Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
My Name is Earl
 Modelsitesi Forumu : Ortak Proje Grupları : My Name is Earl
Mesaj icon Konu: O.K. Corral's last Gunfighter Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: O.K. Corral's last Gunfighter
    Gönderim Zamanı: 11/05/2007 Saat 17:40
Hikayemiz 95 senesinin yylba?y günü ba?lar, ana gövdesi toplanan Fujimi F-14 kutusuna kaldyrylyr. Aradan 5 sene geçer, 2000 de dolaplar düzenlenirken kutu bulunur, model toplanyr. Ertesi sene boyanyr ve dekallenir ve unutulur. 2004'te dekallerin vernikten dolatyy sarardy?y görülür ve tekrar kutulanyr.

Geçti?imiz hafta IIAF dekalleri aranyrken kit tekrar bulunur, eh bu sefer kutuya dönmesin bitsin gitsin ne ?ekil de olursa olsun denip el atylyr.

Model Fujimi'nin 28001 numaraly SU-22 Killer kiti, içe detay, motorlary filany çykyyor , flap slat vs açyk, temiz görünümlü bir alet. Ylk hali Fast eagle ça?ry kodlu VF-41 uçaklaryndan biri.

Hidrolik fren ya?ynyn ve fyryn temizleyicisinin ne süresiyle ne de pisli?iyle u?ra?acak halim olmady?y için, Modelsitesi'nin Global Admini Selim tarafyndan "?u" camiaya yapylmy? en büyük kyyaklardan biri olarak üretilen Stinca tarafymdan bu modeli hayata döndürecek boya sökücüsü olarak belirlendi. Modelin altyna bir torba yaydym ve Stincayy yüzeyi kaplayacak kadar fyslattym.

Bekleme süresi olarak 4 dakika yetti , ve kalyn bir fyrçayla yüzeyi fyrçaladym, fyrçayy sürerken yüzeyin kurumamasy için bir kere daha fyslattym. Bilgi olsun diye belirtiyorum malzemenin 4 dakikada söktü?ü boya, en yeni katmany 4 senelik olmak üzere, astar üzeri 2 kat enamel boya, 1 akrilik vernik, dekal ve enamel mat vernik.

Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2007 Saat 17:48
Syrada yüzey temizlemesi; Stinca artykly boya bulamacyny direkt ?ampuana bulayyp ylyk suyun altyna tuttum, akabinde kuruladym. Tepesine Stincayy syktyktan 10 dakika sonra boyaya hazyr temiz bir yüzeye sahiptim.

Akabinde Gunze 315 (FS16440) ile yüzeyi boyadym. 16440 ky a?a?y yukary bütün model firmalaryndan kullanmy? biri olarak bu rengi en iyi veren boyanyn Gunze oldu?unu söyleyebilirim, ikinci syrada Pactra akrilikler geliyor (do?ru gözüken renk olarak)

Daha sonra kyrmyzyya ve beyaza boyanacak yerleri boyadym, slatlaryn hücum kenarlaryna folyo çektim, kokpiti topladym. Fujimi kokpiti dysa detay olarak vermi? istemeyenede buralary kazy dekal bas demi?, duvarlary kapaly kokpiti boyamak yerine dekalleri panellerin ustune microsolle oturttum, boylece mukemmel keskin kenarly boyamaya sahip dysa detay bir kokpitim oldu, on panel dekallerinin 8 9 parca olmasy delirtmedi de?il.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2007 Saat 17:57
Dekalleme a?amasyna gelince seçeneklerim kysytlandy keza elimde 1/48 olsa 30 uça?a full dekal çykarabilecek stok olmasyna karsyn 72de syfyra yakyn secenekle karsy karsyya kalmystym. Önce VF-41 dekali arandym fujimi sahiplerinden, çykmady, akabinde VF-111 yapayym dedim, sirk gibi oldu?unu görünce vazgeçtim (Fujimi 111 dekalleri Hase'nin sary konturlu kyrmyzy güne?i gibi de?ildir, güne?in her kolunda de?i?ik renkte bir kontur vardyr). Rotayy hasegawa sahiplerine çevirdim, memlekette   en çok rastlady?ym K37 kitinin dekallerinden birinde karar kylma durumuna geldim. VF-21 ve 142 arasynda yapty?ym seçim sonucu 124te karar kyldym. Dekallerin büyük kysmy Ydristen, eksik kysymlaryda sevgili Burak Öztan'yn K37 F-14ünün artyk dekallerinden geldi. Tomcat Alley kitabynda uça?yn foto?rafyny bulmama istinaden Hasegawa planyn vermi? oldu?u dekal yerle?imin dy?yna çyktym (yunuslamanyn gri olmasy, dikey stabda sary çizgilerin olmamasy vb.)

Yni? takym pistonlaryny da arada folyoyla kapladym

parçalary geçici olarak oturtup eskitmeye ba?ladym, siyah ya?lyboya, smoke, taze boya, soot ?eklinde inceden girdim, kanat köküne toz pastel uyguladym.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2007 Saat 18:02
Buda kanatlar flaplar saçamalyklar takyldyktan, motorlar boyandyktan, kanat yuva brandalaryna ekstra kat yapylyp yerlerine oturtulduktan sonraki hali.

Ares
IP
Toughbeard
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 405
Alıntı Toughbeard Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2007 Saat 21:17
höst diyecektim vazgeçtim 8O

bozuksun sen ;) Eskitme süper olmu?...
Toughbeard

--------------------------
"Even Impossible says I M Possible" - Internetten alinti
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2007 Saat 23:32
Haydaaaa... Ben F-14 katlettim diye oldu de?il mi bütün bunlar :) Ydris'teki Tomcat Alley kitabynyn gizemi çözüldü, ben 48 ölçekten bombayy bekliyordum gerçi.

Abi bana sorsaydyn ke?ke VF-41 için, bende Fujimi yatyyordu Sundowners olacak diye VF-41 decalleri bo?taydy. Ben gelip senden biraz F-14 dersi mi alsam napsam...

Eskitme canavar gibi olmu?, eline sa?lyk.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/05/2007 Saat 00:03
O Fujimiyi kurtarayym ben senden;)
Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/05/2007 Saat 02:21
Yni? takymlary ve kapaklary takyldy, gövde alty paylonlary takyldy, kancasy, lambalary, pitot tübü, antenleri, cephanesi ve branda eskitmesi kaldy.

Ares
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/05/2007 Saat 03:33
Tomcat için yorum yapmak pek anlamly olmayacak,anladym ben onuda,soot kullandym demi?sin,o boyada bi yaldyzlanma durumu var,onu nasy ediyosun,öyle bi?ey sorayym...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/05/2007 Saat 14:11
Ulen...
Ne diyeyim, insanyn cany çekiyor; çekiyor çekmesine de arkada? sen yaptyn diye benim yapabilece?imi kim söylemi?.
Ellerine sa?lyk.
Not: biraz daha taze boya isterük, gövde altynda kahverengi ya? aty?y izi isterük (ya da siyah, her ne ise) aynysyny gövde üstünde de isterük; onu isterük bunu isterük.
Bu arada aç damlya yakytla çaly?yyor bu?
Saygylarymla,

-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/05/2007 Saat 23:12
Batur, zemin zaten metalik oldu?u için o yaldyzlanma fazla göze çarpmyyor, zaten 70 alkol 30 soot ?eklinde kary?tyrdym boyayy, bu arada pm kutun dolmus dun gece cevap atayym dedim geri döndü haberin ola
Ares
IP
vito
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 179
Alıntı vito Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/05/2007 Saat 09:02
Beni ba?tan yarat programyndaki gibi olmu? :)tamamen yeni bir görünüm kazanmy?, mükemmel bir de?i?im :)
I cannot speak, but I can listen
I cannot be seen, but I can be heard.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/05/2007 Saat 14:00
hey yavrum hey nereden nereye:)
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/05/2007 Saat 08:40
Bitti, böylece elimdeki son 1/72lik kitlerden birinden de kurtulmu? oldum, yeni teknik antrenmanlary için ilaç gibi geldi, sykylmam ve apartma dekallerden kaynaklanan içime sinmeyen 4 5 yeri var önemli olan bu modelin bitmesiydi benim için.

Ares
IP
nazilli
Üye
Üye

Gönderilenler: 210
Alıntı nazilli Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/05/2007 Saat 11:06
Çok güzel elinize sa?lyk, kanatlary uça?yn gövde montajyndan sonra my taktynyz? Öyle gözüküyor gibi; kanatlar bu durumda hareket edebiliyormu? bu i?in püf noktasy nedir?
kolay gelsin
It is clear to take off!
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/05/2007 Saat 11:12
4. foto?raf...2 kanadyn birbirine geçti?i yerleri kesmi?...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/05/2007 Saat 11:26
Hasegawa kitte kanat 3 ayry pozisyonda (açyk, kapaly, park) dysardan takylabilir ve hareket etmez. Fujimide ise gene kanatlar dysarydan takylyyor ve flaplary yukary pozisyonda sabitlerseniz kanatlar hareket edebiliyor. Ben nasyl olsa slatlary ve flaplary açaca?ym için o di?li sistemi i?ime yaramayacakty, elime dola?masyn diye direkt uçurdum o parçalary montaj esnasynda.
Ares
IP
nazilli
Üye
Üye

Gönderilenler: 210
Alıntı nazilli Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/05/2007 Saat 11:28
Evet gördüm, bu durumda kanatlar istendi?inde çykarylabiliyor galiba. Bu ?ekilde mi yapylyyor bütün F-14'ler, gövde montajynyn daha kolay olmasy için mi yapylyyor?

Düzenleyen nazilli - 14/05/2007 Saat 11:28
It is clear to take off!
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma