Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: acemi modelciye acil yardym(acrilik boya sökümü ) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
phantom80
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 503
Alıntı phantom80 Cevaplabullet Konu: acemi modelciye acil yardym(acrilik boya sökümü )
    Gönderim Zamanı: 30/03/2007 Saat 12:01
arkada?lar merhaba..elimde academy'nin 72 ölçek fw-190 kiti var.modelin montajy bitmi?ti.boyama a?amasyndayym.ayyptyr söylemesi fyrçayla boyama yapyyorum.ilk defa akrilik boya kullandym.ama enamele oranla çabuk donmasy ve fyrçaizini çok byrakmasy nedeni ile bir daha kullanmam sanyrym.neyse sözü fazla uzatmayayym.kanatlary boyadym fakat tam kurumadan elime aldy?ym için parmak izim çykty üzerine.ayryca boyamayy da okadar be?enmedim.boyayy maketin üzerinden sökmek mümkünmüdür?bunun için ne kullamalyyym.yardymcy olursanyz sevinirim..selamlar saygylar..
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2434
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2007 Saat 12:07
Yzopropil alkol deneyebilirsiniz. Evzaneden bulunur. Ben daha önce akrilik boya söktü?ümü hatyrlyyorum
Yaryca su altynda ovalarsanyz onun da çykartma ihtimali yüksek. Selülozik tiner de söker ama o modeli de söker:} Ondan kullanmamanyzy tavsiye edebilirim.
Geçmi? olsun.
Consume Ergo Sum
IP
alobar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 43
Alıntı alobar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2007 Saat 12:51
izopropil Alkol halleder.
IP
Onur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 241
Alıntı Onur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2007 Saat 14:26
Amonyakly temizlik ürünleri (Cif Banyo kremi) de baya i?e yaryyor, di? fyrçasyna biraz sykyp ovalayyn su altynda, direkt çykartyr..
IP
phantom80
Üye
Üye
Simge

Alıntı phantom80 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2007 Saat 14:46
izopropil alkol makete ve detaylaryna zarar verirmi..ben boyayy tamamen sökmek istiyorum.çünkü boya açysyndan maket baya?y itici görünüyor gözüme...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2007 Saat 14:56
hayyr
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2007 Saat 19:51
"sentetik" (selülozik de?il çünkü maketlerimizin plastik hammaddesi ile selülozik tiner ayny bazda) tinerde bir zarar vermeden söküyor ama enamel boyalarda tabi.akriliklerde denemedim bilmiyorum.
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/03/2007 Saat 06:39
Bildi?im kadary ile Aeromaster, Polly-S gibi akrilik boyalar fyrça ile boyamaya daha uygun, bile?enleri buna izin veriyor.
?imdi yeni yeni piyasaya çykan Revell akrilikleri de uygun olabilir boyamaya.
Ancak Tamiya, Gunze Sangyo gibi reçine bazly akrilik boyalar fyrça ile boyamaya pek uygun de?iller.
Tabii bu Aeromaster, Polly-S ya da Revell' i su ile inceltip fyrçaya uygun kyvama getirmek en güzeli olur(tabii gerekiyorsa). Alkol ya da e?idi tür bir inceltici yine boyanyn çabuk kurumasyny sa?layaca?yndan su ile yapylmy? inceltme i?leminden daha kötü bir sonuç verir.
Yine de en güzeli ve de do?rusu boyama i?leminden önce sprey astar boya ile yüzeyin tutunmasyny arttyrmak, böylece su ile inceltmenin olumsuz yönü azaltylmy? olur. Parlak plastik yüzeyinde su ile inceltme i?leminde boyama zor oluyor genelde.
Saygylarymla,

Düzenleyen copilot_clumsy - 31/03/2007 Saat 06:39
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
phantom80
Üye
Üye
Simge

Alıntı phantom80 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2007 Saat 11:18
arkada?lar merhaba..bu konuda ban yardymcy olan herkese te?ekkür ediyorum.izopropil alkolü bitlisteki hiçbir eczanede bulamadym.onur karde?imizin tavsiyesine uyarak cif d? fyrçasy ve ylyk su yardymyyla boyayy tamamen söktüm.ve bir daha acrilik boya kullanmamya tövbe ettim.en azyndan boya tabancasy alana kadar..selamlar saygylar...
IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 321
Alıntı Flashback Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2007 Saat 16:38
Mr.Muscle fyryn temizleyici köpük at po?ete parçalary syk içine mr muscle kapat a?zyny po?etin ertesi gün ovala bezle fyrçayla boya moya kalmaz birdaha ba?yna gelirse haberin olsun.
Tuna Onay
IP
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/04/2007 Saat 22:47
Orjinalini yazan: Flashback

Mr.Muscle fyryn temizleyici köpük at po?ete parçalary syk içine mr muscle kapat a?zyny po?etin ertesi gün ovala bezle fyrçayla boya moya kalmaz birdaha ba?yna gelirse haberin olsun.

Aynen katylyyorum. 2-3 senedir kullanyyorum Hiçbir sorun çykarmady.(Tecrübeyle sabittir)
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide