Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Rengi bulmam için yardım gerek Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
z edition
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 223
Alıntı z edition Cevaplabullet Konu: Rengi bulmam için yardım gerek
    Gönderim Zamanı: 27/10/2005 Saat 04:44
Son yapmaya başladığım kit için istediğim renk Jaguar R1 Formula One Green. Doğal olarak böyle bir renk yok ama nasıl yapabilirim hangi renklerin karışımı bu renge ulaşmamı sağlar.
IP
Tamer Özkan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge
Sivil Araç / Gemi Grup Sorumlusu

Gönderilenler: 432
Alıntı Tamer Özkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2005 Saat 05:02
Bir bak bakalım, Testors Green Metal Flake 1630 diyor.

jaguar r1

renk için daha fazla bilgi ancak yarın verebilirim

Düzenleyen Tamer Özkan
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2005 Saat 05:08
Bu amca MCW'nin boyası ile yaptığını söylüyor. Allah için çok ta iyi yapmış yani:

MCW nin sitesi'ne gittim
bu boya için dediği aynen
"R-1(2000 F-1) - special order - racing green met
       (Not Dupont flip-tone, best match possible w/lac)"

ve denizaşırı satış yapmadıkları....

Yani karışımları denemek lazım. Onlar da "en yakın tonda" yaptığına göre sen de gözünün kestiği bir karışımı uygulayabilirsin.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2005 Saat 05:08
British racing green deil midir o renk? öyleyse damiyada sprey olarak var
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2005 Saat 05:09
of of of ben o arabanın şahsen hastasıyım. Zaten f1 de jaguarı tutatdım zamanında. Odamda da R4 ün diecasti vazgeçilmez öğelerdendir. Bu modeli büyük heyecanla bekliyorum
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
Tamer Özkan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge
Sivil Araç / Gemi Grup Sorumlusu

Gönderilenler: 432
Alıntı Tamer Özkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2005 Saat 05:10
Orjinalini yazan: Ares

british racing green opak bir renktir.50-60 lı senelerdeki birçok ingiliz otomobilinde kullanılmıştır.Bu boya metalik herhalde
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2005 Saat 05:12
Orjinalini yazan: Tamer Özkan

Orjinalini yazan: Ares

british racing green opak bir renktir.50-60 lı senelerdeki birçok ingiliz otomobilinde kullanılmıştır.Bu boya metalik herhalde

Metalik ve "flip tone" diyor adamlar. Herhalde farklı metalik efektler var boyanın içinde.
IP
BUROCK
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 929
Alıntı BUROCK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2005 Saat 05:52
Orjinalini yazan: Korkut

Bu amca MCW'nin boyası ile yaptığını söylüyor. Allah için çok ta iyi yapmış yani:

+ 1
Burak BALKIR
..To Become Old and Wise
You Must First Be Young and Stupid !!
IP
z edition
Üye
Üye

Alıntı z edition Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2005 Saat 06:15
aslında bende aynı rengi aynı araç için düşünüyorum şu anda tezgahta gt3 duruyor kuzu kuzu. Şu anda elemanla msnde konuşuyoruz oda mcw ile yapmış ama daha sonra başka birine aynı renk için bir boya kodu vermiş ama şimdi hatırlayamıyormuş bulursa banada vericek.

tamer abi sen genede renge bir bakarsan sevinirim. Şimdi baktım 1630 biraz koyu gibi ama sanki biraz açarsak olacak gibi. benim elimde humbrol clear 1325 ve humbrol enamel 50 var. 50den bayağı ümitliydim ama nedense oda clear gibi ,çıktı altına met gri atıncada değişik bir hal aldı oda güzel ama istediğim değil.
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2005 Saat 06:43
Altina silver atsan olur sanki
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2005 Saat 07:07
Humbrol 50 ile 52(Azure mavi dedikleri bu muydu) ben denedim. Altına kesin silver çünkü ufacık bir hatayı gösteriyor alttan, clear gibi. Katlar halinde çok dikkatli çalışmak gerek, ben boyayı tanımadığımdan daldım direk, astardaki ufacık nokta nokta hatalar kabak gibi ortaya çıktı, boyayı tekrar söktüm, sabrımı nadasa bıraktım (2 ay kadar önce oldu, müsait olunca tekrar deneyeceğim, sivil araç daha alışamadığım bir olay).

Ekleyeceğim şey, 50 numaranın resimdeki araca göre daha çiğ ve açık bir renk olarak durduğu... Yine de düzgün olarak denemenizde fayda var, altındaki astara ve uygulanan kat sayısına göre kesin farkecektir.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
z edition
Üye
Üye

Alıntı z edition Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2005 Saat 10:43
bugün 50 numara ile aynı parçaya 7-8kat attım gittikçe renk benziyor yanlız dediğiniz gibi çok hassas boya tabancayı yaklaştırma yada uzaklaştırma durumuna göre dalgalanma yapıyor ve o dalgalanma bir sonraki katta bile kapanmıyor. Çok dikkatli kullanmak lazım altı pürüzsüz ve hatasız olmalı. Tabanca mesafeside hep aynı kalmalı yani 3-5cm mesafeyi bile örtmüyor.
IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 374
Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2005 Saat 19:18
Jaguar R1'in rengi "British Racing Green". Bu renk hemen her boya üreticisinin kartelasında olduğu gibi, oto boyası satan dükkanlarda karışım olarak da yaptırılabilir. Renkle ilgili daha detay isteyenlere ingiliz kaynaklı bilgi:

British racing green, officially known as deep brunswick green is the international motor racing colour of Great Britain.

William Grover-Williams, driving for Britain, won the very first Monaco Grand Prix in a dark green Bugatti. This colour became known as British Racing Green and was regarded as the "official" colour between 1962 and 1973, when British teams dominated Formula One and won twelve World Championships.The history of the famous greens came to an end when Jaguar,the last team in Formula One bearing the colour was sold to Red Bull by Ford in 2004.The New Red Bull Racing team abandoned the British Racing Green henceafter.

British Racing Green has British Standard Colour Code #BS 381 C, and can range from dark green to nearly black.

With the many successes of the British racing teams through the years, British Racing Green became a popular paint choice for British sports and luxury cars, and a popular choice for the Mini Cooper.
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2005 Saat 20:44
Jaguar R1 British Racing Green (BRG) değil. Ankara'da bir ara F1 aracı sergilenmişti, kesinlikle BRG'den daha açık tonda idi. Hatta, "aaaa metalikmiş" demiştim kendi kendime; çünkü TV de normal boya gibi algılamıştım. Ama BRG'den daha açık tonda olduğuna kesinlikle eminim. İngiliz alıntısında da dediği gibi, BRG koyu yeşil-çok koyu yeşil olabiliyor.
IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2005 Saat 21:17

The history of the famous greens came to an end when Jaguar,the last team in Formula One bearing the colour was sold to Red Bull by Ford in 2004.

IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/10/2005 Saat 00:36
Aklıma takıldı, işi gücü bıraktım arayıp duruyorum renk konusunu; ama en sonunda hatırladığım tonu destekleyen yazıyı buldum:

The new Jaguar R1, launched in London at the famous Lords Cricket Grounds, is painted "racing green," a tribute to the heritage of the Jaguar sports cars that raced in the 1950s. The F1 car, however, carries the new "Jaguar Racing Green" which is a lighter shade than that used on the classic sports cars.

Yani renk kesinlikle Testors'un British Racing Green Metallic'i gibi koyu değil. Daha açık.

IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/10/2005 Saat 01:22
Korkut abi, yanlış anlama olmasın. Rengin tonu,metalik veya opak olması önemli değil. Bu rengin adı "British Racing Green". R1'deki renk metalik, bir diğerindeki opak olabilir. Rolls Royce'un ki koyu, Mini'ninki açık olabilir.
Testors'un BRG'i koyu ise açıp atılır rengi ama adı değişmiyor.

Unutmamamız gerekli olan bir önemli nokta da renkler hava koşulları, ışık, bakış açısı, mesafe, yüzeyin büyüklüğüne göre farklı görünebilir; güneş ışınları, kullanım şartları vb. göre de solar. Özellikle sivil araçlarda renk tonuna uluslarası yarışmalarda bile çok bakılmaz. Mesela aşağıdaki Bentley aynı ton "British Racing Green" ile aynı marka boya kullanılarak aynı ekip tarafından boyanmıştır :

Düzenleyen Typhoon
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/10/2005 Saat 02:17
Yahu bu modelciliği seviyorum!
Bazan küçücük bir konudan amma dip detay bilgilere ulaşılıyor.
Rengin adı kriterinde haklısın tabii, o değişmez. Ozan R1 tonu deyince BRG nin daha açık olan uygulamasını istediğini algıladım ve rengin adı değil, tonu üzerine gittim.

Biz eşeleyip dururken Ozan ortadan kayboluverdi ama, sanıyorum bu açık ton hoşuna gittiği için nasıl elde edebileceğini araştırıyordu. Alo Ozan??
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04