Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: ICM Bergepanther Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
freeman
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Konu: ICM Bergepanther
    Gönderim Zamanı: 06/02/2008 Saat 17:10
Tiger ve Pantherlerin savas alanina cikmasindan sonra, siklikla ariza yapan bu araclarin arazide cekilmeleri, kurtarilmalari ciddi anlamda sorun olmaya baslamisti.. 18 tonluk Sd. Kfz. 9 yani meshur FAMO´nun bile gücü bu araclari cekmeye yetmiyordu.. Emirlerle, iki tankin birbirini cekmesinin de kesin olarak yasaklandigi bu durumda, cok basit hatalari olan araclar bile ya imha edilmek yada düsmana terk edilmek zorunda kaliniyordu.. Iste bu nedenle
29 Mart 1943 te Tank tümenlerinin genel müfettisi olan General Heinz Guderian, aylik Panter tanki üretiminin yüzde 4 ü arti 3 aracin, Tank taburlarinda cekici-kurtarici olarak kullanilabilecek sekilde donatilarak, kulesiz sekilde üretilmesini emretti. Bu emrin ardindan MAN (Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG) firmasi temel Panther sasisi üzerine ilk Bergepanther modellerini üretmekle beraber daha detayli ve özel tasarlanmis Bergepantherlerin de hazirligina basladi. 10 Mayis 1943 de, MAN firmasi ilk 10 araci, 6 Haziran 1943 e kadar tamamlayip teslim etmekle görevlendirildi. 12 adet Panther D sasili arac, vincsiz ve kulesiz olarak tamamlanip, Haziranin ilk günlerinde teslim edildi.. Bu ilk Begepantherler, kulesi olmayan normal Panther araclari idi..

Savasin sonuna kadar toplam 359 adet Bergepanther araci üretildi.. 240 i A model 107 si G model Bergepantherdi.. Geriye kalan 12 arac ise, ilk üretilen prototip sayilabilecek D sasisili araclardi.. Bu 12 aracin ilk ikisi cesitli yerleriyle digerlerinden farkli olup, ayirdedici özelliklere sahipti.. 12 araca zaman icinde arazi sartlarina gore modifikasyonlar yapildi.. Kimi kaynaklarda birisinin üstüne Pz IV kulesi konulup komuta araci oldugu, bir digerine Vierling denilen hava savunma sisteminin eklendigi digerlerininde cogunlukla cephane tasima araci olarak kullanildigi yazilmakta..

Ilk 12 Prototip D Model Bergepanther ile diger Bergepantherler arasinda ki en büyük fark, prototip araclarin, vinc mekanizmasina sahip olmamalariydi.. Yeni modellere araca karakterisitigini katan vinc ve diger eklemeler yapilarak, ikinci dünya savasinin en basarili cekici-kurtarici tank´i olusturuldu..

Cekici araclarin gelisimi ve kullanimi ile ilgili cok daha detaya girmeden, “Berge” tabirinin, almanca (kurtarmak anlamina gelen) Bergen fiilinden türedigini ekleyerek, gelelim konunun modelcilikle ilgili kismina.. Bergepantherler daha dogrusu genel olarak cekici-kurtarici tanklar hep ilgimi cekmistir.. Nette, cok güzel bitirilmis örneklerinide görünce elimden geldigince kendimde yapmaya karar verdim.. Italeri daha önce Bergepanther cikarmisti, kendine has oldukca genis bir aftermarket ürün yelpazesi olan arac A model bir Bergepantherdi.. Aslinda niyetim bu kitten yapmakti, ancak pek kolay bulunmamasi (2008 de italeri bu ürünü yeniden cikaracak :)) beni ICM nin erken dönem D sasili Bergepantherine itti.. Hem bu markadan daha önceden yapmamis olmam, hemde erken dönem aracin nasil olacagi merakimla kite ve arastirmalara basladim..

ICM Ukrayna menseili bir model firmasi.. Diger markalarda olmayan modeller üzerine calismayi firma hedefi olarak belirlemisler (Resmi sitelerinden kendi yorumlari..) Firmanin Avrupa distrübütörlügünü Italeri yapiyor.. 35342 kutu nolu kit 4 figür iceriyor ve 20 Euro ile 36 Euro arasinda degisen bir fiyat araliginda satiliyor.. Bu seri nolu ürün, ilk ambalajindaki bir imla hatasi yüzünden yeniden cizilip tasarlanmis bir kutuda sunuluyor.. Ayrica 35341 kutu nosu ile figürlerin olmadigi versiyonuda piyasada mevcut.. (Figürlerde ayrica satilmakta.. Modelin figürlerinden 2 sini Burada ki calismada kullanmistim, cokta özelligi olmayan figürler bol macun ve temizlik istemisti..) Kitin net ortaminda yapilmis cok örnegi yok, ancak bol miktarda inceleme yazisi mevcut.. Genel kani , dekalleri ve Bakla paletlerinin en büyük zaafi oldugu ve ortalama bir kit kalitesi sundugu yönünde.. Bakalim yaptikca görecegiz..

Kitin kutusu söyle;

Icerik itibari ile kutu, cok kaliteli izlenimi vermeyen bir plastige basilmis 5 Cerceve (2 si ayni, birisi figürler) + 4 cercevelik bakla paletler, alt ve üst sase, Ukraynaca ve Ingilizce basilmis bir klavuz, sadece 3 adet Balkan Haci iceren buram buram kalitesizlik kokan kücücük dekal tabakasi barindiryor.. Kit, ICM nin Panther D sininde temelini olusturdugu icin ortak cercevelerden kaynaklanan kullanilmayacak parcalar mevcut.. Bu modele has olarakta, motorsuz vincin parcalarinin bulundugu bir cerceve var..

Erken model Bergepanther´e iliskin pek bir döküman yok.. Cogunlukla Panther gurusu Waldemar Trojca´nin kitaplarini ve ordaki cizimlerini örnek alarak basladim.. Standart olarak süspansiyon mekanizmasinin parcalarini temizleyip montajlarini yaptim.. Parcalarda capak ve izler mevcut, ayrica yeni nesil kitlerde alisik olunan detay keskinligide yok..

Yol tekerlerini cikarip, temizliklerini yapip, gerekli olanlarin birlestirilmesini yaptim.. Tekerlerde de detay zayifligi durumu hakim.. Bakalim, bir cözüm düsünülebilir?

Hareketli sürücü kapagi ve perioskoplarin montajini yaptim.. Bu asamada kitte ilk göze carpan, ICM nin bu kiti ilk 12 aracin hepsini birden ayni kabul ederek yaptigi yönünde.. Kutu kapagi resiminden de görülecegi üzere arac iki farla verilmis.. Oysaki sadece ilk iki arac cift farla üretilmis.. Onlarda da Kulenin boslugunu kapatan ahsap kapagin formu, kitte verilenden daha farkli.. Dolayisla ilk iki aractan biri olacak sekilde yapmak zor gibi (Ayrica bu iki aracta arkadaki motorsuz vincte yok, kisaca tatsiz tuzsuzlar..) Dolayisla sol taraftaki far oyugunun doldurulmasi gerekiyor.. Fotograftanda anlasilacagi üzere kitin yüzeyi, yabancilarin „Smooth“ tabir ettigi „kaymak“ modunda.. Bunada bir cözüm bulmak gerekecek..

IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/02/2008 Saat 18:25
plasti?inin görünü?ü bana tamiya'nyn jagdpanther'ini hatyrlatty. özellikle tekerler falan tamiya'dan copy-paste gibi...neyse kolay gelsin. eklenti olarak verilmi? kutu/varil vs yvyr-zyvyr mevcut mudur kutuda?
161...
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/02/2008 Saat 18:51
Tamiyanin Jagdpanther´ini incelemedim, dolayisla karsilastirma yapama, ama bu kitin plastik kalitesinin cokta iyi oldugu söylenemez.. Sözüne ettiginiz türde alet-edavat cikmiyor kutudan.. Ama ben ekleyecegim..
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/02/2008 Saat 12:45
Sürücü ve telsizcinin bulundugu ön bölümün üstünü kapatmaya giristim ki, ICM den güzel bir gol yedim.. Parca olturmuyor.. Oldukca iri kacan parcanin daraltilmasi lazim..

Ite kaka, formunu fazla bozmamaya calisarak parcayi düzelttim..

Ön tarafta bu sorunu yasayinca, birde motor kapagini deneyim dedim, tombala.. Burda da ayni sorun var, kapak büyük gelip, yerine oturmuyor..

Haydaa, daha baslayali ne oldu ki hesapsiz sorunlar cikmaya basladi.. Kocaman bir eksi aldi ICM efendi..
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/02/2008 Saat 13:19
Hesapta olmayan parcalarin isleri ile ugrasirken, araya yapilmasi gerekenleride soktum.. Aslen bu kitin muhterem eduard amca tarafindan cikarilmis genis kapsamli bir detay seti var.. Ancak ben yine kendim birseyler yapacagim.. Ilk olarak izgaralar..

Parcalari bu sekilde kullanmak istemedim.. Pek cok kisi gibi, eski bir cüzdanin ic kismindan uygun olan parcayi izgara yapmakta kullanacagim..

Aslen doku olarak biraz kalin kaliyor ama hic olmamasindan iyidir..

Efenim, motorun kapagini oturmasi gerektigi yere uygun hale getirdim.. Sonra ivirini zivirini ekledim.. Normalde ince telden yaptigim tutma kollariyla bu sefer ugrasmadim.. Araclar, 1943´ün ekim ayindan itibaren arazide modifiye edilmisler.. Burda, aracin arka tarafina motorsuz bir makara sistemi eklenmis.. Bu sistemin ayaklarinin oturacagi yerlerin delinmesi gerekti, onlari hallettim.. Diger tarfatan izgaralari halledip yerlerine yapistirdim.. Aracin arka taraf sadece duvar ve egsozdan olusuyor, pantherlerin klasik alet edavat koyma bölmeleri bu versiyonda yok, arka tarafi kolayca hallaedip alt sasiye yapistirmistim.. Deneme amacli olarak alt ve üst sasiyi birlestirdim, yeni sorun cikti ortaya.. Arka izgaralarla, aracin duvar kisminda olmamasi gereken bir bosluk olusuyor, doldurulmasi gerek..

IP
panzerjager
Üye
Üye

Gönderilenler: 651
Alıntı panzerjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/02/2008 Saat 14:35
siz bu kiti döve döve adam edersiniz özgür bey. keyifle takip ediyorum. kolay gelsin...
IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/02/2008 Saat 15:30
Aynen do?rudur siz bu kitin hakkyndan gelirsiniz.
Bolu-Angara'ly Modelci
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/02/2008 Saat 15:43
Aslinda zor isler degil yapilacaklar.. Ama normal bir yapim prosedüründe olmayan adimlar cikarmasi isi uzatiyor, sonucta yapilan islemlerinde kite ekstra bir detay getirisi yok.. Bu kitle ilgili ilginc planlarim vardi, uygulayip uygulamama konusunda süpheye düstüm.. Bakalim ilerleyen asamalar neler getirecek..
IP
heydrich
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 408
Alıntı heydrich Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/02/2008 Saat 16:29
Bence aklynyza gelen her türlü de?i?ik , denemedi?iniz planlarynyzy uygulayyn.Bende öyle yapyyorum ve en Zevkli kylanda bu oluyor.
Yzliyorum iyi gidiyor...Kolay gele...
vileda'dan isin kilici olurmu
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/02/2008 Saat 11:35
Orjinalini yazan: heydrich

Bence akliniza gelen her türlü degisik , denemediginiz planlarinizi uygulayin.Bende öyle yapiyorum ve en Zevkli kilanda bu oluyor.

Aslinda her yeni modelde yeni seyler deniyorum zaten.. Devamli ayni teknikleri kullanmak yerine, farkli teknikleri tecrübe etmek sonucu daha verimli kiliyor gibi.. Bu aracin arkasindaki makara sistemi ile ilgili bazi planlarim vardi, hareketli yapmayi düsünüyordum, ama vazgectim.. Artik italerinin bergepantherine..

Efenim devam ettim,

Arkadaki boslugu plastik parcalari ile kapattim.. Bu is icin kalin telefon kartlarini kullandim.. Deneme amacli yerine oturttum tekrar, biraz zimpara ile tamam gibi..

Sonra aracin ön kismina yönelip, periskop korumalarini ve sürücü-telsizci kapaklarini hallettim.. Kapaklarda ICM iyice ucmus.. Kapaklar hareketli yapilabiliyor, bunun icin, kapaklarin altindan uzanan bir parca, yüzük formundaki baska bir parcanin icinden geciyor.. Ama parcalar kesinlikle uyumsuz, ilgi istiyor.. Bu arada aracta top olmayacagi icin, namlu sabitleyici de olmayacak.. Bu düzenegin yapistirilacagi yerin deliklerinin doldurulmasi gerekiyor.. Tabi bu konuda ICM den yana gelen bir bilgi yok.. Unutulursa, son anda kalaylanabilir..

Daha sonra aracin kule bölümünü kapatan ahsap kapagi deneme amacli olarak yerine koydum.. Yeni sürpriz cikti ortaya..

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/02/2008 Saat 11:36

Sürprizin nedeni, kulenin takilacagi yerlerdeki oyuklar.. Normal tank modellerinde kulenin altindaki cikintilar icin gerekli olan bu oyuklar, modelin sasisi Panther D yapiminda da kullanildigi icin burda da var ve öndeki oyuk üstüne gelen parcadan sonra görünür oluyor.. Uzun lafi kisasi "ilgi istiyor"..

Gerekli ilgiyi, bölgeye plastik parcadan dolgu yaparak gösterdim..

Sonra aracin ön tarafina yöneldim.. Camurluklari kesip aldim.. Bu tür araclarda, önden paletin görünmesi daha cok tercih ettigim bir uygulama.. Ayrica camurluklarda oldukca kalindi, isabet oldu.. Ilk mesajlarda yazdigim gibi sol farin olmayacagi icin, gelecegi oyugun doldurulmasi gerekiyor.. Oldukca derin bir yer olmasindan mütevellit öncelikle "japon" yapistiricisi ile dolgu uyguladim.. Macun cekmeye geldi sira..

IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/02/2008 Saat 11:52
Hakikaten sürprizlerle dolu bir kitmi?, aklymyzda bulunsun :)
Ylgiyle izlemekteyiz..
Kaank
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/02/2008 Saat 15:22
Sira geldi yürür aksama.. Kitin tekerlerinin hem detay seviyesi cok düsük, hemde hatali.. Bu durumda Tamiyanin 35174 kutu nolu celik tekerli Panther G si yardima kostu.. Bu kitte, celik tekerler bonus oldugu icin, normal tekerler fazlalik kaliyor.. Bende bu kitten sadece en dista görünecek 4 tekeri transfer ettim.. Iki teker arasindaki fark acikca ortada..

Sonra yol tekerlerini yerlerine yapistirdim..

Sira geldi filmin koptugu yere.. Incelemelerde kitin en zayif yerinin paletleri oldugu belirtiliyordu, dogruymus.. Hem plastik kalitesi, hem cerceveye baglanti yerleri ve sekli, hem detaysizligi hemde capak ve izleri ile sos oldu..

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/02/2008 Saat 15:32
Efenim, model yapiminda care tükenmez diyip devam ettim..Cerceveye baglanti yerleri cok kötü olan paletleri ince kozmetik makasi ile yerlerinden aldim ve mümkün mertebe temizledim.. Sonra basladim dizmeye..

Paletlerin kötü kalitesi bir yana, karakteristik Panther palet izlerinin olmamasi ayri bir dert.. Malum önde de camurluklari kestigim icin paletler net bir sekilde görünür olacaklar.. Bu durumda bu paletleri kullanmak imkansiz.. Yedek palet kutusundan uygun Panther paletleri buldum.. Elbette ki cok sayida yok, bende en görenen yerlere yani cer dislileri üstüne bu daha detayli paletleri kullandim.. Her iki taraftada en görenen yerlere 7 ser adet bu paletlerden dizdim..

Bu fotografta hangilerinin ekleme oldugu belli oluyor..

Ancak boyama ve eskitme sonrasinda bu belli olmayacaklardir..

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/02/2008 Saat 15:36
Sonra bilinen yöntemlerle diger paletleri dizip birlestirdim..

Ve diger taraf..

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/02/2008 Saat 11:38
Devam..

Macun islerini halledip, alt ve üst sasiyi birlestirdim.. Mükemmel oturmasada, cok da sorun cikardigi söylenemez..Daha sonra modelin pürüzsüz olan yüzeyi ile ilgilendim.. Burda biraz dikkat gerekiyor, sonucta bu araclarin yüzeyleri rus araclari gibi degil, düzgün sayilir.. Abartiya kacmamaya calistim.. (Senyor Jimenez´in alman araclarinda yüzey olusturmakla ilgili faydali bir yazisi var, ben burda onun yöntemini uygulamadim ama merakli arkadaslara öneririm..)

Düzenleyen freeman - 11/02/2008 Saat 11:41
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/02/2008 Saat 12:10
Orjinalini yazan: freeman

Kitin tekerlerinin hem detay seviyesi cok düsük, hemde hatali.. Bu durumda Tamiyanin 35174 kutu nolu celik tekerli Panther G si yardima kostu.. Bu kitte, celik tekerler bonus oldugu icin, normal tekerler fazlalik kaliyor.. Bende bu kitten sadece en dista görünecek 4 tekeri transfer ettim.. Iki teker arasindaki fark acikca ortada..

ICM erken dönem araçlar için do?ru tekerlek vermi? sanyrym.

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/02/2008 Saat 12:15
Dediginiz dogru, bazi erken dönem D model Pantherlerde bu tekerler kullanilmis.. Ayni kalip, ICM nin Panther D si icinde üretildigi icin bu kutuda da bu tekerler var, ancak cok nadir bulunan erken dönem bergepanther fotolarinda ve ölcekli yeniden cizimlerde benim kullandigim tekerler görünüyor..

IP
Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04