Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Bilim Kurgu
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Bilim Kurgu
Mesaj icon Konu: 1/72 Revell Obi-Wan's Jedi SF Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
ardeth
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Konu: 1/72 Revell Obi-Wan's Jedi SF
    Gönderim Zamanı: 20/02/2008 Saat 19:14
Varolan airbrush'yn ve kompresörün yerine yenisini almanyn verdi?i hevesle maketlere figürlere yeniden saryldym. Genelde figürlerle u?ra?yrken, boyarken ba?ka bir?eyler daha denemek istedim. Revell'in 1/72 ölçek oldu?unu dü?ündü?üm bu Pre-painted Star Wars kiti elime geçti.Gerçekten hem figürlerle hem minyatürlerle i?in asly küçük ölçeklerle u?ra?ty?ym için bu kit de gözüme oldukça ?irin gözüktü.

Ylk ba?ta kokpiti toplamaya ba?ladym. Çe?itli sitelerde gördü?üm referans resimlerle kokpiti boyadym.

Daha sonra yine çe?itli resimlerde gördü?üm kadaryyla kokpit içi gri tonlarynda. Bu bakymdan önce elime geçen koyu gri tonda gunze boya ile yan panelleri boyadym. Kuruduktan sonra tekrar biraz daha çyk bir gri attym. Yan panellerdeki detaylary ise yine çe?itli renklerle boyayarak detaylary ortaya çykardym.

Daha sonra fighter'yn sa?-sol kysymlary alt üst ?eklinde iki parça halinde verilmi?. Yapy?tyryp, tesviye i?lemi (macun-zympara) yaptyktan sonra önce parçalaryn üzerinde republic sembolleri bulunuyordu. Bunlary maskeleme bandyyla daire içine alyp maskeledim. Daha sonra Gunzenin bir gri boyasy ile oldu?u gibi yüzeyi boyadym.

Kyrmyzy olacak yerleri ise önce airbrush ile RUST attym. Ardyndan syrasyyla RED, Shine RED ve white - Shine RED atarak istedi?im renk kontrastyny yakaladym. Ayny boyama i?lemini yan açylyr-kapanyr stabilizatörlerde de uyguladym.

Hazyr boya kuruya dursun, kokpiti toplamaya giri?tim. Fakat kötü bir durumla kar?yla?tym. Netice de sa?-sol yan paneller rahatça oturdu. Ancak alt parça ile kokpitin ön bölümü arasynda parçalaryn uyumsuzlu?undan dolayy bir bo?luk olu?tu. Haliyle hesapta olmayan bir durumdu. Yine tesviye yaparak bu sorunu da giderdim.

Netice de kokpiti de tamamladym. Do?rusu biraz daha düzgün bir figür bekliyordum. Onu da yeteri kadar tekrar adam etmeye çaly?tym. :)

Referanslarda ve filmde gördü?üm kadaryyla Obi-Wan'yn fighter'y açyk bir gri renkte. Buna uygun renkte boyadym. Sonrasynda markinglerin üzerindeki bantlary söktüm.

Bu arada bazy yerlerde kyrmyzy bölgelerde bantdan dolayy sökülme problemi ya?adym. Aslynda problem denemez. Çünkü zaten eskime boya a?ynmasy efekti verecektim. Haliyle bir bakyma daha iyi oldu :) sonrasynda lazer toplary, silahlar vs de. gunmetal attym.

Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2008 Saat 19:14
Tamamlanmy? hali.

Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
heydrich
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 408
Alıntı heydrich Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2008 Saat 17:20
Aygün'üm çok güzel olmu?.Ellerine Sa?lyk...
Benimde birden Canym Bilimkurgu çekti vallahi , hep ayny ?eyleri yapa yapa herhalde uzun aralar veriyoruz arada syrada...
vileda'dan isin kilici olurmu
IP
F-4E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2008 Saat 17:36
Aygün bir geliyorum dedi,pir geldi...bizimde canymyz çekti valla.Ümit e katylyyorum.Ba?kandan bi?eyler isteyelim bu konuda varsa elinde.Ellerine sa?lyk Aygün.Modelci dostlar bu ara geni? ve detayly anlatymlary ile gönüllerde taht kuruyorlar.Yeni aletlerini aldy?yna göre gerisi gelir artyk.Hadi kolay gelsin sana...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2008 Saat 19:25
Ho?dönü? Aygün, tebrik ederim.

Kompresörü tamir ettireyim, ben de geliyorum sürprizlerle :)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/02/2008 Saat 18:09
Orjinalini yazan: F-4E

Aygün bir geliyorum dedi,pir geldi...bizimde canymyz çekti valla.Ümit e katylyyorum.Ba?kandan bi?eyler isteyelim bu konuda varsa elinde.Ellerine sa?lyk Aygün.Modelci dostlar bu ara geni? ve detayly anlatymlary ile gönüllerde taht kuruyorlar.Yeni aletlerini aldy?yna göre gerisi gelir artyk.Hadi kolay gelsin sana...

Bilim kurgu çok bo? kalyyor abi siz de yapyn bir?eyler ?enlensin ortalyk :) gerisi tabii gelecek...

Emre seni de bekliyoruz.

IP
Toughbeard
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 405
Alıntı Toughbeard Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/05/2008 Saat 17:07
Olmu? Aygün...

Valla maket yapym konusunda bana bir süre bakmayyn... garanti vermiyorum... Gerçi yapym a?amasynda 3 tane gundam var ama...
Toughbeard

--------------------------
"Even Impossible says I M Possible" - Internetten alinti
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma