Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Phantoms Phorever
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Phantoms Phorever
Mesaj icon Konu: Forum Kuralları(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Kayıt Tarihi: 17/08/2005
Konum: İstanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 883
bullet Konu: Forum Kuralları
    Gönderim Zamanı: 17/08/2005 Saat 23:06
1. Aşağıda sıralı olan hususlara aykırılık gösteren mesajlar görüldüğü an silinecektir. Ayrıca bu mesaj ya da başlıklarının kilitlenmesi, değiştirilmesi ve hatta kullanıcının üyeliğinin silinmesi gibi hususlarda forum yöneticileri tam ve tek yetkilidirler.
     
Forumlarda:
   a- Mesajlarda ve kullanılan takma isimlerde ahlaka aykırı;
   b- saldırgan;
   c- küfür/hakaret içeren;
   d- Türkiye Cumhuriyeti Kanunları’na göre suç niteliği taşıyan;
   e- ırk, din, dil, cinsiyet ve cinsel tercih başta her türlü ayrımcılık içeren ifadeler,
   f- Politika, siyaset ve futbol ile ilgili hiçbir mesaj yer alamaz.


2. Internet bağlantı hızı düşük olan kullanıcıları da zor duruma düşürmemek adına mesajlarda yer alabilecek resim ve kod parçalarına da bir düzenleme getirilmiştir. Buna göre her bir mesajın içinde:

   a- maksimum 3 adet resim basılabilir ve bunların her birinin dosya büyüklüğü 100 kb'yi aşamaz...
   b- kullanıcıların imza/avatar olarak kullanacağı resimlerin toplam dosya büyüklükleri 5kb'yi aşamaz...
   c- kullanıcıların sayfayı görüntülemelerini engelleyecek ya kısıtlayacak özellikler içeren kod parçaları çalıştırılamaz.

Bu durumların forum yöneticileri tarafından fark edilmeleri halinde yöneticilerin bu kurala uyumsuzluk gösteren mesajlar üzerinde her türlü değişiklik, düzenleme, silme vs. işlemi yapma hakları saklıdır.

3 - Moderatörler belli bir konu başlığı altındaki yazışmaları denetlerler. Ancak bu, moderatorlerin forum kuralları ile ilgili olarak her konu başlığı altında her turlu moderasyon işlemi yapmaya yetkili oldukları gerçeğini değiştirmez.
Adminler ve moderatorler ile ilgili şikayetlerin forum ortamında kişisel tartışma ile çözülmesine izin verilemeyeceğini, bu durumda izlenecek en doğru yolun administrator@modelsitesi.com adresine e-posta ile başvurmak olacağını hatırlatırız.

4 -Yazdığınız mesajı göndermeden önce bir kez de "kendinizi başkasının yerine koyarak" okumanızın aslında her türlü rahatsızlığı daha ortaya çıkmadan giderebilecek bir davranış olacağı da açıktır.

5- Quote (Başkasının mesajından alıntı yapma) özelliğini kullanırken çok dikkatli olunmalıdır. Mesajın sadece gerekli bölümü alınmalıdır, tamamı değil. Aksi taktirde doğacak mesaj kirliliğinin hepimizi rahatsız edeceği aşikardır.

6- Yazdığınız mesajların daha kolay okunabilmeleri ve anlaşılabilmeleri için mümkün mertebe Türkçe'yi düzgün ve noktalama işaretlerini yerinde kullanmaya dikkat ediniz. Unutmayın "ki" bu gibi özensizlikler, mesajınızı okuyanlar tarafından bilgi/kültür seviyenizi gösterir bir kriter olarak "da" algılanacaktır.

7. Reklam amaçlı mesaj atmak her ciddi platformda olduğu gibi bu forumda da yasaktır. Bu mesajlar görüldükleri an silinecektir ( Alım Satım bölümündeki Satış ve Takas mesajları" bu kurala dahil değildir.) Ticari amaçlı üretilen yada ithal edilen yeni bir ürünü tanıtmak isteyen kullanıcılar site yöneticisiyle temasa geçip inceleme başlığının altında bu ürünü tanıtabilirler.
Sınırları son derece hassas olan bu konunun asıl belirleyici unsuru da forumun tüm kurallarını oluşturan "sağduyudur"..
Ticari firmalar forumun Haberler alanında yeni gelen ürünlerinin tanıtımını vs değil, sadece ürünlerin stoğa girdiklerini ya da yürürlükte olan kampanyalarının duyurularını vs. yapabilirler.
Bu duyuruların haber niteliğinden ziyade reklam niteliği taşımaları halinde forum yönetimi gerekli gördüğü yaptırımları uygulamakta serbesttir.
Belirleyici olan anahtar "sağduyudur"

9- Atılan mesajlar salt sohbet, daha doğrusu geyik amaçlı olmamalıdır.İyi niyetle başlayan bir konunun bir kaç mesaj sonra sohbete ya da geyiğe dönmesi halinde forum yöneticileri bu mesajlar üzerinde her türlü yaptırımı uygulamakta serbesttirler. Aynı şekilde geyiğe yol açma ihtimali yüksek mesajlar uyarmaksızın silinebilir de.
Forumun amacının, kullanıcılarının arasındaki dostluğu pekiştirmek olduğu kadar modelcilik ile ilgili bilgi alışverişinin sağlanması olduğu unutulmamalıdır.

10- Alım-Satım forumunun kendi hassas konumu gereği kendi özel kuralları vardır. Buna göre:

   a- Modelciler değiştirmek veya satmak istedikleri ürünleri açacakları başlıklarda duyurabilirler. Başlıklar, satılan ürünün türü, fiyatı gibi gerekli bilgileri net bir şekilde açıklayıcı olmalıdır.

   b- Gereksiz mesaj trafiğini engellemek amacıyla Alım-Satım forumuna yazılan başlıklara diğer kullanıcıların yanıt vermeleri engellenmiştir. Alıcı-satıcı arasındaki her türlü irtibat e-posta ya da forumun Özel Mesaj servisi aracılığıyla sağlanmalıdır. Satıcı kendi mesajını sürekli güncelleyerek satılan, yeni eklenen ürünleri duyurmakla yükümlüdür. Satıcı mesajda alternatif erişim bilgilerini de duyurmakta serbesttir (e-posta, telefon, açık adres vs.). Ancak bunların forumda yayınlanmasının doğurabileceği sonuçlar site yönetimini bağlamaz.

   c- Yapılan alışveriş alıcı ve satıcı arasında gerçekleşir. Site yönetimi bu alışverişlerden her hangi bir gelir elde etmediği gibi hiç bir şekilde bu alışverişe aracı da olmaz. Alışverişin getirdiği her türlü yasal sorumluluk alıcı ve satıcıya aittir.

   d- Duyurularda 'fırsat', 'indirim', 'cazip', 'kampanya', 'promosyon', 'ucuz', 'kaçırmayın' vb. gibi kelimeler, pazarlama,satış ve müşteri etkileme teknikleri kullanılmamalıdır.

   e- Site yönetimi ürünlerin kaça ya da kime satıldıklarıyla ilgilenmediği ve her hangi bir sorumluluk altına girmeyeceği gibi ürünlerin neden satılmadığıyla da ilgilenmez ve sorumlu tutulamaz. Satıcılar tarafından gönderilecek "benim ürünlerimi neden kimse almıyor? Oysa çok da ucuzlar" benzeri içeriğe sahip mesajların yönetim tarafından dikkate alınmayacağını, bu gibi mesajların foruma basılması halinde ise her türlü yaptırımın uygulanması hakkının saklı olduğunu hatırlatırız.

f- Alım-Satım forumunda ticari firmalar ya da hobi dükkanları tarafından gönderilmiş "Yeni ürünler geldi" ya da "Yeni kampanyamız var" benzeri mesajlar olmamalıdır. Bunların yeri forumun "Haberler" bölümüdür.

Haberler bölümüne atılacak mesajların da 7 numaralı kuralla çelişmemesi gerekmektedir.


Düzenleyen KaanX
Yeminli modelci
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide