Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Figür
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Figür
Mesaj icon Konu: figür boyama tekni?i Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
SweetChild
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 372
Alıntı SweetChild Cevaplabullet Konu: figür boyama tekni?i
    Gönderim Zamanı: 14/11/2007 Saat 14:10
selamlar
dioramalar için figür boyamaya çaly?yyorum. fakat her seferinde baktyklarymla yaptyklarym arasynda da? kadar fark oluyor.
syrasyyla fügür nasyl boyanyr, hangi malzemeler gerekir,
dikkat edilmesi gereken ?eyler nedir
bu konuda yardymcy olursanyz sevinirim.
herkese iyi modeller...
SweetChild
IP
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/11/2007 Saat 18:02
1- Önce figür montajy yapylyr.
2- Bo?luklara(kol,bacak) putty ile doldurulur, kuruyunca zymparalanyr.
3- Yüzeye atylacak boya ince ince katlar halinde(2-3 katta örtülmeye çaly?ylyr.) Tatbik edilir.
4- Boya tam kuruduktan sonra(24 saat) eskitme a?amalaryna geçilir.

Benim aklyma gelenler bunlar,
SYZE kolaylyklar..............
IP
SweetChild
Üye
Üye

Alıntı SweetChild Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/11/2007 Saat 18:07
eskitme a?amalary nasyl oluyor?
SweetChild
IP
SweetChild
Üye
Üye

Alıntı SweetChild Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/11/2007 Saat 18:09
ben ilk 3 adymy yapyyorum.
sonra parlak vernik atyyorum.
sonra üzerine tonlama yapmaya çaly?yyorum ama istedi?im gibi olmuyor.
tonlamada ya atty?ym boyayy açyp koyultarak atyyorum. ya da ya?ly boya kullanyyorum.
SweetChild
IP
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/11/2007 Saat 19:13
Orjinalini yazan: SweetChild

ben ilk 3 adymy yapyyorum.
sonra parlak vernik atyyorum.
sonra üzerine tonlama yapmaya çaly?yyorum ama istedi?im gibi olmuyor.
tonlamada ya atty?ym boyayy açyp koyultarak atyyorum. ya da ya?ly boya kullanyyorum.

Bugüne kadar yapty?ym hiçbir çaly?mada FYGÜRÜME vernik atmadym , bence sende atma(detaylary yeme olayyndan)

Yykamada ya?ly boya kullanmayyn, Kontrolü zor ve eziyetli bir boya.
E?er bütçeniz uygunsa Vallejo akrilikler i?inizi fazlasyyla görür.(ilk katyn 1 dakikada kurumasy, 2. ve 3. kat boyamanyn ayny günde bitmesi,kokusuz olmasy, zamandan tasarrufu avantajlary derim. AMA genede i? sizde biter.)

KOLAYLIKLAR.
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/11/2007 Saat 11:28
Ben de ara a?amalarda hiç vernik kullanmadym bugüne kadar. Belirli bölgelere inceltilmi? siyah ya da uygun olan ba?ka bir renk ile ?öylece bir geçme yöntemini kullanyyorum. Yngilizce kaynaklarda ink (mürekkep) diye geçen ve detaylandyrma için kullanylan bir boya cinsi vardyr. Çe?itli renkleri mevcut. Farkly firmalar üretiyor(örne?in Serkan beyin belirtti?i gibi Vallejo'nun var sanyyorum). Temel olarak a?yry inceltilmi? boyadyr, ben Humbrol ile de ayny ?eyi çok yaptym. Fakat genelde küçük ölçek figürler oldu?u için daha iri o?lanlarda ne kadar iyi netice verir bilemem. 1/15 figürlerde daha önce ten tonlamasy için ZIG Art&Graphic Twin model su bazly markör denemi?tim, sonucu fena olmuyor(du). Gerçi 1/35 diorama yapyyorsanyz ve figürler garnitürse çok da detaya girmeye gerek yok kanaatindeyim. Ylk üç a?ama sonrasynda hafif bir "ikning" akabinde kuru boya ile toz, çamur vs uygulamak kafigelecektir sanyyorum. Kolay gelsin.....

Yahu ben figür boyasam, özledim....
Consume Ergo Sum
IP
tegmen
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
Alıntı tegmen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/02/2008 Saat 15:09
Afedersiniz.Belki abers olacak ama bende yeni ba?layan biri olarak takyldym kaldym.Figür olarak 1/35 boyutlarda alman askerlerle u?ra?yyorum.Boyamadan önce askere ait her?eyi üstüne monte ediyormusunuz.Silah,matara,kama,torba vs. takyp sonra my boyama yapyyorsunuz.Yoksa gövdeyi boyadyktan ve onlaryda ayry boyadyktan sonramy takyyorsunuz.Boyanynca japon tutmuyo ve boyayy bozuyor sanyrym.Her?eyi takyp boyama yapmanynda püf noktasy varmy?Yardymcy olursanyz çok sevinirim.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/02/2008 Saat 00:17
Orjinalini yazan: tegmen

Silah,matara,kama,torba vs. takyp sonra my boyama yapyyorsunuz.Yoksa gövdeyi boyadyktan ve onlaryda ayry boyadyktan sonramy takyyorsunuz.

Evet. :) japon yeterli oluyor.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2008 Saat 00:02
?ahsen ben 35 ölçeklerde önce gövdeyi birle?tirip sonra her?eyi ayry ayry boyayyp monte ettikten sonra kirlenme vssini yapardym zamanynda. Zamanynda diyorum zira sanyyorum 4-5 senedir 1/35 ölçek figür yapmadym. Nasyl rahat ederseniz öyle diyeyim kendi adyma. Yalnyz belirli bir kamuflaj deseni yapyyorsanyz önce boyayyp sonra birle?tirmek daha rahat olabilirç Zira aksi taktirde desen abuk bir ?ekilde kesilebiliyor. Cyanoacrylat(apon) yerine Tamiya "Ye?il Kafa" tabir etti?imiz, veya muadili hyzly uçucu inceltilmi? plastik yapy?tyrycylar tercih eder ve itina ile kullanyrsanyz boya üzerine daha rahat yapy?tyrabilirsiniz. Size ki?isel tavsiyem polistren bazly modellerde(plastik) CA yerine mümkün mertebe plastik yapy?tyrycysy kullanyn. Daha uzun sürede yapy?yr ama daha güvenli ve sa?lam olur. Zaygylar...
Consume Ergo Sum
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04