Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Yeni ba?larken gerekenler Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 50
Alıntı wreath Cevaplabullet Konu: Yeni ba?larken gerekenler
    Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 13:29
Herkese merhaba, uzun süredir istedi?im fakat fyrsat bulup ba?layamady?ym maket i?ine bu hafta ba?lamayy dü?ünüyorum, siteyi, özellikle malzeme ve teknikler bölümlerini epey gezdim ba?lamak için gerekenler hakkynda a??a?y yukary bir fikir edindim, www.modelizmo.com'da gereken tüm ürünlerin oldu?unu gördüm ilk merak etti?im bu siteden aly?veri? yapan modelciler var my? güvenebilece?imiz bir yer midir? di?eri sipari? listemi sizlerden ö?rendiklerim ile ?u ?ekilde olu?turdum öneri,eklemelere açy?ym;
- Maket byça?y
- Yan Keski
- Cymbyz
- Y?kence (Mengene)
- Tamiya Compound
- Tamiya maskeleme bandy
- Su zymparasy
Boya ve Fyrçalary ?imdilik katmadym onlary yakyndaki bir ma?azadan satyn almayy dü?ünüyorum.
Bunlardan merak etti?im cymbyzlaryn çok çe?itleri var ilk etapta muhtemelen ufak boyutlu maketler yapaca?ymdan özellikle önerece?iniz bir marka model varmy cymbyz için? te?ekkürler.

Düzenleyen wreath - 14/12/2007 Saat 15:32
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 13:57
Mengene gereksiz.. Ne makedi yapacaginizla ilgili olarakta, baslangic asamasi icin compound´da gereksiz.. Maskeleme bandida baslangic asamasinda sart degil (Tabi yine ne yapaaginizla alakali buda) Listenize yapistirici eklemelisiniz.. Herhangi bir yapistirici ile maket yapistirmak riskli olabilir, o yüzden maket yapistiricilarini tercih edin.. Keza boya ve fircalar icinde ayni sey gecerli.. Esas olarak Modelcilik icin üretilmis ürünleri tercih etmenizi öneririm..

IP
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı wreath Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 14:34
Freeman te?ekkür ederim birkaçynyn ilk a?ama için gereksiz oldu?unun farkyndayym zira ilk zamanlar boyama i?ine hiç girmeyi dü?ünmüyorum fakat internetten getirtmi?ken ileriye yönelik olarak almy?ken beraber alayym manty?y ile listeye ekledim yapy?tyrycy konusunda ise revell ve faller'in tel uçlu yapy?tyrycylary var elimde sanyrym i? görebilirler ondan listeye almadym, birde dü?ünce olarak ilk ba?larda basit az parçaly maketler alyp sadece makedi toplama i?ini yapayym boyayy sonra ö?renirim diyorum bu mantykly bir dü?üncemi öneriliriniz nelerdir?
IP
istatistik
Üye
Üye

Gönderilenler: 142
Alıntı istatistik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 14:50
Tamamen senin zevkine kalmy? bir?ey ama u?ra?ylarak boyanmy?, eskitilmi? bir model ile çyplak plastik model arasyndaki hem görsel kalite hemde alynan zevk miktary gerçekten fark ediyor.
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 15:03
Maske bandi ve compound icin tamam ama, mengene biraz fazla gereksiz gibi.. Benim yok mesela.. Hicte ihtiyac duymadim.. Zaman zaman sorunlu modellerde kullanan arkadaslar okuyurum, ama benim ihtiyacim olmadi simdiye kadar.. Tabi karar sizin..

Dediginiz iki yapistiricida var bende.. Ama cok memnun oldugum söylenemz.. Tamiyanin yapistiricisi daha uygun olabilir.. Ben modellerimi tamamen Japon tabir edilen CA ile yapistiriyorum, ama baslangicta uygulamasi biraz sorun olabilir.. Revell´in yapistiricisi ile baslayip, zaman icinde ihtiyaca göre degistirebilirsiniz..

Bence boyayin.. Ilk seferlerde sonuc sizi tatmin etmeyecektir ama tecrübe olacaktir bunlar.. Hem en iyi airbrush sistemine sahip olsaniz bile firca ile boyama yapabilmek her zaman gereklidir, bunun icin be boyamanizi öneririm..Yalniz boya konusu ayri bir asama.. Firca ile boyamada dikkat edilecek seylere uyarsaniz ilk seferlerde bile iyi sonuclar alabilirsiniz..

Ilk baslarda "Ucuz", ziyan olursa üzülmeyeceginiz, montaj ve boyamada sizi fazla zorlamayacak modeller tercih etmeniz dogru olacaktir.. Zamanla, her konuda bir asama ileri gidersiniz ve daha kaliteli, pahali, kompleks modellere gecersiniz..
IP
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı wreath Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 15:26
Tamam mengeneyi listeden çykardym öneri/tavsiyeleriniz için çok te?ekkürler, Tamiya ye?il kafadan sipari? ediyorum tavsiyen üzerine..

Düzenleyen wreath - 14/12/2007 Saat 15:26
IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 15:26
Orjinalini yazan: wreath

Freeman te?ekkür ederim birkaçynyn ilk a?ama için gereksiz oldu?unun farkyndayym zira ilk zamanlar boyama i?ine hiç girmeyi dü?ünmüyorum fakat internetten getirtmi?ken ileriye yönelik olarak almy?ken beraber alayym manty?y ile listeye ekledim yapy?tyrycy konusunda ise revell ve faller'in tel uçlu yapy?tyrycylary var elimde sanyrym i? görebilirler ondan listeye almadym, birde dü?ünce olarak ilk ba?larda basit az parçaly maketler alyp sadece makedi toplama i?ini yapayym boyayy sonra ö?renirim diyorum bu mantykly bir dü?üncemi öneriliriniz nelerdir?

Çyplak plastik göze ho? gözükmeyecektir. Maketiniz eksik kalyr. Bence mutlaka boyama yapyn. Hiç bir parçayy atlamayyn. (Mesela uçak yapyyorsanyz kokpitin içini de mutlaka boyayyn.)

Boya için enemal boya (Revell, Humbrol) ve sentetik tiner alyn. Bir kaç tane de küçük bo? kap. Boyayy ilk önce kaba aktaryp, tiner ile inceltip, bu ?ekilde boyayyn. Fyrca konusunda cimrilik yapmayyn. 110 numara samur fyrca alyn. (- Bu benim ?ahsi fikrim.) 2-3 tane farkly boy ilk a?amada yetecektir.

Düzenleyen KFKF - 14/12/2007 Saat 15:27
Koray Fenman
IP
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı wreath Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 15:29
KEKE Te?ekkür ederim,boyalary inceltme konusunda neyi kystas alyyoruz acaba? miktary ne ?ekilde belirleyebilirim birde Samur 110 fyrçalary kyrtasiyelerde bulmak mümkün mü yoksa yine hobbyshop yada benzeri bir yerden mi bulmak gerekiyor?

Düzenleyen wreath - 14/12/2007 Saat 15:29
IP
istatistik
Üye
Üye

Gönderilenler: 142
Alıntı istatistik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 16:20
Fyrçalary kyrtasiyelerden temin edebilirsiniz. Ama alyrken yanly? türde fyrça almayyn. Tineri görünce bozulmasynlar. Boyalary inceltme konusunda kystas derken kary?tyrma orany ise aldy?ynyz boyaya uygulamanyza göre de?i?ir. Revell enameller daha koyu kyvamdadyrlar, humbrollar ise daha aky?kandyr mesela. Zaten boyama yaparken ilk seferde kapansyn dü?üncesine girmeyin. Yki hatta üç seferde kapansyn yüzey. Ynce katlar halind atarsanyr boyayy daha düzgün bir sonuç elde edersiniz. Fyrçalardan birinin ince uçlu olmasyna dikkat edin. Kanopi içi yada detay boyamasynda ihtiyacynyz olabilir.
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 18:38
ara syra yara bandy ve sinir hapy da gerekebiliyor bilginize... :)
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 18:39

KEKE Te?ekkür ederim,boyalary inceltme konusunda neyi kystas alyyoruz acaba? miktary ne ?ekilde belirleyebilirim birde Samur 110 fyrçalary kyrtasiyelerde bulmak mümkün mü yoksa yine hobbyshop yada benzeri bir yerden mi bulmak gerekiyor?

KEKE ?? :)
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı wreath Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 19:35
"KFKF" imi? :) özür diliyorum arkada?tan. Ba?lyk malzemeden çok genel bilgilere do?ru giidyor fakat bir di?er çömez meselesi olarak; temizlik i?ini ne ?ekilde yapmalyyym? neler kullanmalyyym? (biliyorum soru sorma konusunda rekora ko?uyorum :) )
IP
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 21:34

birde Samur 110 fyrçalary kyrtasiyelerde bulmak mümkün mü yoksa yine hobbyshop yada benzeri bir yerden mi bulmak gerekiyor?

Bence samur fyrça almayyn, SELÜLOZYK tineri görünce kyllaryny istisnasyz döker aman dikkat!!!
Onun yerine sulu boya fyrçasy diye tabir edilen fyrçalary satyn alyn.
Hem ucuz, hemde uzun ömürlü olurlar selülozik tiner kar?ysynda.

Kolaylyklar.
Maketlerinizi burada görmek ümidiyle.
IP
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı wreath Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 22:05
"Sadak ta?yyycy" iyi dile?in için te?ekkürler.Site üzerindeki "malzemeler" makalesinde okudu?uma göre boyalary inceltirken boyanyn yapysyna zarar verdi?inden selülozik tiner kullanylmyyormu?, yalnyzca temizlikte kullanyn iyi temizler deniyor,sentetik tiner ile boyalary temizlemek çok mu zor olur e?er samur kullanmak istersem? birde kullanymdan sonra fyrçalary ne ?ekilde temizliyoruz? tiner dolu bir kaba batyryp daha sonra su altyna tutmak tarzy bir?eylermi biraz ayrynty alabilir miyim?

Düzenleyen wreath - 14/12/2007 Saat 22:07
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 22:19

....ilk merak etti?im bu siteden aly?veri? yapan modelciler var my? güvenebilece?imiz bir yer midir? ...

ben sürekli oradan alyyorum, herhangi bir sorun ya?amadym. oldukça seri çaly?yyorlar, sipari? verilince en geç 2 gün içinde geliyor kargo...
161...
IP
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı wreath Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2007 Saat 23:51
Modern uçak maketlerinde gördü?üm kadary ile 1:32 - 1:48 - 1:72'lik modeller mevcut scale olayyny bir zorluk derecesi olarak de?erlendirebilirmiyiz? yani ba?larken ufak olanlar ile ba?layyp daha sonra büyütmekmi gerek çünkü dü?ününce daha büyük bir makette daha fazla detay olabilir öte yandan ufak bir maketteki detaylary boyamak da sanki daha bir zahmetli gibi ilk maket için bir önerisi olan var my acaba? (mümkünse modern uçaklardan olabilir)
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/12/2007 Saat 01:15

Modern uçak maketlerinde gördü?üm kadary ile 1:32 - 1:48 - 1:72'lik modeller mevcut scale olayyny bir zorluk derecesi olarak de?erlendirebilirmiyiz? yani ba?larken ufak olanlar ile ba?layyp daha sonra büyütmekmi gerek çünkü dü?ününce daha büyük bir makette daha fazla detay olabilir öte yandan ufak bir maketteki detaylary boyamak da sanki daha bir zahmetli gibi ilk maket için bir önerisi olan var my acaba? (mümkünse modern uçaklardan olabilir)

ba?larken pahaly ve detayly modeller yerine (yani 1:32 ve 1:48 ölçe?indekileri kastediyorum) 1:72 lerden ba?larsan daha iyi olur. piyasada 15-25 ytl arasynda uygun modeller mevcut. belki birkaç modeli heba edersin ama i?in ba?ynda ö?renmek için bunu yapmalysyn. (misal ben ilk 1:72 messerschmitt bf110 g4 yapmy?tym en son gördü?ümde karde?im kuyru?unu koparyyordu :) minimum miktarda paran gider ama el aly?kanly?y kazanyrsyn yava? yava?...

ama bazy modeller 1:72 olmasyna ra?men seni zorlar, örne?in revell'in fw200 condor modeli gibi. zaten orda burada incelemeleri okursun...sana ?unlary önerebilirim:

Revell 1/72 Tornado GR. Mk. 1 RAF 24,90 YTL
Revell 1/72 F-16 A (NL/B) 27,51 YTL
hasegawa 1/72 KFir C2 19,95 ytl
hasegawa 1/72 F-16A 19,95 ytl....

ba?langyç alet-edevat:

* maket byça?y seti (hemen her yapy markette mevcut, aman gidip öyle tahta kutu, ?ekilli modelleri illa alycam deme ben hala 5 ytl^lik bir seti kullanyyorum)
* fazlalyklary törpülemek için su zymparasy (çe?itli ölçeklerde diyeyim)
* putty dedi?imiz syvy dolgu macunu (model malzemesi satan yerlerde görürsün, marka farketmez)
* bir tane yan keski (parçalary çerçeveden ayrymak için)
* boya için önceleri ince uçlu fyrça (0, 00, 000 numara. zaten bir süre sonra airbrush arayacaksyn :)
* gerekli boyalar, tiner, yapy?tyrycy (revell veya tamiya )+ mutlaka tamiya maske bandy...
* sabyr :)))

hadi kolay gelsin. unutma bol bol aly?tyrma yapmalysyn ki elin geli?sin. maketleri heba etmekten çekinme...(not: bu satyrlary yazan ben hala geçen sene 63 ytl verip aldy?ym sdkfz 234 puma'yy resmen mahvettime inanamyyorum!!! atmayacaktym o son kat boyayy ah be ahhhhh!!!!)     

Düzenleyen balpete?i - 15/12/2007 Saat 01:17
161...
IP
wreath
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı wreath Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/12/2007 Saat 01:55
"balpete?i" çok te?ekkür ederim çok faydaly bilgiler,önerdi?in modellere özellikle bakycam,birkaç güne kadar alet edevat takymymy toplayyp giricem :) puman için geçmi? olsun diyim :)
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04