Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Academy M-10 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Farhad
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 332
Alıntı Farhad Cevaplabullet Konu: Academy M-10
    Gönderim Zamanı: 01/01/2007 Saat 13:42
Evet! Yary?maya Academy M-10 kitiyle katylmaya karar verdim. Aslynda alypta planlar kurdu?um ama bir türlü ba?layamady?ym bir kitti. Modelin kutusu budur:

Bu kitle birlikte Eduard photo etched ve Verlinden'den stowage set ile a?a?ydaki figür setini kullanmayy dü?ünüyorum.

Aslynda hem zaman bulmakta hemde hyzly toplamakta baya sorunu olan birisiyim. Yary?ma süresince toparlamaya çaly?aca?ym. Bitiremessemde en azyndan bu kite ba?lamy olaca?ym :)

Düzenleyen Farhad - 02/01/2007 Saat 12:44
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2007 Saat 12:25
Kitin yapymyna ba?ladyktan sonra aslynda çok fazlada detay setine gerek olmady?y gibi bir fikre kapyldym. Detay malzemelerini iç yapymynda daha fazla kullanmaya karar verdim. Alt takymlaryn toplanmasynyn ardyndan iç detaylaryn hepsini toplayyp bir araya getirdim. Zaman açysyndan sadece bu bayram tatilinde ne toplarsam o kadar ilerlerim dü?üncesiyle hepsini bir arada boyamaya karar verdim ve beyaza boyadym.

Düzenleyen Farhad - 02/01/2007 Saat 12:41
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2007 Saat 12:49
Buda ba?ka bir açydan iç bölümün görüntüsü:

IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2007 Saat 12:58
Parçalaryn hepsini bir arada boyama i?i dü?ündü?ümden daha zor oldu. Tankyn içinin, taretin üstünün açyk oldu?unu dü?ünerek, biraz kirli olmasyny istedim. Ya?ly boya yykamalrynyn aryndan biraz pas ve ya? lekeri ekledim. Biraz abartmy?ym üzerine titanyum beyazy ya?ly boyayla hafiften tekrar geçtim. ?imdilik hali böyle oldu. Daha fazla yykama yapmayaca?ym ancak biraz son dokunu?lar belki:

Düzenleyen Farhad - 03/01/2007 Saat 13:01
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2007 Saat 11:07
Academy M-10 planynda turret içi rengini (11) diye yazmy?. Planda 11'in ne renk oldu?unun kar?yly?y yok. Kutu üzerindeki resimlerde ise turret içinin olive drap oldu?u gözüküyor! Acaba turretin içinin ne renk oldu?unu bilen var my?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2007 Saat 13:11
Selamlar Farhad,

Elimdeki U.S. Tank Destroyers kitabyna göre, taretin iç kysmy tabany hariç olarak dy?yyla ayny renk. Bir de topun gövdeye giri? yapty?y noktadaki bazy parçalar beyaz, ama yine dikkat bunlar dy?ardan bakyldy?ynda belli olmayan yerleri.

Bazy araçlarda branda benzeri bir ?ey arka tarafyn bir kysmyny örtüyor, bunlar da genelde gövde rengine göre açyk bir renk olan haki veya açyk ye?il-haki kary?ymy renkler. Siyah beyaz fotolarda bile bu brandalaryn renk farky belirgin.

Dilerim yardymcy olabilmi?imdir. Kolay gelsin, M-10 ve M-35-36 hiç sevmesem de ilgiyle izliyorum.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2007 Saat 13:31
Emre çok te??kür ederim. Çok yararly oldu sa?olasyn:)
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2007 Saat 14:44
Rica ederim ne demek. Bana dü?en bu M-10'u ?i?leyecek bir Panther falan yapmak :P
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2007 Saat 15:18
Eh hadi o zaman çarpy?tyrak aletleri :)

Düzenleyen Farhad - 04/01/2007 Saat 15:56
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/01/2007 Saat 22:52
Evet nerde kaldyydyk! upper hull yapymyna geçtim. Bu bölümde kum torbalary ve di?er malzemelerin gelece?i yerlerin iyi oturmasy için o bölgelere gelen girinti çykynty ne varsa uçuruldu ve ardyndan 800 numerolu zymparayla zymparalandy. Academy tankyn arka kysmyna gelecek kürek, kazma ve vs. parçalaryn monte edilece?i yerleri belirtmi?:

Bu yerlerlde yok edildi ve photo etched parçalar ilave edilmeye ba?landy:

Düzenleyen Farhad - 07/01/2007 Saat 22:55
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/01/2007 Saat 23:06
Hull iç kysmyda beyaza boyandy bu bölgenin eskitmesini gövde rengini attyktan sonra yapaca?ym.

Kulenin yapymyda bitti gibi. Burada photo etched parçalar kullanyldy. Gerçi kitle beraber gelen ancak planda yer almayan parçalar var. Bunu eduard photo etched parçalaryny koyduktan sonra arta kalan plastik parçalara bakarken farkettim. Çok tutumlu bir maketçi oldu?umdan he he! upper hull'un altyny boyady?ym ve fazla kalan beyaz boyayla kulenin içininde boyadym.

Tabi burada amacym kulenin içine olive drap attarken bazy bölgelerin alttaki beyazdan faydalanarak açyk kalmasy. Kullenin photo etched parçalary çok u?ra?tyrdy, fark edilmesini istedim.
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/01/2007 Saat 23:14
Evet ?imdide prova zamany!

Birde stowage parçalaryndan bazylaryyla:

Stowage parçalaryny gövdeyi boyadyktan sonra ayryca boyamayy dü?ünüyorum. Ancak gövdenin astar rengi konusunda kararsyzym genelde alman tanklaryna ya siyah yada flat earth atarym. Ancak buna buff yada dark yellow atmayy dü?ündüm. Amacym kö?eleri ekstra dry brush kalmadan gölge efekti vermek. Sizce nasyl olur? (Pek american tanky yapmadym o yüzden olive drap konusunda pek fikrim yok!)
IP
GoodCat
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 185
Alıntı GoodCat Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/01/2007 Saat 23:45
ben daha bir adet m3 lee yapmy?tym. önce olive drab'in beyaz renk ile açylmy? halini komple makete attym daha sonra olive drab ile sadece panel synyrlaryndan geçtim (post shading dediklerinden). sonuç fena olmamy?ty...

tolga
Back !...
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2007 Saat 09:22
Biraz a?yr gidiyorum. Astar konusunda Tolga'nin tavsiyesine uyarak herzaman yapty?ymdan farkly olarak %30 flat white %60 olive drap kary?ymyny astar niyetiyle atyp kurumasyny bekledim. Webteki birkaç sitede gördü?üm renkli fotolarla kar?yla?tyrdy?ymda çykan renk aslynda hiçte fena gelmedi gözüme.

Düzenleyen Farhad - 17/01/2007 Saat 12:28
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2007 Saat 12:41
Atty?ym astaryn ardyndan, olive darp %60 tiner %40 boya kary?myyla dalgaly dalgaly asyl boyayy attym. Sonuç çok dü?ündü?üm gibi olmady. Zanedersem siyah astara devam ederim bundan sonra. Sabah foto?raf çekiminde makineden kaynaklanan sorun nedeniyle çok net foto çekemedim:

Parlaklyklar benim sabyrsyzly?ymdan oldu elledik kurumadan. Ancak daha bitmedi sonraki detaylamada sorun kalmaz diye dü?ünüyorum. Motor kapaklaryndaki izler ise alt bölüme yapmy? oldu?um yykamadan kaynaklanyyor. Bunuda dert etmiyorum oda gövde yykamasyyla kapanyr diye dü?ünüyorum.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2007 Saat 21:54
Farhad Bey,

Bence gözünüze ho? gözükmemesinin sebebi dalgaly boya atarak rengin monotonlu?unu kyrmak isterken "gerçek dy?y"na çykmanyz. Size tavsiyem ?u olabilir, ya dedi?iniz gibi astary siyah boya atyn veya aracyn üzerindeki tonlamalary gerçek bir araçta nereler y?yk almaz alyr gölgede kalyr diye dü?ünerek yapyn. Kalan düz alanlar da çerçeve gibi kalmasyn diye daha hafif ton farklaryyla üstlerinde oynayyn. Bir de benim patlady?ym bir nokta, olive drab gibi renklerde siyah astar ve ön gölgeleme güzel olurken, açyk renkli araçlarda elinizde patlyyor.

Ben de henüz bu i?i kyvyrmaya çaly?maktayym fakat gözlemledi?im ve okudu?um kadaryyla olay bu imi?. Odam toparlanyp boyahanem tekrar faal hale gelse (bir de i?ten vakit kalsa, hayat bayram olsa) denemeleri ilerletip sonuçlaryny sizinle payla?mak isterim.

Yine "Bence" kenara kö?eye yine tonlamaya giri?ip, hiç olmady a?yr bir yykama evresiyle tamamen olayy kotarsanyz olabilir gibi.

Kolay gelsin!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2007 Saat 09:34
Emre galiba siyah atyp üzerine %20 flat white %80 olive drap atmayy deneyece?im. Çok detay kaybyylada kar?yla?mam herhalde. Zaten ço?u yere stowage parçalary gelecek. Birde ilk defa pigment olayyna girmeyi dü?ünüyorum. Pigment uygulanyrken önden yykama yapmaya gerek yok galiba?
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/01/2007 Saat 09:07
Siyah atmaktan vazgeçtim. Direk %10 beyaz %90 olive drap kary?ymyny uyguladym. Ystedi?im sonucu elde ettim. Bu sefer kurumasyny bekledim. Ardyndan Eduard setinden çykan maskeleri denemeye karar verdim. Model üzerinde sadece görünebilecek olan c 32 ve kulenin arkasyndaki yyldyzlary yapmaya karar verdim; di?er armalaryn stowage parçalary yüzünden üzerleri kapanaca?yndan gözükmeyecek.

IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04