marka boya kullanaca?ym ki bazylarymyz kyskançlyklarynyn kurbany olup ortadan çatlamasyn, kendini kaybetmesin diye. (bkz. ayny link adresi)
Umarym anlatmy? olduklarymyn bir yarary oluyordur.
-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2008 Saat 11:36
Hasegawa'nyn makediyle kar?yla?tyrmak aklyma gelmemi?ti. Direkt bu makete yo?unla?ty?ym için ona da bula?mayayym demi?tim.
Aslynda onun da faydasy olurdu.
-Sorumluuu...
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2008 Saat 13:16
Statik maket yapmayy iyi ki byrakmy?ym. Akylly adamyn yapaca?y i?ler de?il bunlar valla.
Yeminli modelci
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2008 Saat 13:31
Asyl senin stati?i byrakmandaki yarar bize oldu, ruh sa?ly?ymyz yerine geldi biraz :)))
Ben iki küçük detay çizdim diye "Ulen, bu da kutudan çykty?y gibi ama en azyndan hatalary giderildi" diye kendimi avutmaya çaly?yrken sen benim daha yeni yaptyklarymyn üzerine bir de uça?a operasyon yaptyryp benzin koysan uçacak hale getiriyordun :)
Y?in ?akasy bir yana etraf tarafta ?ak?akçylaryyla beraber yengeç edasyyla kara gözlüler fink attykça senin yaptyklarynyn ki?ili?inin yanynda de?eri hem anla?ylyyor hem de dahasy özleniyor.
-Sorumluuu...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2434
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/08/2008 Saat 11:55
Arkut senin bana gycy?yn my var? Abi niye yapmaya ba?layyp "Güzel oluyor lan bu" diye kendimi kandyrdy?ym bütün modelleri yapyp çanyma ot tykyyorsun? Hadi bakalym ?imdi eve gidip alayyny düzeltecez. Hayata küstüm yine senin yüzünden. Ya da ben sana bir ara u?rayayym da sa?yny solunu sorayym en temizi. Burundaki hava alyklary bana da bir garip gelmi?ti ama herhalde adamlaryn bir bildi?i vardyr diyip dokunmadym Demek yokmu? hehehe...
Consume Ergo Sum
IP
onurku
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı onurku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/08/2008 Saat 17:12
Yalym bence bir ara u?ra, sendekini byrak Arkut'unkini çaktyrmadan al. O zaten anlamaz "tüh unutmu?uz buralary" der detaylara dalar yeniden. :)
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2434
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/08/2008 Saat 19:00
Bence yemez. Hem Arkut bu numarayy yemez, hem de benim mabadym bunu denemeyi yemez.
Consume Ergo Sum
IP
Serhan Oflas
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 7
Alıntı Serhan Oflas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/08/2008 Saat 22:55
Arkut Merhaba,

Çok güzel i?çilik yapmy?syn.Yapty?yn ara?tyrmalara da fazlasyyla de?mi?. Eminim daha gözüne çarpmayan birçok eklenmesi gereken ?ey de vardyr, olabilir de.

Foto?raflaryn arasyna serpi?tirdi?in yazylary okuyacak di?er insanlary, bunlar arasynda maketle dün tany?my? ?ahyslar da olabilir, onlary dü?ünüyormusun? ?ahsi problemin olanlardan veya hynç duydu?un kimselerden bahsetmiyorum. Bu güzelim i?inle yakyndan uzaktan ilgisi alakasy olmayan yazdyklaryn ?eyler yerine, özel yada tüzel hangi kaynaklardan faydalandy?yny belirtsen daha iyi olmazmyydy?    

Sadece 'dü?ünüyormusun'? diye soruyorum ba?ka bir ?ey de?il. Bu sitenin admini, ?u an her kimse, bunlary dü?ünüyormusunuz acaba?
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/08/2008 Saat 08:00
Orjinalini yazan: Serhan Oflas

Arkut Merhaba,

Foto?raflaryn arasyna serpi?tirdi?in yazylary okuyacak di?er insanlary, bunlar arasynda maketle dün tany?my? ?ahyslar da olabilir, onlary dü?ünüyormusun? ?ahsi problemin olanlardan veya hynç duydu?un kimselerden bahsetmiyorum. Bu güzelim i?inle yakyndan uzaktan ilgisi alakasy olmayan yazdyklaryn ?eyler yerine, özel yada tüzel hangi kaynaklardan faydalandy?yny belirtsen daha iyi olmazmyydy?    

Sadece 'dü?ünüyormusun'? diye soruyorum ba?ka bir ?ey de?il. Bu sitenin admini, ?u an her kimse, bunlary dü?ünüyormusunuz acaba?

1- Söz konusu dokundurmalaryn konusu gerçek dy?y olaylar de?il.
2- Olaylary gerçekle?tirmi? olanlaryn yaptyklary ba?ka yanly?lar da hâlâ devam etmekte.
3- Yazynyn arasyna(!) syky?tyrylmy? dokundurmalaryn bir zarary olaca?yny dü?ünmüyorum çünki dokundurmalaryn arasyna syky?tyrylmy? bilgi yok. Bilgiye aç olanyn zaten gözüne takylacak olan sadece bilgidir, gerisi dikkatlerine bile takylmaz.
4- Ben asyl merak ettim, ba?ka sitelerde alenen sadece dokundurma çaly?malary yapylyrken neden burada sadece amacyn bu oldu?u kanysyna varylyp sorun oldu?! Ve hatta 2006 yylyndan beridir süre gelen üyelik syrasynca 2. yazy neden bu konuya bunu sorgulamak amaçly geldi.
Konunun sulandyrylmamasy için cevaby özelden bekliyourm.
-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/08/2008 Saat 09:03
Orjinalini yazan: Serhan Oflas

özel yada tüzel hangi kaynaklardan faydalandy?yny belirtsen daha iyi olmazmyydy?    

Hangisinden bahsedeyim?
Ancak özel olarak birisi bir konu hakkyndasoru sorarsa yardymcy olabilece?im bir konu hakkynda kayna?yny belirtmenin gere?i oldu?unu dü?ünürüm.
-Sorumluuu...
IP
Serhan Oflas
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 7
Alıntı Serhan Oflas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/08/2008 Saat 09:12
1-2-3-4)

Yukaryya kadar olan kysymlary herkes okusun, öyle yönlendirilsinler fikrinize katylmyyorum. Ama
iste?iniz üzere size pm de attym. Konu yapty?ynyz F4 maketidir ama yazdy?ynyz bir araba yazy gereksiz yazy ile zaten fazlasyyla sulandyrmy?tynyz hali hazyrda, benim bir ?eyi sulandyrdy?ym yok.

Devam eden yanly?lar her neyse maket yapymyyla ilgili olduklaryny ifade etmeye çaly?yyorsunuz sanyrym. Buna verebilece?im tek yanyt maket dedi?in nesne plastik parçasydyr ve amacy birle?tirene haz vermektir. E?er gerçe?ini yapmak istiyorsak maketçi olmayyp Northrop'ta falan i? ba?y etmemiz gerekir.

Benim için olu?an hiç bir sorun yok. Ben maketimi yapmaya devam ediyorum. Sorun her gün burada 'yeni ba?ladym' diye açylan bir topik var ve **** syfaty ta?yyan insanlaryn dikkatli yazylar yazmasy lazym geldi?ini dü?ünüyorum.

Ve son olarak da neden ?imdi mesaj yazdy?ymy sormu?sunuz:
yanyty da çok basit : Artyk tahammül edemedi?im için.

Özel mesaj yanyty istedi?iniz sorularynyzy özel mesaja yazynyz.
IP
Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04