Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Luftwaffe Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   7 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: Luftwaffe
    Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 20:51
Evdeki 109 ve 190 stoklarynyn kyvama gelmesiyle bu sto?u bir miktar eritmeye karar verdim. Yary ba?lanmy? ve syfyr kitleri kary?yk olarak ba?lyk kirlili?i yapmamak adyna tek topic altynda toplayaca?ym, bu vesileyle bazy tadilatlaryda kar?yla?tyrmaly gösterebilece?im.

Ylk kitimiz Tamiya 1/48 FW-190 F8 kiti. F modelinden pek haz etmememe ra?men çe?itli A modellerini yapmak için bu kitten bir miktar tedarik etmi?tim zamanynda, ço?uda çe?itli a?amalarda kutularynda yatmakta. Ylk seçti?im kit genel olarak toplanmy? bir F8 kiti. Bu modeli öncelikle A8'e çevirip sonrasynda yeni çykmy? gene Tamiya firmasynyn 190A8/R2 kitinin boyama ?emalaryndan biriyle bitirece?im.

Öncelikle kitimizin durumu ?u;

F8'den A8 yapmak için gereken temel tadilatlar için Tamiyanyn F8 ve A8/R2 kitlerini yanyana koydum.

Foto?raftan da anla?ylabilece?i üzere iki kitin alt kanat çerçeveleri farkly basylmy?. F8'de blok tek parça verilen kanat A8 kitinde kanat toplarynyn farklylyk göstermesi üzerine o kysym 3 ayry opsiyon yerle?tirilebilecek ?ekilde verilmi?, bunun yanysyra namlu çyky?y a?a?yya çekilmi? bu yeni kanatta. Yki kitin muhteviyaty arasyndaki farklar bununla da bitmemekte. A8/R2 kitinden kanat topu kombinasyonlary için üç çift parça, Rammjager versiyonu için ek zyrhlar çykmakta. Öte yandan Motor üst kaportasy iki kitte de ayny verilmi? dolayysyyla o kysymda bir tadilat yapmaya gerek yok.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 20:59
Ylk tadilatymyz kanat altynda; A8/R2 kitinden çykan ekstra namlu çyky?larynyn yardymyyla F8 kanadynda tadil edilecek yeri i?aretleyip kestim.

Akabinde ekstra parçalary bu yuvalara oturttum, burdaki püf noktasy yuvalary gelecek parçalardan çok az küçük açmak, bu vesileyle ince tesviyeyle yeni parça yuvaya syfyra syfyr oturtulabilmekte.

Parçalary oturttuktan sonra kesim esnasynda istem dy?y çizilen yerlere ve birle?me noktalaryna surfacer 500 uyguladym.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:09
?imdi syrada Tamiyanyn orjinal A8 kiti var.

Bu yeni kanat çerçevesi, namlu çyky? yuvalary açykça gözükmekte.

Bu da yeni çerçevemiz. Rammjagerlerin bir kysmynda kullanylan geni? pervane, buna uygun abak, uça?yn a?yry a?yrlyk nedeniyle hantalla?masynyn önüne geçmek için sökülen üst toplaryn yuvalaryna aerodinamik eklentiler, ekstra namlular ve kanat alty kovan çyky?lary bu çerçevede yer almakta (normalde 3 çift olmasy gerekirken resimdeki parça bir çift eksik di?er modelimizin tadilatyndan kelli).

R2 varyetesine girece?imiz için bu kitte gerekli parçalary öncelikle kanat altyna yapy?tyrdym.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:16
Kanat altlaryna kontrol amaçly olarak o esnada kokpite atty?ym Modelmaster RLM66 rengini kullandym.

Müteakiben genel uça?y topladym.

Ynce macun a?amasyndan önce son olarak motor üstü toplaryn namularyny kesip yuvalaryny açtym.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:26
?imdi syra 109larda; Forumu uzun süredir takip edenler bilirler zamanynda iki adet Fujimi 109a ba?lamy?tym sonra arkasy gelmemi?ti.

Öncelikle durum de?erledirmesi. Kitler kutudan G-14 A/S olarak çykmakta, haz etmem, dolayysyyla içlerinden çykan ekstra parçalar ve göz dönmesi kombinasyonuyla bir harekata giri?mi?tim, ?imdi olayy nihayete erdirmenin vakti geldi.

Ylk 109umuz G6 olarak bitecek. Piyasada G-6 kiti sebilken G-14 A/S yi "backdate" etmek her ne kadar a?yry derecede mantyksyz olsa da zaten modelci dedi?in mantyksyz insandyr noktasynda yola çykarak maksat antrenman olsun tadilata el aly?syn diyerek olaya girdim. Hasegawa G6 kitinden fazla çykan üst motor kaputunu styren deste?iyle sabitledim, üstüne tamiya epoksi putty çekip formu verdikten sonra macunla ince tesviye i?ini yaptym.

Ykinci 109umuz ya G10 yada K4 olarak bitecek. Henüz karar vermedi?im için henüz kapatylmasy gereken gövde çizgilerine bula?madan toplayabildi?im kadar topladym.

G-6 olmasy planlanan modele RLM66 atyp burun formunun kontrolünü yaptym.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:31
Sa?yny solunu iyice inceledikten sonra bir sonraki a?amaya hazyrlanmaya ba?ladym.

Bir sonraki a?ama arada eksik olan kaportanyn imalaty. Bunun için Hasegawa G-6 kitlerinden fazla çykan kanopi parçalaryna ba?vurdum. Kanopinin rüzgarlyk kysmyny baremetal le maskeledim, arkadaki iki parçayy geçici olarak oturtup rüzgarly?y kaportaya sabitledim. Oklarla gösterilen alan dolacak olan alan.

Ynce kesilmi? styrenleri yanyana dizip kalyn aky?kanly japonla sabitlemek suretiyle macun a?amasy için gerekli olacak temeli hazyrladym.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:38
Humbrol macunu katmanlar halinde bölgeye uyguladym. Bol bulamaç sürme sebebim macunda kuruma esnasynda olu?acak çöküntüler sonrasynda bana zympara payy byrakacak kalynlykta fazlalyk istemem.

Squadron zympara çubu?uyla genel formu yakaladym. Bu formu yakalamak olduça me?akkatli bir süreç ama kanopi önü e?imiyle motor kaputunun arkasyndaki e?imi (arka kysym daha bombeli ön kysym daha yayvan) klavuz alynca ve yan duvarlar için genel gövde hattyny alyp birle?me noktasyny da referans e?li?inde yuvarlayynca do?ru bir parça elde etmi? oluyorsunuz. Bu a?amada kitten çykan ekstralardan G6 kuyru?unuda modele ekle?tirdim

Kaba tesviye sonrasynda canymy sykan yerlere ince bir macun katmany uyguladym.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:39
Yki defa ince macun zympara sonrasynda çocu?un hali.

Bu da yoklama boyasy atyldyktan sonraki hali, okla i?aretledi?im yerler bir kez daha elden geçecek.

Ares
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:40
Ben de diyordum Ufuk yok ne zamandyr ortada... Me?ersem toplu projeye girmi?sin abi, kolay gelsin.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:43
M1 bitince rahatladym netekim, yarynda masanyn fonunda duran ucaklara el ataca?ym:)
Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:45
not: 22 numaraly fotoda burun üstü duran alet 109 E3 olup arada onu foto?raflamayy unutmu?um yaryn onuda hallederim;)
Ares
IP
wehrwulf
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 214
Alıntı wehrwulf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2007 Saat 21:48
Bunuda gördük dünya gözüyle ve ezildik.Alaca?yn olsun abi.
Varly?y bir?ey kazandyrmayanyn,yoklu?u hiç bir ?ey kaybettirmez aga
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2007 Saat 18:09
Arsenale devam; Tamiya 1/48 109 E-3/7; uzun süredir yatyyordu, komple elden geçirdim, arka yataylaryn desteklerini kesip uzattym ve parçanyn kysaly?yndan kaynaklanan stabilizelerin a?a?yya bakma durumunu düzelttim.

Tamiya 109 E3, ayny yatay problemi bunda da vardy, ayny ?ekilde düzelttim.

Tamiya 190 A3, komple elden geçirdim, çatlayan kyrylan yerlerini tamir ettim, ince bir macun i?i var

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2007 Saat 18:11
Tamiya D9, Komple elden geçirdim bunu da, ince macun i? var akabinde boyama.

Ve assolist, Hasegawa 109T, model bana geldi, genel toplandy Batura gitti, ordan Arkuta gidip akabinde Batura geri döndü, komple söküldükten sonra bana geri geldi (bir senelik bir süreç). Foto?rafta emaneten toplanmy? gözüküyor, komple da?ytylacak keza arka planda görülen detay seti içine entegre edilecek;)

Düzenleyen Ares - 05/02/2007 Saat 18:13
Ares
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2007 Saat 20:37
Ufuk abi kolay gelsin.son BF-109 güzel olcak bi ?eye benziyor.bir sorum olacak arkadaki F-104 S versiyonu mu ve 1/32 mi?
I feel the need The Need for Speed...
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2007 Saat 22:23
Yok artyk :) A8/R2'im geldi sayende. Ben jet yapacam görmedim bunlary :)

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2007 Saat 22:36
Orjinalini yazan: pilotcuk

Ufuk abi kolay gelsin.son BF-109 güzel olcak bi ?eye benziyor.bir sorum olacak arkadaki F-104 S versiyonu mu ve 1/32 mi?

Arkada 2 f-104 birden var. Zaten arkada bi ben yokum. Bu nasy i?tir nasy bi procedir anlamadym gitti. Yok artyk diyerek olayy özetlemeye çaly?ayym bari.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
realpainter
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 148
Alıntı realpainter Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/02/2007 Saat 22:46
Alman hava kuvvetlerinden daha fazla uça?a sahip diyorlardy sizden için de inanmamy?tym.
Artyk dünya düz deseler inanyrym.
IP
Sayfa   7 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma