Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Primer Seçimi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 50
Alıntı wreath Cevaplabullet Konu: Primer Seçimi
    Gönderim Zamanı: 31/12/2007 Saat 11:19
Testors'un 2 farkly primeri bulunuyor gri ve beyaz olarak bunlary neye göre seçmeliyiz açyk renklerden önce beyaz daha koyu renkler için gri primer gibi bir seçim mi yapmalyyyz? bir de revell boyalar ile testors primerleri kullanabilirmiyiz?
IP
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/12/2007 Saat 14:55
Sayyn wreath primer aryyorsanyz, ben naçizane kullandy?ymy öneririm.
''Duck'' marka sprey primer(astar), hem uygun fiyatly tamiya ve di?erlerine göre ve de Kaliteli.(Kullanymyda kolay, airbrushynyz yoksa )(500 ml yanly? hatylamyyorsam 6 ytl mi almy?tym galiba)
(Büyük hyrdavatçylarda ve yapy marketlerde bulunabilir.)

Umarym yardymcy olabildim?
Kolaylyklar.
YYY YILLAR.

Düzenleyen sadak ta?yyycy - 31/12/2007 Saat 14:57
IP
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı wreath Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/12/2007 Saat 15:14
"sadak ta?yyycy" ilgin ve önerin için te?ekkür ederim,astary sprey olarak almak güzel bir fikir,sprey konusunda da deneyim kazanmy? olurum, tatil sonrasy 2. maketim için mutlaka deneyece?im :) mutlu yyllar.
IP
maksimizasyon
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 124
Alıntı maksimizasyon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/12/2007 Saat 18:46
duck sprey astar 9ytl ?u an denizlide. illere göre farklylyk gösterebilir.
IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/01/2008 Saat 21:38
Orjinalini yazan: wreath

"sadak ta?yyycy" ilgin ve önerin için te?ekkür ederim,astary sprey olarak almak güzel bir fikir,sprey konusunda da deneyim kazanmy? olurum, tatil sonrasy 2. maketim için mutlaka deneyece?im :) mutlu yyllar.

Plastik maketlerde primer çok ?art de?il. Di?er ba?lykta 1/144 uçak yapaca?ynyzy söylemi?tiniz. Bence ?uan primere ihtiyaçynyz yok.
Koray Fenman
IP
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı wreath Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2008 Saat 09:41
Orjinalini yazan: KFKF

Plastik maketlerde primer çok ?art de?il. Di?er ba?lykta 1/144 uçak yapaca?ynyzy söylemi?tiniz. Bence ?uan primere ihtiyaçynyz yok.

Te?ekkürler tavsiyeniz için, aslynda gereksiz oldu?unun farkyndayym fakat ilk maketlerimi biraz deneyim kazanmak için yapty?ymdan hani mümkün oldu?unca ileride gerekecek teknikleri denemeye çaly?yyorum astar sanyrym asyl kat boyanyn tutunmasyny kolayla?tyrmak ve belli renkleri canly göstermek için atylyyor plastikte gerekmemesinin sebebini boyanyn plasti?e zorlanmadan tutunmasy diyebilirmiyiz?
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2008 Saat 13:06
Ba?lamak için ?ahsen 1/144 çok iyi bir seçim de?il kanaatindeyim. 1/72 daha idealdir. Özellikle son sönemde çykan 1/144 modeller oldukça detayly ve ciddi u?ra? isteyebiliyor. Beraberinde yukaryda da denildi?i gibi ?ayet çyplak metal bir uça?y betimlemiyor ve de buffing bir boya kullanmyyorsanyz, veyahut Gunze ve benzeri bi?r akrilik boya ile çaly?myyorsanyz astar çok da ?art de?il. Aksine o ölçekte ne kadar az boya katmany olursa o kadar az detay kaybettirir.
Consume Ergo Sum
IP
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı wreath Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2008 Saat 13:48
Ben de 1/144 leri daha az parça ve detay için almy?tym nitekim öyle fakat çaly?ylan parçalaryn a?yry küçük olu?u (özellikle kokpit) çaly?mayy epey zorlu kylyyor harriery da yapabilece?im en iyi ?ekilde toplayayym bir sonraki için 1/72 bir spitfire yada m****ng dü?ünüyorum.

Düzenleyen wreath - 02/01/2008 Saat 13:49
IP
istatistik
Üye
Üye

Gönderilenler: 142
Alıntı istatistik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2008 Saat 14:02
harriery ben yaptym. Yapymy zevkli idi. Ama 1/144 lerin boyamasy gerçekten zormu?. Aly?ty?ym ?ekilde boyayynca boya 144 ler için kalyn gözüktü. Gerçekten daha fazla dikkat gerektiriyor.

Düzenleyen istatistik - 02/01/2008 Saat 14:06
IP
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı wreath Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2008 Saat 14:48
Katylyyorum azycyk kullanyp mümkün mertebe dikkatli uygulasam bile boya katmany farkedilir ?ekilde kalyn oluyor muhtemelen deneyimsizli?im ile ilgili fakat üzerine gidicem ileriki zamanlarda bu 1:144 lerin pek bi sevimli oluyorlar bitince :)
IP
istatistik
Üye
Üye

Alıntı istatistik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2008 Saat 14:55
Bittikten sonra sevimli bitene kadar i?kence :) Küçük diye daha az u?ra?yp yaparym diyemiyorsun. Bir o kadar hatta daha fazla hassas ve dikkatli çaly?mak gerekiyor.

Düzenleyen istatistik - 02/01/2008 Saat 14:56
IP
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı wreath Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2008 Saat 15:25
Gökhan harrier için hangi marka boyalar kullandyn birde tiner/boya oranyn nasyldy ö?renme ?ansym var my?
IP
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2008 Saat 15:30

Gökhan harrier için hangi marka boyalar kullandyn birde tiner/boya oranyn nasyldy ö?renme ?ansym var my?

Enamel boya kullanyyorsanyz inceltme orany:
1 ölçü boya + 1 ölçü sentetik tiner kafidir.(bu benim tecrübem ba?kalary neder bilemem)
Tineri dahada arttyryrsanyz yüzeyi örtmeme sorunu olabilir aman dikkat.

Kolaylyklar.

Düzenleyen sadak ta?yyycy - 02/01/2008 Saat 15:31
IP
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı wreath Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2008 Saat 15:34
"sadak ta?yyycy" bende %50/50 yapmy?tym aynen merak etti?im di?er konu boya ve tineri kutudan ne ?ekilde aktaryyorsunuz ben bugunkü ilk denememde eczaneden aldy?ym 2 ?yryngayy kullandym ölçüsünü tam olarak görebilmek için iyi fakat hemen tykandy kullanymy pek pratik gelmedi ba?ka bilinen pratik bir yolu var my kullandy?ynyz?
IP
istatistik
Üye
Üye

Alıntı istatistik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2008 Saat 15:46
Ben genelde daha kolay buldu?um için revell kullanyyorum. Humbrola göre daha koyu oldu?undan biraz daha inceltmek gerekiyor yalnyz. Oran olarak ise, bire bir genelde i? görüyor ama fyrçayla daha düzgün i?ler için incelticiyi biraz daha fazla katmakta fayda var bence. Kapatycyly?yny azaltty?yndan bir kaç kat fazladan boyamak gerekiyor,boyama i?i uzuyor ama sonuç bire birden daha tatmin edici oluyor.

Ölçü olarak kullandy?yn ?yryngayy boyayy aldyktan sonra hemen temizlersen rahat edersin. Bu i? için küçük bir kavanoza biraz tiner koyar ?yrynganyn içi temizlenen kadar devridaim yaparsyn. O tineride atmadan sadece ?yrynga temizlemede kullanabilirsin.

Düzenleyen istatistik - 02/01/2008 Saat 15:52
IP
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı wreath Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2008 Saat 15:53
Devirdaim ile kullanylan tiner ne kadar süre gider çözücü özelli?ini kaybetmesi kolaymydyr? bir de ?yrynda dy?ynda çözümlere halen açy?ym ?yrynga da selülozik tinerden erimeye ba?lady bile.

Düzenleyen wreath - 03/01/2008 Saat 15:53
IP
istatistik
Üye
Üye

Alıntı istatistik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2008 Saat 16:27
Amacyn bu tür kaba temizlik olursa baya bir süre gider. Tabi dibine tortu çöker, vs ama maksat kaba temizlik olunca o kadar dert olmuyor açykçasy.

Tybbi malzeme satan dükkanlardan cam pipet alabilirsin. Az boyamalarda ise fyrça le aldy?yn miktarlar yetiyor genelde malum :) Birde sentetik tinerde erime sorununu pek ya?amazsyn.

Düzenleyen istatistik - 03/01/2008 Saat 16:29
IP
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı wreath Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2008 Saat 16:33
Peki bu selülozik tineri ele bula?an boyalary çykarmak için kullanabilirmiyiz? yoksa ciddi tehlikesi var mydyr sabun ile çok zor çykyyor çünkü.
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04