Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Revell 1/144 Super Constellation Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: Revell 1/144 Super Constellation
    Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 07:49
Cumartesi günkü pt-boat seansymy takiben idris’in temel malzemeni ve makinany al gel uçak var yapylacak demesi üzerine yan keski, yapy?tyrycy, squadron sanding stick, cymbyz ve maket byça?yny EOS20D’nin yanyna çantaya syky?tyryp yola dü?tüm. Dükkana girdi?imde Ydris’le Hüdaverdi 1800 küsürler üzerine hararetli bir sohbete dalmy?lardy. Denek modelin bana uzatylmasy sonucu bir sandalyeye konu?lanyp olayy irdelemeye ba?ladym.

Yapymda kullandy?ym ana malzemeler.

Yan keskiyle olaya dalyp ne kadar yapy?acak alt grup varsa çerçeveden ayyrmaya ba?ladym. Kokpit minicik yedi parçadan olu?makta, Revell gösterge dekali filan vermi? ama o camlardan bir?ey görünmesi olanaksyz oldu?u için hiç o i?lere girmeden direkt topladym aleti.

Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 07:49

2006 senesinin kalyby olmasyna ra?men gövdenin klavuzlaryndan alt gövde arkasynda olanlar sa? sol olarak erkek parça ?eklinde verilmi? ne hikmetse, direkt uçurdum ve yola devam ettim.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 07:50
Gövdeyi kapadyktan sonra syra kanatlara geldi. Bu a?amada planyn dy?yna çykyp hem dihedral açylaryny düzgün yakalamak, hem de bir sonraki a?amada tesviye derdinden kurtulmak için üst kanat parçalaryny gövdeye yapy?tyrdym.

Üst kanatlaryn yapy?tyktan sonraki hali, açy do?ruya yakyn..

Alt kanady bu konstrüksiyona merkezden yapy?tyrarak oturttum, görmü? oldu?unuz açyklyk alt kanadyn kalybyndan kaynaklanmakta. E?er komple kanady toplayyp gövdeye oturtsaydym, o açydan kaynaklanan bo?lu?u almak için önce kanat gövde ikilisini preslemem, akabinde de macuna ba?vurmam gerekecekti.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 07:51
Tamiya ye?ilkafayla toplanan modelin yapy?tyrycysynyn kurumasynyn akabinde squadron sanding stickle birle?me noktalaryna e?ildim.

Zymparadan sonra üst ba?lantynyn hali, 2 nokta haricinde macuna ihtiyaç göstermemekte.

Radom’u (1) yerine yapy?tyrdym. Bu i?lemde parça sorun çykardy?y için iç çeperini maket byça?yyla kafi miktarda incelttim.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 07:51
Motorlary taktyktan sonra çay kahve molasy verdi?imde uçak elden ele dola?maya ba?lady, önce Ydris e?lendikten sonra Hüdaverdi yakynen inceledi. Bu a?amadaki foto?raflar geyi?e dahil olan Tu?rul imzaly.

Üç saatlik geyik, yemek ve yapym sürecinden sonra modelle eve dönüp gereken yerlere macun takviyesi yaptym. Revell’den kaynaklanan arka kanat ba?lanty noktalaryndaki çöküntüler bu a?amadan nasibini aldy.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 07:52
Modelin iç boyamasyna evlerde ve mümkün olan hiçbiryerde kullanylmasyny tavsiye etmeyece?im bir yöntemle e?ilmeye karar verdim. Ylk i? olarak camlary dy?ardan maskeledim. Normalde gövde kapanmadan yapy?tyrylmasy gereken camlary es geçti?im için bu karary vermek çokta zor olmady.

L profilli bir styren’i kanopi bo?lu?undan içeri syky?tyrdym, ve bu yolu 70 boya 30 alkol oranynda inceltilmi? tamiya X18 yary parlak siyahy uça?yn içine dökmek için kullandym.

Boyanyn heryere ula?masyny sa?lamak için shaker tadynda uça?y sallayynca cam maskelerinin pek te fonksiyonel olmady?yny gördüm. Uçak, yer ve ben üçlüsü komple siyaha bulandyktan sonra syrasyyla tinerle yeri, alkolle uça?y silip kendimi du?a attym. Du? çyky?y gelen telefonla modelin ba?yna oturmak yerine kendimi dy?ary atynca Cumartesi mesaisi bir ?ekilde sonlanmy? oldu.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 07:53

Pazar günü havanyn güzel olmasy sebebiyle ancak ak?am modelin ba?yna tekrar oturabildim. Hem astar hemde ana renk olmasy amacyyla selulozik tinerle yary yaryya inceltilmi? tamya parlak beyazy uça?a attym.

“Bütün metaliklerin altyna siyah atylmalydyr” savynyn deneyimsizlik sonucu oldu?una karar verip bir nebze yol göstermek içn metali?e boyanacak kanat bölgelerine bölgesek siyah attym, böylece metali?e alt renk olarak kontrast bir zemin olu?turmu? oldum.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 07:54
Metalik konusunu biraz açmak gerekirse; piyasada satylan metalik boyalaryn tamamyna yakyny altta ne renk olursa olsun komple kapatycylyk sa?lar. Alclad gibi ta?yyycy olarak vernik kullanan metal partiküllerinden mamül boyama sistemleri ise alttaki renge (illa siyah diye bir?ey yoktur tamamen sizin ne ton yakalamak istedi?iizle alakalydyr) göre ton alyr. Komple kapatycylyk sa?layan ve astara göre tonu dönmeyen renkler humbrol, revell, tertors, tamiya enamel, gunze sangyo serilerinin boyalarydyr.

Gövde beyazyny maskeledikten sonra tamiya enamel X-11 Chrome Silver’y 10 tiner bir boya oranynda kary?tyryp metalik olacak yüzeylere attym. Boyanyn orjinal kyvamynyn a?da tadynda olmasy bu orana ra?men iki geçi?te komple yüzeyi kapamamy sa?lady. Alttaki contrast zemie ra?men herhangi bir ton farky da olmady gördü?ünüz üzere.

De-iceing panelleri için komple kuyru?u syvy maskeye bulayyp malzemenin kurumasyny takiben yeni bir maket byça?yyla siyah olacak yerleri maske üstünde kesip açtym.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 07:54
Siyahlary attyktan sonra X-11’i çe?itli tonlara ayry ayry kaplarda enamel beyaz ve siyah yardymyyla bürüdürüp panel boyalamaryny yaptym. Bu ?ekilde Pazar gecesi mesaisi de (iki saatlik bir çaly?ma) sona ermi? oldu.

Pazartesi gecesi 20D’nin pilinin bo?aldy?yny son anda farketti?im için sarj zorunlulu?u yüzünden maalesef dekal a?amasyny tam olarak çekmem mümkün olmady. Birkaç detay vermek gerekirse; kanat üstü dekallerinin saydam filmlerini komple kestim sayyn Ahmet Dönmez’in “Metalik uçak nasyl boyanyr, boyanmalydyr, iki dakka adam olun dekalin gereksiz kysymlaryny kesin beni oraya getirtmeyin” isimli makalesine istinaden. Ana dekalleri hallettikten sonra bu modelde görülen a?yry motor islenmesini kanat üstlerine uyguladym. Bu mesaimde 3 saat civary sürdü

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 07:55
Saly günü ö?leden sonra piksel bazly bir grafik programynda yirmi dakiada çizdi?im zemini ozalitçide bastyrmak suretiyle modelin fini?ine bir adym daha yakla?tym. Gecesinde ise antendi tekerdi, pervaneydi gibi arta kalan parçalary boyayyp yerine yapy?tyrdym. Tamiya smoke’la beyazy kulli miktarda kyrdyktan sonra, son i?lem olarak Testors saydam parça yapy?tyrycysyyla camlary doldurdum. Foto?raf çekimi esnasynda hala bu malzeme tam anlamyyla kuruyup saydamla?mamy?ty.

Foto?raflar Canon EOS20D ile 200 ISO film ayarynda AV mode’da 22 expo ve AWB (auto white balance) temel ayaryyla iki adet masa lambasynyn y?y?ynda çekilmi?tir.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 07:56

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 07:56

Ares
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 08:07
Olduda bitti maa?allah.
IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 08:32
Yava? biraz karde?im yaa.. Süper olmu? demeye gerek yok sanyrym :)
Bir daha Ydris'te maket yapaca?yn zaman haber ver, kompresörü falan getireyim. Boyayy da orada yaparsyn :)
Kaank
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 08:41
Bana uyar:)
Ares
IP
onurku
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı onurku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 09:50
Gerçekten tebrikler eline sa?lyk. Siyah astar konusunda da bilgiler için çok te?ekkürler.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 09:53
Ben de Ydris'te arada bo? durmayayym diye model yapyyorum diyordum ama tekrar dü?üneyim benimki olmamy?. Ayryca bundan sonra ben de askeri araçlarymy Ydris'in göbe?inde foto?raflamak istiyorum duyurulur.

Super Constellation olmamy? Ufuk, aly çok al moru çok mor olmu?. Eline sa?lyk.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2008 Saat 12:24
Orjinalini yazan: Lonewolf

Bir daha Ydris'te maket yapaca?yn zaman haber ver, kompresörü falan getireyim. Boyayy da orada yaparsyn :)

Kompresörsüz çaly?yyo çocuk,aklyny çelme ?imdi.
Deterjan reklamy gibi oldu.
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma