Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Gunze Mr. Color serisi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
oy61
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Konu: Gunze Mr. Color serisi
    Gönderim Zamanı: 02/11/2007 Saat 20:42
Yanly? bilmiyorsam bu boyalar laker de?il mi? Ynceltici olarak ne kullanmak gerekiyor? Ben selülozik tinerle inceltmeye kalktym. Gayet güzel inceliyor fakat airbrush ile atarken boyada bir sorun oluyor ve örümcek a?y gibi bir doku modeli kaplyyor ve fena halde çyldyrtyyor. Boyada incelticinin fazla oldu?unu dü?ünerek boya oranyny artyrmama ra?men sorun devam etti. Sonundada zaten boya çok kalyn oldu?u için airbrush ile atamaz oldum. Acaba burda nerde hata yaptym?
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/11/2007 Saat 21:08
O boyalar laker tinerle incelir.
Pactranyn var.
Ancak ady sany bilinmeyen, kimyasy de?i?ik bile?imlerden olu?an selülözikle sorun olmadan inceliyor ki benim bildi?im yok.
Saf asetonu sentetik ya da selülözik tinerle kary?tyryp öyle deneyin, ya da direkt saf aseton kullanyn falan filan.
Deneme ve denememe...
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/11/2007 Saat 23:09
Yapty?ym denemelerde sentetik ve alkol boyayy bozuyordu. Ama dedi?iniz gibi aseton kullanynca sorun ortadan kalkty. Çok te?ekkürler.
Hayat bos!!!
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/11/2007 Saat 00:43
Selülozik tinerin markasyny de?i?tirmeyi denedin mi? Komik gelebilir ama marka çok farkediyor. Reklama kaçmasyn ama mesela ben Polisan kullanyyorum her ?eyi inceltiyor (kullanma sebebim Bauhaus'un dibinde oturmam ve orada satylmasy). Gunze'nin üçlü boya setleri dahil -ki syk syk kullandy?ym Gunze Sangyo Panzer Color Setleri de bildi?im kadaryyla laker- sorun ya?amadym. Ama Aker ve Dyo marka selülozik tiner kullanmy?tym, ikisinde de enamel harici boyalarda farkly sorunlar ortaya çykmy?ty.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/11/2007 Saat 14:17
Asetonda bu ö?lenki çaly?mamda sorunuma cevap olmady?yny anladym. Ylk aty? anynda güzel bir sonuç versede belirli bir süre sonra boya macunla?ty. Asetonun uçtu?unu dü?ünüp aseton ekleyincede asetona kary?madan içinde macun olarak kaldy. Bir miktar selülozik takviyesi ile yeniden kary?malaryny sa?ladym ama kysa bir süre sonra yine atymla ilgili memeyi tykamaya ba?lady. Bugün gidip Emrenin önerdi?i polisan selülozik bakaca?ym. Ak?amki sonucu yine buraya yazarym. Boya bu arada yeni yani bayatlama sorunu olaca?yny sanmyyorum.
Hayat bos!!!
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/11/2007 Saat 16:02
abiler yeri gelmi?ken yeni topik açmyyayym, araya girip komprime bilgiyi alayym diyerekten affynyza sy?ynarak sorunumu (modelcilikle ilgili tabii) yazyyorum;

emre gibi ben de boyalaryn orjinal incelticileri haricinde polisan selülozik ve sentetikten ?a?myyorum ancak,

- akrilik boyalar selülozik ile çok iyi inceliyor.

- revell, molak, humbrol enameller (ba?ka marka denemedim) selülozik ile bir türlü incelmedi, topaklanyp kaldy. sentetik tiner veya terebentin ile çok iyi inceldi.

- lacquer boya/tiner enamel boya/tinerden farkly bir malzeme midir?

te?ekkürler.

saygylar.
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/11/2007 Saat 16:09
Lacquer (Laker diye geçiyor sanyrym) enamel ve akrilikten farkly bir ?ey. Mümkünse kendi incelticisini kullanmak en iyi sonucu verir.

Ben hemen her boyayy inceltirken (Revell, Molak, Humbrol, Testos Modelmaster, Tamiya, Gunze) Polisan selülozik kullanyyorum. Tamiya ve Gunze akriliklerin bazylary kyllyk yapyyor, ama enamel bazly hiçbir boyada sorun ya?amadym. Tek istisnasy fazla kalyn kyvamly olan Molaklaryn kolay incelmemesi, dikkatli olursanyz onlar da sorun çykarmyyor.

Lacquer/laker boyalar bazen selülozikle acayip kylla?yyor, mesela Bauhaus'ta Polisan bulamayyp aktardan Aker marka almy?tym, Gunze'nin boyalaryny hizaya sokamadym bir türlü. Bu benim ?ahsi tecrübem tabii.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Melih Pekol
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 121
Alıntı Melih Pekol Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/11/2007 Saat 17:05
genellikle boyalar kendi türlerinde inceltici ile ba?aryly olarak inceltilir (zaten bu amaçla üretilmi?lerdir)

Akrilik boyalar (su bazly akrilikler) çok kolaylykla SU ile inceltilebilir, ancak muslyk suyu veya içme suyu kullanmak yerine eczanelerden bulunabilen arytylmy? / damytylmy? su (serum ?i?esi içerisinde hazyr olarak bulunuyor) veya izopropil alkol ile inceltilmelidir.

Enamel (sentetik) boyalar ise; sentetik tiner veya terebentin kullanylarak inceltilmelidir. tabii ki kullanylacak incelticilerin mümkün oldu?unca iyi kalitede (en az kullandy?ynyz boya kadar kaliteli) olmasy tavsiye edilir.

selülozik tiner (nitroselüloz) ise her iki tür boyanyn inceltilmesi için uygun olmayyp, sadece temizliklerinde kullanylmalydyr.

ama ben denedim bir?ey olmuyor diyerek; kolonya, tra? losyonu, ispirto, benzin, gazya?y hatta camili pertev kremi vs de kullanabilirsiniz.

MP
IP
sniper
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 161
Alıntı sniper Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/11/2007 Saat 17:19
Orjinalini yazan: Emroglan

Ben hemen her boyayy inceltirken (Revell, Molak, Humbrol, Testos Modelmaster, Tamiya, Gunze) Polisan selülozik kullanyyorum. Tamiya ve Gunze akriliklerin bazylary kyllyk yapyyor, ama enamel bazly hiçbir boyada sorun ya?amadym. Tek istisnasy fazla kalyn kyvamly olan Molaklaryn kolay incelmemesi, dikkatli olursanyz onlar da sorun çykarmyyor.

Orjinalini yazan: Clio172

- akrilik boyalar selülozik ile çok iyi inceliyor.

- revell, molak, humbrol enameller (ba?ka marka denemedim) selülozik ile bir türlü incelmedi, topaklanyp kaldy. sentetik tiner veya terebentin ile çok iyi inceldi.

Bende ayny bu boyalaryn enamel olanlaryny Caparol kokusuz sentetik tinerle inceltip kullanyyorum. ?imdiye dek hiç sorun ya?amadym, ayryca koku da olu?mady?yndan evden azar i?itmedim. Ancak selülozik tiner bu boyalary bozar diye dü?ünürken deneyen arkada?lar kullandyklaryny söylüyorlar.

Ö?renmek istedi?im ?u:

Yukaryda ady geçen boya markalarynyn enamel olanlary my yoksa akrilikleri mi selülozik (yada sentetik) tinerle inceltip rahatalykla kullandynyz? Bunu tam olarak bir açykly?a kavu?turursak benim gibi anlam karga?asyna dü?en arkada?lar do?rularyny yaparlar.

Te?ekkürler

Melih bey ö?renmek istediklerimi buraya yazaraken benden 15 dk kadar hyzly davranyp cevap yazmy? bile.
Ben sorumun cevabyny aldym, te?ekkürler

Düzenleyen sniper - 03/11/2007 Saat 17:22
Murat YA?AN

Biz dograken bir kulagimiza ezanla adimiz digerine de uçak sesi girmis bir kere
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/11/2007 Saat 18:07
Bu i?in do?rusu Melih Bey'in dedi?ini yapmak, onun da dedi?i gibi boya üreticileri kendi incelticilerini tamamen kendi boyalaryna göre üretiyorlar.

Ben akrilik, enamel, laker her yere selülozi?i yürü ya kulum diye veriyorum, çünkü çok hassas boya i?leri yapmyyorum ve bir sürü boyayy karmakary?yk kullandy?ym için hepsinin incelticisi ile u?ra?mak yerine kolay yoldan halletmek i?ime geliyor. Bu demek de?ildir ki yapty?ym etti?im tamamen do?rudur. Deneyimli modelci arkada?laryn ince ve nazik boya i?leri yapmak için nasyl kyly kyrk yardyklary da ortada. Benim kafadansanyz buyurun yapty?ymy deneyin. Titiz i?ler yapmalyyym, incecik boyalar atayym, güzel çaly?ayym derseniz yapty?ymy yapmayyn. Ba?ka konular altynda da yazdym, Arkut da söyleyip duruyor, deneyin, görün, istedi?inizi elde ediyor musunuz bakyn.

"Byrak bunlary da i?in do?rusunu söyle" diyecek arkada?lara da, bu i?i kitabyna göre yapacaksanyz Melih Bey buraya yazdy, her boya konusu geçti?inde bykyp usanmadan yazyyor, daha ne olsun.

Bir de kimse üzerine alynmasyn ama, 10 ki?i boya sorularyyla gelse ortaya 1 maket çykyyor, ben bir de bunu anlamyyorum... Ynsan bu kadar yöntem, boya, kit, vb konularda gelen bu kadar soru ve dönen bu kadar konu sonrasy ortada bir ?eyler görmek istiyor ama hala eski hamam eski tas.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/11/2007 Saat 18:52
Do?ru :)))
Bolu-Angara'ly Modelci
IP
sniper
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 161
Alıntı sniper Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/11/2007 Saat 22:23
Orjinalini yazan: Emroglan

Bir de kimse üzerine alynmasyn ama, 10 ki?i boya sorularyyla gelse ortaya 1 maket çykyyor, ben bir de bunu anlamyyorum... Ynsan bu kadar yöntem, boya, kit, vb konularda gelen bu kadar soru ve dönen bu kadar konu sonrasy ortada bir ?eyler görmek istiyor ama hala eski hamam eski tas.

Sizi çok iyi anlyyorum.

Bunca zamandyr forumu takip ediyorum ama benim henüz foto?raflayyp bitirdi?im bir modelin resmi yok. Ancak ?u syralar dünyanyn dört bir yerinden verdi?im yakla?yk 750 YTL lik (bana enayi diyecekleri ?imdiden duyuyor gibiyim:)) sipari?lerim elime sa? salim geldi. Hemen hemen tüm eksiklikler tamamlandy. Yçlerinde kitler, decaller, resin setler ve photo-etch setler bulunmakta ve ?imdiye dek 44 çe?it malzeme satyn aldym. Yaz ba?yndan beri bilenler bilir resin setlerin ço?altylmasy i?i ile ilgilendim. Örne?in sadece 8 adet F-4 yapylaca?yndan 1 resin set + 7 adet ço?altma i?i çok ucuza mal olmasy beni mdel yapymy yerine bunlaryn yapymyna yönlendirdi. Bunlaryn ço?altylmasy ile u?ra?tym bunca zamandyr, hala da yeni gelenlerin kalyplary alynyp ço?altylacak bir sürü set var.

Ayryca bu ayyn sonunda doktora synavym oldu?u için sadece yazyly olarak forumda bir?eyler yazyp duruyorum veya cevap veriyorum. Ama in?allah en kysa zamanda tezgah kurulup bunca malzemeyle ortaya çok güzel ?eylerin çykarylaca?y günlerin yakyn oldu?unu söyleyebilirim.
Murat YA?AN

Biz dograken bir kulagimiza ezanla adimiz digerine de uçak sesi girmis bir kere
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma