Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Tamiya Challenger 1(Mk.3) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
cemdogut
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 402
Alıntı cemdogut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 17:02
merhaba idris abi,
ceki yazacaktyr ama ben sazanlyk yapayym :)
http://www.naritafamily.com/howto/Tiger1/photo_frame.htm
step 11:tracks tykla paletteki olayy anlatyyor.
burdada 1/35 Challenger
http://www.naritafamily.com/Scalemodel/AFVs/photo_frame.htm
iyi günler...
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 17:26
Her iki linktede Challenger'i nasyl yapty?yny,ne renk(özellikle Tamiya) kullandy?yny belirten bir ifade yer almamakta.
Kaldy ki ilk linkde tiger, Tamiya marka de?il Mr.Color marka boya kullanylmy?tyr.

Yazmayy unutmu?um, airbrush'y Tamiya double-action HG imi?. :)

Düzenleyen Burak Öztan - 01/02/2007 Saat 17:31
IP
cemdogut
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 402
Alıntı cemdogut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 17:52
merhaba burak bey,
ilk linkte ekranyn solundaki çubu?u a?a?yya çekerseniz step 11 i görürsünüz bu resime tyklarsanyz ceki beyin paletlerde yapmy? oldu?u uygulamayy bulabilirsiniz.
(toz pastel ve tamiya X20 Acrylic tiner)
ikinci linkte haklysynyz yapym a?amasy yok referans olarak kullanylabilecek challenger tankynyn bitmi? resimleri var.
iyi günler...
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 18:07
ceki abi kesinlikle süper olmu?...
I feel the need The Need for Speed...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 18:30
Orjinalini yazan: Ares

Güzel oluyor ama tamamen subjektif bir yorum yapasym var; taretin üstündeki boyayla gölgelemeler bir ?ekilde rahatsyz etti beni (kendi M1'imde de ayny sorun var), sebebini bulamadym henüz, ayny husus ön kaportada da mevcut, sideskirtler misal kesinlikle rahatsyz etmiyor, kyvamynda duruyor keza arka kaporta da. Belki maty yiyince o rahatsyzlyk geçebilir bilemiyorum.

Birde ?u ön sepetin ön cephesindeki mesh in üstteki artyklaryna bir tyrnak makasy operasyonu istiyor;)

Gölgelemelerin iki patlama sebebi oluyor. Birincisi y?yk kayna?y, beyaz ve tonlarynda renkler fazla zyt durup patlyyor. Bir de çöl araçlarynda (ki son batyrdy?ym M1A2'de de ayny sorun) açyk renk altyndaki koyu rengi çok belli ediyor. Çizgileri takip eden koyuluklar da, beyaz y?y?yn da zytla?tyrmasyyla iyice patlayabiliyor.

Ceki'nin yapabilece?i ?eylerden biri de ince bir toz tabakasy yapar gibi renk zytly?yny biraz daha kyrmak olabilir, ancak bu sefer de benim M1'de ba?yma gelen gibi tonlamalaryn tümden kaybolmasy ve koyu yerlerin syrytmaya devam etmesi gibi bir risk söz konusu. Ho? bu saatten sonra da kasmak gereksiz.

Eline sa?lyk devam Ceki. Foto?raflardaki en büyük zayyfly?yn y?yk kayna?y ve y?y?yn modele homojen da?ylmamasy, önden ve parlamamasy için az uzak mesafeden bir y?yk kayna?y kullanyp mümkünse makinanyn beyaz ayarlaryyla oynarsan daha iyi sonuçlar elde etmen olasy.

Kolay gelsin!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 18:43
Ydris Bey'in dikkat çekmek isted?i mevzu sanyrsam, a??a?yda kendimden alynty yapty?ym ?u mesajymdan dolayy olmu?.
Orjinalini yazan: CErginbas

Her zaman söyledi?im gibi benim için makette önemli olan biti? esteti?i ve göze ho? görünmesidir. O yüzden Tamiya'nyn yapym klavuzunda vermi? oldu?u desert-yellow rengini kullanmakta herhangi bir sakynca görmedim. Ayenen bu model ile ödüller kazanan Masa Narita'nyn bu rengi kullanmakta bir sakynca görmedi?i gibi. Demekki onunla tarzlarymyz benze?iyormu?.

Ben burada nasyl böyle bir fikre kapylmy?sam, Masa Narita'nyn da kendi yapty?y modelde Tamiya Desert Yellow rengini kullandy?yny idda etmi?im. Ki Ydris Bey'in ve Burak Öztan Bey'in söyledi?i gibi Masa Narita'nyn modelinde hangi rengi kullandy?yna dair herhangi bir yazy yok.
Yani burada hataly bir bilgiyi, do?ru gibi kullanyp bir de kendime savunma yapmy?ym. Ki çok büyük bir e??eklik yapmy?ym. Hatalyyym. Bu yüzden bütün arkada?lardan özür diliyorum.
   Ydris Bey'e de olayy takip edip gün yüzüne çykardy?y için te?ekkür ediyorum. E?er bu konuda yanly? yönledirdi?im arkada?lar varsa onlardan da özür dilerim.

Yapmy? oldu?um, salaklyktan ve bu renk tarty?masynyn benim gibi renklere fazla takmayan birinin maketinde bu kadar tarty?ma konusu olmasyndan dolayy pi?manym, ve açykçasy baya moralim bozuldu. O yüzden tekrar kafama syçayym diyor ve modele biraz ara veriyorum.

Düzenleyen CErginbas - 01/02/2007 Saat 18:43
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 18:54
Melih, Farhad, jetx arkada?lar yorumlarynyz için te?ekkürler. Emre ve Ares Bey arkada?lar sizlere de aydynlatycy yorumlarynyz için öncelikle te?ekkür ediyorum. Ykinizin de dedi?i gibi ?u anda bu aracyn 2 büyük problemi var
1- mat olmamasy, parlak verni?i öyle bir dayamy?ym ki, malesef üstüne atty?ym mat vernik olayy anca yary-mat a çevirdi. O yüzdendir ki, toz pastel de üstüne tutunmuyor malyn.
2- Emre'nin dedi?i gibi, foto?raflary çekerken modelin hemen tepesine sa?a masa lambasyny koyuyorum, y?yk kayna?y niyetine. Resimlerde de y?y?yn sa?dan geldi?ini görebilirsiniz. Haliyle zaten mat olmayan yüzeyden y?yk direk kameraya yansyyor.

Bu arada bir de ?öyle garip bir olay ke?fettim. Desert Yellow'u selülozik tinrle inceltince saryya dönük, izopropil alkolle inceltince ten rengine dönük bir renk çykyyor ortaya. Bu i? nasyl oldu anlayamadym. Ama arada çok acayip bir renk farky var. Selülozik tinere zamanla kary?my? olan pisliklerden mi renk de?i?iyor diye ?üpheleniyorum.
IP
panzerjager
Üye
Üye

Gönderilenler: 651
Alıntı panzerjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 19:03
foto?raflar bazen renk ve tonlama açysyndan acayip yanyltycy oluyor. mesela benim gibi yetersiz bir y?yk kayna?y ve dandik bir dijital makina kullanyyorsanyz çekti?iniz resimlere bakynca yapty?ynyz model ile alakasy olmady?yny görebilirsiniz.

ufak tefek problemleri de giderdin mi model gaffurun de?i?iyle tam süper olacak. ellerine sa?lyk ceki. modeli in?allah fyrsat olursa yakyndan görmek isterim. kolay gelsin.

Düzenleyen panzerjager - 01/02/2007 Saat 19:03
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 19:41
Burak karde?im sa?olasyn. Artyk ?öyle her modelin oldu?u genel bir yary?ma olsa da, biz de senin o acayip detalyy tanklary toplary görsek
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 19:59
Ceki, emin de?ilim ama rengin kimyasynyn de?i?mesinden de olabilir, sonuçta selülozik boyanyn kimyasynyn ?aftyny kaydyran bir nane.

Resim çekerken bir tepe bir de ön taraftan tankyn gölgede kalan bölümlerini aydynlatacak y?yk kayna?y kullanyrsan en korsanyndan rahatça aydynlatyp resmini çekebilirsin diye dü?ünmekteyim. Yalnyz makinana göre bu sefer de parlama yapabilir, beyaz ayarlary demem bu sebepten.

Mat vernik olarak ne kullanyyorsun?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 20:29
Mat vernik olarak Gunze'nin akrilik mat verni?ini kullanyyorum da dedi?im gibi yeterli atmady?ymdan yeterli faydayy sa?layamady. ?u anda uyku düzenimini vampir den, gündüz ya?ayan gece uyuyan normal insan düzenine çevirmek için yakla?yk 24 saattir uyanyk oldu?umdan maketi de?il ellemek kuruyan lenslerim yüzünden göremiyorum bile. Ama yaryn normal insanlaryn uyandy?y saatte uyanynca mat verni?i basacam, bir de o zaman bakalym problem görürseniz çözüm yoluna gidelim.

IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 21:17
Amma yaptyn Ceki.
Renklerle ilgili bir tarty?madan kime ne zarar gelebilir ki?
Önemli olan bilgi aktarymynda yapylan bir hatayy düzeltmi? olmaktyr.
Ben bi ara acaba yüklemedi?im Japonca karakterlerde mi bi bilgi geçiyo diye dü?ündüm ama sonra Japonca bilmedi?im gerçe?ini hatyrlayyverdim :).
Birtakym insani refleksleri ve önyargylary bir kenara fyrlatyp hobimizi ?enlendirelim :)).

Mat vernik konusunda birkaç nokta var hatyrlanmasy gereken.Biri verni?i selülozik tinerle inceltmek di?eride yüksek basynçla atmak.

Birde küçük bi not:Gunze,tamiya,revell gibi ?effaf vernikler haricinde birde sary vernikler vardyr.
Teneke kutudaki humbrol 49,molak veya büyük cam ?i?elerdeki Testors gibi.
?effaflaryn aksine bu vernikler atyldyktan sonra sararma yapar,rengin tonunu biraz daha koyula?tyryr.
E?er tankynyn rengi çok açyldyysa bu vernik rengi biraz daha koyultur.
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 21:54
gunze nin mat verni?i benim he-111 de ba?yma i? açyyodu..selülozla incelltim,verni?i atynca beyaz noktacyklar gözüktü...airbrush y temizleyip ayny verni?i tamiya tinerle attym(evde alkol yoktu),yine beyazymsy bi ?eyler gözüktü...gunzenin günahyny almyyym,benden kaynakly bi sorun da olabilir ama arkada?laryn aklynda olsun...
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 22:02
Sen maceraya Gunzeye tiner katmakla ba?lamy?syn zaten :).
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 22:30
Orjinalini yazan: idris

Sen maceraya Gunzeye tiner katmakla ba?lamy?syn zaten :).

hü?? aloo,'selülozla kullananlar varmy?,al sende dene,kullan'diye bi söz vardyr.bilmem hatyrlarmysyn?
(haa,ben'kullan demedim,dene kullan dedim!'dersen pes derim....neyse elalalemin topi?ini me?gul etmeyelim.:)))
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/02/2007 Saat 23:43
Hacylar sary hangi sary diye tepi?mek yerine bir allahyn kulu modeli yapan ?ahsiyete mail atmayy dü?ünmedi mi acep?;)

HI,

I used "Desert Yellow" from Gunze(Creos) paints for base color. Then I wash by enamel flat black. I think any brand will work.

Good luck,

Masa

Sarynyn sarysyny kumun tanesini byrakyp modele bakalym, ?ahsi fikrim canavar gibi oldu?u yönünde, birde a?yr eskidi miydi:)

Bu arada Ceki nezdinde lensle maket yapanlara bir hatyrlatma, boya vesairenin buhary üstüne konsantrasyon esnasyndaki uzun süre göz kyrpmama durumu lenslerin kurumasyna yolaçar ve kysa vadede lensin çöp olmasyna orta vadede ise gözde alerjiye, uzun vadede ise bu alerjinin kronikle?mesine sebebiyet verir.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/02/2007 Saat 00:20
Orjinalini yazan: Ares

Bu arada Ceki nezdinde lensle maket yapanlara bir hatyrlatma, boya vesairenin buhary üstüne konsantrasyon esnasyndaki uzun süre göz kyrpmama durumu lenslerin kurumasyna yolaçar ve kysa vadede lensin çöp olmasyna orta vadede ise gözde alerjiye, uzun vadede ise bu alerjinin kronikle?mesine sebebiyet verir.

"Byrakyn artyk ?u zykkymy".... (babamdan alynty yaptym) :)

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/02/2007 Saat 10:35

Arkada?lar sonunda, biolojik ritmimi düzelttim. Sabahyn 8 inde kalkmayy özlemi?im valla. Bu arada Ufuk a?abey sa?olsun Masa Naritayla maille?mi?. Masa amcanyn cevaby moralimi yerine getirdi valla. Lens konusunda Ufuk a?abey çok hakly, uzun süre boya yapynca lenste kurumalar, çok oldu?u gibi, benim gözümde de uzun maket yapma dönemlerinde ço?unlukla minik arpacyklar çykyyor.

Emre babandan yapmy? oldu?un alyntyya kopmaktan ba?ka bir tepki veremedim. :)

Tabi gündüz ya?amanyn avantajlaryny da kullanarak modeli gün y?y?ynda resimledim. Y?te ?imdi model gözle görünenin aynysy çykty. Renkler tonlamalar tam istedi?im gibi resimlere yansydy. ?imdi bu resimlere bakarak mat vernik ihtiyacy hakynda yorum yapmanyzy istiyorum. Bu syrada ben bidonlary ya?ly boya yykama ve drybrush'a tabi tutayym.

Yorumlary bekliyorum.
IP
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma