Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Filmler Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Mueve
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Konu: Filmler
    Gönderim Zamanı: 11/04/2008 Saat 20:38
Merhaba.
Biz modelciler için farkly öneme sahip olan filmler var.
Mesela benim aklyma hemen Pearl Harbor (propoganda ve gereksiz a?k/me?k ö?eleri zaman zaman filmden so?utsa da) sonra Memphis Belle gibi filmler geliyor.
Coppola'nyn Apocalypse Now filmindeki LVTP-5'ler, the Longest Day adly filmdeki DUKW'ler. Tabii Das Boot..

Bunlar ve yine bunlar gibi birçok film izledim. Sizlerin aklynda da benzer filmler varsa ö?renmek ve izlemek isterim.

Mesela geçenlerde Youtube' da, adyny bilmedi?im bir filmden kysa bölümler izledim. Heinkel He-111 filosu deniz üzerinden bombardymana gidiyordu. Karaya yakla?tyklarynda, modellerini seçemedi?im avcy uçaklary sebebiyle büyük zayiat veriyorlar fakat bazylary bombardymany gerçekle?tirip geri dönüyorlardy. Maalesef yorumlarda da filmin ady geçmiyordu. Bu filmi izleyen ve adyny yazabilecek olan varsa çok sevinece?im.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/04/2008 Saat 21:23
Full Metal Jacket
Apocalpyse Now
A Bridge Too Far
Enemy At the Gates

Aklyma ilk gelenler. Der Untergang var sonra... Das Boot'u da Director's Cut olarak vakit bulursam izlemeyi planlyyorum.

Düzgün bulamady?ym için Hamburger Hill veya Tora, Tora Tora! gibi filmleri izleyemedim, sanyrsam VCD formatynda izlemek zorunda kalaca?ym en son.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/04/2008 Saat 21:24
Sordu?um filmin adyny ö?rendim. Yndirdi?im fakat henüz izlemedi?im "battle of britain" adly filmmi?.
IP
HYAMAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 470
Alıntı HYAMAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/04/2008 Saat 21:33
Jimmy Stewart'yn oynady?y "Strategic Air Command",Rock Hudson'ly "A Gathering of Eagles",Gene Hackman'ly "Bat 21",USS Nimitz'in 1941 yylyna gitti?i "Final Countdown" ve açyly? sahnesi ile "Top Gun" ilk aklyma gelenler.Bu arada Göksel Arsoy ve "?afak Bekçileri"de ihmale gelmez diye dü?ünmekteyim.
There is a very fine line between "hobby" and "mental illness."
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/04/2008 Saat 21:49
Yukarida listelenenlere ek olarak asagidakileri de Turkiye'de bulabilirseniz tavsiye ederim.

"Mosquito Squadron"
"Dive Bomber"
"Dark Blue World"
"Piece of Cake" (6 bolumluk Ingiliz TV dizisi)
"633 Squadron"
"12 O'Clock High"

Düzenleyen KursadA - 11/04/2008 Saat 21:50
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/04/2008 Saat 21:57
Das boot'un ben de director's cut versiyonunu izledim. Muhakkak vakit ayyryp izleyin. Filmde adyny unuttu?um sürekli gülen bir karakter var. Sadece onun için bile izlenir ki filmde her konuda çok daha fazlasy var.

Der untergang' da farkly perspektifi ve oyunculuklaryyla öne çykan ba?aryly bir film. "Yçeriden baky?" denen tarzda, farkly. Ekstralaryny bile film gibi izlemi?tim.

Full metal jacket ironilerle dolu bir Kubrick filmi. Vietnam sava?ynyn "minicik" kesitinin dahi ne kadar trajedi dolu oldu?unu anlatmayy ba?aran bir yapym. Zaten Kubrick ayry bir dünya.

Apocalypse Now' yn unutulmayacak sahnelerinin arasynda benim hiç unutmayaca?ym sahne; sava?ta uzun süre görev almy? ve travma sonrasy stresi yo?un halde ya?ayan subayyn, tekrar geri dönüp karaya çykty?y sahnedir. Subay çaty?ma altynda karaya çykmaktadyr. Bu aly?yk oldu?u ortamda gördü?ü farklylyk onu deh?ete dü?ürür; sava?y filme çeken kameraman yanynda onlary görüntülemektedir. Ayny anda da yönetmen "kameraya bakmayyn, tamam güzel" gibisinden askerlere ba?yrmaktadyr. Subayyn ?a?kyn baky?lary yeterince "?ey" anlatmazmy? gibi, 1-2 saniye sonra kadrajda oyun oynayan vietnamly çocuklar belirir!

Tora Tora Tora! benim de listemde. Di?erlerini izlemedim ama not ettim:)
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/04/2008 Saat 22:04
Enemy At the Gates de ba?aryly bir Stalingrad filmi, Rus keskinni?ancy olayy ve filmin sonunda Alman keskinni?ancyyla kapy?masy vs ?eklinde. Tek kötü yany filmin içine syky?tyrylmy? sürüyle "Komünizm kötüüüdüür" mesajlary, hatta propaganda subayynyn bile "Bu sistem yürümüyor bizi mahvetti hede hödö" demesi kabak tady veriyor. Bunlary görmezden gelirseniz kalany güzel.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/04/2008 Saat 22:50
Final Countdown ve Dark Blue World'ü izledim. 12 O'Clock High listemde. Di?erlerini de ara?tyraca?ym.

Emre haklysyn, maalesef birçok filmde görmezden/duymazdan gelmek gerekiyor. Bazen dozu o kadar abartyyorlar ki, byrak sinirlenmeyi insan gülüyor:)

Düzenleyen Mueve - 11/04/2008 Saat 22:52
IP
Snake Eye
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 608
Alıntı Snake Eye Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/04/2008 Saat 22:58
Dizi ?eklinde olan 10 bölümlük Band of Brothers var. Bir zamanlar TRT yayynlamy?ty. Özellikle Normandiya çykarmasy döneminin i?lendi?i bölümler bir çok bilgisayar oyununa kaynak olu?turmu?tur.
SI VIS PACEM PARA BELLUM
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2008 Saat 00:01
warlover - steve mcqueen b17 pilotunu canlandyryyor
navarone'un toplary - gregory peck anthony quinn ve david niven'dan bir ingiliz komando operasyonu.
ikisi de elimde var isteyen olursa...
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2008 Saat 00:05
kwai köprüsü de güzel film
IP
konskript
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 29
Alıntı konskript Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2008 Saat 00:17
"eropa eropa" seyretti?im en güzel sava? dönemi filmlerinden biridir.Ayryca yazyldy my görmedim ama "Eagle has Landed"(Kurt Steiner di kahramanymyz)da çok güzeldir.
Yeni dönem filmlerinde ise "Jarhead" benim için ayry bir yeri olan ve mutlaka izlenmesi gereken bir filmdir.
Bu arada adyny hatyrlayamady?ym bir film var.Adamymyz sanyrym yüksek rütbeli bir konutandy ve sava?yn sonlaryna do?ru avluda büyük bir full kamuflaj giyinimli ss birli?i kendisini selamlyyordu.Sava? sonrasy bir balo salonunda organizasyonun bayra?ynda kurukafa olan bir yerde toplanyyorlardy kadynly erkekli elit naziler.Ardyndan biri intihar ediyordu...Yyllardyr aklymy kurcalyyor bu film:S

Düzenleyen konskript - 12/04/2008 Saat 00:18
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2008 Saat 00:24
Asyl bombayy patlatayym: çok eskiden trtde uçaklarla ilgili bir belgesel ve "sava? araçlary" adly bir belgesel vardy, ben onlaryn ço?unu video kasetlere çekmi?tim nihayet dvdye attyrabildim.
?imdi evde
1- b24 b36 b57
2- f104 f5 denizaltylar piyade hava deste?i
3- f105 f14 f15
4- denizalty savunmasy hava-kara sava?y f6 hellcat
a1 skyraider
5- p38 p51 a26
?eklinde 5 dvd halinde yatmaktalar.
A?zynyzyn suyu akty biliyorum :))))
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 719
Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2008 Saat 00:28
Full Metal Jacket
Platoon
Topgun
Fire Birds (kendisi helikopterlere a?yk olmamy sa?lamy?tyr)
Artyk 1/72 AFV yapyyorum (arada kaçamak yapmayaca?ym anlamyna gelmez :) )

http://miniafv.blogspot.com/
IP
konskript
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 29
Alıntı konskript Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2008 Saat 00:30
TRT dizileri diyince aklyma ilk gelen ikinci dünya sava?y dizisi "Sava?ta ve Bary?ta"(?)(bu muydu ady:S)gelir
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2008 Saat 16:43
Sayyn Artt, bahsetti?iniz belgeseller History yada Discovery kanallarynda izlediklerimiz de?iller, yanylyyormuyum?
IP
HYAMAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 470
Alıntı HYAMAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2008 Saat 20:03
Orjinalini yazan: konskript

Bu arada adyny hatyrlayamady?ym bir film var.Adamymyz sanyrym yüksek rütbeli bir konutandy ve sava?yn sonlaryna do?ru avluda büyük bir full kamuflaj giyinimli ss birli?i kendisini selamlyyordu.Sava? sonrasy bir balo salonunda organizasyonun bayra?ynda kurukafa olan bir yerde toplanyyorlardy kadynly erkekli elit naziler.Ardyndan biri intihar ediyordu...Yyllardyr aklymy kurcalyyor bu film:S

Bahsetti?iniz film büyük ihtimalle Ömer ?erif ve Peter O'Toole'un ba?rolünü oynadylary 1967 tarihli "The Night of the Generals" filmidir.Nazi i?gali altyndaki Var?ova'da öldürülen bir fahi?enin katilini bulmaya çaly?an Alman subayynyn -Ömer ?erif- hikayesi anlatylyyordu filmde.
There is a very fine line between "hobby" and "mental illness."
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/04/2008 Saat 21:18
Orjinalini yazan: Mueve

Sayyn Artt, bahsetti?iniz belgeseller History yada Discovery kanallarynda izlediklerimiz de?iller, yanylyyormuyum?

Hayyr, bunlar çok eski. Video kasete çektim diyorum :)
Cd dvd hak getire o zamanlar :)
Nerden baksanyz 10-15 yyl öncesinden bahsediyorum.
IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma