Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Gemiler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Gemiler
Mesaj icon Konu: Ylk diorama gemi denemesi...bitti!! resimler ekte Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
sunaytuna
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 35
Alıntı sunaytuna Cevaplabullet Konu: Ylk diorama gemi denemesi...bitti!! resimler ekte
    Gönderim Zamanı: 09/06/2008 Saat 08:57
Merhaba maket severler... Henüz bitmemi? olan ancak bitimek için can atty?ym bir modeli sunmak istiyorum.Kendisi ilk dioramam olma ?erefine ermi?tir:) Deniz efektini silikon ve strafor(gerçekten berbat bir kokuydu:) ile elde etmeye çaly?mtym sanyrym sonuçlar ilk denemeye göre gayet ba?aryly... Burada iki sorunla kar?yla?tym birincisi geminin su çizgisini belli etmem gerekiyor. di?eri ise display case yapmam için öneriye ihtiyacym var:(... nasyl ve nerden bu i?lemi yapabilirim yardymcy olursanyz sevinirim.. bitmemi? olan diorama:

resimler:(resimler kötü çykmy? bunuda en kysa zamanda düzeltece?im:)

[IMG">http://img208.imageshack.us/img208/9690/08062008003ot3.th.jpg" />

bol maketli günler..

Düzenleyen sunaytuna - 06/08/2008 Saat 12:41
IP
altay ugurlu
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 185
Alıntı altay ugurlu Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/06/2008 Saat 12:06
Nezih beyin dioramasynda gerekli açyklama mevcut,(bir alttaki konu)
Model nedir? ölçe?i nedir? bunlary yazabilirmisiniz merak ettim, gayet güzel görünüyor, deniz efekti biraz dramatik olmu? ama güzel olmu? bence. elinize sa?lyk.
IP
sunaytuna
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sunaytuna Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/06/2008 Saat 16:21
nezyh beyyn konusunu en ynce ayryntysyna kadar okudum ordakyteknyk alcy benzery byr yapy yle folyodan yararlanarak saglanan dalgalardy. bu teknygy de deneyecegym ancak ev ortamy pek uygun byr degyl dyye dusunuyorum zyra bunda byle zorluk cektym.. asyl sorum suydu aslynda.. bu modely dysplay case tarzy byr sey yapmak ystyyorum. denyz tasymacylygy yapylan byr syrkete hedyye edylecektyr. o yuzden cam akvaryum ycyne koymayy dusunuyorum ancak bu konuda nerden nasyl yardym alacagymy bylemyyorum. camcyya gydyp soramadym daha.. malyyetlery hakkynda fykyr edynmek ystyyorum byr dyger yandan.. cunku bu modely bu sekylde acyk byrakyrsak toz dan bayagy etkylenecektyr. .. modele gelynce model 1/380 olcekly revell hawaayan pylot.. yaklasyk 30 cm uzunlugunda cok ayrynty ycermyyor guverteye sadece vyncler ve ana kumanda merkezy eklenyyor geryye kalan hersey ustunde var sadece boyamak gerekyyor. ancak genel ytybaryyle guzel byr model oldu.. uzerynde byraz daha ugrasmam gerekly eskytmeler ve dekaller eklenmedy.. sonucunu bende merak edyyorum :) su çizgisi konusunu da referans resymlerden hallettym.. bylgynyze:P..
IP
ayanpar
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 7
Alıntı ayanpar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/06/2008 Saat 09:12
Tabelacylara elinizdeki tabanla gidip pleksiglass kapatabilirsiniz. Ölçülerle gitmeyin çünkü üç a?a?y be? yukary yapyyorlar ve tam tutmuyor. Cam yapylabilir ancak çok a?yr oluyor. 25*35 cm lik bir tabany pleksiglass kaplatmak 30-40 ytl civary. tabi fiyat çok de?i?ken daha ucuz ve daha pahaly yaptyrmak mümkün.
Atila Yanpar
IP
sunaytuna
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sunaytuna Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/06/2008 Saat 13:56
hmmm cam ystyyorum agyr olmasy onemly degyl.. ancak cerceveyy ozellykle tahta ystyyorum ustune byr metal etytek cakacagym.. goruntu olsun byraz:)
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/06/2008 Saat 14:37
Size ?unu tavsiye edebilirim, pleksiglas yapan tabelacylarda "vitrin camy" dedikleri ince bir tür cam bulunuyor. Çerçevenizle onlara gidin ona uygun camy kesip yapsynlar. Maliyeti pleksiglasa çok yakyn.

Yalnyz yukarda belirtilen gibi sakyn ölçü verip yaptyrmaya kalkmayyn. O konuda biraz özensizler, asla tutmuyor ölçüleri, ya büyük ya küçük geliyor. Hazyr çerçeve olunca ne yapyp edip ona uyduruyorlar ama.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
sunaytuna
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sunaytuna Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/06/2008 Saat 15:00
gecen gun byr cercevecyye gyttym.. alty sunta cevresy tahta cerceve yapaak ustune de cam byr akvaryum.. 30 ytl dedy gayet uygun geldy bana.. sanyrym orada yaptyracagym.. umarym sonuc guzel olur :D
IP
sunaytuna
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sunaytuna Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/08/2008 Saat 10:09
gemynyn buyuk byr kysmy bytty.. akvaryum syparysyny de verdym cerceve yle byrlykte 50 ytl ye mal oldu.. yalnyz su konuda ky tavsyyelerynyzy beklyyorum.. gemynyn vync ypleryny en kolay en guzel nasyl yapabylyrym ? normal cykan yp yle byraz zorlanacagym gyby.. bunun ycyn byr teknyk varmydyr ? celyk tel kullansak nasyl olur ?
IP
zafer kahraman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 138
Alıntı zafer kahraman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/08/2008 Saat 10:42
Orjinalini yazan: sunaytuna

gemynyn buyuk byr kysmy bytty.. akvaryum syparysyny de verdym cerceve yle byrlykte 50 ytl ye mal oldu.. yalnyz su konuda ky tavsyyelerynyzy beklyyorum.. gemynyn vync ypleryny en kolay en guzel nasyl yapabylyrym ? normal cykan yp yle byraz zorlanacagym gyby.. bunun ycyn byr teknyk varmydyr ? celyk tel kullansak nasyl olur ?

Tuhafiyecilerden uygun bir ip (adyny bilmiyorum ipin ama birebir çelik halat ?eklinde) bulabilirsiniz. Bunu boyamanyz gerekecek ancak ben oturdu?um ?ehirde sadece revel bulabildi?im ve revell'inde boya kutulary üzerinde renk ady yazmady?y için size 91 numaraly boyasyny önerebilirim. Bunu sentetik tinerle bir kabyn içinde inceltiniz ve ipi/ipleri içine bandyrynyz. Bir müddet ip bu kary?ymy emsin sonra çykartyp kurumasyny bekleyin. Ynanylmaz bir sonuç göreceksiniz.Bu ipi ben sizin konun altynda bulunan LCM 3 çaly?mamda arkadaki lastikteki halat için kullandym içemedi?im so?umu? sütlü kahveme bandyrarak...:)
zafer k.
IP
sunaytuna
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sunaytuna Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/08/2008 Saat 13:43
cok guzel byr fykyr aslynda.. bende 90 99 91 var dy .. ona yakyn byr numara yle ayarlarym.. yp dedygyn seyy sanyrym anladym.. sarylmys byr yp bu dedygyn. halat gyby.. denemelyyym hemen :D keske ipin adyny tam olarak soylebylsenyz..
IP
zafer kahraman
Üye
Üye
Simge

Alıntı zafer kahraman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/08/2008 Saat 13:50

cok guzel byr fykyr aslynda.. bende 90 99 91 var dy .. ona yakyn byr numara yle ayarlarym.. yp dedygyn seyy sanyrym anladym.. sarylmys byr yp bu dedygyn. halat gyby.. denemelyyym hemen :D keske ipin adyny tam olarak soylebylsenyz..

Malasef bilemiyorum. Gözkarary seçtim hatyrlady?ym yumu?ak ve naylon bir dokusu var, uçlary hemen çözülüp bozuluyor. Bir uhu ile sabitleyin
zafer k.
IP
sunaytuna
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sunaytuna Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/08/2008 Saat 09:25
eveeet sonunda gemimi bitirebildim.. Çok uzun bir surede byten bu gemyyy sergylyyorum su anda buyrun :

... ylk dyaroma calysmam oldugu ycyn ufak tefek hatalarym olmustur elbet.. syzleryn yapycy yorumlaryny beklemekteyym...

maket tamamen fyrca kullanylarak yapylmystyr.. ayrbrush kullanmayy cok ysterdym :)

bol maketly gunler

IP
Snake Eye
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 608
Alıntı Snake Eye Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/08/2008 Saat 14:48
Elinize sa?lyk. Çok güzel görünüyor. Özellikle dalgaly deniz çok ho? olmu?.
SI VIS PACEM PARA BELLUM
IP
zafer kahraman
Üye
Üye
Simge

Alıntı zafer kahraman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/08/2008 Saat 18:59
Orjinalini yazan: zafer kahraman

Malasef bilemiyorum. Gözkarary seçtim hatyrlady?ym yumu?ak ve naylon bir dokusu var, uçlary hemen çözülüp bozuluyor. Bir uhu ile sabitleyin

Sizin için ipin adyny ö?rendim ''kordanet ipi'' ?al i?lemede kullanylyyormu?. Umarym i?inize yarar.
zafer k.
IP
sunaytuna
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sunaytuna Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/08/2008 Saat 07:28
cok tesekkurler zahmet verdym.. ynceledym syzyn yaptygynyz makety de sanyrym bu model ycyn fazla kalyn kacacak byr yp.. belky olcegy daha buyuk byr modelde kullanabylyrym.. normal ypyny kullandym resymlerdeky gyby..sonuclar o kadar da kotu degyl .. sagol
IP
okanyilmaz68
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 2
Alıntı okanyilmaz68 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2008 Saat 23:41
Dostum deniz ve dalga efektini silikon ile verdi?ini yazmy?syn sormak istedi?im ?ey ?u...silikona my boya kattyn yoksa straporu mu boyadyn..Ayryca hangi tür boya kullandym..?imdiden yardymlaryna te?ekkürler..Bu arada unutmadan Ellerine sa?lyk gayet güzel ve alymly olmu?..
IP
okanyilmaz68
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 2
Alıntı okanyilmaz68 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2008 Saat 23:44
airbrusk kullanmakta ya da temin etmekte zorluk çekiyorsan sanayilerde oto boyacylarynyn kullandyklary rötu? tabancasy dedikleri 0.3 veya 0.5 meme tabancalar var (astro marka 30-40 ytl) meme ayarlaryny kysarak airbrush performansyny alabilirsin..kullandym ve herhangi bir sykynty ya?amadym..
IP
sunaytuna
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sunaytuna Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/07/2009 Saat 08:29
okanyilmaz84, merhaba .. foruma fazla giremedi?im için cevap veremedym..
denyz efekty konusu soyle.. yaklasyk 3 cm kalynlygynda duvar yalytym sraforunu aldym.. gozenekly olmasyna dykkat ettym.. duz de?il yany.. bu efekt gunes ysynlarynyn denyze gyryp kyrylmys etkysy yapyyor.. yuvarlak tanely yany.. dyger yandan.. ustunu boyadyktan sonra silikonu suruyorsun.. zaten sylykon boyayy byraz kaldyrdygy ycyn derynlyk yaratyyor.. sanky suymus gyby.. ustune kalynca byr fyrca yle dagyttyktan sonra fyrca darbeleryyle dalga efekty veryp sonrasynda ustunu beyaz yle kopukluyorsun.. kendymce byr yontemdy ama yse yarady.. :) su anda Bluetankers fyrmasynyn müdürünün odasyny süslüyor :d kendi hediyem:d
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide