Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Uçaklar
 Modelsitesi Forumu : Uzaktan Kumandalı Modeller : Uçaklar
Mesaj icon Konu: Helikopter kanopisi boyama Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Konu: Helikopter kanopisi boyama
    Gönderim Zamanı: 03/04/2008 Saat 20:03
Bu sefer de?i?ik bir model ile kar?ynyzdayyz. :)

2 komponentli otomobil boyasy ve verni?i kullandym, bir de pasta cila çektim. Bakalym bu kadar u?ra?ty?yma de?ecek mi? (4 ak?amymy bu i?e harcadym). ?imdilik yakyt etkilemiyor gibi duruyor ama uzun vadede ne olur bilemem. Teknik önce zympara, sonra mrsurfacer ile astar, sonra boya+vernik+cila. Zympara ve astar i?i önemli, plasti?e direk boya dayanykly olmuyor, kalkyyor zamanla.

Dekalleri ALPS printer ile ?effaf dekal ka?ydyna bastym. Sonra vernik ile sabitledim. Ymzamy atmayy da unutmadym:D

Yeminli modelci
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 719
Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 08:19
Ka?an bey elinize sa?lyk, önceki çaly?malarynyz gibi ?ahane olmu?.

Model hakkynda biraz bilgi verebilirmisiniz?
Artyk 1/72 AFV yapyyorum (arada kaçamak yapmayaca?ym anlamyna gelmez :) )

http://miniafv.blogspot.com/
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 09:19
Te?ekkürler. ?urada pro versiyonunun incelemesi var.
http://www.50-tuning.com/reviews/kits/trex600nitropro_build.asp
Ben Futaba r617FS receiver, o.s 50 hyper motor, Hatori 522 egzos, Futaba s3152 servolar, JRg7703d+ds8900 gyro ve Aerospire Multigov governor ile topladym.

Bu da ilk uçu?lary: (Boyadan önce orijinal hali)
http://www.vimeo.com/815270

Düzenleyen KaanX - 04/04/2008 Saat 09:23
Yeminli modelci
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 11:32
Te?ekkürler. Eskisine göre çok gösteri?li olmu?.
RC helikopter olayyna girmeyi planlyyoru yaz aylarynda ancak bu biraz gözümü korkuttu sanyrym elektrikli bir?ey ile ba?lasam iyi olacak :)

Düzenleyen Burak Özdil - 04/04/2008 Saat 11:33

IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 11:46

elinize sa?lyk. aly?yk oldu?umuz gibi harika bir KaanX bitimi olmu?. boyadan sonraki uçu?lary da kyrymsyz olur umarym.

kullandy?ynyz boyalar esnek mi? kanopiyi takyp çykaryrken çatlama dökülme vs. yapyyor mu? yoksa polikarbonat kep boyasy daha my uygun bu i? için?

?öyle hazyr bir kanopi buldum ve payla?mak istedim. bunun bir de "navy" versiyonu vardy ancak bulamadym. bunca yyllyk "navy" boyama tecrübeniz var.;)

tabii 50-100 metreden nasyl görünür tarty?ylyr.

saygylar.
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 11:54
Polikarbonatyn bu boyalardan daha iyi olaca?yny sanmyyorum. Denemedim ama bildi?im kadaryyla mat o boyalar, illa ki üzerine vernik atmak gerekir. Bu ?ekil çok sa?lam oldu, esnetirken falan hiç problem olmuyor, tyrnakla kazyyarak bile çykmyyor.
Ama i?in asyl püf noktasy boyada de?il yüzeyi boyaya hazyrlamakta. Yoksa parlak plastik yüzeye direk boya atyp esnetince hemen dökülüyor. Polikarbonatyn ba?ka bir olayy varsa bilemem.
Yeminli modelci
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 11:57
Helikoptere ba?lamak için yakynynyzda birebir yardym edecek birisi yoksa elektrikli biraz daha uygun bir seçim olur. (biraz daha basit patlarlyya göre). Ama elektrikli de olsa patlarly olsa her halükarda büyük bir helikopterle ba?lamayy tavsiye derim. Elektriklide benim kullandy?ym Swift iyi bir seçenek. Ama her?eyini yurtdy?yndan getirtmek gerekiyor. Ba?larda da çok kyrym olaca?y için haftada bir sipari? vermek lazym :)

Tabi helikopter büyük olunca hasar riski de artyyor, tehlikeli hale geliyor. Di?er taraftan uçurmak kolayla?yyor. O yüzden bir e?itmenden ders almak bu tip büyük helikopterlerde en uygun ba?langyç olur. Ben ufaklarla ba?layyp sonra büyüklere geçtim, ders falan almadym, ama o ufak helikopterlerden zevk almyyorum.
Ayny kalitede ufak helikopterlerle (t-rex 450) büyü?ünün (t-rex 600 nitro) maliyeti hemen hemen ayny oluyor.
Gerçi Türkiye'de seçenek çok az, olanlar da posta ücreti dahil yurtdy?y fiyatynyn minimum 2 katy, parçalarda 3-4 katy :) Ço?u ?ey zaten yok.

Düzenleyen KaanX - 04/04/2008 Saat 12:02
Yeminli modelci
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 12:40
Haklysynyz benim tercihimde büyük bir modelden yana. O yüzden ba?larda patlarly modellere sulandym ama o ceket bana biraz büyük gelecek :)
Swift tam arady?ym tarz bir?ey. Model uçu?a hazyr olarak my satylyr yoksa kit olarak alynyp ek kumanda servo vs. almak gerekir mi?

IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 12:45
Kit olarak alyp kendiniz topluyorsunuz. Genellikle belli bir boyut ve kalite üzerindeki helikopterler uçu?a hazyr halde satylmaz. Satylanlar da dükkanda toplanmy? modellerdir, ama nasyl toplandy?y meçhul olur tabi :)
Yeminli modelci
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 12:49
Burak bey, ba?ka bir forumda RC Helikoptere ba?langyç konusunda fikirlerimi beyan etmi?tim. Aynen aktaryyorum. Umarym yardymcy olur. Saygylar.

"Helikopter uçurmayy ?öyle dü?ünün, elinizde bir tepsi ve üzerinde de bir bilye var ve siz tepsiyi tutarak bilyeyi bir noktada sabit tutmaya (hover) ya da tepsiyi hareket ettirerek bilyeyi istedi?iniz bir noktaya götürmeye çaly?yyorsunuz. Evet bu kadar zor. Oldu?u yerde duruyormu? gibi görünen yani hover yapan bir helikopterde pilot sürekli de?i?ik yönlere düzeltme komutlary veriyor. Bu komutlary da helikopterin ne tarafa harekete meyilli oldu?unu hissedip önceden veriyor. Dy?arydan ise helikopter sanki kendi kendine havada asyly duruyormu? gibi görünüyor.

RC helikopterlerde kontrolu daha da zorla?tyran en önemli faktör modele dy?arydan bakmamyz. Yani yukaryda bahsetti?im sa?a sola kaçma e?ilimlerini önceden hissetmek ve kontrol edebilmek için oldukça tecrübeli olmamyz gerekiyor.

Bunu da ba?ardyk diyelim syra geldi "oryantasyon" kavramyna. Model helikopterimiz rüzgar, gyro ya da sizin komutlarynyzla havada yön de?i?tirecek. Solu sa?, önü sol ya da önü arkasy olacak. Modelin içerisinde olmady?ymyz için zaten zar zor hissetmeyi ö?rendi?imiz düzeltme komutlaryny bir de hangi yöne verece?imiz problemi ile kar?yla?aca?ymyz a?ikardyr.

Y?te bu anda paniklenip yapaca?ynyz bir hata sevimli "oyuncak" helikopterinizi dakikada 2000-2500 devirde dönen palleriyle ba?ybo? bir yaralama hatta ölüm makinesine çevirecektir. Böyle bir durumda en iyimser senaryo helikopterin size veya "aaa küçük helikopter uçuruyorlar" diyerek sizi izlemeye gelenlere çarpmadan yere çakylmasydyr. Böyle bir durumla kar?yla?tyktan sonra bir daha helikopter uçurmaya elinizin gidece?ini sanmyyorum.

Bu gerçeklere dayanarak;
- En iyi ba?langyç yöntemi kumandasy olan ucuz bir simulatörde RC helikopter uçurmanyn nasyl bir ?ey oldu?unu, oryantasyonu anlamak.
- Bu deneyimden sonra devam etmeye karar verirseniz ilk olarak elektroni?i kaliteli ve en az E-Sky Lama boyutlarynda co-axial bir model satyn alarak hem simulatörde hem de gerçek modelde oryantasyon e?itimine devam etmek. Model üzerinde basit mekanik ayarlary ö?renmek.
- Bu adymda 50, 60'lyk patlar motorlu ya da T-rex600, RaptorE vs. gibi elektrikli büyük ve stabil bir modele geçebilirsiniz ancak bir ?artla, mutlaka uçu?larynyza bir e?itmenle çykmanyz. Helikopteri yaparken de yardym almanyzda büyük fayda var.

Tüm bu adymlary ba?ary ile geçtiniz, artyk özgürce helikopterinizi uçurabilirsiniz yine bir ?artla, hiç bir zaman uçu? güvenli?inden ödün vermeyin. Helikopterin boyutu ne olursa olsun hiç bir zaman oyuncak muamelesi yapmayyn.

Sonuç olarak biraz moral bozucu olan bu yazyda zorluk, maliyet ve güvenlik açysyndan RC hobisinin en uç noktasy olan RC helikoptercili?e nasyl ba?lanaca?yny umarym anlatabilmi?imdir."
Hakan Yalcinkaya
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 13:37
Hakan bey,

Gerçekten çok yardymcy oldunuz bilgiler için çok te?ekkür ederim. Benimde kafamdan geçen önce bir simulatör edinmekti. Deneyimlerimi payla?aca?ym. Emeklemeye ba?layalym bir :)

IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 13:43
Bu arada ba?langyç için 4 kanally bir model uygunmudur? iki kanally olanlar da var ama iyice oyuncak olmasyn istiyorum.

IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 13:46
Uygundur. Hatta fiyat performans olarak en uygunu e-sky lama v4'tür. 80-90$ +posta civary RTF olarak uzakdo?uda uygun bir siteden getirtebilirsiniz.
2 kanal 3 kanal helikopterler ciddi rc helikopterlerin kontrolünü ö?renme açysyndan bir fayda sa?lamazlar.
En faydaly ?ey simülatör tabi :)
Yeminli modelci
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 14:01
Çok te?ekkürler

IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 15:07
Burak bey, simülatör ve/veya helikopter satyn alaca?ynyz site veya dükkanda kumanda seçene?i olarak "Mode 2" yani "gaz kolu solda" olany tercih etmenizi tavsiye ederim.
Hakan Yalcinkaya
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 16:00
Tamamdyr not ettim. Te?ekkürler

IP
lterlemez
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 303
Alıntı lterlemez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 17:08
Haddim olmayaraktan, otomobiller için teflon kaporta koruyuculary oldu?unu duymu?tum. Yarary olmaz my?
Adriano Guisebbe Lentini
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2008 Saat 19:06
Bilmiyorum. Nasyl bir?ey? Sprey ?eklinde sykylyyor mu?
Yakyt olayynda korumasy olur belki ama kyrymda pek i?e yarayaca?yny sanmam :)
Yeminli modelci
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma