Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: tamiya 1/35 russian tank t-62 A Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
sunaytuna
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 35
Alıntı sunaytuna Cevaplabullet Konu: tamiya 1/35 russian tank t-62 A
    Gönderim Zamanı: 24/08/2007 Saat 12:24
selam arkada?lar bu benim yapty?ym ilk askeri kara aracydyr.. eskitme vs.. hepsi fyrça ile yapylmy? olup yapty?ym en ucuza mal olan maket olmu?tur:) gerçekten tamiyanyn kalitesini bu makette çok iyi ö?rendim.. bundan sonra maket seçimlerinde daha dikkatli davrnaca?ym(tamiya lehine)..her ne kadar revell in boyalary daha ho?uma gitsede tamiya boyalaryn kat kat sonra hala ince ayryntylary göstermesi bende hayranlk uyandyrdy... sanyrym bundan sonrar AKA larda devam edece?im çok güzel vakit geçirdim do?rusu:).. saygylar.. Sunay Tuna

resimler:

bol maketli gunler dylerym
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2007 Saat 12:39
Öncelikle aramyza ho?geldiniz, ilk askeri aracynyz için de tebrikler.

Yorumlarynyzy ilginç buldu?umu söylemek isterim. Yapty?ynyz maket Tamiya'nyn epey eski bir kalyply kiti olup, günümüz standartlarynda 1990laryn sonunda ve 2000lerde üretilen maketlere göre oldukça detaysyzdyr. Ben size bu durumda herhangi bir firmanyn 2000li yyllarda çykardy?y askeri araçlardan birini verirsem fikirleriniz oldukça de?i?ebilir :) Genelde kabul edilen görü?, firmalaryn de?il de üretilen modellerin kar?yla?tyrylmasydyr. A firmasynyn genel kalitesi B firmasyndan yüksek olsa bile, B firmasyndaki bir tank modeli, A firmasyndaki aynysyndan çok daha detayly ve ucuz olabilir. Buna dikkat etmek gerekir.

Detay göstermek/ince derken, Tamiya'nyn boyalary akriliktir ve fyrçayla kullanyldy?ynda iz byrakabilir, çünkü çabuk kurur. Revell boyalarsa enameldir, fakat kutusundan çykty?ynda daha kalyn kyvamlydyr, ince olmasyny istiyorsanyz tinerle inceltmek icap eder. Kutusundan çykty?y gibi kullanyrsanyz detaylary kapatmasy ola?andyr. Aslen fyrçayla yapylan boyamalarda daha geç kurudu?u ve fyrça izi daha az byrakty?y için Revell gibi enamel boyalar tercih edilir.

Ek olarak tesviye konusuna dikkat etmeniz gerekli. Kalyp izleri duruyor ve namlu, arkadaki ek yakyt varilleri gibi yerlerde de birle?me yerleri syrytyyor. Buralary zymparayla düzeltmeli ve gerekirse çöküntüleri macunla kapatmalysynyz.

Ben bir de aracyn üzerindeki beyaz izlerin ne oldu?unu sormak istiyorum sakyncasy yoksa.

Ellerinize sa?lyk, tesviye ve boyamanyzy geli?tirmeniz ve askeri kara araçlaryna devam etmeniz dile?iyle.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
sunaytuna
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sunaytuna Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2007 Saat 12:48
tabi ince detaylar ve macun gyby yslerde byraz alystyrma yapmak sart.. tamyyanyn bu sekylde byr makety uretmesy dogrusu bende hayranlyk uyandyrdy.. cunku revellerde onlarcasyny yaptym (gemy ucak arac vs..) ancak bunlar kadar capaksyz ve duzgun byr maket gormedym.. tyner yle ynceltme olayyny bylyyorum ancak revelde kullandygym boyalar hem daha yyy sonuc veryyor hemde kapatma ozellygy daha yuksek gercy akrylykleryn sonuclaryda kotu denemez onlarda yyy sonuclar alnyyor.. zaten bu ylk aka oldugu ycyn masraf yapmak ystemedym belky yyy sonuc almam dyye ancak bundan sonra byr 80 60 ytl lyk maketlerynden denemek lazym parcalar bye kere daha cok olmasy daha ayrynty ycermesy anlamyna gelyyor kanymca.. bunda 50 60 cyvary ydy sanyrym byrlestyrmesy byr kac saat aldy.. gunler degyl :P... makete kar efekty vermek ystedym aslynda.. bence yyy sonuc aldy bu kar derken ylk typy yagydygynda tozlu byr donma etkysy yapar araclarda.. bunu ycyn reverlyn mat beyazyny kullandym fyrca yle ustune uyguladym.. bazy yerlerdeky paslar ycynde toz pastel yle hallettym.. saygylar..
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2007 Saat 16:23
Elinize saglik.. Ilk model icin iyi sayilir.. Özellikle arkadaki izgara kismini begendim.. Keske üstüne "Kar" amacli beyazi yapmasaydiniz.. Onun yerine esas rengin biraz acigi ile yada sari bir tonla kuru fircalama yapsaydiniz hafifce daha etkili olurdu..

AFV lere devam etmeniz dilegiyle..

PS: Dragon´un 3 in 1 setlerinde birini alip denemezi öneririm ;)
IP
lterlemez
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 303
Alıntı lterlemez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2007 Saat 23:30
Bence de güzel bir çaly?ma olmu?. Elinize sa?lyk...
Adriano Guisebbe Lentini
IP
sunaytuna
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sunaytuna Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/08/2007 Saat 08:06
yorumlar ycyn tesekkurler arkadaslar... yeny yeny alysyyorum bu maket ysleryen elymden geleny yapmaya calysyyorum dogrusu.. Freeman adly arkadasym su dragonun model kytleryne byraz goz attym yakynda byr tane model kyt alacagym ama karar veremedym su dragonlaryn ne ozellygy var.. netten baktygym kadaryyla ayrynty olayyny abartmyslar..:) yyy byr sey taby.. byraz acyklayabylyrmysyn?
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/08/2007 Saat 21:49
Yeni nesil Dragonlar olayi iyice abartti.. Baska markalarla karsilastirinca, inanilmaz fiyatlara inanilmaz ürünler veriyorlar.. Markadan cok modelin önemli oldugundan yola cikarsak, ne model bir arac yapmak istediginizi belirlemelisiniz önce..
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide