Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: 1/35 Dragon E-100 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Konu: 1/35 Dragon E-100
    Gönderim Zamanı: 21/02/2008 Saat 19:12
Herkese Selamlar,

Yarym kalan maketlerim kompresör aryzasy sebebiyle olduklary gibi kalynca, yeni bir makete ba?ladym. Bunu da yapabilirsem Haziran ayynda sonlanacak bir Armorama Ortak Projesi için yapyyorum, projenin amacy deneysel askeri araçlar yapmak.

E-100'ü bilmeyenler için, Almanlaryn deneysel "E" serisinin 100 ton synyfyndaki prototipi. (-Düzeltme: Ruslarla ilgili yanly? bilgi kaldyrylmy?tyr, Ruslaryn alyp götürdü?ü tank Maus'tur). Silah olarak pek çok seçenek dü?ünülse de proje yarym kalmy?. Dragon, bu E-100 için Maus tankynyn taretini ve ayry bir namluyu veriyor.

Bu aralar çykacak Trumpeter'yn E-100 kiti, bu aletin taretini be?enmeyenler için "B" tipi taret sunuyor, Trumpeter "ya tanka King Tiger tareti taksalardy" fikri üzerine yatyrym yapmy?.

Gelelim kitimize. Kendisi, ikinci nesil olarak tanymlanabilecek bir Dragon kiti. Yçinden cüzi miktarda asit indirme (Photo-etch) parça çykyyor, sadece yzgaralar ve namlunun etrafyndaki "muzzle-break" denen nane böyle geliyor.

Kutu kapa?ynda "temsili" bir resim var. Dragon'un yorumu "Bu alete Maus tareti giderdi valla" ?eklinde.

Kutunun içi oldukça kalabalyk. Parçalar gri kaliteli plasti?e basylmy?, çapak görünmüyor. Epeydir nispeten "dandik" kitlerle u?ra?ty?ym için, bu biraz daha iyi gelecek diye umuyorum.

?a?yrtycy ?eylerden biri de tankyn büyüklü?ü... Tamam, 100 ton deyince "Vay be" diyor insan ama, maketi bile epey ha?metli.

Ufak bir kar?yla?tyrma için, sadece 1/35 ölçekli tareti, tanydyk Tamiya ye?il kafa yanyna koydu?umuzda:

Düzenleyen Emroglan - 22/02/2008 Saat 19:11
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2008 Saat 19:15
Veya, daha da iyi bir fikir vermesi için... Ayny ölçekteki 3 tonluk Opel Blitz kamyonuyla tareti kar?yla?tyralym...

Gördü?ünüz gibi, tankyn sadece tareti (ki mantlet, namlu falan takyly de?il, o zaman daha da büyüyecek) kamyon kadar.

Ve i?e giri?iyoruz. Ylk olarak, en sykycy i?ten ba?lyyorum ki taze gaz kaçmasyn. 16 adet yol tekerini yapmak için 32 adet parçanyn temizlenmesi lazym. Ek olarak ortada bitirdi?im cer di?lileri ve paleti geri çeviren nesne görünüyor.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2008 Saat 19:21
Belirtmeden geçmeyeyim, cer di?lilerin tam ortasynda kalyp çukuru var. Buranyn doldurulmasy lazym. O yuvarlak zoziklerin de kol bölümlerinde temizlesi biraz güç kalyp itici izi var ki, "Bu ne yahu?" dedirtiyor insana. Dragon'un daha bu kadar azytmady?y ve "slide-molding, new-tooling" gibi kavramlara kendini vermedi?i zamanlar tabii...

Tekerlerin etrafynda da ince kalyp izleri mevcut, çerçeve ba?lanty yerleriyle birlikte tamamen zymparalanmalary lazym. Biraz sykycy ama tekerlerin büyüklü?ü sayesinde kolay halledilen bir i?.
Panzer III, Panzer IV falan yapyyor da olabilirdim...

Yürür aksam takylmaya hazyr. Bu syrada, aly?ty?ym bir Dragon "hyyarly?y"nyn tekrar oldu?unu görüyorum. BMP-2, T-80 kitlerinde de vardy, cer di?lisinin di? hizalary sa?-sol olarak kayyk. Dikkat edip kylavuz pimini kesip öyle yapy?tyrmak lazymmy?, ben Dragon'a güvenip bakmady?ym için patladym.

Edit: Resmin linkini düzeltmem gerekti, buyrun:

Düzenleyen Emroglan - 21/02/2008 Saat 19:23
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2008 Saat 02:54
Orjinalini yazan: Emroglan

Ruslar Almanya'ya girdi?inde üretilebilen tek ?asiyi bulmu? ve alyp götürmü?ler.

O konuda emin misin?
Yanyna park eden bi ?ermin gördü?ümü hatyrlyyorum.Yani enazyndan amerikalylar da bi tane bulmu?.

Dragon, bu E-100 için Maus tankynyn taretini ve ayry bir namluyu veriyor.

Kutu kapa?ynda "temsili" bir resim var. Dragon'un yorumu "Bu alete Maus tareti giderdi valla" ?eklinde.

Typky Tiger projesinde oldu?u gibi 2 gövde prototipi ve tek bir taret sözkonusu sanyrym.

Kendisi, ikinci nesil olarak tanymlanabilecek bir Dragon kiti. Yçinden cüzi miktarda asit indirme (Photo-etch) parça çykyyor, sadece yzgaralar ve namlunun etrafyndaki "muzzle-break" denen nane böyle geliyor.

E?er bu benim kokulu maketlerdense ilk çykan dragonlardan biri oldu?unu söyleyebilirim.Yani 1. nesil.
Gerçi içinden PE çykyp çykmady?yny hatyrlamyyorum ama varsa bile kalyplary eski,PE si yenidir.

IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2008 Saat 04:18
?öyle bir?ey buldum.
Gerçi bu amca ingilize benziyor.

IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2008 Saat 12:32
Commonwealth oldu?u kesin gibi duruyor. Dü?ük ihtimal Fransyz da olabilir.
Consume Ergo Sum
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2008 Saat 17:10
"Encyclopedia of German Tanks of World War Two" isimli eserin 149ncu sayfasynda E-100 için ?öyle yazyyor:

"In June 1943, the E-100 was ordered by Waffenamt from Adlerwerke, as a parallel development to the Porsche 205-Maus. In 1944, Hitler put a stop to all development of superheavy tanks and the project went on to a very low priority, and only three Adler employees were available to assamble the prototype at a small Henschel facility near Paderborn. The chasis of the prototype was virtually complete when the war ended, only the turret was missing. For initial test runs, a normal Tiger B engine HL230P30 had been fitted, with Olvar transmission. The final version was to have had the HL234 motor, and Mekydro transmission. A 17cm KwK44 was purposed as the final armament."

yine ayny kaynakta foto?raftaki askerin Yngiliz ordusundan oldu?u yazyly.

Düzenleyen balpete?i - 22/02/2008 Saat 17:13
161...
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2008 Saat 17:32
Daha kolay ulasilabilir bir kaynak olarak achtungPanzer.com da bir prototip üretildigi onunda inlgilizlerde oldugu söyleniyor.. Artik ne yaptilarsa sonra..

Emre kubinka´daki MAUS´la karistirdi sanirim..

Düzenleyen freeman - 22/02/2008 Saat 17:33
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2008 Saat 17:37
Ayny anda iki araca birden bakty?ym için Maus'u yazmy?ym ben, do?ru.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2008 Saat 18:00
Orjinalini yazan: freeman

Daha kolay ulasilabilir bir kaynak olarak achtungPanzer.com da bir prototip üretildigi onunda inlgilizlerde oldugu söyleniyor.. Artik ne yaptilarsa sonra..

Emre kubinka´daki MAUS´la karistirdi sanirim..

herhalde bir kö?eye atyp sonra da unutmu?lardyr...
161...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2008 Saat 18:33
Bence bakyp bakyp "......hfüüüp...Çay da güzelmi?" demi?lerdir.
Consume Ergo Sum
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2008 Saat 19:08
Çay ka?y?y da yapmy? olabilirler.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
panzerjager
Üye
Üye

Gönderilenler: 651
Alıntı panzerjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2008 Saat 09:15
E-100 Paslanmaz çayka?yklary... eee ne durumda montaj. tank a?yr olunca üretimi de a?yrdan my oluyor yoksam?
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2008 Saat 09:34
Yok, üreten a?yr olunca üretim a?yr. Benden beter adam:}
Consume Ergo Sum
IP
panzerjager
Üye
Üye

Gönderilenler: 651
Alıntı panzerjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/03/2008 Saat 09:00
Orjinalini yazan: Jolly Roger

Yok, üreten a?yr olunca üretim a?yr. Benden beter adam:}

85 kilodan 74 kiloya indim üretim hyzlandy :)
dün ak?am 3 tank boyadym, vernikledim. önümüzdeki hafta 7 tank bitmi? olacak. belediyenin toplu sünnet ?öleni gibi oldu benim üretim .....
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/03/2008 Saat 10:30
Askere gidecek atletik arkada?laryn aksine ben çay ka?yklaryyla çay kary?tyrmakta ve bu ay sonundaki mali mü?avirlik synavyma hazyrlanmak zorunda oldu?um için (hayat memat meselesi) pek ilerleme kaydedemedim. Dersten arta kalmayan vakitlerde dinlemeye çaly?yp arada maketlerle u?ra?yyorum.

Bu sabah uyku tutmamasy sonucu E-100'de günlerdir kaydetmedi?im bir ilerleme kaydederek paletler hariç genelini toparladym. Yan zyrhlar paletleri bekliyor, bir de bir kaç yerde zympara-macun i?i var.

Kitin kendisi en son Dragonlara göre zayyf kalyyor ve belli aksaklyklar içeriyor, ancak genelde ortalamanyn üstü bir kit, kendisini sevdim.

?u anki hali böyle:

Hayvanyn cüssesini göstermek için de, yalnyzkurt Kaan'a tanydyk gelecek Panzer II ile yanyana:

A?yr aksak ilerlemem ay sonuna kadar devam edecek. Synavy atlatynca üretimi arttyrmayy planlyyorum, hayyrlysy.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/03/2008 Saat 10:54
Cici flammpanzer II sanki 1/48mi? gibi duruyor bunun yanynda ehehe.. Hakkaten ?aka gibi bir araçmy?..
Kaank
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/03/2008 Saat 11:08
Ylginç, bana da hep daha büyükmü? gibi gelirdi bu alet. Kolay gelsin. Tankta da, synavda da.
Consume Ergo Sum
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma