Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Boya Yardym Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Wngwie
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 14
Alıntı Wngwie Cevaplabullet Konu: Boya Yardym
    Gönderim Zamanı: 22/03/2008 Saat 13:14
Selamlar,
Modelimi acemiliyimden dolayy kötü boyadym. Bazy yerlerde akmalar oldu bazy yerlerde açyklar kaldy bazy yerlerde ise kabarcyklar meydana geldi. ?imdi ben bu boya kuruduktan sonra tüm boyayy çykartyp tüm i?lemleri tekrarlamaly myyym? Astary düzgün atmy?tym fakat bazy yerlerde boya tutunamady ve akty. Tekrardan astar atmaly myyym?
Yardym ederseniz sevinirim.
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/03/2008 Saat 00:53
Merhaba Wngwie, foruma ho?geldiniz...

Her modelcinin ba?yna gelmi?tir. Ben enamel boya sökmek için, her markette kolayca bulunan Mr. Muscle Fyryn Temizleyici Köpük ürününü kullanyyorum. Makette boyayy çykartmak istedi?iniz yerlere azar azar bu köpükten sykyyorsunuz, üzeri ince bir köpük tabakasy ile kaplansyn. Sonra maketi bir naylon po?ete koyuyorsunuz (boyaly köpük akyp leke yapmasyn) geceden bu i?lemi yaparsanyz sabaha (ideali 20 saat civary) maketi alyp suyun altyna tuttu?unuzda mucize gibi boyanyn akyp gitti?ini göreceksiniz.

Yan etkisi maketin, boyasyz veya ?effaf parçalarynda matla?ma yapmasydyr. Mümkünse ?effaf kysymlary ve boyasyz kysymlary maske bandy veya strech film ile koruma altyna alyn.

Köpükle u?ra?yrken lütfen eldiven takyn. Cildinizi ve gözlerinizi köpü?ün temasyndan koruyun. Sa?lyk her?eyden önce gelir...

Bunun dy?ynda Stinca diye, modelcilerin modelciler için geli?tirdi?i bir icat da vardyr boya sökmede. Ve çok ba?aryly oldu?unu duydum, ancak nereden temin edilir, maliyeti nedir bilmiyorum..
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
Wngwie
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Wngwie Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/03/2008 Saat 14:05
Çok te?ekkür ettim tavsiye için Volkan bey.
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/03/2008 Saat 14:54
Rica ederim, iyi modeller dilerim.
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/03/2008 Saat 18:26
Öncelik ile boya niye akty? Bunu anla?ylabilmesi için biraz bilgi vermeniz lazym ki, konuya hakim ki?ler size yardymcy olsun.

Fyrca my? Airbrush my kullanyyorsunuz?
Akralik mi enamel türü boya kullandynyz?
Boyayy ne kullanarak ve ne kadar inceltiniz? ... gibi...
Koray Fenman
IP
Wngwie
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Wngwie Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/03/2008 Saat 01:56
Tamiya sprey boya kullandym.
Yanly? açy, yetersiz hyz , spreyin konumu ... yüzünden akty sanyrym.
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/03/2008 Saat 02:12
Ayny açyda fazla uzun süre basyly tutarsanyz, haliyle ayny noktaya gere?inden çok boya gelecek ve yslak boya üzerine gelen fazla yslak boya tutunamayyp akacaktyr. En güzel çözüm, boyayy çykardyktan sonra yeniden boyama yaparken önce bir kat sprey astar atmanyz (yapy marketlerde satylan akrilik primerler) sonra sprey boyayy uygularken, ?i?eyi dik bir konumda (?i?eyi yan veya ters tutarsanyz boya yerine gaz gelir) sabit hyzda ve boya ne yüzeyi örtemeyecek kadar hyzly ne de akma yapacak kadar yava? (ideal hareket hyzyny deneme yanylma ile bulacaksynyz) geçeceksiniz maketin üzerinden.
Ayryca geni? yüzeyleri spreylerken, spreyi tutan elinizin hareketi, spreylemeyi maketten önce ba?layyp, maketi geçince bitirmek olsun, aksi taktirde geni? yüzeyin ba?ynda ve sonunda boya daha fazla birikir.
Son aklyma gelen de, sprey boyayy, kullanmadan önce, cezve vb. gibi bir kapta hafif sycak suya daldyryn. Kutu ysynyrsa daha iyi sonuç verir. Ancak spreyi ysytmak için sakyn do?rudan ate?e tutmayyn veya kaynar suya daldyrmayyn patlama tehlikesi vardyr. Ky?yn kalorifer üzerinde bekletmek de i?e yarar.   

Düzenleyen volkan - 24/03/2008 Saat 02:16
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/03/2008 Saat 10:39
Alkol veya hidrolik fren ya?y da boya sökme için tavsiye edilir.

Mr Muscle Köpük daha zararly. Hem koku açysyndan hem de cildi tahri? açysyndan.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/03/2008 Saat 12:50
Orjinalini yazan: ardeth

Alkol veya hidrolik fren ya?y da boya sökme için tavsiye edilir.

Mr Muscle Köpük daha zararly. Hem koku açysyndan hem de cildi tahri? açysyndan.

E be Aygün, hidrolik fren ya?y gül bahçesinden çykma my?

Ynsanlar a?yr kokan, temizli?i zor, kanserojen ve a?yry ince oldu?u için deriden bile nüfuz edebilen bir naneden (hidrolik fren ya?y) kaçynmak için Mr. Muscle kullanyyor. En azyndan Mr. Muscle'yn tahri? edicili?ini eldiven takarak engellemek mümkün, fyryn temizlemek için üretildi?i için de kendisini maketin üzerinden temizlemek de kolay. (Kokusu onun da a?yr, aman iyi havalandyrylan bir yerde kullanyn, kötü yapar)

Çok hidrolik solumu?sun sen, yazyktyr, kendine acymadyn modelcilere acy!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/03/2008 Saat 16:32
Orjinalini yazan: Emroglan

Ynsanlar a?yr kokan, temizli?i zor, kanserojen ve a?yry ince oldu?u için deriden bile nüfuz edebilen bir naneden (hidrolik fren ya?y) kaçynmak için Mr. Muscle kullanyyor.

Nasyl bir burun var sende merak ettim.Kuyruk ya?y ile kary?tyryyor olmayasyn?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/03/2008 Saat 17:50
Abi sana kur?un i?lemiyor ki hidrolik ya?y i?lesin :)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/03/2008 Saat 23:53
Hidrolik kokmaz,buharla?masy çok zordur,su ile kolayca temizlenir,deride bir yara veya yyrtyk yoksa vücuda i?lemez.
IP
Metin TÜRKO?LU
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 435
Alıntı Metin TÜRKO?LU Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/03/2008 Saat 00:48
Hidrolik bencede çok fena kokuyor, eldiven bile kullansanyz acayip bir ka?ynty yapyyor ve yanynda e?antiyon olarak ba? a?rysyda gelebiliyor (bende oldu ?ahsen). Kaldy ki temizli?i i?renç (lavoboda yykady?ynyz modelden akan hidroli?i, lavobadan temizlemek ölüm. Suyla kary?ynca çykmasy daha bir zorla?yyor sanki). Be?, alty yykamada modelin üzerinden çykmyyor (köpüklü suda bekletmeme ra?men modelin üzerinden çykmady?yny bilirim) kaldy ki e?er modelin derinlerine bu meret iyice i?lemi? ise; uçaklarda kanat içleri gibi, 1/16'lyk figürlerde adamyn bacaklary, gövdesi gibi, bo?luk yerlere doluyor ve siz modelinizi boyadyktan sonra fren hidroli?i bu yerlerden syzma yaparak, boyady?ynyz modelin mahvolmasyny sa?lyyor (tecrübeyle sabit)
O yüzden bende Mr Muscle'ly önerece?im. Bir po?et içerisine model koyuluyor, üzerine Mr Muscle sykylyyor, bir iki gün bekledikten sonra, musluk altynda model sabunlu su ile yykanyyor ve ortaya zahmetsizce boyalaryndan arynmy? modelimiz çykyyor. (fren hidroli?inde boyanyn iki,üç demnemede ança çykty?yda gözlemlenmi?tir) Benim izlenimlerimde bu ?ekilde.
Herkese kolay gelsin.

SAYGILAR
Küçük ?eylere fazla önem verenler ellerinden büyük ?eyler gelmeyenlerdir. EFLATUN
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/03/2008 Saat 01:19
Son 15-20 yyldyr kullanyrym hidroli?i.
Suyun giremedi?i yerlere girebilecek kadar incedir.
Yakyt tanky vs gibi çok parçaly,içi bo? yerlere syzar.
Tüm derdi de budur.
Ba? a?rysy veya ka?ynty yapmady hiç bende.Bazy bünyelere iyi gelmemesi de mümkün tabi ama bu olayy genelleyemeyiz.Heleki eldiven oldu?u halde eldivenin içine i?lemesi gibi bir durumu ise duymadym ?imdiye kadar.Ameliyat eldivenine benzer eldivenler var,onlary kullanyn.

Genelleyebilece?imiz ?eyler ise boya söktü?ü,mr.muscle gibi iz byrakmady?y,kanopileri bozmady?y ve su ile yykanynca temizlendi?i gibi ?eylerdir.

Sabunla,suyla düzgünce yykayyn maketinizi.Geli?igüzel yykarsanyz her deli?e ve kyvryma kadar temas eden hidrolik kyyyda kö?ede kalyr.

Lavabo gibi düzgün yüzeylerden ise çarçabuk çykar.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/03/2008 Saat 12:56
Orjinalini yazan: Emroglan

Ynsanlar a?yr kokan, temizli?i zor, kanserojen ve a?yry ince oldu?u için deriden bile nüfuz edebilen bir naneden (hidrolik fren ya?y) kaçynmak için Mr. Muscle kullanyyor. En azyndan Mr. Muscle'yn tahri? edicili?ini eldiven takarak engellemek mümkün, fyryn temizlemek için üretildi?i için de kendisini maketin üzerinden temizlemek de kolay. (Kokusu onun da a?yr, aman iyi havalandyrylan bir yerde kullanyn, kötü yapar)

Çok hidrolik solumu?sun sen, yazyktyr, kendine acymadyn modelcilere acy!

Mr Muscle denedin mi sen? ben denedim berbat bir kokusu var. ve de bo?azymda yanma hissedince kullanmayy byraktym. hem po?et içine sykylmasy tavsiye edilir neden i?te kokusu yüzünden :) ayriyeten öyle kolay temizlemez. Syktyktan sonra bir fyrça ile oavalamak gerekir.

Yani Hidrolik daha iyi. Ayriyeten koktu?unu da senden i?ittim Emre. Koktu?unu nereden çykarttyn? :D

Bir plastik kap içine bir miktar koyun. Parçayy içine atyn bir gece bekletin ertesi sabah üzerindeki boya tabakasy kabarmy? halde göreceksiniz. Bir bakmy?synyz boya tabaka halinde çykyyor. Sonrasynda yapylmasy gereken de ylyk sbaunlu suyla parçayy durulamak.

O kadar süredir hidrolik kullandym hiçbir sorunla kar?yla?madym. ?u ara alkol kullanyyorum. velhasyl bazen iye yaramady?y durumlarda hidrolik kulanyyorum.

Yok çok daha temizi, zararsyzy olsun diyorsanyz. O zaman Stinca kullanyn.

Düzenleyen ardeth - 25/03/2008 Saat 13:00
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
erhan köküöz
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 251
Alıntı erhan köküöz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/03/2008 Saat 13:01
Orjinalini yazan: ardeth

Yok çok daha temizi, zararsyzy olsun diyorsanyz. O zaman Stinca kullanyn.

Merhaba,
Bu stica dedi?iniz nedir?
Nerede bulunur?
Nasyl kullanylyr?
Metalizer boyalarda da etkili mi?
Yanytlarsanyz sevinirim.
Esen kalyn.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/03/2008 Saat 13:50
Benim kullandy?ym hidrolikte de rahatsyz edici bir koku var, ysynmy? plastik gibi kokuyor. Bir kere üzerime syçrady, pek önemsemedim, biraz da benim hassas bir yapyya sahip olmamdan olacak syçrayan yerler kyzaryp kabardy. Ayryca cidden iyice durulayyp yykamak lazym, suyu görünce sapytty?y için de bazen temizlemesi zor oluyor. Kysaca Mr. Muscle'dan daha zararsyz de?il kesinlikle.

Mr. Muscle'y da hiç fyrçalama gere?i duymadym bu arada, suya tuttu?um an akyp gidiyor. Hidrolik kadar ince olmady?y için de aralardan syzynty derdi yok, bana daha kolay geliyor. Balkonda fyslatyp torbaya tykyyorum ve evet o da rezalet kokuyor. Kysaca yo?urt yiyi?lerimiz farkly bu konuda, bana kalsa çok gerekmedikçe boya sökmem. Kullanylan yöntemlerin hepsi beni kötü etkiliyor. Hanym evladyyym ben napayym, bünyem dandik.

Aslynda Castrol'ün "Degreaser" denen ya? sökücü ürünü Türkiye'de olsa rahat edece?iz, fakat ne yazyk ki buraya getirilip satylmyyor. Özel bir ya? sökücü, Camsil ?i?esi gibi büyük fysfyslarda satylyyor, tek kötü yany her türlü ya?y çözdü?ü için eldivensiz kullanylmamasy gerekli. Ciltteki ya?y da çözüp a?yry kurutuyor çünkü. Castrolle ilgisi olan var ise, yetkililere sesleniyorum, Degreaser istiyoruz! Hassas bünyeli hanym evlatlary da rahat boya sökebilsin!

Erhan Bey, Stinca boya sökmek için modelciler tarafyndan modelcilere sunulmu? bir formüldü. Fysfysly kutularda satylyyordu, çok etkili olmasyna ra?men maliyeti de yüksekti. Sonra ne oldu bilmiyorum, ortadan kayboldular. Metalizer falan de?il, alayynda etkiliydi, buldu?u her boyayy söküyordu. Syk syk kullanan Ufuk daha iyi bilgi verebilir.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/03/2008 Saat 16:43
Belirttiim gibi hidrolikte bir sorunla kar?yla?madym. Hele koku yönünden. Ancak Mr. Muscle kullandy?ymda bo?azymda yanma hissi olu?tu.

her neyse degraser güzel bir malzeme. Ben de yabancy forumlarda kullanlara rastladym. Tavsiye edilmekte.
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04