Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: Deprem Ara?tyrmasy Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Konu: Deprem Ara?tyrmasy
    Gönderim Zamanı: 15/12/2006 Saat 19:58
Selamlar,

Uzun zamandyr Üniversite hocalarymy Maket, ve in?aat mühendisli?inin kesi?ti?i uygulamar veya olasy testlerle ilgili rahatsyz edip duruyordum. Sonunda umut vadeden bir fikir ortaya çykty.   Rafinerilerde bulunan tanklaryn modellenmesi, ve deprem testine tabi tutulup incelemesi.

1999 depreminde, Tüpra? rafinerisinde meydana gelen olaylary hatyrlarsynyz. Orada mevcut yüzer tavanly yakyt tanklary depremin etkisiyle yakyty kaçyrmy? ve metal parçalaryn sürtünmesiyle çykan kyvylcymlar sonucu yangyn çykmy?ty.   Olayyn daha fazla detayyna girmeden, maketçilikle ilgili kysyma geleyim.

Bir yüzer tavanly tankyn modelini yapmayy dü?ünüyoruz. Bu tank yakla?yk 1,5-2 metre çapynda, ve yakla?yk 30-40 cm yüksekli?inde bir metal silindir ?eklinde olacak. Daha önce hiç metal i?çili?iyle i?im dü?medi?inden sizlerden fikir alayym dedim.

Bu boyutlarda bir metal silindiri, nasyl, hangi malzemeden yapabilirim? Malzemeyi nereden bulurum? Veya bu i?i yaptyrabilece?imi ki?i veya yerler nerelerdir?

Önerilerinizi bekliyorum.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/12/2006 Saat 21:23
Ceki direkt Serdary ara sor, adamyn i?i bunlary da kapsamakta:)
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
FIREMAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 307
Alıntı FIREMAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2007 Saat 04:37
yüzer tavanly tanklaryn oldu?u tesiste görev yapyyorum,e?er ince detaya girecekseniz,mixer,nefeslik vb. ekipman konusunda yardymcy olabilirim..
tankyn tavany devamly harekete halinde olmakla beraber üzerinde birde onunda hareket edebilen bir merdiven mevcuttur,ayryca kenarlar (ki ream seal denir) tutu?malarynda köpük basabilen foam pourer'lar tankyn kenarlaryna sabitlenmi?tir.
Ylgilenirseniz PM atabilirsiniz.

Düzenleyen FIREMAN - 17/01/2007 Saat 04:51
The black sheep among all white ones..
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2007 Saat 15:12
Sayyn Fireman çok sa?olun.
   Ancak birlikte çaly?aca?ymyz prof la konu?tuktan sonra modelin benim hayalimdeki kadar büyük ve detayly olmayaca?yna karar verdik. Yani bizim test edece?imiz modeller ilk etapta ufak üstü açyk silindir kaplar olacak. Ylerki a?amalarda daha detayly fiziksel modeller istenirse sizle irtabata geçip bazy foto?raflar isteyebilirim.
Te?ekkürler.

Düzenleyen CErginbas - 17/01/2007 Saat 15:29
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma