Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Phantoms Phorever
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Phantoms Phorever
Mesaj icon Konu: F-4E 2020''TERMYNATÖR 7.AJÜ -171.(KORSAN) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
gokhaneren
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 138
Alıntı gokhaneren Cevaplabullet Konu: F-4E 2020''TERMYNATÖR 7.AJÜ -171.(KORSAN)
    Gönderim Zamanı: 09/07/2007 Saat 12:36
Bu modeli Revell in kitinden yaptym(1:72),ve kendileri dy?a detay idi.Onu ne zymparaladym ne de içe detaya çevirdim.Kit çok eski bir kitti onun için dy?a detayly sanyrym.Ayryca dekalleri oldukça kötüydü(bu herhalde eski bir kit olmasyndan dolayy) ve oldukça çapaklyydy.Velhasyl biz kite malumunuz kokpitten ba?ladyk her uçakta oldu?u gibi .Ama kokpit olu?urken yakyt tanklary ,kanatlary,kuyruklary da yava? yava? olu?tu tabi...

Göstergeleri önce komple revell in matt siyahyna boyadym,oradan yava?tan kurumaya byrakyp koltuklary birle?tirdim...

Sonra kuruyan göstergelerimi resim kalemi ile belirginle?tirdim ,aslynda bu i?lemi metalik renkle kuru fyrçalama yöntemi ile yapyyordum ama makaleler bölümündeki yazydan sonra denemeye karar verdim ve uyguladym.

Ardyndan da butonlary renklendirip göstergelere cam görüntüsü olu?turabilmek için kürdan ucu ile parlak verni?i damlattym ve yaydym...

Daha sonra koltuklary tamamladym...

Koltuklar toplandy?yna göre kokpit tamamen olu?maya hazyr duruma geldi göstergeler kumanda kollary yan panellerin da?ynyk olarak genel görünümü...
IP
gokhaneren
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokhaneren Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2007 Saat 12:43
Bunlar da montajy biten temizli?i tesfiyesi biten bazy parçalar;

Kuyruk yan küçük kanatlary;

Kuru fyrçalanmy? kokpit içi detaylary bunlary gövde birle?meden yapmak zorundayyz sonra koltuklaryn ve göstergelerin eklenmesinden sonra müdahale edilmesi oldukça zor ...

Yakyt tanklarymyz birle?tirildi ve tesfiye i?lemleri yapyldy...

Hava alyklary egzostlar ve ini? takymlary ;

Hava alyklaryndaki müdahale isteyen çapaklaryn öncesi;

Ve sonrasy,ayryca yapy?tyrmadan sonra fyrçanyn girmesi zor olaca?yndan boyama i?lemine de bir yandan ba?lamy? bulundum...

Kokpiti tamamen toparladym ve de?i?ik açylardan resimleri;

IP
gokhaneren
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokhaneren Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2007 Saat 12:49
Gövdeyi revell in yepy?tyrycysyyla birle?tirdim ve ardyndan birle?me yerlerini kalynty byrakmayacak ?ekilde 1000 numara zympara iel zymparaladym resimleri;

Egzostlar boyandy ama sonraki resimlerde iç kysymlaryn kuru fyrçalanmy? halini de göreceksiniz...

Eleman komple bir ve iki kat boyayy F I R Ç A ile yedi.Tabi bu en açyk olan sentetik tinet ile inceltilmi? açyk gri ton(mat revell 43)Selülozik denemem ba?arysyz oldu ,çok çabuk kurudu?u için bir daha sentetik tinerden ?a?mayaca?ym.

Bu da di?er taraf;

IP
gokhaneren
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokhaneren Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2007 Saat 12:52
Artyk gövde için maskelemelere ba?ladym önce kokpitin kenaryny maskeledim;

Ve sonra boyadym;

Daha sonra da maskelenmi? gövde ve kanat kysymlaryny boyadym;

Maskeler çykty ve görüntü bu...

Egzost çyky?y ve kuyruk bölümündeki gri boyalaryn maskelenmesi ve boyanyn fyrça ile vurulmasy;
IP
gokhaneren
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokhaneren Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2007 Saat 12:57
Syra geldi eskitme i?lemlerine.Önce ekibi olu?turdum,kenarlary keskin panellerin içini dolduracak incelikte toz hale getirilmemi? pastel,onu sürekli sivriltip inceltmek için maket byça?ym(gerçi resimde yok ama)ve fyrçalarym.Bir tanesi daha kysadyr fyrçanyn çünkü sürdü?üm pasteli daha iyi çekip da?ytaca?yna inandy?ym için.Gerçekten de kysa fyrça daha sert oldu?u için uzun fyrçaya nazaran daha iyi yaydy.
Önce kuru pasteli bir kalem gibi tüm panel çizgilerini belirleyecek ?ekilde çizmek surtiyle modelin tüm yüzeyine uyguladym.Daha sonra ise uçu? yönünün tersine do?ru fyrçam ile fyrçaladym ve sonuçlar;

Alttan görüntü;

Alttan bir görüntü daha eklemek istedim, burada egzostlar takyldy ve eskitildi toz pastel ve fyrça yardymy ile.Ancak resme bakty?ynyz zaman egzostlardan birisinin temiz birisinin kirli oldu?unu göreceksiniz.Kirletmenin görüntü için ne kadar önemli bir unsur oldu?u burada gözüküyor...

Ve dekallerimizin güzelce yapy?abilmesi için DUPLYCOLOR un sprey parlak verni?ini güzelce çalkaladyktan sonra(7-8dk)havadar bir alanda (ki ben bu i?lem için arka balkonu kullanyyorum ) tek kat olarak bolca attym...
IP
gokhaneren
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokhaneren Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2007 Saat 13:06
Y?te turkuaz,ege ve orijinal dekallerinden olu?an dekal takymymyz;

Bu da korsan filonun dekalleri ve dekallemede yardymcy olacak materyallerimiz...

Dekalleri ekleme a?amalryndan;

Bu resimde arka planda monitörde gözüken yuvarlak içindeki anten sanyrym,onun yanyndaki büyük parça ise i?aret parma?ymda duruyor onu da modelde bulunmady?y için ben ekliyorum...

Eskitmede vermem gerekirdi unutmu?um ama terebentin ve ya?ly boya uygulamasy yapmaya çaly?tym çizgileri belirginle?tirmek için;

Pet kapa?yn içine biraz ya?ly boya ve terebentin ekledim sonra kary?tyryp içe detayly olan bölgeye dokundurdum ve o siyah boya yürüyüp gitti.Fotolaryn devamynda son durumunu göreceksiniz.

Syra geldi kanopi imalatyna,önce dört parçadan olu?an ve rüyalaryma girip beni geceleyin susuzlukla uyandyran kanopinin maskelemelrini yaptym;

Sonra maskeleri kabartmalaryna göre kürdanla ezip maket byça?y ucu ile kestim ve boyayaca?ym kysymlary kaldyryp aldym...

Daha sonra da boyasyny ince fyrça ile vurdum iki kat olmak üzere,ardyndan da bantlary alyp teker teker kanopiyi kapattym...
IP
gokhaneren
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokhaneren Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2007 Saat 13:10
Yapym a?amasynda de?erli katkylaryny benden esirgemeyen sevgili orko_8 e yine te?ekkürler...

IP
gokhaneren
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokhaneren Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2007 Saat 13:12

IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2434
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2007 Saat 13:22
Elinize sa?lyk pek ?yk olmu?. Ancak sanyyorum eski F-4F kitinden yapmy?synyz ki o da esasen Italeri kalyptyr. Yenisi gayet temiz ve u?ra?tyrmayan bir kalyp.
Consume Ergo Sum
IP
Nahit
Üye
Üye

Gönderilenler: 146
Alıntı Nahit Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2007 Saat 13:48
Koyu gri alt tarafta da topun namlu kysmyna kadar devam etmeliydi.
IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2007 Saat 14:17
Çok cici bir kit olmu? bende acizene eksikli?inizi belirtmek isterim.Burun Üst koyu gri oval ?eklinde olmasy gerekirdi.Egzost kysmyda yanyk metalin açy?y olabilirdi.Olsun yinede fystyk gibi Kit olmu?.
IP
paranoyak
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 33
Alıntı paranoyak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2007 Saat 14:31
ellerinize sa?lyk. süper.
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2007 Saat 16:11
pistoleyi byrakyp fyrçaya my dönsem napsam?elo?lu canavar gibi yapyyor,bizse aman temizlemesiydi,aman kurmasyydy,aöan sökmesiydi,i?leri erteledikçe erteliyoruz.

gökhancy?ym,sevabyna ?u kokpit de kullandy?yn resim
kaleminin bi resmini yayynlayyversene...
IP
cemdogut
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 402
Alıntı cemdogut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2007 Saat 16:30
Merhaba,
elinize sa?lyk fyrça ile harika boyamy?synyz.
iki önerim olacak, burunun üstündeki koyu gri kysym alttaki resimdeki gibi olmaly. gerçi resimdeki RF-4E ama patern F-4E ile aynydyr.

ikinciside terminatörler israil yapysy ECM podu ta?yyor. gerçi eski podlaryda kullanyyor olabilirler.

iyi günler...
do?ru yabancy model olaca?yna, yanly? Türk modeli olsun...
IP
gokhaneren
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokhaneren Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2007 Saat 17:19
De?il mi ya Cemdogut ve oruç reis uç kysmyn ovalli?ini atlamy?ym.Pod olayy ise kitten çykany kullandym.Bu podun kullanyldy?y resimlerden bulamadym.Bir arkada?ymyn benimle payla?ty?y resimlerin yardymy ile bu tablo ortaya çykty.

Ydris abi de zaten bunlaryn F-16 laryn bazylarynda kullanyldy?yny bana hatyrlatmy?ty...Bu da böyle olsun...

Gösterge panelinin hikayesini buradan okuyabilirsiniz aslynda hepiniz biliyorsunuzdur nasyl yapyldy?yny...

http://www.racingz.com/content/view/68/39/

Resim kalemi ise FABER CASTELL in 5B resimkalemidir...

Herkese te?ekkürler...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/07/2007 Saat 11:45
Muhtemelen "herkes" diye tasvir edilenler ?uradan biliyorlardyr:
http://www.modelsitesi.com/forum2/forum_posts.asp?TID=487
Verilmi? olunan linkten bilmem kaç ay önce, ki yakla?yk 7 ay.
Ya da bilmiyorlardyr.
Saygylarymla,

Düzenleyen Ares - 10/07/2007 Saat 12:23
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
gokhaneren
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokhaneren Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/07/2007 Saat 12:30

Ben buranyn varly?yndan racyngz.com sayesinde haberdar oldum...

Kaldy ki gösterge paneli boyamak ile ilgili bilgiyi ilk defa o linkten okudum ,ö?rendim ve ö?rendi?imi uygulayyp payla?mak istedim...

Kimse benden link istemedi fakat ben makalenin yardymcy olaca?yna inandy?ym için linki verdim.Bu konuda eksi?i ya da meraky olan arkada?laryn faydalanmalary,birikimlerine eklentiler yapabilmelerini dü?ündüm...

Modelsitesi.com modelcili?in milady olmasa gerek, ''''bilmem kaç yyldyr''''sanal alemde olabilir.Sanal alem çok geni? ,bilgi çok da?ynyk, nerede hangi bilgiye ula?abilce?inizi bazen kestiremeyebiliyorsunuz...

Belki 7 ay önce yazylan bu makaleyi atlayarak bu linki vermek hatam olabilir(+verdi?iniz link açylmyyor),ancak unutmayynyz ki,ilgili konu ile alakaly olarak 7 ay önce yazylan bu makalenin daha öncesinde de yazylmy? makaleler olabilece?idir.

Üretimin,PAYLA?IMIN ve alçakgönüllü?ün had safhada oldu?u bir yaz dile?iyle...

GÖKHAN

IP
phantom80
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 503
Alıntı phantom80 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/07/2007 Saat 15:22
gökhan a?abey ak?ehirden selamlar.uzun zamandyr foruma girmiyordum.girince de senin terminatörün yapym a?amasyny zevkle takip ettim.tayyareler konusunda ayryntyly bilgiye sahip de?lim(yani çok ayryntyly detaylar hakkynda) fyrçayla boyuyorsun buna ra?men çok ama çok ho? modeller yapyyorsun.ellerine sa?lyk.darysy senin di?er modellerinin ba?yna..selamlar saygylar
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04