Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Luftwaffe Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   7 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: Luftwaffe
    Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 20:51
Evdeki 109 ve 190 stoklarının kıvama gelmesiyle bu stoğu bir miktar eritmeye karar verdim. Yarı başlanmış ve sıfır kitleri karışık olarak başlık kirliliği yapmamak adına tek topic altında toplayacağım, bu vesileyle bazı tadilatlarıda karşılaştırmalı gösterebileceğim.

İlk kitimiz Tamiya 1/48 FW-190 F8 kiti. F modelinden pek haz etmememe rağmen çeşitli A modellerini yapmak için bu kitten bir miktar tedarik etmiştim zamanında, çoğuda çeşitli aşamalarda kutularında yatmakta. İlk seçtiğim kit genel olarak toplanmış bir F8 kiti. Bu modeli öncelikle A8'e çevirip sonrasında yeni çıkmış gene Tamiya firmasının 190A8/R2 kitinin boyama şemalarından biriyle bitireceğim.

Öncelikle kitimizin durumu şu;

F8'den A8 yapmak için gereken temel tadilatlar için Tamiyanın F8 ve A8/R2 kitlerini yanyana koydum.

Fotoğraftan da anlaşılabileceği üzere iki kitin alt kanat çerçeveleri farklı basılmış. F8'de blok tek parça verilen kanat A8 kitinde kanat toplarının farklılık göstermesi üzerine o kısım 3 ayrı opsiyon yerleştirilebilecek şekilde verilmiş, bunun yanısıra namlu çıkışı aşağıya çekilmiş bu yeni kanatta. İki kitin muhteviyatı arasındaki farklar bununla da bitmemekte. A8/R2 kitinden kanat topu kombinasyonları için üç çift parça, Rammjager versiyonu için ek zırhlar çıkmakta. Öte yandan Motor üst kaportası iki kitte de aynı verilmiş dolayısıyla o kısımda bir tadilat yapmaya gerek yok.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 20:59
İlk tadilatımız kanat altında; A8/R2 kitinden çıkan ekstra namlu çıkışlarının yardımıyla F8 kanadında tadil edilecek yeri işaretleyip kestim.

Akabinde ekstra parçaları bu yuvalara oturttum, burdaki püf noktası yuvaları gelecek parçalardan çok az küçük açmak, bu vesileyle ince tesviyeyle yeni parça yuvaya sıfıra sıfır oturtulabilmekte.

Parçaları oturttuktan sonra kesim esnasında istem dışı çizilen yerlere ve birleşme noktalarına surfacer 500 uyguladım.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:09
Şimdi sırada Tamiyanın orjinal A8 kiti var.

Bu yeni kanat çerçevesi, namlu çıkış yuvaları açıkça gözükmekte.

Bu da yeni çerçevemiz. Rammjagerlerin bir kısmında kullanılan geniş pervane, buna uygun abak, uçağın aşırı ağırlık nedeniyle hantallaşmasının önüne geçmek için sökülen üst topların yuvalarına aerodinamik eklentiler, ekstra namlular ve kanat altı kovan çıkışları bu çerçevede yer almakta (normalde 3 çift olması gerekirken resimdeki parça bir çift eksik diğer modelimizin tadilatından kelli).

R2 varyetesine gireceğimiz için bu kitte gerekli parçaları öncelikle kanat altına yapıştırdım.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:16
Kanat altlarına kontrol amaçlı olarak o esnada kokpite attığım Modelmaster RLM66 rengini kullandım.

Müteakiben genel uçağı topladım.

İnce macun aşamasından önce son olarak motor üstü topların namularını kesip yuvalarını açtım.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:26
Şimdi sıra 109larda; Forumu uzun süredir takip edenler bilirler zamanında iki adet Fujimi 109a başlamıştım sonra arkası gelmemişti.

Öncelikle durum değerledirmesi. Kitler kutudan G-14 A/S olarak çıkmakta, haz etmem, dolayısıyla içlerinden çıkan ekstra parçalar ve göz dönmesi kombinasyonuyla bir harekata girişmiştim, şimdi olayı nihayete erdirmenin vakti geldi.

İlk 109umuz G6 olarak bitecek. Piyasada G-6 kiti sebilken G-14 A/S yi "backdate" etmek her ne kadar aşırı derecede mantıksız olsa da zaten modelci dediğin mantıksız insandır noktasında yola çıkarak maksat antrenman olsun tadilata el alışsın diyerek olaya girdim. Hasegawa G6 kitinden fazla çıkan üst motor kaputunu styren desteğiyle sabitledim, üstüne tamiya epoksi putty çekip formu verdikten sonra macunla ince tesviye işini yaptım.

İkinci 109umuz ya G10 yada K4 olarak bitecek. Henüz karar vermediğim için henüz kapatılması gereken gövde çizgilerine bulaşmadan toplayabildiğim kadar topladım.

G-6 olması planlanan modele RLM66 atıp burun formunun kontrolünü yaptım.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:31
Sağını solunu iyice inceledikten sonra bir sonraki aşamaya hazırlanmaya başladım.

Bir sonraki aşama arada eksik olan kaportanın imalatı. Bunun için Hasegawa G-6 kitlerinden fazla çıkan kanopi parçalarına başvurdum. Kanopinin rüzgarlık kısmını baremetal le maskeledim, arkadaki iki parçayı geçici olarak oturtup rüzgarlığı kaportaya sabitledim. Oklarla gösterilen alan dolacak olan alan.

İnce kesilmiş styrenleri yanyana dizip kalın akışkanlı japonla sabitlemek suretiyle macun aşaması için gerekli olacak temeli hazırladım.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:38
Humbrol macunu katmanlar halinde bölgeye uyguladım. Bol bulamaç sürme sebebim macunda kuruma esnasında oluşacak çöküntüler sonrasında bana zımpara payı bırakacak kalınlıkta fazlalık istemem.

Squadron zımpara çubuğuyla genel formu yakaladım. Bu formu yakalamak olduça meşakkatli bir süreç ama kanopi önü eğimiyle motor kaputunun arkasındaki eğimi (arka kısım daha bombeli ön kısım daha yayvan) klavuz alınca ve yan duvarlar için genel gövde hattını alıp birleşme noktasını da referans eşliğinde yuvarlayınca doğru bir parça elde etmiş oluyorsunuz. Bu aşamada kitten çıkan ekstralardan G6 kuyruğunuda modele ekleştirdim

Kaba tesviye sonrasında canımı sıkan yerlere ince bir macun katmanı uyguladım.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:39
İki defa ince macun zımpara sonrasında çocuğun hali.

Bu da yoklama boyası atıldıktan sonraki hali, okla işaretlediğim yerler bir kez daha elden geçecek.

Ares
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:40
Ben de diyordum Ufuk yok ne zamandır ortada... Meğersem toplu projeye girmişsin abi, kolay gelsin.
"Yeşil Vadi bizim."
"Hayır bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayın küçük enişteyi!"
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:43
M1 bitince rahatladım netekim, yarında masanın fonunda duran ucaklara el atacağım:)
Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:45
not: 22 numaralı fotoda burun üstü duran alet 109 E3 olup arada onu fotoğraflamayı unutmuşum yarın onuda hallederim;)
Ares
IP
wehrwulf
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 214
Alıntı wehrwulf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:48
Bunuda gördük dünya gözüyle ve ezildik.Alacağın olsun abi.
Varlığı birşey kazandırmayanın,yokluğu hiç bir şey kaybettirmez aga
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2007 Saat 18:09
Arsenale devam; Tamiya 1/48 109 E-3/7; uzun süredir yatıyordu, komple elden geçirdim, arka yatayların desteklerini kesip uzattım ve parçanın kısalığından kaynaklanan stabilizelerin aşağıya bakma durumunu düzelttim.

Tamiya 109 E3, aynı yatay problemi bunda da vardı, aynı şekilde düzelttim.

Tamiya 190 A3, komple elden geçirdim, çatlayan kırılan yerlerini tamir ettim, ince bir macun işi var

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2007 Saat 18:11
Tamiya D9, Komple elden geçirdim bunu da, ince macun iş var akabinde boyama.

Ve assolist, Hasegawa 109T, model bana geldi, genel toplandı Batura gitti, ordan Arkuta gidip akabinde Batura geri döndü, komple söküldükten sonra bana geri geldi (bir senelik bir süreç). Fotoğrafta emaneten toplanmış gözüküyor, komple dağıtılacak keza arka planda görülen detay seti içine entegre edilecek;)

Düzenleyen Ares - 05/02/2007 Saat 18:13
Ares
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2007 Saat 20:37
Ufuk abi kolay gelsin.son BF-109 güzel olcak bi şeye benziyor.bir sorum olacak arkadaki F-104 S versiyonu mu ve 1/32 mi?
I feel the need The Need for Speed...
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1206
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2007 Saat 22:23
Yok artık :) A8/R2'im geldi sayende. Ben jet yapacam görmedim bunları :)

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2007 Saat 22:36
Orjinalini yazan: pilotcuk

Ufuk abi kolay gelsin.son BF-109 güzel olcak bi şeye benziyor.bir sorum olacak arkadaki F-104 S versiyonu mu ve 1/32 mi?

Arkada 2 f-104 birden var. Zaten arkada bi ben yokum. Bu nası iştir nası bi procedir anlamadım gitti. Yok artık diyerek olayı özetlemeye çalışayım bari.
Üretime evet, polemige hayir!!!
IP
realpainter
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 148
Alıntı realpainter Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2007 Saat 22:46
Alman hava kuvvetlerinden daha fazla uçağa sahip diyorlardı sizden için de inanmamıştım.
Artık dünya düz deseler inanırım.
IP
Sayfa   7 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma