Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: ICM Bergepanther Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
freeman
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/02/2008 Saat 11:52
Yedek kutusunda Panther icin iki adet yedek teker buldum, vidalama yerlerini deldim..

Alet edatavin asili oldugu bölümleri ayri bir yerde toplayip modele ekledim, bazi kücük detaylarida ekleyerek suana kadar toplanan parcalari biraraya getirdim..Cogu parca henüz yapisik degil..

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/02/2008 Saat 11:47
Devam..

Sira geldi "Schürzen" denilen etek zirhlarina.. Kitin her yeri is cikarirken bunlarin cikarmamasi beklenemezdi tabi.. Dogal olarak cok kalinlar.. Kalin alüminyum folyo plaka ile degistirdim.. (Aslinda bu is icin kalinda olsa alüminyum folyo pek dogru degil, cok hassas ve aninda deforme olabiliyor..Bu tür eklemeler icin ince kursun plakalar var, ama elimin altinda suan icin olmadigindan Alüminyum olani tercih ettim..)

Ilk olarak bütün seklinde kestim, sonra her bir parcanin boyutu kadar parcalara ayirdim.. Bu asamada, plakalarin arkada kalacak yüzeylerinin üstünden revell´in firca tipli yapistiricisi ile bir kac kat gectim.. Donunca seffaf hale gelen yapistirici, plakalarin o cok cabuk deforme olan yapisina biraz sertlik kazandirdi..

Parcalari dümdüz kullanmak yerine, biraz detay parcasi ekledim..

Daha sonra, kitten cikmayan, ama araca ekleyecegim ivir-zivirin montajini yaptim.. Burda yazmaya degecek olarak, arkaya ekledigim kovanin (kova saplari konusunda daha önce gelen elestirileri göz önüne alarak) ve mermi kutusunun tutma saplarini ince telden yaptim.. Kutunun saplarinin yapim asamalarini bu kez fotograflamadim, ama daha önce yaptigim benzer calisma ile ayni sürece sahip oldugundan o fotograflari ekliyorum, fikir vermesi acisindan.. Ancak bu sefer daha temiz calisip, aslen kalin ip olan bu saplari daha iyi simüle etmesi icin daha ince tel kullandim..

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/02/2008 Saat 11:52
Su an icin görünüm bu.. Etek zirhlari gecici olarak UHU-TAC ile yapisik, pek cok diger parcada gövdeye sabitlenmis degill.. Varili asili tutan teller cok göze batiyor, bir cözüm bulmak lazim..

IP
panzerjager
Üye
Üye

Gönderilenler: 651
Alıntı panzerjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/02/2008 Saat 09:19
bence çok güzel oluyor alet. yan zyrhlary güzel durmu?. belki biriki ufak kur?un deli?i ve yamulma yapabilseniz daha güzel olacak gibi.
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/02/2008 Saat 12:55
Tesekkür ederim Burak Bey..

Zirh plakalari yapisik degiller, ilerleyen asamalarda kabul edilebilir ölcülerde yamultacagim.. Kursun deligi konusunda emin degilim, sonucta direk muharebe araci degil, ama belki bir iki tane?
IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/02/2008 Saat 16:10
Kur?un deli?i böyle bir araca pek sanmyyorum ama keyif sizindir.Ylgiyle takip ediyorum özgür fystyk gibi olacak modelin.Kolay gelsin.
Bolu-Angara'ly Modelci
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2008 Saat 11:42
Evde bebek olunca boya her zaman sorun oluyor.. O yüzden model boya icin beklemek durumunda kaldi.. Ilk firsatta astar ve modelmaster in 1943 Panzer Dunkel Gelb´ini püskürttüm.. Bu sari hic hosuma gitmedi.. Saridan cok acik yesil gibi.. Velhasil boyayi degismek gerekti.. Ayrica schürzen levhalari da sorun cikardi.. Arka taraflarina sürdügüm revell yapistirici bloklar halinde düstü.. Baska bir cözüm bulmak lazim..

Bu arada kalin olan anteni degistim, ve baska bir koyu sari püskürttüm..

IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 719
Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2008 Saat 13:49
Hep merak etmi?imdir ?u önce motaj sonra boyama i?ini nasyl yapyyorsunuz? Yani gövde rengi atylyyor, paletleri, tekerleklerin çevresini yasyl boyuyorsunuz? Ta?ma olmuyor mu? hadi fyrça deseniz ula?ylmayan yerleri nasyl hallediyorsunuz?

Bu arada model çok güzel görünüyor özellikle ince i?çili?inize hayran kaldym.
Artyk 1/72 AFV yapyyorum (arada kaçamak yapmayaca?ym anlamyna gelmez :) )

http://miniafv.blogspot.com/
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2008 Saat 17:38
Boya konusu tercih meselesi.. Ayri da boyanip birlestirilebilir, böyle montajdan sonrada olabilir.. Ben modele göre her iki yöntemide uyguluyorum, her iki yönteminde kendince avantaj ve dezavantajlari var, uyguladikca tecrübe kazaniliyor.. Yalniz ek olarak söylemek gerekli, yukardaki fotoda, kulenin gelecegi yerdeki ahsap kapakli kisimla, makara mekanizmasi yapisik degil..
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/02/2008 Saat 14:40
Kücük alet edavatin ilk boyamasini yaptim, sonra paetleri boyamaya geldi sira.. Aslinda bu is firca ile de yapilabilir ama daha hizli ve düzgün olmasi icin airbrush kullanmaya karar verdim, bunun icin boyanin gelmesini istemedigim yerleri maskeledim..

Sonra palet boyamakta su siralar tercih ettigim Humbrol´ün 173 nolo scenic track rengini püskürttüm..

Maskeleri cikardim.. Rötus isteyen yerler var, ama zaten aracin tekerlerinin kaucuk kisimlari boyanacagi icin buraya firca ile müdahale edilecek..

Düzenleyen freeman - 23/02/2008 Saat 14:41
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/02/2008 Saat 14:50
Aracta isaret olarak sadece ön tarafinda ki balkan haci var.. Kitin cikartmalari cok kalitesiz.. Yedeklerden uygun birseyler bulup, bol solüsyonla, parlak vernik atilmis yerlerine uyguladim.. Gayet güzel bir sekilde alt tarafin seklini aldi.. Bu asamada yol tekelerinde kismi rötuslari yapip, kaucuk kisimlari boyadim..Tek tük palet dislilerinin rötuslamasi kaldi..

Buda test amacli bir foto.. Pz IV kulesi Panther sasisinde nasil dururdu?? :)

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2008 Saat 17:16
Modelin durumunu merak eden arkadaslar icin kücük bir bilgilendirme mesaji..

Maalesef 10 gün önce bir ev kazasi nedeniyle dünyalar güzeli kücük kizimin yüzü yandi :(

O günden beri hastanedeyiz.. Tabi birakin maket yapmayi, düsünmeye bile halim yoktu..Cok sükür ki dün kizimin sargilari cikarildi ve gayet iyi durumda.. Bugün itibari ile eve ciktik.. O tam anlamiyla sagligina kavusur kavusmaz bu ve diger modelleri bitirecegim..

Olaydan haberi olan ve bu zor günlerde, destek olan tüm dostlara kalpten tesekkür ederim.. Yakinda kizim yine böyle kosturacak insallah..

Düzenleyen freeman - 16/01/2009 Saat 12:30
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2008 Saat 17:29
Çok geçmi? olsun. Acil ?ifalar dilerim.
Consume Ergo Sum
IP
F-4E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2008 Saat 17:40
Özgür cüm tekrardan çok geçmi? olsun.Bo? byrakmaya gelmez bebekler.Ma?allah çokta sevimli,?eker bi ?ey...myncykla bizler için bu ?irin yaramazy....bir an önce eski sa?ly?yna kavu?masy dile?i ile...
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2008 Saat 18:44
geçmi? olsun özgür bey, prensese acil ?ifalar dilerim.
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
realpainter
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 148
Alıntı realpainter Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2008 Saat 19:20
Geçmi?ler olsun.Allah sa?lyk syhhat versin.
IP
obernbayern
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 140
Alıntı obernbayern Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2008 Saat 20:29
Geçmi? olsun Özgür bey. Allah kysa zamanda eskisi gibi ?ifalar versin.
2.stabsbattalion, 8.kompanie,Grossdeutschland ! Leutnant Kurt Müller ! www.reenactingturkey.net
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/03/2008 Saat 20:46
Ilginiz icin tesekkür ederim arkadaslar..
IP
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04