Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Figür
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Figür
Mesaj icon Konu: Göktürk Sava?çysy 8.yy.-Yapym A?amasy- Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
idris
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/01/2008 Saat 03:09
Mi?fer arkadaki boyalaryn kapaklaryny andyryyor,aralaryna kary?sa fark etmek zor olur herhalde :)) .
IP
obernbayern
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 140
Alıntı obernbayern Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/01/2008 Saat 22:31
Model, renklendikçe detaylar açy?a çykyyor. Zyrh bilhassa güzel i?lenmi?, kolay gelsin Serkan abi.
2.stabsbattalion, 8.kompanie,Grossdeutschland ! Leutnant Kurt Müller ! www.reenactingturkey.net
IP
Erdinç
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 103
Alıntı Erdinç Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/01/2008 Saat 15:16
Çok güzel bir çaly?ma oluyor ben de keyifle resimlere bakyyorum.Tabi ki elin Yspanyolu böyle yapmy? yapacak bir?ey yok. Sadece gerçekten bir Türk sava?çysyna benzetemedim bunun için sizin de yapabilece?iniz bir?ey yok. Ancak "elin Yngilizi"nin çizimlerini kanyt olarak göstermenin de do?ru oldu?unu dü?ünmüyorum çünkü zaten bunlar birbirinin aynysy. Ya resmi çizen modele bakyp çizmi? ya da modeli yapan resme bakyp yapmy?. Bu bir kanyt olamaz, ancak bu ?ekilde çizilmi? bir ba?ka temel resim (minyatür vs.) olasaydy o zaman kanyt olabilirdi. Di?er yandan bu sizin eme?inize ve güzel çaly?manyza da be?eni ile bakmamyza engel olamaz. Sadece diyorum ki ke?ke bu adamlar daha gerçekçi bir model (ve resim) yapsalardy. Örne?in: sanyrym sava?çynyn arkasyndaki kylyfyn içinde bir yay duruyor (yanylmyyorsam). Asya tipi yay böyle olmaz. Türkler ve Mo?ollar küçük ve kyvryk yay kullanyr.Resimde soldaki sava?çynyn yayy gibi.Mi?ferler de uca do?ru incelerek gider buradaki ise daha çok bir ortaça? avrupaly sava?çysynynkine benziyor.Örnek verecek olursak mehter takymlaryndaki zyrhly piyadelerin mi?ferleri. Tabi siperli?i katmyyorum. Birçok minyatüre bakty?ymyzda da mi?fer ?ekillerini böyle görebiliriz. Tabi arada yüzyyllar var diyebilirsiniz ancak genel yapy çok de?i?memi?tir diye dü?ünüyorum.Belki de benim temel dü?üncem bu avrupalylaryn bizler hakkynda kendi kendilerince birtakym dü?üncelere sahip olmalary, daha sonra birbirlerine atyfla bulunarak ilk ba?taki dü?üncelerin do?ruymu? gibi oldu?unu dü?ünmeleri ya da ispat ettiklerini sanmalary.Bana modelin do?rulu?u konusunda kanyt olarak o resimleri göstermeniz de bunun gibi bir ?ey sanyrym.
erdinç
IP
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/01/2008 Saat 15:22
Erdinç bey ilginize te?ekkür ederim.
Dedi?iniz gibi figürleri yapanlar ispanyol,italyan
Kafalarynda ne kalmy?sa öyle resmedip, ?ekillendiriyorlar.
Bizede Onlaryn yaptyklaryny kabul edip üzerinde çaly?mak kalyyor.
Sizin kadar benimde canymy sykyyor; Ama elden ne gelir???

Yorumlarynyz ve anlayy?ynyz için te?ekkürler.
IP
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/01/2008 Saat 01:25
Evet arkada?lar Figürün ana renklerinin boyamasy bitti.
?imdi zevkli ve de bir o kadar zor olan 'eskitme, tonlama' a?amasyna gelindi.
Zemin çaly?masynda görü?mek üzere.

IP
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/01/2008 Saat 01:25

IP
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/01/2008 Saat 01:26

IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/01/2008 Saat 14:24
Aman gözleri boyarken dikkat. Biraz göz kapa?yna ta?my? gibi duruyor. Yanly? görüyor olabilirim ancak siz yine de tekrar bir kontorl edin bence.
Consume Ergo Sum
IP
DaddyCool
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 27
Alıntı DaddyCool Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/01/2008 Saat 00:40
Orjinalini yazan: Erdinç

Çok güzel bir çaly?ma oluyor ben de keyifle resimlere bakyyorum.Tabi ki elin Yspanyolu böyle yapmy? yapacak bir?ey yok. Sadece gerçekten bir Türk sava?çysyna benzetemedim bunun için sizin de yapabilece?iniz bir?ey yok. Ancak "elin Yngilizi"nin çizimlerini kanyt olarak göstermenin de do?ru oldu?unu dü?ünmüyorum çünkü zaten bunlar birbirinin aynysy. Ya resmi çizen modele bakyp çizmi? ya da modeli yapan resme bakyp yapmy?. Bu bir kanyt olamaz, ancak bu ?ekilde çizilmi? bir ba?ka temel resim (minyatür vs.) olasaydy o zaman kanyt olabilirdi. Di?er yandan bu sizin eme?inize ve güzel çaly?manyza da be?eni ile bakmamyza engel olamaz. Sadece diyorum ki ke?ke bu adamlar daha gerçekçi bir model (ve resim) yapsalardy. Örne?in: sanyrym sava?çynyn arkasyndaki kylyfyn içinde bir yay duruyor (yanylmyyorsam). Asya tipi yay böyle olmaz. Türkler ve Mo?ollar küçük ve kyvryk yay kullanyr.Resimde soldaki sava?çynyn yayy gibi.Mi?ferler de uca do?ru incelerek gider buradaki ise daha çok bir ortaça? avrupaly sava?çysynynkine benziyor.Örnek verecek olursak mehter takymlaryndaki zyrhly piyadelerin mi?ferleri. Tabi siperli?i katmyyorum. Birçok minyatüre bakty?ymyzda da mi?fer ?ekillerini böyle görebiliriz. Tabi arada yüzyyllar var diyebilirsiniz ancak genel yapy çok de?i?memi?tir diye dü?ünüyorum.Belki de benim temel dü?üncem bu avrupalylaryn bizler hakkynda kendi kendilerince birtakym dü?üncelere sahip olmalary, daha sonra birbirlerine atyfla bulunarak ilk ba?taki dü?üncelerin do?ruymu? gibi oldu?unu dü?ünmeleri ya da ispat ettiklerini sanmalary.Bana modelin do?rulu?u konusunda kanyt olarak o resimleri göstermeniz de bunun gibi bir ?ey sanyrym.

Erdinç bey, o resim Pencikent fresklerinde görülen bir sava?çynyn rekonstrüksiyonudur. Yalnyz Serkan bey sanyyorum kary?tyrdy, bu model 'Türgish tarkan champion' olacakty, Göktürk sav?çysy sol taraftaki. Haklysynyz, bu tip resimler dikkatle ele alynmaly, yalnyz bu resmin bulundu?u kitap 'Attila and the nomad hordes'. Yazary David Nicolle, ki kendisi ortaça? sava? tarihi, özellikle Türkler ve di?er do?u halklary konusunda hatry sayylan bir bilim adamydyr. Yani bu kitaba az çok güvenilebilir. O omuzlardaki aslanlar tarty?malydyr biraz tabi.
Arkasyndaki, evet bir yaydyr yalnyz ipi gerilmemi? vaziyette. ?ekli ondan öyle. Mi?fer konusunda katylyyorum, çok kaba yapmy?lar. Ayryca kafasyna göre de çok büyük. Haklysynyz, Türklerin kullandy?y mi?ferler ço?unlukla koni biçimindeydi, ki heykelde bence tutturulmu?. Yalnyz o burunluk çok kaba duruyor. Bence ya hiç yapmamalyydylar ya da daha ince olmalyydy. Nitekim resimdeki sava?çynyn mi?ferinde de yok.      
Daha ayryntyly bilgi için bu siteye bakabilirsiniz http://www.geocities.com/normlaw/

Saygylar.
IP
Erdinç
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 103
Alıntı Erdinç Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/01/2008 Saat 17:04
Açyklamalarynyz için te?ekkür ederim.Tarihi belgeye ve ara?tyrmaya dayanyyor demek ki.Ben böyle oldu?unu dü?ünmemi?tim do?rusu.Neden aksini dü?ündü?üm derseniz daha önce de belirtti?im nedenlerin yanynda ba?ka sebepler de bulabiliyorum. Di?erlerine ek olarak örne?in, modelin eteklerini ve zyrhyny verebiliriz sanyrym. Bunlar kat kat ve çok uzun. Bildi?im kadaryyla tarihte ilk kez pantalon kullananlar Türklerdi. Nedeni ise ata binmeleri. Modelde de pantalon var ama bir süvaride böyle olur mu diye dü?ünmedim de?il do?rusu.Türklerin sava?taki en büyük üstünlükleri aty kolaylykla kullanmalary. Hatta yaya askerleri yok gibi bir?ey. Oysa yukarydaki gibi bir kyyafetle, hem de uzun zyrhla nasyl ata binilebilir? (linkteki resimlerden birinde de zyrhlaryn etekleri oldukça uzun aslynda).Türklerin tek üstünlü?ü ata binmeleri ve hemen hepsinin süvari olmalary de?il.Ayny zamanda at üzerinde ok atabilmeleri. Böyle bir ?ey uzun yayla (örn.Robin Hood'un yayy) çok zordur. Kysa yay atyn üzerinde kullanylabilir ve Türklerin esas silahydyr. Bir de okçulukla biraz ilgili oldu?um için küçük bir not olarak söylemek isterim ki, kurulmamy? (ipi gerilmemi?)Türk yayy da tamamen kurulmu? yayyn tersi istikametinde uçlary içeri do?ru çok kyvryk bir "C" ?eklinde olur.Bu yay iki ucundan tamamen ters yöne do?ru çekilerek kurulur kiri? (ip) takylarak C ?eklinden D ?ekline getirilir. Bu çok büyük bir gerilim yaratyr ve Türk yayynyn gücü de buradan gelir.
Bunlary yazarken inanyn yapylan çaly?maya ve harcanan eme?e saygysyzlyk yapty?ymy dü?ünmenizi istemiyorum. Bu sadece ve sadece üretici ile ilgili bir?ey yoksa ba?ka bir niyetim yok.Bu konuda hiç kimsenin hevesinin kaçmasyny istemem.
Saygylarymla...
erdinç
IP
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/01/2008 Saat 17:29
Sayyn Daddycool açyklama için te?ekkürler.
Sa?ol.

Düzenleyen sadak ta?yyycy - 14/01/2008 Saat 17:32
IP
DaddyCool
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı DaddyCool Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/01/2008 Saat 00:11
Bu tip zyrhlar zaten atly zyrhydr. Uzun olmalaryna ra?men esnektiler. Ata binme konusunda da sorun olmazdy. Zaten tam olarak etek ?eklinde de?ildi. Resimde görebilirsiniz

Yay konusunda haklysynyz, yalnyz sizin bahsetti?iniz yay tipi Osmanly yayydyr, ki tarihteki bütün Türk yaylarynyn en geli?mi? modeli kabul ediliyor. Ve ipi gerilmemi? ?ekilde gerçekten C ?eklinde olur. Ama di?er Türk ve Mo?ol yaylarynyn yapysy biraz daha de?i?ik oldu?u için ipi takylmamy? halde de daha farkly dururlardy. ?u resimlerde de net gözüküyor.

Yskit (Saka) yayy

Mo?ol yayy

Osmanly yayy

Saygylar

Düzenleyen DaddyCool - 16/01/2008 Saat 00:16
IP
jedi
Üye
Üye

Gönderilenler: 124
Alıntı jedi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/01/2008 Saat 15:40
http://en.wikipedia.org/wiki/Warriors_of_Heaven_and_Earth
linkteki film Warriors of Heaven and Earth.
7. yuzyilda Gokturk ler ve bir gurup maceraci arasindaki olaylari anlatiyor.

Referans icin sanirim bu ekteki resimlerden cok daha faydali olacaktir
http://jediarsivleri.blogspot.com/
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/01/2008 Saat 21:21
Güzel bir model çaly?masy ve bilgiler için çok çok te?ekkürler. Merakla hem modeli hem de güzel bilgileri bekliyoruz...

Tolga
IP
DaddyCool
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı DaddyCool Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/01/2008 Saat 21:55
Orjinalini yazan: jedi

http://en.wikipedia.org/wiki/Warriors_of_Heaven_and_Earth
linkteki film Warriors of Heaven and Earth.
7. yuzyilda Gokturk ler ve bir gurup maceraci arasindaki olaylari anlatiyor.

Referans icin sanirim bu ekteki resimlerden cok daha faydali olacaktir

Do?rusunu isterseniz, bu tip filmleri referans olarak kullanmak pek do?ru olmaz, hatta sakyncalydyr. ;) Bunlar tarihi gerçekçili?i ön planda tutmazlar. Bunu ba?ta Hollywood'un 'tarihi' filmleri için söyleyebiliriz. Çin sinemasynyn da bu konuda ondan geri kalan tarafy yoktur (?imdiye dek izledi?im filmler itibariyle konu?uyorum). Bahsetti?iniz filmin fotolary da istisna olmady?yny gösteriyor.

Saygylar.
IP
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/01/2008 Saat 23:33
Evet arkada?lar sonunda zeminde bitti.
Buyrun zeminin a?ama a?ama bitirili? fotolary

IP