Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Kablosuz internet erişimi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
3Eremed
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 105
Alıntı 3Eremed Cevaplabullet Konu: Kablosuz internet erişimi
    Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 01:45
Arkadaşlar,

Elime sıfır Siemens fujitsu aşağıdaki özelliklere sahip bir alet geçecek...ben bu alet ile evin içinde herhangi bir servis sağlayıcıdan hizmet almadan(şu an superonline adsl abonesiyim) kablosuz olarak internete erişim sağlayabilir miyim? evet ise nasıl ve ekstra ne tip çevre birimi temin ederek?(benim anlayacağım dilde olursa çok memnun olurum )

LIFEBOOK S7020 Supreme SXGA+ TFT

LCD 14,1’’ SXGA+, i915GM, FSB533, supports max. 2 GB DDR2
SDRAM PC533, 2 DIMM slots, shared memory graphics(GMA900) upto 128 MB, Broadcom BCM5751PCI-Express based 1000Base-T,V92 Modem, High Definition Audio, 1 PC Card slot, 1 Express Card slot, Touchpad, Kensington lock, Fast Irda,Interfaces: 1xVGA, 3xUSB 2.0, Firewire,RJ11 for Modem, RJ45 for LAN, 1x Audio-In, 1x Audio-Out, 1x Docking connector, Li-Ion Akku, AC Adapter 19V, Multibay, Security buttons, integrated Smartcard Reader, 2x WLAN aerials

LIFEBOOK S7020 Supreme SXGA+ TFT
Pentium M 760 2.0GHz 2MB 533MHz
512MB DDR2-533 PC2-4200
DVD-RW Dual Double Layer
HDD SATA 80GB 5.4k
Bluetooth module V1.2
WLAN Intel 2200 b\g 13ch.
Modem set (D, GB)

Teşekkürler,
Erol E. Erdaş
IP
pascalpati
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 242
Alıntı pascalpati Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 02:39
çok bildiğim konular olmamasına rağmen eğer adsl modeminiz kablosuz ise evde kablosuz olarak nete ulaşabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken erişimi şifre ile kısıtlamanız. Böylece komşulara da internet servisi vermemiş olursunuz.
Ulas Demirdag
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 02:48
Ben anladım Erol'un derdini, beleş internet erişimi istiyor Zor biraz. Ancak pascalpati'nin dediğini yapmayan bir komşu varsa olabilir. Ya da o çevrede hayrına wireless internet erişimi veren bir yer varsa. Mesela bir ara Beyoğlu'nda vardı böyle bir servis, hala var mı bilimiyorum...
Yeminli modelci
IP
3Eremed
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı 3Eremed Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 02:52
aslıdna sormak istediğim de buydu, adsl modem olmadan access point midir neyse işte o tarz cihazlar kullanarak ne şekilde internet ortamına ulaşabiliriz..bir yerlerde baz istasyon tarzı bir verici olmalıdır değil mi?
Erol E. Erdaş
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 02:53
Evet. Biri o servisi wireless olarak sunmalı. Yoksa hiçten internet erişimi olmaz
Yeminli modelci
IP
3Eremed
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı 3Eremed Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 02:54
hahahha Kaan güldürdün beni valla

valla kötü bir niyetim yoktu, sadece yüzmesini bilmediğim bir havuzda yüzmeye çalışan bir iki tipte edindiğim derme çatma kulaç atma tekniklerini teyit etmek istedim
Erol E. Erdaş
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 02:59
Yeminli modelci
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 03:03
WLAN hizmeti

hotspot noktaları

Düzenleyen KaanX
Yeminli modelci
IP
3Eremed
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı 3Eremed Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 03:09
üstad süpersin, saolasın.
Erol E. Erdaş
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 07:46
Orjinalini yazan: 3Eremed

aslıdna sormak istediğim de buydu, adsl modem olmadan access point midir neyse işte o tarz cihazlar kullanarak ne şekilde internet ortamına ulaşabiliriz..bir yerlerde baz istasyon tarzı bir verici olmalıdır değil mi?

Her seyden once bu teknoloji "ADSL'in kablosuz esidi" olarak gorulebilecek bir teknoloji degil, yani evlerindeki ya da isyerlerindeki son kullanicilara kablosuz Internet hizmeti sunmak icin gelistirilmemis. IEEE 802.11 standardinin, yani "Wi-Fi" ya da halk dilinde kisaca "wireless LAN" diye anilan standardin maksadi kapali alanlarda sinirli sayida kullanicinin kablosuz olarak zaten halihazirdan mevcut olan bir yerel aga (LAN) baglanabilmeleri. Bu nedenle bu teknolojiyi kullanan erisim noktalarinin (access point), yani sizin tabirinizle "baz istasyonlarinin" menzilleri cok kisa (2.4GHz'de calisan IEEE 802.11b/g varyantlarinda tas catlasa 100-200 metre, 5GHz'de calisan ve bildigim kadariyla Turkiye'de yasak olan IEEE 802.11a varyantinda biraz daha uzun) ve destekleyebildikleri kullanici sayisi az. Sizin dusundugunuz tarzda, yani ev ve isyeri kullanicilarinin cok genis bir yaricapta kablosuz temel Internet hizmeti alabilmeleri icin yeni gelistirilen Wi-Max adli bir teknoloji var ki burada bile hizmete girmedi, Turkiye'de girmesi icin calismalar olsa bile eminim bir sure alacaktir.

Temel olarak sinirli alanlarda, kafe, universite kutuphanesi gibi yerlerde kisa menzilli kablosuz erisim hizmetinin bedava saglanmasinin mumkun olmasi gerekirdi ve bu burada (ABD) cok normal ve olagan. Sozgelimi ben herhangi bir Starbucks'da abonelik ucreti karsiligi (ayda $20) kablosuz Internet hizmeti alabildigim gibi Manhattan'a inersem Bryant Park gibi mekanlarda, Washington'a gidersem Bethesda gibi mekanlarda sirketlerin sponsor ettigi bedava hizmetleri kullanarak Internet'e erisebiliyorum. Bu Turkiye'de de kisa bir sure boyle idi.Ancak Internet servis saglayici sirketler kendilerini tehdit altinda hissederek Turk Telekom'a sikayette bulundular. Turk Telekom da Turk burokrasisinden beklenileni yapip bunu yasakladi. Ustune de insanlara "bedava da yapamazsiniz, ucretli de. Ucretli yapacaksaniz da benimle beraber yapip bana bir pay vereceksiniz." dedi. Kanimca anayasaya aykiri olmasi gerekir ama Turkiye'de maalesef gundemde Gamze Ozcelik vs. varken teknoloji girisimciligi kimsenin umrunda degil, zaten biz teknoloji girisimcileri de bu yuzden sirketlerimizi Turkiye'ye getirmiyor, orada calismiyoruz. Isin bu kismi konumuz disinda ve apayri uzun bir hikaye.

Uzun lafin kisasi bu teknolojiyi legal olarak evinizden kablosuz Internet hizmeti almak icin kullanmaniz pek mumkun degil. Bunda legal oldugu kadar teknik engeller de var, teknoloji buna pek musait degil. ANCAK yakinlarinizda boyle bir kablosuz ag var ise, bu agin sahipleri guvenlik ayarlarini sizin aglarini kullanmaniza izin verecek sekilde acik birakmis iseler, bu isi yapabilmeniz mumkun. Ozelliklerini vermis oldugunuz laptop'unuzdaki donanimla yan komsunuz ya da alt kattaki kafenin kablosuz hotspot'u gibi baglantilara sorun olmadan erisebilmeniz lazim. (Guvenlik ayarlarinin acik birakilmis olmasi gerektigini tekrarliyorum.) Eger 5. katta oturuyorsaniz ya da en alt kattaki komsunun sistemine erismeniz gerekiyor ya da karsidaki pastanenin kablosuz agina erismeye calisiyorsaniz mevcut laptop'inizla bu isi yapmayi unutun. Ben benzer bir isi evim ve kisisel ofisim arasindaki kus ucusu 500 metrelik mesafeyi birbirine baglamak icin yapiyorum. Kesinlikle harici bir karta ve antene ihtiyaciniz var. Turkiye'de bulabilir mi bilemiyorum ama benim kullandigim anten Pringles cips kutularina benzeyen "Super Cantenna" (bu isi Pringles kutularindan yapanlar da var.). Asagidaki adreste bulabilirsiniz:

http://www.cantenna.com/

Ulasabileceginiz bir ag olup olmadigini taramak icin "Netstumbler.com" adresinden NetStumbler yazilimini indirmenizi ve laptop'inizi kullanarak etrafta kullanabileceginiz acik ag olup olmadigini kontrol etmenizi oneririm. Eger varsa direk kullanmaya baslayabilirsiniz. Cogu zaman insanlar kablosuz router ya da ADSL modem alip hemen kullanmaya basliyor ve guvenlik ayarlarini ihmal ediyorlar, dolayisiyla en azindan burada boyle aglar bulmak her zaman olasi.

NetStumbler yeterince guclu bir sinyal bulamiyorsa bulundugunuz apartmanda birkac kisi biraraya gelip tek bir DSL baglantisi almayi ve kablosuz bir ag araciligiyla paylasmayi dusunebilirsiniz. Her durumda eger donanim/yazilimla ilgili bir sorunuz olursa bana yazin, ben hemen hemen 10 yildir gerek isimde, gerek evimde benzer teknolojileri kullaniyorum.
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 10:03
Buralarda bir apartmanda birkaç kişiyi organize etmek kuantum tünellemesi ile hiperuzaydan internet bağlantısı yapmaktan daha zor. Oralarda nasıldır bilmiyorum
Yeminli modelci
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 12:30
bir kere bilgisayara takılması gereken extra bir parça yok o konuda içiniz rahat olsun.bu arada bilgisayar dehşet valla maşallah nazarım değmesin

dünyanın çoğu medeni yerinde wifi olayı aşmış bir şekilde kullanılmakta.new yorka gittik bilgisayarı bir açtım 15 tane wifi yayını çıktı seçemedim.bunların bazıları kilitli abonelik istiyor diğerleri halka açık ve çok hızlı.otellerde falan zaten banko hepsinde var.ücretsiz.moskovaya gittik keza öyle.gitmediğim yerlerdede öyledir eminim.bizim memlekette dediğimiz gibi insana faydalı şeyler yapılmıyor insan yerine konmadığımız için.yani öyle wifi mayfi yok ben rastlamadım hiç.

apartmanda başkasından wifi araklamak çok zor hırsızlığa bile girer.haram data! zaten şifreli olur.ve zaten duvarlardan geçmeside zor.ben evde kullanıyorum evin her yerinde çekiyor ama bir odanın bir yerinde kopuyor.

bu iş için özel üretilmiş zımbırtılar var.yayını güçlendiriyor.yani aynı cep telefonundaki baz vericiler gibi.onlarda yayının birinden alınıp diğerine iletimi prensibi ile çalışıyor o arada bizde telefonlarla bağlanıyoruzya,işte wifidede öyle yapılıyor.araya konulan zımbırtılar ile menzil artırılıyor.sizde çekiyosunuz interneti aradan.işte biri ile anlaşıp apartmanda yapılır belki ama zor.

en güzeli size naçizane tavsiyem wireless modem almanız bendeki linksys mesela güzel.d-link güzel robotics güzel zyxel falan iyi modemler.kablosuz internet harbi keyif.yatağna yat kullan,yemek yerken kullan,tv izlerken kullan istedin yerde kullan süfer.

şimdi diyceksinizki ee yukardada aynıları yazıyor evet yazıyor.olsun bende yazdım

saygılarımla

Düzenleyen Burak
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 14:25
Orjinalini yazan: Burak

bir kere bilgisayara takılması gereken extra bir parça yok o konuda içiniz rahat olsun.bu arada bilgisayar dehşet valla maşallah nazarım değmesin

Sozkonusu bilgisayarda muhtemelen ekranin arkasina yerlestirilmis 40-50 cm.'lik ince rulo anten ve harici anten konnektoru olmayan MiniPCI kablosuz network karti kullanarak, harici hic bir parca olmadan acik havada 400-500 metre, apartman ortaminda 50-60 metre mesafeden uzakta bir kablosuz aga baglanmayi basarmaniz mumkun degil. Ya sizin onerdiginiz gibi bir repeater kullanilacak, ya da minimum 8-9dB kazanci olan bir anten ile birlikte harici konnektoru olan bir PCMCIA kartina ya da USB kablosuz network adaptoru kullanilmasi lazim. Ev ici kullanim icin tabii ki harici bir seye ihtiyac yok.

Soyledigim gibi Turkiye disinda bu tip aglarin yaygin olmasina karsilik Turkiye'de izin verilmemesinin tek sebebi uluslararasi anlasmalara imza atarak 2400 MHz (2.4GHz) ISM (industrial-scientific-medical) bandinin halkin serbest kullanimina acik oldugunu ilan eden devletin iki tane servis saglayici karsisinda cark edip Turk Telekom'u tekel durumuna getirmesi ve yasam derdinde olan halkin da duruma itiraz etmemesi.

Düzenleyen KursadA
IP
3Eremed
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı 3Eremed Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 17:48
Arkadaşlar vermiş olduğum zahmetten ötürü çok teşekkürler, ciddi bilgiler edindim sayenizde

Sayın Kursada, vermiş olduğunuz detaylı bilgi için çok teşekkür ederim, bir problem olursa sizi rahatsız edeceğim.

Sevgiler, saygılar...
Erol E. Erdaş
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma