Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Transall Yeni Kamuflaj Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Terminatör
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 220
Alıntı Terminatör Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/05/2007 Saat 17:46
sabahtan beri okumany istedim sa?olasyn uykudan yeni kalktyn herhalde sahah senin için kayseri'yi aradyk ö?rendik te?ekkür etmek yokmu arkada? hemen savunmaya geçmi?sin biraber ne söyledilerse yazdyk anlyyy ver be birader ?? bunlar nedemek oluyor anla i?te beeeh
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/05/2007 Saat 21:14
Ye?il de?il gri oldu?unu ö?rendik.
Renk konusunda zaten tahminimiz vardy.Teaa?????????
IP
Terminatör
Üye
Üye
Simge

Alıntı Terminatör Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/05/2007 Saat 04:56
Öpüyorum....Saygylarymla.
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/05/2007 Saat 21:45

Ilk tasl*gim asagidaki gibi:

Ucagin ustten cekilmis bir resmine sahip olan var mi?
IP
Terminatör
Üye
Üye
Simge

Alıntı Terminatör Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/05/2007 Saat 05:14
Kursad bey, bu 1/72 decal setimi ? e?er ö?leyse harika, siz hazyrladyysanyz ellerinize sa?lyk,üstten çekimi? derken acaba yuvarlak forslaryn yerlerinimi soruyorsunuz? tahminimce Alman veye Fransyzlarla aynydyr,üstündeki gezinti yeri zaten kitlerden servis decalleriyle birlikte çykyyor,zaten bize sizin hazyrlady?ynyz lazymdy, ben kendi adyma te?ekkür ediyorum.Saygylarymla...)))))
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/05/2007 Saat 05:57
Orjinalini yazan: Terminatör

Kursad bey, bu 1/72 decal setimi ? e?er ö?leyse harika, siz hazyrladyysanyz ellerinize sa?lyk,üstten çekimi? derken acaba yuvarlak forslaryn yerlerinimi soruyorsunuz? tahminimce Alman veye Fransyzlarla aynydyr,üstündeki gezinti yeri zaten kitlerden servis decalleriyle birlikte çykyyor,zaten bize sizin hazyrlady?ynyz lazymdy, ben kendi adyma te?ekkür ediyorum.Saygylarymla...)))))

Tesekkurler, kanatlarin ustundeki yurume cizgilerinin yeni kamuflajli ucaklarda nasil oldugunu merak ediyordum. Cizimler bitince elbette 1/72 olacak, ama henuz cizimlerin olceklendirmesini yapmadim, yazilar falan o yuzden orantisiz ve dogru boyutlarda degiller, ayrica forslar falan da eksik gordugunuz gibi. Onemli olan Turk Hava Kuvvetleri forsu, yeni ucaklardaki filo amblemi (leylek biraz yamuk oldu gerci), ve eski kamuflaj ucaklarda burundaki "TURK HAVA KUVVETLERI" yazisinin ilginc ve standard disi fontunu cizebilmekti, zaten en cok zamani onlar aldi. Simdilik sadece kendim ve birkac arkadas icin az sayida basmaya niyetim var; o da zaten herhalde iki aydan once falan olmaz..
IP
Terminatör
Üye
Üye
Simge

Alıntı Terminatör Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/05/2007 Saat 08:07
Bence hepsi harika, ilerde ölçeklendirip basarsanyz,mümkünse sizden bir adet istiyorum.Saygylarymla..)))
IP
cemdogut
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 402
Alıntı cemdogut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/06/2007 Saat 14:27
Merhaba,
C-160'yn yeni gördü?üm resmi
do?ru yabancy model olaca?yna, yanly? Türk modeli olsun...
IP
phantom80
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 503
Alıntı phantom80 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/06/2007 Saat 18:43
?u an diyarbakyrdayym dün bi tanesinin ini?e geçi?ini an be an izledim.gerçekten yeni kamuflajyyla pyryl pyryl görünüyordu.
IP
Terminatör
Üye
Üye
Simge

Alıntı Terminatör Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/06/2007 Saat 08:08

Arkada?lar,anlatmak istedi?im buydu radomlar gövde ile ayny renkte boyamanyn nasyl yapyldy?ynyda daha önce yazmy?tym,C-130 larda ayny böyle boyanyyor.Saygylarymla....)))))

http://www.airliners.net/open.file/1227657/L/

Düzenleyen Terminatör - 26/06/2007 Saat 09:50
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/06/2007 Saat 09:11
Peki her C-130 mu böyle boyanyyor?
Yukarydaki foto?rafa bakynca sanki onda da istisnalar olabilece?i ihtimali var.
Yyice ara?tyrylmadan "hayde hepsi böyle boyanyyor" demek pek do?ru de?il kanymca.
Linkini vermi? oldu?unuz foto?raftaki uçak ile yukarydaki uçak de?i?ik seri numaralara sahip ve pek tabii de?i?ik radom renklerine.
Bir de foto?rafy çeken adam not dü?mü? :...all grey..." rengi diye. Revell ya da humbrol 66 ile hiçbir alaksy yok yani! Gerçi renk konusu hâllolmu?tu ya neyse.
Saygylarymla,
Not: Belki de denilebilecek ?ey T.Hv.Kuv.nin artykyn radomu da gövde rengine boyamaya ba?ladyklary olabilir ama bu hali hazyrda hepsi öyle demek de?ildir. Arada anlam farky var, ifadelere biraz daha dikkat lütfen Erdinç abi.
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Terminatör
Üye
Üye
Simge

Alıntı Terminatör Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/06/2007 Saat 09:45
Sevgili Arkut, syrayla fasbata girdikçe hepsi ayny renge boyanyyor senin gördügün 035 nolu uçak ta aynen boyanmy?, radom aryzalanynca   yedeklerden bir tanesiyle de?i?tirmi?ler acilen göreve gitti?i için boyayamamy?lar ama fasbata girdi?inde oda boyanacak. THY de ça?ry kodlary farkly ama renkleri ayny de?ilmi,renk konusunda daha önce kayseri'den aldy?ym bil?iler do?rultusunda verdim.Üstte 035 nolu uça?yn resmini çeken, belki bilmeye bilir, humbroll 66 yla hiç alakasy yok Federal Standart numarasyny daha önce yazmy?tym. Zaten ?u anda hepsi ayy renk diye bir iddiam yok, ama ilerde hepsi yani kargo uçaklarynyn hepsi, bu renk olacak,verdi?im resimde di?er resimlerden tek farky radom rengi üzerinde ba?ka bir de?i?ikli?i yok çünki boyanyrken ayny standartta boyanyyor,Arkut'cum öpüldünüz..)))

Düzenleyen Terminatör - 26/06/2007 Saat 10:06
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/06/2007 Saat 09:21
Radom nasyl aryzalanyr?
Yki olasylyk geliyor aklyma, ki birisinin aklyna ba?ka bir?ey geliyorsa lütfen iletsin:
1- Ku? çarpmy?tyr.
2- Büyük dolu tanelerine maruz kalmy?tyr ki bu durumda uça?yn di?er yerlerinde de tamir izleri belli olur.
"...aynen boyanmy?, radom aryzalanynca   yedeklerden..." denince insanyn aklyna sanki radom hareketli, kendi içinde kendine ait çaly?yr aksamlary bulunan bir sistemmi? gibi geliyor insana sanki. Ya da C-160'yn radomu hakikaten farkly bir yapyya sahipse bilmeyenlere anlatylsyn, havacylyk konusunda genel kültürümüz geli?sin.
Ayryca T.H.Y. uçaklarynyn renk konusu kary?yk bir durum çünki eski boyaly ve yeni boyaly uçak synyflandyrmasy var. Yani renk beyaz olsa bile iki farkly synyf arasynda kolayca fark edilebilecek bir ton farky var; birisi süt beyazy iken di?eri krem sarysy bir tona sahip. Kaldy ki ikisi de Boeing tarafyndan üretilen renkler, ama i?te artyk uçaklar krem tonunda beyaza boyanyyorlar.
(bu konuda en iyi gözlemi Tayfun Ya?ar yapmy? bilgi edinme konusunda geri kalanyny T.H.Y. Teknik Boyama Atölyesinden kendim halletmi?tim) Tescil kodlary farkly olup renkleri tutmayan bir sürü uçak var ?u anda. Boyamasy uzak olasylyk gözüken ço?u uçak T.H.Y'de ömürlerini eski beyaz tonuyla tamamlayacaklaryna göre diyebiliriz ki:
"tescil kodu farkly olan uçaklaryn ayry renkleri bulunmaktadyr"
Bu arada tescil kodu ve ça?ry kodu farkly uygulamalardyr. Lütfen ikisini kary?tyrmayalym. Uçaklary ça?ry kodlaryny gövdede bulamazsynyz, ancak kokpitte yazyyordur.
Kyssadan hisse:
"...,senin vakyftakiler bile buna kahkalarla gülerler birde arkasyndan senin ba?ka i?in yokmu diye söylenirler. Arkut'cum sen, sen ol uçmaya devem et böylesi daha iyi kal sa?lacakla....)))
..." gibi sözler sarf etmeden önce dü?ünmeli, dü?ünülmeden acele ile yazylmy? yazylaryn ba?kalary tarafyndan nasyl yanly? anla?ylabilece?ini hesaplayarak uygun ifadeleri kullanmalyyyz.
Havacylyk Müzesi çaly?any olarak sizin tarafynyzdan "radom aryzalanyr", "ça?ry kodlary" sözleriyle ifade edilmek istenenler herkesin do?ruyu bilece?i ve anlayaca?y kelimelerle anlatylsa fena my olur?
Saygylarymla,
Not: "senin vakyftakiler" dedi?iniz koskoca Pilotlar Vakfydyr, üyelerinin ?u anki ço?unlu?u zamanynda ülke savunmasynda bulunmu? olan subay pilot emeklilerinden di?er taraftan bütün üyeleri insanlary emniyetle bir taraftan bir tarafa ta?ymak için çabalayan ki?ilerden olu?maktadyr.
"sen sen ol uçmaya devam et" demek de "maket i?lerini her türlü byrak beceremiyorsun"a gelmektedir ki bu konu hakkynda bir ?ey diyemiyorum, sadece susma hakkymy kullanyyorum.
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Terminatör
Üye
Üye
Simge

Alıntı Terminatör Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/06/2007 Saat 07:36
Arkut'cum ben sana de?er verip senden kaç ya? büyük olmama ra?men senden böyle bir yazy beklemezdim,ben seni kyracak bir yazyda yazmadym, sen beni kaç yyldyr tanyyorsun, ben nasyl birimiyim! yani resmi mi olalym, bunumu istiyorsun, e?er böyle dü?ünüyorsan ben seni çok yanly? tanymy?ym.?imdi buradan çok ?ey yazabiliirim ama senin ayaryna inmi? olurum,maketçili?ine benim hiç bir itirazym olamaz, sen ustaly?yny kanytlamy?syn bunu herkez biliyor kaptanly?yna gelince biraz daha çaly?man lazym, yanyndaki kaptanlardan haberini alyyorum çünki onlar benim ya?ytlarym ve arkada?larym.Sevgili Arkut teknik sorularyna cevap veremeyece?im çünki ben teknisyen de?ilim, sadece Kayseri'nin bana söyledi?ini yazdym sen nasyl istersen ona göre algyla, ben illede böyle olaçak demiyorum, sadece böylede boyanmy? diyorum gördüklerimi tüm modelci arkada?larla payla?yyorum istesem bunlary hiç yapmam herkez arar durur ben payla?makla yanly?my yapyyorum.Vakyfla ilgili yazyna cevabymy özelden yazycam.Saygylar....))))
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/06/2007 Saat 08:47
Ya?a hürmet deyip meslekle ilgili haddini a?an söylemlerde bulunmak nedir peki?
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
fixacto
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 51
Alıntı fixacto Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/06/2007 Saat 11:06
Bu horoz dö?ü?ünün sonunda düzgün bitmi? bir C-160 modeli görebilecekmiyiz acaba ?
Medice, cura te ipsum !
IP
Terminatör
Üye
Üye
Simge

Alıntı Terminatör Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/06/2007 Saat 15:34
Ufuk'cum, ben onun mesle?ine her zaman saygy duymu?umdur, 10 tane üniversitede bitirsen insanlyk bakidir, her ?eyden önce saygy, Arkut'la biz yyllardyr arkada? gibiyiz ama nedendir bilinmez bi haller oldu bende nasibimi aldym galibi biraz, uyary maiyetinde takyldym çünki o hala benim gözümde ilk müzeye ziyarete geldi?i zaman gibi görüyorum, sen bunu anlaman için baba olman lazym bu bamba?ka bir duygur ben arkut'u kendi evladymy nasyl seviyorsam onuda öyle seviyorum lütfen konuyu ba?ka yerlere çekmeyin.Ben ona özel den yazycam kendisine daha önce belirtmi?tim.Neyse Uzatmak istemiyorum, lütfen polimik yapyyalym, birbirimizi gereksiz yere kyrmayalym ho? ?eyler de?il bunlar.Saygylar...)))

Sayyn Fixacto lütfen bu konuyla ilgilenmeyin, cevapta yazmayyn, daha önde beriltmi?tiniz, sizin yazylarynyzy bir daha okumuyacam diye, hatyrlatyrym, benim yazylaryma cevap vereblimeniz için, lütfen özelden (PM) den kendinizi tanytyn.Kiminle muhattap oluyoruz bilelim de?ilmi.Haa birde bizler hayvan de?il, insanyz kelimeleri kullanyrken biraz dikkat edin,insanlar tarty?arak do?rulary bulurlar.Sykylyyorsanyz okumayyn cevap yazmayyn muhattap olmayyn.Te????...))))

Düzenleyen Terminatör - 28/06/2007 Saat 19:45
IP
fixacto
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 51
Alıntı fixacto Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/06/2007 Saat 20:21
Nasreddin Hoca'ya keçi boynuzu ikram etmi?ler geri çevirmi? " Bir dirhem bal için bir çeki odun yiyemem" demi? . Biraz bilgiye ula?abilmek için ki?ilere özel aty?malaryn ekrana gelmesini beklemek biraz cansykycy oluyor. Madem kendi aranyzda tarty?yp do?rulary bulmaya çaly?yyorsunuz o zaman C-160 kamuflajy konusunu i??al etmeyin . Forum herkese açyk ; bu konuyla ilgilenmek ve cevap yazmak için sizden icazet alacak de?ilim sayyn Terminatör . Türkçeyi anla?ylyr ve okunabilir bir ?ekilde kullanyrsanyz yazylarynyzy okumamam için bir sebep yok. Yeterki abesle i?tigal olmasyn.

Bana cevabynyz olacak ise lütfen göndermeden önce birkaç kez okuyup gözden geçiriniz...
Medice, cura te ipsum !
IP
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma