Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sivil Araçlar
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Sivil Araçlar
Mesaj icon Konu: YARDIM .....Tamiya Tyrell Yamaha 023 1/20 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
FunXteR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 57
Alıntı FunXteR Cevaplabullet Konu: YARDIM .....Tamiya Tyrell Yamaha 023 1/20
    Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 01:59
....

Düzenleyen FunXteR - 11/07/2008 Saat 18:28
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 181
Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 02:34
öncelikle ustaların affına sığınarak elimden geldikçe cevaplamak isterim ki ben de sadece sivil maketlerle ilgilenmekteyim.

- astar konusunda: benim deneyimlerime göre astar olması gereken birşey. boyanın tutunmasını sağlaması açısından şart. burdaki arkadaşlardan bazıları yüzeydeki üretimden gelen kalıp kimyasalları sabunla temizlendikten sonra boyayı astarsız da tutar dese de benim başıma boya dökülme olayları geldi. bu yüzden astar kullanmadan edemiyorum. ayrıca kalıp çizgilerini zımpara ile hallettikten sonra direk boyama zımpara izlerini bazen kapatmaya yetmeyebiliyor(renge bağlı olarak) yine kişisel deneyim olarak compound(yüzey parlatma malzemesi) kullanımı sırasında astarsız yüzeyler daha çabuk aşınıyor kanımca plastik ortaya çıkıyor hatta.
benim bildiğim (sivillerde genel kullanıldığından)2 renk astar var
1 gri 2 beyaz ...açık renk yapacaksanız beyaz koyu renk yapacaksanız geriyi tercih etmenizde fayda var.
bunun dışında özellikle gri astarın en büyük avantajı zımparası macunu herşeyi tamam olan makette belli olmayan izleri göstermesidir. yani normalde göremediğiniz hatalar gri astarla ortaya çıkar

- motorda kullanılan renkleri fırçayla uygulayınız. kıvamına göre inceltebilirsiniz ama genelde gerek olmayabiliyor.kaliteli bir fırça kullanmanızı özellikle tavsiye ederim. 0 numara fırça da alınız ki detaylar vardır illaki.

- bence macun işine bu kadar erken dalmayınız. zira yapacağınız maket tamiya ve fazla bir macun gerektirecek yanı olacağını sanmıyorum. ilk macun denememde maketin body kitini mahvetmiştim ben:)

- astar tamiya sprey serisinde bulunuyor. beyaz ve gri renkte

- vernik de yine airbrush kullanmayanlar için tamiya sprey serisinde mevcut

kendimce sivil oto yapımı sıralamı vermek isterim(yine ustalardan özür dileyerek)

1- kalıp izleri temizlenmesi - varsa macun işleri

2- sabunlu suda kepin yıkanması (enjeksiyon kimyasallarının ve zımpara tozlarının temizlenmesi amaçlı)

3- kep astar

4- kep ilk kat dry sprey boyama(hafif uzaktan kapatan bir tarzda)

5- compound

6- daha yakından 2. kat wet sprey(nihai boya)

7- finishing compound ve akabinde diş fırçası ile yıkama(compound parçacıkları için)

8- 2 veya 3 kat vernik

9- bu sırada da şase, iç kısım ve varsa motorun genel olarak fırça ile boyanması(parçalar büyükse spreyle girişiyorum) ve birleştirilmesi.

10- uyum testi ve varsa cam fitilleri(maskeyle fırça veya sprey)

11- geri kalanın toplanması

atladığım noktalar olabilir. bir de en detaylı sıraladığım kısım kepin boyanması çünkü sivil maketi gösteren genelde kepidir. içe de çok önem veririm ama dıştan güzel görünmeyen sivil maketin bir esprisi yok
:)

yukarıdaki boyaları kılavuzda iyice inceleyin. bazen görünmeyecek bir radyatör kapağını boyamak için bile renk almak zorunda kalabiliyorsunuz:) burda yazan kdları karşılaştırma tabloları ile çevirip diğer markalardan da aynı renk boyaları bulmanız mümkün

kolay gelsin
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 03:36
Benim mütavazi bir tavsiyem var, önce ucuza baska bir model alin, bütün bu yeni ögrenecegiz teknikleri ilk olarak bu ucuz modelde deneyin.. Cok istediginiz bu modeli ilk olarak yapip, sonuctan pisman olmaktansa, baska modellerle tecrübe kazanip, sonra bu kite yönelmeniz daha dogru olacaktir..
IP
nioiko
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 24
Alıntı nioiko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 04:33
Orjinalini yazan: freeman

Benim mütavazi bir tavsiyem var, önce ucuza baska bir model alin, bütün bu yeni ögrenecegiz teknikleri ilk olarak bu ucuz modelde deneyin.. Cok istediginiz bu modeli ilk olarak yapip, sonuctan pisman olmaktansa, baska modellerle tecrübe kazanip, sonra bu kite yönelmeniz daha dogru olacaktir..

bence çok haklı freeman ben ilk modeli harcadım resmen bi acemi olarak tavsiye vermem ne kadar doğru bilmiyorum ama ilk önce başka model yap benim canım sıkılmıştı seninde sıkılmasın.
bir başka konudada ben yardım isteyeceğim senden çanakkale de oturuyorum malzemeleri internetten sipariş ediyorum astar hiç görmedim. senin malzeme listende vardı nereden buldun yardımcı olursan sevinirim.
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 19:02
freeman:
bahsi geçen model 13-15 euro civarları fiyatı olan ve benim bildiğim kadarıyla stoklarda fazlasıyla bulunan bir model.
Funxter:
bence seviyorsanız güzel bir seçim zira ilk başladığımda italeri 1/24 yapmış olmam beni ilk başlarda maketçilikten oldukça soğutmuştu. o zamanlar tamiya ile başlamış olsam böyle mi olurdum:)
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 20:08
Hmm, kit bende olmadigi icin fiyatini bilmiyordum, uygunmus.. Yinede tavsiyem, ilk denemenizi, gönül rahatligi ile feda edebileceginiz bir model üzerinde yapmanizdir.. Tercih sizin.. Aradiginiz sorularin hepsinin yanitlarini burda yada benzeri forumlarda (sadece sivil arac üzerine yogunlasmis sitelerde var) bulabilirsiniz.. Ayrica Seth nikli arkadasimiz F-1 araclarinda uzmandir, eger mesajla ulasirsaniz, kendiside yardimci olacaktir size.. Kolay gelsin..
IP
alobar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 43
Alıntı alobar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 20:08
Tamiya X-22 boşuna almayın. Airbrush olmadığı için kullanamayacaksınız. Vernik kullanacaksanız sprey vernik alın. Fırça ile uygulayacağınız renkleri akrilik yerine enamel tercih edebilirsiniz. Fırça ile kullanımı daha kolaydır.Özellikle X serisi parlak boyalar da fırça sizi zorlayabilir. XF lerde pek sorun çıkacağını sanmıyorum. Humbrol, Revel en çok bulunan markalar. Tabi enamel kullanırsanız tiner ile inceltmeniz gerekir boyayı. Akrilikte ise su ile inceltebilirsiniz. Özellikle metalik (Gold Leaf) gibi boyaları kullanmadan önce çok iyi karıştırmalısınız. Astar kullanmanız boyama da sıkıntı çekmemeniz açısından faydalı, ama olmazsa olmaz değil. Yeni başladığınıza göre kullanın derim.
Tamiya'nın Sivil araç kitleri genelde macun işi gerektirmez. Zaten macun kullanımı da tecrübe gerektirir. Bence şimdilik macundan uzak durun.
1000-1200 gibi ince zımpara edinmeniz gerekebilir. Yüzeyi temizlemek için, iz kalmaması açısından lazım olacaktır. Japon dediğimiz CA yapıştırıcı olmazsa olmaz. Boyalı parçalar da en çok kullanacağınız yapıştırıcıdır. Fakat şeffaf parçalarda kullanmayın.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Forumu incelerseniz pek çok şey bulacaksınız.
IP
seth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 608
Alıntı seth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 22:07
Orjinalini yazan: freeman

Ayrica Seth nikli arkadasimiz F-1 araclarinda uzmandir, eger mesajla ulasirsaniz, kendiside yardimci olacaktir size..

Özgür böyle düşündüğün için ne kadar sevindiğimi bilemezsin ama bence biraz iddialı olmuş.Ben o kadar uzaman olduğumu düşünmüyorum.Yine de çok çok teşekkür ederim.

Recep aramıza hoşgeldin.Söylediğin gibi F-1 modeli yapımına Revell'lerle başlamış olman bence yerinde olmuş; ne kadar boya ve benzeri malzemeler kullanmasanda.Seninde kabul ettiğin gibi Tamiya modelleri çok farklı ve çok daha detaylı.

Öncelikle o listede yazan bütün boyaları almana gerek yok.

Astar kullanımı; model mat boya ile boyanırken pek gerekmiyor.Ben şahsen tercih etmiyorum ama boyayacağın model parlak renkli olduğu için astar kullanmanı özellikle tavsiye ederim.Aynı zamanda mat beyaz boyada astar görevi görecektir.

Eğer yaptığın modeli boyayacaksan; ki asıl model o zaman kendini gösterir öncelikle bütün plastik parçaları bol deterjanlı suyla yıkaman lazım.Bu aşamadan sonra birleştirilip boyanması gereken yüzeyleri birleştirip daha sonra astar ve boya aşamasına geçmeni öneririm.Tabii ki model ne kadar Tamiya'da olsa bazı ufak tefek macun isteyen yerler çıkabilir.Benim yaptığım Ferrari bundan daha iyi bir model olmasına rağmen macun müdahalesi gerektirdi.

Bu aşamaları geçtikten sonrasını beraber getirebiliriz.

Ben Ferrari modeline başlayalı uzun zaman oldu.Ama bazı sebeplerden dolayı devamını burda yayınlayamadım.Yapım aşamalarını Ferrari F-2001 bu linkten görebilirsin.Şu aralar final aşamalarına gelmiş durumda.Bunun yanında daha önce yaptığım Revell modellerinide yapım aşamalarıyla birlikte modelsitesi forumlarında bulabilirsin.Kolay gelsin....

Düzenleyen seth
Private Glider Pilot
www.izmirmaket.com
IP
FunXteR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı FunXteR Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2006 Saat 06:31
....

IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2006 Saat 19:00
recep bey: listenize ek olarak

maske bandı
   compound
   yapıştırıcıyı da iki çeşit almakta fayda var(biri ince)
   ek olarak kürdan kulak pamuğu tiner maket bıçağı vs vs gibi şeyleri zaten yazmaya gerek yok:)

motor kapağını açık da yapabilirsiniz hatta tamiyanın 1/20 pit crew seti vardı sanırım, onla birlikte dioramsı bi çalışma bile yapabilirsiniz. ben olsam kapalı yapardım sanırım:)

motoru açık yapacaksanız parçalardaki çapak ve kalıp izlerini iyice zımparalayıp. tamiyada minimum düzeyde oluyor ancak illa ki egzoz manifoldunda es geçmezler hep kalıp izi bırakırlar:) fırça ile boyayacağınız yere astar atmanıza gerek yok...bu arada bence tamiya boyaları kullanmayın hummbrol veya revell i tercih edin derim. isterseniz çevirim tablosu linki de verebilirim(sanırım forumun bir yerlerinde mevcuttu)
IP
FunXteR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı FunXteR Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2006 Saat 19:55
Eklemeler için teşekkürler...

Bu compound ,finishing compound nedir acaba ???
parlatma ile mi ilgili?

tavsiye ettiğiniz markalarkonusunda birde bulunabilirlik problemi var,bu markalar kolay temin edilebilirmi? yazdığınız markaları nerden temin edebilirim?

birde çevirim tablosu linkini verebilirseniz çok memnun olurum.

IP
seth
Üye
Üye
Simge

Alıntı seth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2006 Saat 20:07
Bu malzemelerin çoğu Modelizmo'dan temin edilebilir.

Compound modeli boyadan sonra parlatmak amacıyla kullanılır ama dikkatli olmakta fayda var.Ayrıca Tamiya Modelling Wax ı özellikle tavsiye ederim.

Ayrıca decallar için (özellikle bu araçlarda çok büyük decallar olabiliyor) yapıştırmak için Microset ve yumuşatmak için Microsol veya benzeri bir ürün kullanmakta yarar var.
Private Glider Pilot
www.izmirmaket.com
IP
FunXteR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı FunXteR Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2006 Saat 20:11
zaten vernik parlatmak için atılmıyormu???
compound buna ilaveten yapılan bir uygulama galiba

Düzenleyen FunXteR
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2006 Saat 20:15
compound ve finishing compound ile ilgili ustaların yazdığı daha detaylı yazılar mevcut. ancak kısa olarak geçersek bir bez ile(gözlük temizleme bezleri tercihimdir) ile uygulanan, ve boya veya vernik sonrası yüzeyi daha parlak yapmaya yönelik bir madde.
sprey yanlış kullanımında oluşan orange peel(spreyden çıkan boya taneciklerinin havada donması sonu kepte pütürlü bir görüntü yapması efekti) den tamamen kurtarmaz ama iyi boyanmıuş bir modeli ayna gibi parlatabilirsiniz. özellikle cadde modelleri için kesin olması gereken birşey. marka olarak tamiya ve istanbulda kolay bulunuyor(kalyon model, mmy vs vs)
compound çok ince mesh'li bir zımpara gibi davranarak yüzeyi iyice pürüzsüzleştiriyor ve parlaklık veriyor.

boya çevrim tablosu ile ilgili en basitinden
http://www.hobbylandstores.com/paint_conversion_chart.htm
şöyle birşey var. ancak hangi markayı kullanacaksanız google'da "x marka" "y marka" "paint conversion" kelimelerini girerseniz rahatlıkla bulursunuz. ben humbrol tamiya ikilemesi kullanıyorum genelde. zaten elimde çıktıları ve kataloglar olduğu için internete pek gerek kalmıyor

Kolay gelsin

zaman bulursam aynı modeli aynı renge compoundsuz orange peel'li(tabiki istemeyerek) ve compoundlu boyadığım karşılaştırma resimlerini koyarım farkı daha rahat görebilirsiniz.
IP
FunXteR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı FunXteR Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/12/2006 Saat 00:35

TAMIYA / Modelci Cilasi Wax
TAMIYA / Polish/Fine
TAMIYA / Polish/Finish
TAMIYA / Modelci Zimparasi
TAMIYA / Modelci Zimparasi P1500
TAMIYA / Maskeleme Bandi 10mm
TAMIYA / Yapistirici
TAMIYA / Ekstra Ince Yapistirici
TAMIYA / Tamiya Putty
TAMIYA / Modelci Firça Seti
TAMIYA / Yassi Boya Firçasi, No:0
TAMIYA / Ince Beyaz Astar ( Sprey )
TAMIYA / Plastik/Metal için Astar
TAMIYA / TS-26 Pure White
TAMIYA / X-1 Black
TAMIYA / X-4 Blue
TAMIYA / X-7 Red
TAMIYA / X-10 Gun Metal
TAMIYA / X-11 Chrome Silver
TAMIYA / X-12 Gold Leaf
TAMIYA / X-14 Sky Blue
TAMIYA / X-18 Semi Gloss Black
TAMIYA / X-28 Park Green
TAMIYA / XF-10 Flat Brown
TAMIYA / XF-16 Flat Aluminium
TAMIYA / XF-56 Metallic Grey
TAMIYA / TS-29 Semi Gloss Black
MICROSCALE / Micro Sol
TAMIYA / 1:20 Brabham BT 50 BMW Turbo

IP
seth
Üye
Üye
Simge

Alıntı seth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/12/2006 Saat 02:23
Recep sana tavsiyem şu aşamada compoundu düşünme.Boya eğer Arvid in söylediği gibi portakal kabuğu efektinde olursa kullanırsın.Dikkat etmen gereken boyalı yüzeyde bu malzemeleri aşırıya kaçmadan kullanmandır.Compoundu bir nevi çok çok ince zımpara olarak düşün.Mutlaka kullandığın yüzeyi etkileyecektir.Bunu oto pastası olarak düşün.Zaten amacı odur.

Ayrıca bu malzemeyi sadece boyalı model üzerinde kullanmıyorsun.Cam parçalar üzerinde yapıştırıcıdan veya başka bir nedenden sorun olursa compoundla düzeltme imkanın var.

Wax ise bazen yeteri kadar parlamayan yüzeyleri parlatmak için kullanılır.Bunuda oto cilası gibi düşün.....

Private Glider Pilot
www.izmirmaket.com
IP
FunXteR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı FunXteR Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/12/2006 Saat 02:14

.....

Düzenleyen FunXteR - 11/07/2008 Saat 18:29
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/12/2006 Saat 08:05
zımpara kaç mesh kullanıyorsunuz
kademe kademe yaparsanız normal şekle zarar vermeden çok güzel sonuç alırsınız
400 civarı ile kısa süre sonra 1500 lere kadar 2 3 kademede çıkmak pürüzsüz bir sonuç verir

ben genelde fine compound u katlar arası kullanıyorum
finish i ise nihai bıya ve vernik sonrası

isterseniz bu modeli compoundsuz yapın ki bir sonraki modeli compound lu yaparsanız farkı kendi gözlerinizle görürsünüz. ne de olsa tecrübe ile öğrenmek en iyisidir
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04