Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Figür
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Figür
Mesaj icon Konu: figürcüleri co?turalym.... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Metin TÜRKO?LU
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 435
Alıntı Metin TÜRKO?LU Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2008 Saat 18:31
Orjinalini yazan: zwan

Sadece ya?lyboya kullanymyny Türkiye' de uygulayan yok kesinlikle.

Uygulayan kesinlikle var abi. Ben ve Serkan yakla?yk 10 yyldyr bu teknikle ten rengi tonlamasyny yapyyoruz. Ancak çaly?malarymyzy daha önce forumlarda yayynlamady?ymyz için bilinmiyor do?al olarak. Benim son yapty?ym VIII Henry'ninde ten tonlamasy ya?ly boyadyr misal.
Ancak bundan sonraki modellerimde akrilik tonlama üzerine yo?unla?aca?ym, zira daha önceden de belirtti?im gibi ya?ly boya geç kuruyor(en az 3-4 günde).
Tabi ya?ly boyayy kurutmak için bir fyrynynyz yoksa.
Kolay gelsin
SAYGILAR
IP
F-4E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2008 Saat 18:58
Metin karde? elbette tonlamalar ya?ly boya ile oluyor,bunun aksini iddaa eden yok sanyrym.Ragyp yn anlatmak istedi?i boyama yöntemi....
Bu figürü ö?lene do?ru boyadym,ak?am eve geldi?inme kurumu? olarak buldum.Marka ve neyle inceltti?ine ba?ly...zaman zaman kyrmyzy,sary(cadmium içeren)) boyalar geç kuruyor..oda 2 günü geçmez...kolay gelsin

Düzenleyen F-4E - 31/01/2008 Saat 08:05
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2008 Saat 22:50
Benim de bir kaç sorum var Yzzet abiye...
1. Ya?ly boyayy neyle inceltiyorsun?
2. Tonlamadan sonra tekrar bezle siliyor musun? Bu i?lem syrasynda boya çykmyyor mu?
3. Sonrasynda boyanyn sabitlenmesi için ne kullanyyorsun?

Çaly?manyn devamyny merakla beklerken sormayyn acayip gaza geliyorum :)
Selamlar
Tolga
IP
F-4E
Üye
Üye

Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2008 Saat 00:18
sevgili Tolga,
1.bu yöntemde ya?ly boyayy hiç inceltmedim ten rengini yaparken.Ama di?er bölümleri boyarken incelticem,yeri geldikçe koyacam resimleri merak etme.inceltme i?i için ise saf çam terebentin,sentetik tiner(ben Polisan yn kini kullanyyorum..)
2.Yine bu yöntem boyamamda bezle silme i?lemi hiç yok.Di?er yöntem boyamalarymda bu stilide göstericem.
3.Sabitlenme derken,e?er vernik olayyny kastediyorsan bütün i?lemler bittikten sonra mat vernik atylyyor.Ama deri,metal görünümlü parçalar,vs. yerine göre fyrça ile yary parlak,parlak vernik kullanyyorum.Onlaryda yeri geldikçe resimli olarak göstermeye çaly?acam.
kendine iyi bak,senide figürcülerin arasyna katalym.Benden söylemesi...
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2008 Saat 01:06
Derslere devam Yzzet Abi... Daha çok resim bekliyoruz.
Selamlar,
Tolga
Not: Gerekli gazlar fazlasyyla alynmy?tyr. Bir de vakit uydurabilirsem dalaca?ym :)
IP
zwan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 204
Alıntı zwan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2008 Saat 10:50
Orjinalini yazan: Metin TÜRKO?LU

Uygulayan kesinlikle var abi. Ben ve Serkan yakla?yk 10 yyldyr bu teknikle ten rengi tonlamasyny yapyyoruz. Ancak çaly?malarymyzy daha önce forumlarda yayynlamady?ymyz için bilinmiyor do?al olarak. Benim son yapty?ym VIII Henry'ninde ten tonlamasy ya?ly boyadyr misal.
Ancak bundan sonraki modellerimde akrilik tonlama üzerine yo?unla?aca?ym, zira daha önceden de belirtti?im gibi ya?ly boya geç kuruyor(en az 3-4 günde).
Tabi ya?ly boyayy kurutmak için bir fyrynynyz yoksa.
Kolay gelsin
SAYGILAR

Sevgili Metin burada sözü geçen yöntem, ana renklerin de ya?lyboya ile boyanmasy yöntemidir. Serkan ve sen,önce ana renkleri akrilik ile boyadyktan sonra tonlamalary ya?lyboya ile yapyyorsunuz.

Bu arada konu geçmi?ken boyama yöntemlerini yazayym.

1- Ana renkler akrilik, tonlamalar akrilik
2- Ana renkler enamel, tonlamalar ya?lyboya
3- Ana renkler akrilik, tonlamalar ya?lyboya
4- Ana renkler ya?lyboya, tonlamalar ya?lyboya
5- Ana renkler enamel, tonlamalar enamel

Daha ba?ka yöntemler de olabilir kesinlikle...

Kysacasy herkes bir yöntem tutturmu?. Ytalyanlar genellikle 1. ve 3. yöntemi, Amerikalylar 2. yöntemi, Fransyzlar ise genellikle 4. yöntemi uyguluyor.

Selamlar

Düzenleyen zwan - 31/01/2008 Saat 10:52
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2008 Saat 11:22
O zaman ben de:
6-Ana renk akrilik ya da enamel, tonlama toz pastel
7-Ana renk akrilik ya da enamel, tonlama mürekkep
?eklinde ekleme yapayym izniniz olursa.
Ben uzun süre 5. yöntemi kullanmy?tym. Fena da olmuyordu. Ha tabii tonlamayy pistole ile yapacak kadar iri figürlerde o da mümkün.
Dün gece gaza gelip eldeki figürlere bir göz attym ve figür yapmanyn bildi?im kysmyny da unuttu?umu farkettim:} Bakalym toparlayabilecek miyim. Yzzet abi beni de hareketlendirdiniz, te?ekkür ederim.
Consume Ergo Sum
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2008 Saat 11:35
Ragyp abi hatyrlarsan ben de bir ara minyatürlerde uyguluyordum :) tabii byraktym akriliklere geçtim.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Metin TÜRKO?LU
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 435
Alıntı Metin TÜRKO?LU Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2008 Saat 12:35
Üç yyl boyunca benimde kullandy?ym yöntem 5.si idi.
Ondan sonra her türlü ya?ly boya tonlamasy yaptym.
Zaten dedi?in gibi Ragyp abi, figürle u?ra?anlar kendi tekniklerini bir müddet sonra oturtup, kendi çaly?ma tarzlaryny buluyorlar.
Bu arada yava? yava? figürle u?ra?anlar ortaya çykmaya ba?lady.;) Umarym daha da ço?alyryz.
Herkese kolay gelsin.
SAYGILAR
IP
obernbayern
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 140
Alıntı obernbayern Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2008 Saat 12:43
Ben, ikinci yöntemi kullanyyordum ?imdi 3. olany tercih ediyorum zamandan tasarruf ettim kendi açymdan.Akrilik boya erken kurumasy ile baya bir avantaj sa?lyyor enamel boyaya göre.
2.stabsbattalion, 8.kompanie,Grossdeutschland ! Leutnant Kurt Müller ! www.reenactingturkey.net
IP
F-4E
Üye
Üye

Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2008 Saat 18:24
evett....ten renginden sonra geldik detaylara
cadmium reed deep ve yellow ochre kary?ymy rengi ile etekleri boyadyk

çukur yerlere Burnt Umber y fyrçanyn ucu ile sürüp,di?er bir fyrça ile boyayy da?ytyp,gölge hailine getirdik.Daha sonra deri rengini elde etmek için indian red,yellow ochre ve burnt umber kary?ymy bir renk elde ettik.Bu rengi gerekli yerlere sürdükten sonra gölge için yine burnt umber ymyzy fyrça ucu ile gerekli yerlere sürüp boyayy da?ytarak resimde görülen kyvama getirdik.Böylece deri kysymlary da halletmi? olduk.

Syra geldi mi?fere...bunun içinde Flouquil in Brass rengini ve burnt sienna yy kary?tyryp mi?feri top yekün boyadyk.

yine gölgeleme i?i için burnt umber y kullanarak mi?feri de tamamladyk.

deri üstü dü?meleri humbrol 11 silver ve raw umber kary?ymy ile boyadyk.Sonra sadece humbrol 11 i fyrça ile üzerlerine dokunduk.

saçlary indian red vede az miktar cadmium red ile kary?ym yaparak boyadyk.Ba?taki bandyda cobalt blue yu titanium white ile açarak boyadyk.Genel olarak figürümüzü bitirmi? olduk.Renkler bazy yerlerde kary?abilir...hiç önemli de?il.kendinizi kasmayyn...ya?ly boyanyn size sa?lamy? oldu?u rahatly?y ve kyvakly?y unutmayyn.Örnek olarak bacak üzerindeki ayakkaby ba?cyklaryny boyarken sa?a sola kaydyrabilirsiniz...ama tela?a gerek yok.Hemen di?er bir fyrça yardymy ile ta?yrdy?ynyz rengi kolaylykla ve dikkatle alabilirsiniz.Olmady alt renk ne ise onu sürün...son durum bu...

bunlaryda bitirip hep beraber bira içmeye ne dersiniz...kalyn sa?lycakla
umarym keyif alyyorsunuzdur...herkes istedi?i modeli seçmekte,istedi?i boyayy kullanmakta serbesttir,bu benim tarzym,lütfen kabul buyrun....

Düzenleyen F-4E - 31/01/2008 Saat 18:31
IP
obernbayern
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 140
Alıntı obernbayern Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2008 Saat 19:00
Figür çok güzel oldu Yzzet abi, eline sa?lyk. Belindeki deri kysmy çok ho?uma gitti. Zeminli halini sabyrsyzlykla bekliyorum.
2.stabsbattalion, 8.kompanie,Grossdeutschland ! Leutnant Kurt Müller ! www.reenactingturkey.net
IP
Nahit
Üye
Üye

Gönderilenler: 146
Alıntı Nahit Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2008 Saat 21:22
Eline sa?lyk Yzzet abi. Oturan bayany unutmuyosunuz de?ilmi;-)
IP
F-4E
Üye
Üye

Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2008 Saat 21:47
Ahmet karde?,dediklerine daha vernik sürecez ki o deri görüntüsünü versin.
Nahit sende taktyn bu oturan kadyna,hayyrdyr...boyamasyna boyaryz elbette,merak etme.Ama boyama yöntemleri ile ilgili 2. bölüme geçelim istersen,senin figürü yapyp koyarym,oldumu...
te?ekkürler ilginize
IP
desert-rat
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 297
Alıntı desert-rat Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2008 Saat 22:31
Yine harikalar yaratyyorsun Yzzet A?bi, Örne?ine az rastlanyr referans bir çaly?ma.., Yüre?ine sa?lyk...
4 EVR COOL
IP
maksimizasyon
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 124
Alıntı maksimizasyon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2008 Saat 08:17
Yzzet abi ya?lyboyayy inceltiyormusunuz hiç? hiç fyrça izi kalmyyor.

Ça?ry

Düzenleyen maksimizasyon - 01/02/2008 Saat 08:18
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2008 Saat 08:46
elinize sa?lyk. co?tuk vallahi. abicim ben kaçyrmy? olabilirim ancak giysinin boyanmasyny biraz anlatabilir misisniz? renk nedir?, gölgeleme yapyldy my? gibi kysaca.

te?ekkürler.

saygylar.
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
F-4E
Üye
Üye

Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2008 Saat 11:01
Ogün cüm,maksat seni gaza getirmek.Yzmir e selam ve sevgiler...
Sevgili Ça?ry,yerine göre inceltiyorum.Mesela ten rengini boyarken hiç inceltmedim.Elbise vs. boyarken incelttim.Ancak fyrça izi meselesine gelince,e?er boyayy fazla sürdüysen yassy samur veya sentetik naylon bir fyrça ile boya fazlalyklaryny al.Yada boyayy az kullanarak,yedirebildi?in kadar geni? bir alana yay.Sana kolay gelsin...
Hakan karde?,resimlerle anlattym,sanyrym sende görüntü problemi mi var bilemiyorum,ama yinede bahsedeyim.

cadmium reed deep ve yellow ochre kary?ymy rengi ile etekleri boyadyk.
çukur yerlere Burnt Umber y fyrçanyn ucu ile sürüp,di?er bir fyrça ile boyayy da?ytyp,gölge hailine getirdik.Daha sonra deri rengini elde etmek için indian red,yellow ochre ve burnt umber kary?ymy bir renk elde ettik.Bu rengi gerekli yerlere sürdükten sonra gölge için yine burnt umber ymyzy fyrça ucu ile gerekli yerlere sürüp boyayy da?ytarak resimde görülen kyvama getirdik.Böylece deri kysymlary da halletmi? olduk.Bluz titanium white ile boyanyp gölgelendirme yapyldy.
Umarym yardymcy olabilmi?imdir.Kolay gelsin sanada...
IP
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04