Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Vallejo for dummies Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Konu: Vallejo for dummies
    Gönderim Zamanı: 29/03/2007 Saat 15:01
Havalaryn ysynmasyyla maketlerime dönü? hazyrlyklaryna ba?ladym. Fyrsattan istifade memlekete yeni gelen Vallejo ürünleriyle biraz pratik yaptym, sonuçlar ?u ?ekilde.

Plastic Putty denen ?ey için çok afedersiniz sadece YUH diyorum. Ne bir çökme ne bir çatlama. Bunlary geçtim kuruduktan sonra i?ne ile üstüne ah?ap oyma desenleri bile çaly?abilirsiniz. Bildi?imiz el kremi kyvamynda, kullanyrken sa?a sola fazla bula?myyor. Sürdü?ünüz yerde efendi efendi duruyor.

Likit maskenin kokusu aynen Humbrol. Kullanymynda bir fark göremedim.

Boyalary ise Testors'un akriliklerine benziyor biraz. Sel. Sentetik her türlü tinerle bozuluyor, topaklanyyor. Alkolle de kary?myyor. Cam temizleyicisi ile aynen selülozik görmü? enamel gibi mükemmelen inceliyor. Ben Mr.Muscle'yn amonyakly olanyny kullandym e?er "cumsir" veya "camsür" marka temizleyici ile deneniyorsa sonucu bilemem tabii. ?i?eden çykty?y kyvamda kullanmayy denemedim bile zira o kyvamla ancak araba tamponu falan boyanyr, maket de?il. Fyrçayla bir kaç deneme yaptym gayet ba?aryly. Temizli?ini inceltme tecrübelerinden yola çykarak suyla yaptym, suyla gayet iyi temizleniyor. Benim gibi takyntyly olanlar ilaveten camsil + su kombinasyonunu kullanabilirler.
Özetle güzel boyaymy?, eve tiner vs. sokmak istemeyenler için biçilmi? kaftan.

Düzenleyen akhilleus - 29/03/2007 Saat 15:03

IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 332
Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2007 Saat 15:08
Hocam, memlekette nereden temin ediliyor bu boya?
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2007 Saat 16:08
Hobbytime
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2007 Saat 19:15
Aaaa Rahmi? Sen maket yapyyor muydun? :)

Yeri gelmi?ken sorayym, camsilici amonyakly ev temizlik zottirikleri her türlü akrilik boyaya iyi geliyor mu? (ben gerçi tinerci oldum artyk bu saatten sonra akrilik kesmez beni)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2007 Saat 20:19
Bilmem :) ben future temizli?i için amonyakly cam temizleyici kullanyyordum, elime ne geçtiyse vallejo boyaya kattym. En iyi o sonucu verdi, muhtemelen di?erleri de incelir ama alkol kadar iyi olur mu bilmem. Tabii kendi incelticileri konumuz dy?ynda.

IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2007 Saat 20:47
Acaba boya airbrush içinde kuruyunca selülozik tiner bunu temizliyormu? AMK forumunda temizli?inin zor oldu?unu yazmy? Ayhan arkada?ymyz.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2007 Saat 21:05
Bilmem, ben hiç boya kurutmam tabanca içinde :) Alkol temizler, hiç bir tiner çözemiyor boyayy. Alkol inceltmiyor ama temizleyebiliyor. Tabi yslakken en iyisi su yine.

IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2007 Saat 21:47
Orjinalini yazan: akhilleus

Cam temizleyicisi ile aynen selülozik görmü? enamel gibi mükemmelen inceliyor.

revell enameli polisan selülozik tinerle inceltemedim, siz hangi marka tineri kullanyyorsunuz?

eee, bir de tamiya akrili?i camsil marka cam silicisi ile inceltirken, camsilin mavi rengi herhangi bir probleme yol açyyor mu hocam?

saygylar...
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2007 Saat 21:55
Selz. olarak "Filli boya" Caparol kullanyyorum da tamiya nerden çykty :) Ben sadece vallejo boyayy temizleyiciyle incelttim. Aman deyim camsil ihalesi de bana kalacak gibi, icad eden ecnebiyi tanymyyorum, bu syvyyy ba?aryyla kullanan Arkut daha detayly bilgi verebilir.
Her boyayy kendi incelticisiyle inceltmek mübahtyr :)

IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2007 Saat 22:49
selülozik tiner bütün enamelelri inceltir,markanyn pek bi önemi yok,zaten selülozik tiner üreten bir yada iki fabrika var galiba,hepsi ordan alyp kutuluyor....akrilikler içinde isopropil alkol olur,etil alkol olur,x-22 atacaksanyz kendi incelticisi olur..camsili future kullanyyosanyz onu temizlemek için kullanyn,sonuçta yukarda saydykalrym çok rahat bulunan malzemeler,fanteziye ne gerek var...

1.isopropil alkol eminönünde caminin arka tarafynda labarotuar malzemeleri satan dükkanlarda 1 lt'lik plastik ?i?elerde satylyyo...pahaly bi?ey de?il

2.etil alkol migrosta 70 cl'lik ?i?elerde satylyyo..isopropille kyyaslanyrsa daha pahaly..gunze'lerde iyi duruyo bence..üzerinde gyda maddeelri hazyrlamak için yazyyo..demek yemekte yapylabilir....

3.forumda syk syk gördü?üm isopropil alkolle incelttim atarken beyazlady ?eklindeki ?ikayet,alkolden de?il,kary?ymdaki boya oranynyn az,basyncyn yüksek olmasyndan kaynaklanan bi sorundur...kimse dinlemiyo o ayry :)))
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2007 Saat 23:15
Orjinalini yazan: Batur

x-22 atacaksanyz kendi incelticisi olur..

Kendi tecrübelerimde selülozikle X-22'nin de güzel sonuç verdi?ini gördüm(Rahmi'den duymu?tum). Ancak X-22 kutusunun içine tinerin çok azy dahi gelse, vernik tümden bozuluyor, abuk subuk lekeler, topaklanmalar, jelle?meler yapyyor.

2.etil alkol migrosta 70 cl'lik ?i?elerde satylyyo..isopropille kyyaslanyrsa daha pahaly..gunze'lerde iyi duruyo bence..üzerinde gyda maddeelri hazyrlamak için yazyyo..demek yemekte yapylabilir....

Etil Alkol, Karaköy'de Vapur tarafyndan Tünel'e gitmek için girilen altgeçidin hemen önündeki eczanede litresi 5 YTL'ye (zamlanmadyysa, epey oldu ben alaly) satylyyor. Oradan da temini mümkün, epeydir kullanyyorum bir vukuatini görmedim. Benim aldyklarym yemek yapmyyor, kazyklanmy? olabilirim.

3.forumda syk syk gördü?üm isopropil alkolle incelttim atarken beyazlady ?eklindeki ?ikayet,alkolden de?il,kary?ymdaki boya oranynyn az,basyncyn yüksek olmasyndan kaynaklanan bi sorundur...kimse dinlemiyo o ayry :)))

Vyzyldananlardan biri olarak söylüyorum (Bkz. Marder konu ba?ly?ym), hakly tespit, basynç yüksek ve alkol orany fazlaysa beyazlyyor. Fakat kafasyna parlak verni?i yedi mi beyazlyk meyazlyk kalmyyor, bu da bilginize. Son üretti?im Bradley'nin resimleri incelendi?inde verniksiz halinde boyada beyaz lekeler ve dalgalanmalar görmek mümkünken, parlak vernik yemi? hali pyryl pyryl, boyada hiç sorun yok. Çok rahatsyz ediyorsa, boyanyza bir kuple parlak vernik katyn, o zaman hiç beyazlama yapmyyor (ama en son parlak vernik atacakken arada kasmanyn ne gere?i var de?il mi?).
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2007 Saat 23:27
parlak vernik muhtemelen y?y?y kyryyo,o yüzden beyazlyklar gidiyo olabilir..son kat mat vernik atynca geri gelmiyosa bi sorun yok...
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2007 Saat 23:55
boya kutumda 43 tamiya akr., 5 revell enml., 1 molak enml., oldu?undan do?al olarak tamiyayy araya kaynak yapmaya çaly?tym, affola.

etil alkol yanylmyyorsam %80 (likör yapylabilir), isopropil alkol ise %99.8 saflykta. buharla?ma süreleri farkly.

?ahsen tamiya boyada tercihim isop. alkol veya sel. tiner, vernikte ise x20a. enmellerde ise ponart marka citrus terebentin kullanyyorum, ortam mis gibi limon kokuyor.

camsilin kokusu daha güzel, onun için ?eyetmistim:))
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/03/2007 Saat 06:37
"copilot_clumsy" zamanynda demi? ki:
:)"camsil"den inceltici olur mu?
diledi?iniz gibi...
Saygylarymla,

Düzenleyen copilot_clumsy - 30/03/2007 Saat 06:40
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/07/2007 Saat 11:40
Ankara'da artyk gunze olmady?na göre bende vallejo aldym.

daha kullanmadym fakat ?i?eleri harika.boya dökmeye son.

hobbytime daki arkada? suyla incelt,ve asla tabancada byrakma dedi.5 dakikadan sonra kazyk gibi oluyomu?.

suyla incelterek kullanan varmy peki?camsil renkli bi?ey sonuçta,boyalaryn rengine tesir etmiyormu?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/07/2007 Saat 11:58
Orjinalini yazan: KaanX

Orjinalini yazan: akhilleus

Havalaryn ysynmasyyla maketlerime dönü? hazyrlyklaryna ba?ladym.

Benim bildi?im hava so?uyunca eve kapanylynca maket yapylyr :) Bu sycakta boyanyn üzerine ?yp ?yp ter damlayynca olmuyor o i?.

Bkz. "Balkon Modelcisi Ynsany", hava sycaklyklarynyn 0 derece üstüne çykmasyyla aktifle?ir, 15 derece üstü sycaklyklarda faaliyetleri hyzlanyrken, yazyn geli?i ve sycaklyklaryn 25 derece santigrady a?masyyla duydu?u rahatsyzlyk a?yr basar, tür gölgeye veya klimaly ortama göç eder. Bu türde çok syk so?uk algynly?y, solunum yolu enfeksiyonlary ve güne? çarpmasy gibi rahatsyzlyklar görülebilir. Türün elemanlary kendi aralarynda "Açyk balkon" ve "kapaly balkon" olarak ikiye ayrylabilir :)

Evet sycak ba?yma vurdu.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/07/2007 Saat 12:07
Tezgahsyz bir modelci olarak atmosferin ysy de?erleri bahaneler arasynda zurnanyn son deli?i ?u an benim için. Ama eski tezgahym her zaman dy? sycaklyk+5~10 ?eklindeydi o ayry :D

"camsil renkli bi?ey sonuçta,boyalaryn rengine tesir etmiyormu?"
Tabii ki hayyr...

Düzenleyen akhilleus - 18/07/2007 Saat 12:58

IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/07/2007 Saat 12:31

ben likör yaparken kullanyyorum :)
heyecanla vi?ne mevsimini bekliyorum :)
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma