Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: 1/35 Flak 38 (Tamiya) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Konu: 1/35 Flak 38 (Tamiya)
    Gönderim Zamanı: 04/03/2007 Saat 22:34
Herkese Selamlar,

Armorama'da sürmekte olan "Achtung Jabo!" kampanyasyna katylmak için icra etti?im maket, Tamiya'nyn Flak 38 uçaksavary.

Kit ile ilgili bir inceleme hazyrladym, sayyn Lonewolf tarafyndan siteye eklenmesini bekliyoruz (Lonewooolf Lonewooolf duy sesimiziiii)

Orada yazdyklaryma eklemek gerekirse, bu kiti yapacaksanyz enjeksiyon delikleri ve kalyp izleri oldukça canynyzy sykacak. Kitin çerçevesinde 1978 yazdy?yny dü?ünerek do?al kar?ylanmaly diyorum. Yine de bu kadar cücük bir kit syrf temizleme- macunlama - temizleme i?lemleri yüzünden üç gün aldy neredeyse. Üstelik de boyamaya daha ba?lamadan.

Silahyn ucunu Xacto marifetiyle delip derinle?tirdim. Sonra kalyp izlerini temizledim, gövdeye takmak için hazyrlandy. ?u kadarcyk parça için epey yorucu.

Sonra asyl e?lence ba?lady. Büyük parçalardaki enjeksiyon izlerinin kapanmasy! Kutusunu yeni açty?ym Humbrol puttynin de aly?ty?ym kyvamdan daha de?i?ik çykmasy sonucu ( bin kere myncykladym tüpü ama hala fazla ince) umdu?umdan da uzun sürdü...

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/03/2007 Saat 22:39
Akabinde, silahy gövdeyle birle?tirdim ve tatsyz bir sürprizle kar?yla?tym. Gövdenin sol yanyndaki pistonumsu parçayy yanly? deli?e oturtmu?um! Üst kysmynyn oturaca?y yerde üstüste iki delik var, dikkat edin. Planda üstteki delik silik çizildi?i için farkedilmeyebilir, siz üsttekine yapy?tyryn. Alttaki deli?e gövdenin di?er parçasy oturacak.

Bundan sonraki a?amalarda çok bir ?ey farketmedi?i ve sinirle hyzla çaly?maya u?ra?ty?ym için resim çekmedim. Ama 1 gün sürdü neredeyse tek tek bütün küçük parçalaryn kalyp izlerini temizleyip montaj yapmak. Ayny zaman süresince daha düzgün(yeni ve kalyp izsiz) bir kiti bitirip boyardym sanyrym.

Bundan sonra ilk i? olarak Gunze 1200 fyslatyp tesviye eksi?i var my ona bakaca?ym. Aklymda Panzer Gri boyayyp ky? kamuflajy uygulamak oldu?undan, rengin astar rengi olmasy da daha iyi olacak sanyrym.

?imdilik bu kadar, haftasonunu bitirdik, devamy artyk 2-3 hafta sonraya (arada yine Istanbul dy?y i?lere ko?maca)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
SolidSnake
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 53
Alıntı SolidSnake Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2007 Saat 14:22

Nasylsyn Abi nasyl keyifler?
Hele ?unun bi görseli varsa gönderir misin bana? Bende bitirdim bundan bitane...üstüne üstlük baya?a da bi ek bi?iler yaptym. Ama daha boyamadym. Nasyl boyasak ne etsek bunu? Bi de figür olaraktan Tamiyanyn Flakvierling crew'ünü aldym lakin ky? kyyafetli bu hasanlar. Hangi cepheye konduraca?ymy da ?a?yrdym. Rusya'ya my koysak, yoksam operation market garden öncesi fransa otluklaryna my koysak, ky? mevsimi de tekabül :)
Silencer Whisper The Gun Shot
IP
vito
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 179
Alıntı vito Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2007 Saat 14:36
bunuda opel blitz üzerine koy canavar gibi olur valla :)
I cannot speak, but I can listen
I cannot be seen, but I can be heard.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2007 Saat 15:21
Orjinalini yazan: SolidSnake

Hangi cepheye konduraca?ymy da ?a?yrdym. Rusya'ya my koysak, yoksam operation market garden öncesi fransa otluklaryna my koysak, ky? mevsimi de tekabül :)

Rusya daha uygun olur.
Fransada hiç ky? sava?y olmady.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2007 Saat 15:29
Ben kar kamuflajy yapmaya karar vermi?tim son. Rusya uygun olabilir, denildi?i gibi kamyon veya Rusya çamur deryalarynda gtsin diye paletli kamyon daha bile güzel olabilir.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
SolidSnake
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı SolidSnake Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2007 Saat 15:42

Fransa dememin nedeni ben bi de buna Bunker yaptym. Rusya'da Bunker'a mevzilenmi?ler midir onu bilemedim?? Çünkü orada daha çok seyyar kullanyldy bu aletler bildi?im kadaryyla! Fransa derken de , e?er çykartma öncesi zamanda ?ubat gibi falan bu bunkerlar yapyldyysa o zaman kullanabilirim die dü?ündü?ümdendir! Yorumlar nedir?
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2007 Saat 15:44
Olur.
IP
SolidSnake
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı SolidSnake Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2007 Saat 15:53

Ydris Beyciim hangisine olur? Rusya'da Bunker my? Fransa'da ky? my? :D
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2007 Saat 15:56
Fransa'da ky?? Sigara tüttüren sykkyn Alman askerleri? Müttefik hava akynlaryna kar?y bunker'a mevzilenmi? hanslar?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
SolidSnake
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı SolidSnake Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2007 Saat 16:04

Aynen öle abi. Lakin ben bir foto?rafta, dü?ürülmü? bi scout uça?y görmü? idim inculuzlaryn. Arada gezinen fotografik Scout'lary ?i?lemi? bir grup gururlu Hans yapsam. Ya da Rusya'ya my diksem Bunker? Ne eylesem bilemedim?
IP
SolidSnake
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı SolidSnake Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2007 Saat 16:07
Bide Rusya'ya diksem nerede kullanabilirim bu gençleri? Hangi sava?ta yer almy?lardyr ki? Dragon German 6th Army'i de Bunker'a koyarym. Böle gergin bir çaty?ma durumu hem havadan - hem karadan?
IP
vito
Üye
Üye
Simge

Alıntı vito Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2007 Saat 16:07
Normandy kyyysynda sahilden denize yada hava ya bakarak cany sykylan asker, fena olmaz. Bunker var sanyrym.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2007 Saat 22:04
Hepsi olabilir yahu.
Bence 3-5 tane bile yapylabilir.
IP
vito
Üye
Üye
Simge

Alıntı vito Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2007 Saat 23:36
Bunker lar genellikle savunma hatlarynda olur. Yani yerlerinden kymyldamyyacaklary için betondan yapylyyorlar iyi koruma sa?lamasy için. E?er hava alanlary için dü?ünürsen cephedeki hava alanlary askerlerin durumuna göre yarde?i?tirdikleri için alanlaryn savunmasy çevresine açylan çukurlara uçaksavarlar koyularak yapylyyor. Bunlar basit çukurlar de?il tabiki, bir standarta göre planlary, ölçüleri var. a?a?yda linkini verdi?im plan gibi;

Plan

Düzenleyen vito - 21/03/2007 Saat 23:53
IP
SolidSnake
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı SolidSnake Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/03/2007 Saat 12:06
Plan için te?ekkürler. Benim döktü?üm kalyp 3 a?a?y-5 yukary tutuyor bunu. Ancak bu Flak 37 için. Flak 37'ler bildi?im kadaryyla tek namlu. Sonra Flak 38'ler çykty (tek namlu) ki ben Flakvierling (do?ru mu yazdym bilmiyorum, bi de 7 sene Almanca okudum-yuh dedim kendime) yaptym. 4 Namlu ve biraz daha büyük ?ase için daha büyük bunker...bunda bir problemim yok lakin dedi?im gibi Kullanaca?ym Tamiya figürler ky? üniformaly aktivizasyon durumunda olduklary için, nerede kullanaca?ymy ?a?yrdym. Sanyrym 43-44 Fransa Ky?y mümkündür. Scout gözler dururmu? bunlar, çykarmaya kadar...
IP
vito
Üye
Üye
Simge

Alıntı vito Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/03/2007 Saat 12:31
Flak

Yukardaki linkde alman flak yerle?imleri ile ilgili detayly bilgi var. Kontrol et derim. Baya yararly bir kaynak.
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Gönderilenler: 159
Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/03/2007 Saat 12:35
44-45 kysy, Almanlar Bati Cephesi'nde savunma hatlarina oturmuslardi. Arada Ardennes saldirisinin sokunu uzerinden attiktan sonra 45 basynda, Subat'dan itibaren ozellikle, Muttefikler Alman savunma hatlariny tekrar zorlamaya baslamisti. Bence cok guzel Siegfried hattynda kyslyk uniforma ile 44-45 kysy Almanlari olabilir.

IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04