Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Phantoms Phorever
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Phantoms Phorever
Mesaj icon Konu: F-4E 2020 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
cemdogut
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 402
Alıntı cemdogut Cevaplabullet Konu: F-4E 2020
    Gönderim Zamanı: 07/11/2007 Saat 16:10
Merhaba,
Popeye ta?yyan F-4E 2020 maketi yapmak istiyorum, internette uçaklarymyzyn popeye ta?yrken iki tane resmini buldum. bu iki resim dy?ynda elinde resim olan varsa benimle payla?yrsa sevinirim.birde uça?a iki adet popeye yüklemek bildi?im kadaryyla mümkün, data link podu uçakta hangi paylonlara takylabilir.
iyi günler...

ikinci resim muhtemelen photoshop
do?ru yabancy model olaca?yna, yanly? Türk modeli olsun...
IP
xxcroc
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 22
Alıntı xxcroc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/11/2007 Saat 18:58
http://www.trmilitary.com/forum/thk-ne-an-aww-13-datalink-podu-vt10340.html
?u link i?inizi görür sanyrym
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/11/2007 Saat 21:17
Ayni anda ayni proje ile ugrasacagiz demek ki. Henuz Turk Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-4E/2020'nin iki adet Popeye tasirken cekilmis bir resmini gormus degiliz. Ayrica maketler disinda iki adet Popeye tasiyan operasyonel bir Israil Kurnass'i resmi de gormedim ben; ama boyle bir konfigurasyonun mumkun oldugunu biliyoruz. Sadece Rafael'in reklam brosurlerinde gorulen birkac resim var, onda da DL-2000 podu yakit tanklarindan birinin yerine ya ozel bir adaptor, ya da ozel bir pylon ile takilmis gorunuyor. IsraDecal'in resin Popeye seti bu ozel pylon ile beraber geliyormus ama neye benzedigini gormus degilim.

Bence resmi mevcut olan tek Popeye'li konfigurasyonu yaparsaniz dogruluk acisindan daha iyi olur. Zaten acik konusmak gerekirse bitmis birkac tane F-4E/2020 modeli gormus olmakla birlikte henuz tamamen dogru (kokpit, inis takimi,anten modifikasyonlari ve dekaller ile) bir ornek gormedim, diger detaylari bile dogru olarak yaparsaniz bir ilk olur.

Bu arada arkadasin link verdigi AN/AWW-13 podu ile Popeye'lar icin kullanilan Rafael DL-2000 (ya da USAF'in kullandigi isim ile AN/ASW-55) podunun bir benzerligi yok. Iyi calismalar...

Düzenleyen KursadA - 07/11/2007 Saat 21:24
IP
cemdogut
Üye
Üye
Simge

Alıntı cemdogut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/11/2007 Saat 21:38
Merhaba,
Bilgi için te?ekkürler.dekal ve antenleri halledicem ama kokpiti nasyl yaparym bilmiyorum.ini? takymlaryndaki farklar hakkynda bilgi verebilirmisiniz.
iyi günler...
IP
INFINITY
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 32
Alıntı INFINITY Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/11/2007 Saat 22:16
bakalym bir terminatörde ben yapmak niyetindeyim ama popeye füzem yok , nasyl bulurum ?
"Aranyzda kendini bilmezler var,onlar kendilerini iyi biliyor"
IP
cemdogut
Üye
Üye
Simge

Alıntı cemdogut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/11/2007 Saat 22:22
IP
sniper
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 161
Alıntı sniper Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/11/2007 Saat 00:59
Bende bir?ey söylemek istiyorum bu konuda.

111. filoda üste?men olarak uçan bir pilot arkada?ym popeye füzelerini sadece bizim filo atyyor demi?ti. 171. filoda modernize edildi ama tek bizim filo atyyor diye üstüne basa basa belirtmi?ti 111. filoyu gezdiriken. Bunu dikkate almak gerek diye dü?ünüyorum. Ben bu arkada?ymyn uçtu?u 73-1022 (2.resimde görülen arka koltuktaki, artyk ön koltukta uçmakta...) kuyruk nolu uça?y yapmaya ba?lamy?tym, decalleri basylmy?ty ama synav nedeniyle uzun bi ara verip sonrasynda bitirece?im in?allah.

Paragon un 1/72 Popeye füzeleri bende mevcut gayet güzel ve clear head'leri de mevcut ancak ?u an itibary ile ders çaly?ty?ymdan bo? vaktim yok. Kalybyny alyp ço?altyp göndermek isterdim ancak baya?y bir süre ders çaly?yp doktorayy vermem gerek. Hannats tan korkmadan sipari? verip alabilirsiniz, kapynyza rahatlykla gelir.

Birde dy?tan gözüken detay olark yapabilece?iniz; kanat uçlarynda, arka kuyrukta ve hava alyklarynyn yanynda bulunan bu parçalary clear parts' tan yapyp kullanmanyz gerekecek. Ceple çekti?im fotolardan a?a?yda bu yerleri göreceksiniz.

Orjinalini yazan: KursadA

Bence resmi mevcut olan tek Popeye'li konfigurasyonu yaparsaniz dogruluk acisindan daha iyi olur. Zaten acik konusmak gerekirse bitmis birkac tane F-4E/2020 modeli gormus olmakla birlikte henuz tamamen dogru (kokpit, inis takimi,anten modifikasyonlari ve dekaller ile) bir ornek gormedim, diger detaylari bile dogru olarak yaparsaniz bir ilk olur.

Kür?at bey bu i?inizi görür mü bilmem ama yakyndan çekti?im pylon resmi bir tek bu var. Kokpit için arkada?la en yakyn zamanda bulu?up filo içersinde bulunan ön ve arka kokpit düzene?ini gösteren bir resmi kendisinden alaca?ym. Bunu kendim photo-etch olarak kendim yapaca?ym. bende videosu var ama buradan ölçeklendirip çykartmam imkansyz. Bu da zaman alack gibi ancak kokpit düzene?i kolay olacak gibi geliyor bana.   

Hatta arkada?ym bu füze ile ilgili bir anysyny da anlattmy?ty: Konyada tatbikatta iken popeye füzesi ta?yr vaziyette havalandyktan kysa bir süre sonra F-5 ile kol uçu?u syrasynda; F-5 ani manevra ile kol uçu?undan ayrylyr ve kuleden hemen kendisine ikaz gelir. Kuleden gelen ikazda sa? kanat taki popeye füzesini izinsiz nasyl byrakysynyz diye. Kuledekiler dürbünle F-5 'i uzaktan dürbünle ayyrt edemeyip popeye füzesi sanmy?lar malesef.

Düzenleyen sniper - 08/11/2007 Saat 01:50
Murat YA?AN

Biz dograken bir kulagimiza ezanla adimiz digerine de uçak sesi girmis bir kere
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/11/2007 Saat 03:02
Bu lambalar ne zaman takylmy?? keza 2 sene önce 171de, 3 sene oncede 111de bu tip lambalar yoktu?
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
cemdogut
Üye
Üye
Simge

Alıntı cemdogut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/11/2007 Saat 09:38
Merhaba,
Murat Bey resimler ve bilgiler için çok te?ekkür ederim.
elimde 171.Filonun dekali var ama ?imdi acaba 111. Filomu yapsam diye dü?ünüyorum.111.Filonun uçaklarynda filo amblemi varmy?
bende hannants'dan daha önce paragonun popeye'ini istemi?tim ama sa?olsun hannants sipari?in gerikalanyny yollamy? ama popeyelary göndermemi?ti.bu hafta isracast'yn popeye setini istedim umarym bu sefer elime ula?yr.
yüzsüzlük olmazsa elinizde ba?ka resimler varsa onlaryda payla?yrsanyz çok sevinirim.
iyi günler...
IP
sniper
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 161
Alıntı sniper Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/11/2007 Saat 10:10
Hannats bana bi güzellik yapyp yakla?yk 100 poundluk sipari?in içinde istedi?im photo-etch parçalaryndan yanly?lykla 1 adet fazla bile koymu?tu ve elime 3. sipari?imde dahi 2 haftalyk süre içersinde sa? salim geçti tüm bunlar.

Sevgili modelci dostumuz Ömer Erkmen (Tigermeet için çaba saf eden) yanly? bilmiyorsam artyk 111. filoyada el atyp güzel bir çaly?ma çykaracakty bu uçak üzerindeki filo amblemleri için. Yn?allah bu yakyn zamanda gerçekle?irde dymdyzlak görüntüye sahip tek filo olan 111. filo uçaklary da biraz renkli ve ho? görüntüye kavu?ur. Ve hangi filoya sahip oldu?u bir baky?ta anla?ylan uçaklar ortaya çykar.

Bu nedenle ben sabredip bu çaly?malaryn sonucunu bekleyip ona göre model yapaca?ym.

111. filo için çekebildi?im resimler ?imdilik bunlar. Aslynda çok istememe ra?men ?u an üs K. Irak için hazyr beklemede ve geçici filo kaydyrylma ihtimalleri yüksek. ?u günleri sykyntysyz bir atlatalym gerisi kolay.

Düzenleyen sniper - 08/11/2007 Saat 10:30
Murat YA?AN

Biz dograken bir kulagimiza ezanla adimiz digerine de uçak sesi girmis bir kere
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/11/2007 Saat 22:50
Bu yeni seyrüsefer lambalaryyla ilgili bir tahminde bulunayym. ?imdi ü?eniyorum sa?y solu aramaya :)
Bizimkiler bir kaç yyldyr gece görü? gözlükleriyle uçu?lara ba?ladylar. Bu yüzden hem kokpit içi y?yklandyrma hem de uçak dy?yndaki lambalar bu gözlüklere uygun olacak ?ekilde ayarlandylar.Gece yakyn kolda nomal seyrüfer y?yklary uygun olmuyor diye okumu?tum bir yerlerde. Sanyrym F-16'lardakilere benzer yeni seyrüsefer y?yklary alyp takmy?lar altly üstlü. Kokpit içi y?yklandyrmayy nasyl hallettiler ya da bunlar modernize esnasynda dü?ünülüp planlandy my onu da ö?renmek lazym. Gerçi ben zamanynda ya S&H'de ya da Kanatlar'da yazmy? olabilirim ama ?imdi hatyrlamyyorum. Birinci sayymyzda bir F-4E 2020 walkaround patlatmy?tyk sanyrym :)
Bu arada do?ru düzgün yapylmy? bir F-4E 2020 kiti galeride mevcut. Ufuk yapmy?ty 4 yyl önce. 2020'lerin ini? takymlarynda ne gibi bir de?i?iklik var söyler misin Kür?ad?
Bombayy sona sakladym. F-4E 2020'lerin tepesine yeni bir anten daha eklenmi?. Haberiniz olsun arkada?lar...
I'd Rather Be Flying...
IP
cemdogut
Üye
Üye
Simge

Alıntı cemdogut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/11/2007 Saat 23:07
Merhaba,
Yeni antenler,yeni lambalar,yeni amblemler... hava kuvvetleri biz modelcileri hiç dü?ünmüyor herhalde:)
iyi günler...
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2007 Saat 02:15
Orjinalini yazan: Levent Basara

2020'lerin ini? takymlarynda ne gibi bir de?i?iklik var söyler misin Kür?ad?

Levent, ben sadece senin hazirladigin walkaround'da bahsettigin on inis takimi yuvasi kapagindaki farkliliktan ve buradaki yeni lambadan bahsediyordum. Onemli bir farklilik degil. Ufuk'un modelini dikkatli incelememistim, o zamanlar bir hayli yogundu isler (simdi de oldugu gibi). Soyledigim gibi benim de bir tane yapmaya niyetim var ama ne zamana baslayabilirim bilinmez.

Düzenleyen KursadA - 09/11/2007 Saat 02:18
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/11/2007 Saat 09:20
Haydi geçti geçti. Rahatlayyn. Tepedeki yeni anten, ufak bir istihbarat de?erlendirme hatasyndan kaynaklanmy?. GPS, cep telefonu veya D-Smart anteni yok. Yanly? scramble ikazy verdik. Kusura kalmayyn. Yani seyrüsefer y?yklaryna odaklanabilirsiniz :)
I'd Rather Be Flying...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04