Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Bristol Beaufighter Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   7 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/11/2006 Saat 22:08
Flaplar boyama esnasında evirip çevirirken sorun çıkaracak gibi geliyor bana da. Ama gayet iyi gidiyor ;)
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/11/2006 Saat 04:40
Evet abiler arkadaşlar sağolun.

Flapları yapıştırmamın sebebi, boyadıktan sonra japon yapıştırıcısı iz bırakırsa geri dönmenin zor olacağını düşünmemdi. Flapları önce yapıştırdım, sonrada, sağa sola bulaşan japon yapıştırıcılarını maket bıçağıyla kazıdım. Flapla bu şekilde boyamada sorun yaratacak muhakkak. Bakalım, bi şekilde halledicem.

Arkut Abi, aslında elevatörleri ne şekilde yapıştıracağıma karar veremiyordum. Sonra şu resimlerdeki gibi yapmaya karar verdim.

Senin de dediğin gibi elevatörlerin aşşağı doğru olduğu resimler de var, yukarı olduğu resimlerde var. Ben biraz değişiklik olsun, yukarı doğru olsun dedim. Ama bu lövyenin ileri geri olma durumunu hiç düşünememişim. Bu saatten sonra kokpiti açıp lövyeyi eymek sakat iş olacak. elevatörleri de baya sağlam yapıştırdım.

Bu lövyenin pozisyonu çok mu önemli bir detaydır? Bu seferlik böyle bırakiyim diyorum?

Bu arada "elevator trim tabs hand wheel" denen parça ne işe yarar acaba?

Düzenleyen CErginbas
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/11/2006 Saat 04:59
Sevgili Ceki,

Modelciliğindeki gelişim gayet güzel ellerine sağlık. Tam makale olacak bir çalışma. Madem gelişim güzel, yavaş yavaş sınıf atlayıp parmak ısırtıyorsun (hart diye kaç parmak gitti çalışmanı seyrederken bilmiyorum :), detaylara dikkat derim.

Bu dönemin uçakları havacılıkta "tel-maşa" denilen lövyenin tel yardımı ile kumanda yüzeylerine gittiği uçaklar. Copilot clumsy'nin belirttiği gibi uçak yerde dururken yatay stablize kiliti yoksa lövye yer çekimi ile öne kayacağı için yatay stablize aşağı bakacaktır.
Bence çok kasmıyorsa kanopiyi açmak yerine yatay stablizenin yönünü değiştir.

Sanırım ilk fotoğrata uçağa bakım yapılıyor, bazı testler gerçekleştiriliyor. Lövye bu amaçlı geri çekilmiş olabilir. İkincide ise motorlar çalışmış. Sanırım pilot kumandaların çalışıp çalışmadığını kontrol ederken fotoğraf çekilmiş.

Bunu ben yapsam önemli değil (modelcilik standartlarım belli sonuç olarak) ama senin gibi gelecek vaadeden arkadaşımız dikkat etmeli ;)

Hadi abicim bitir şunu da ağzımızın suyunu silmekten evde peçete stoklarını bitirmeyelim...
Çok güzel, devammm...

Selamlar, sevgiler.
Tolga

Düzenleyen tozbek
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/11/2006 Saat 05:55
"elevator trim tabs hand wheel" elevatörlerin ucunda bulunan küçük ayar kanatçığını hareket ettiren kontrol tekerleğidir.
Demiş olduğum gibi Squadron Bristol Beaufighter In Action serisindeki fotoğrafların yaklaşık % 90' ında elevatör aşağı düşmüş, geri kalanında da yukarı (düz duranları saymıyorum) ki bir nedeni vardır, fizik kanunlarına karşı çıkmazlar ya :))
Maketle bu kadar uğraşıyorsun; bir çıbığın da muhakkak önemi vardır muhtemel, malûm çıbıh bu başka birşeye benzemez :) eh değişik bir kompozisyonda alet duruyorken detayını tastamam yapmış olsan fena da olmaz ya kaş yapayım derken de göz çıkarmamak için bir daha ki sefere olsun istiyorsan. Ucunda ölüm yok ya yapılabileceklerin fazlasını yapıyon. Hem kanopi kapalı olacaksa kimse de görmez ;)
Saygılarımla,
Not: çıbıh demişken "copumu istiyorum" diye feryat figan eden arkadaşları arar olduk... :)

Düzenleyen copilot_clumsy
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Captainairbus
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 701
Alıntı Captainairbus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/11/2006 Saat 18:26
Takipdeyiz. Elevatör aşağı düşmüş isterük. Güzel oluyor.
ex copilot.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/11/2006 Saat 20:03
Abiler, elevatörleri sökebilirmiyim diye baktım da hakikaten taş gibi olmuşlar, o kadar kat japondan sonra. Elevetörlerin yukarı doğru olduğu resimler de var. Bir de madem bu kadar konuşuldu söyliyim bari. Bu arkadaş da diorama olacak, ;) Yukarıdaki resme benzer bir sahne olacak, onun için de elevatörler resimdeki gibi.
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/11/2006 Saat 20:35
hehe simdi anlasildi senin mevzu Ceki :D.. paralel ilerlicez sanirim :) kolay gelsin
Sweat saves blood!
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/11/2006 Saat 21:15
Tiz kellesi sallandırıla, olmamuş...
O zaman kanapoyi açık isteruk :)

Haydi kolay gele...
Tolga

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/11/2006 Saat 21:23
Nezih sağolasın. Neyse efendim fazla geyiğe kaçmadan çalışmaları dvam ettirmeye bakıyorum. Alete Mat siyah ile ön gölgeleme yaptım.

Sonrasında Aletin alt kısmını boyamaya geçtim. Öncelikle ana renk olan XF-21 SKY'ı modele attıktan sonra, bu rengi, Beyaz, siyah, buff renkleriyle çeşitli oranlarda karıştırarak modele uçuş yönünde ince çizgiler halinde rastgele uyguladım. Baya zengince bir ton yelpazesi elde ettikten sonra, hepsini kaynaştırmak için, en son inceltlmiş bir kat XF-21'i modele genel olarak tatbik ettim.

Tabi her zaman olduğu gibi, ne yaptıysam fotoğrafta bunları açıkça gösteremedim.

Bu arada, resim çerçevecisine, altı kalın mukkavvayla doldurulmuş bir çerçeve yaptırttım.

IP
elbe1
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 149
Alıntı elbe1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/11/2006 Saat 23:09
Cam kaplatacak mısınız?
elbe 1
"Sarı 14, ordaydı..."
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/11/2006 Saat 23:19
Şimdilik Cam kaplattırmayacağım. Belki ilerde tümünü kapatan ayrı bir camekan yaptırmayı düşünebilirim.

Zemin üzerinde çalışmaya başladım. Eşit büyüklükte kareler çizerek, istediğim yerleşimin taslağını oluşturdum.

Sonrasında, kalın kartondan kestiğim kareleri yaklaşık olarak, zemine yerleştirmeye başladım.

Köşelerdeki parçaları oturtmak biraz zorlasada, sonunda tüm kareleri yerine oturttum.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/11/2006 Saat 09:52
Çalışmaya devam,

Çerçeveyi maskeledikten sonra, karelerin yanına alçı döktüm.

Alçı kuruken, uçağa geri döndüm. Uçakta çeşitli maskelemeleri yaptıktan sonra, uçağın üst rengini attım.
BUrda yine,3-4 farklı ton kullandım.

Geçişler şu şekil oldu. Bazı yerlerde sorunlar var, en son oraları rötuşlamam gerekecek.

IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/11/2006 Saat 09:56
Süper Ceki.. kabasını aldın valla.. devam devamm.. eline sağlık..
Sweat saves blood!
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/11/2006 Saat 09:57
Sonrasında, D-day çizgileri için gerekli maskelemeleri yaptım. Ardından mat beyazı gereken yerlere attım.
Siyah çizgiler için, maskelemetye geçmeden, 1 gün kadar bekleteceğim.

IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/11/2006 Saat 18:45
Ceki, eğer uçağın kanatları tabanın kenarlarından taşmıyorsa hala cam yaptırabilirsin. Tozdan falan koruyor çok iyi oluyor aslına bakarsan.

Post-shade falan göstermek için de benim aklıma gelen fikir yukardan parlak ışık kullanmak, ben beyaz florasanda çekince bütün detaylar ortaya çıkıyor (aşırı beyaz yüzünden renkler sapıtıyor ayrı). Dikkatimi çeken senin resimlerinin biraz karanlık olduğu, daha yoğun ışık kullanırsan, belki bir şekil filtreleyip yukardan falan direk verirsen renk geçişleri ortaya çıkabilir.

Ellerine sağlık, imrenerek izliyoruz.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/11/2006 Saat 23:10
Zaten selülozik tinerle atılmış olan beyaz boya, bir akşam da bekletildikten sonra, siyah bantlar için maskelemeye geçtim. Bu iş biraz daha ince bir işti.

Sıra maskeleri sökmeye gelince, biraz heyecanlandım. Çıkan sonuç beni baya mutlu etti. alet de genel görünümüne az çok kavuşmuş oldu.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/11/2006 Saat 23:16
Özellikle flaplar, D-day çizgileriyle bir canlandı.

Maskelemeden geriye kalanlar:

Sırada en gıcık olduğum işlem, vernikleme var malesef. Ve Gerekli dairesel maskelerim olmadığı için, Tamiya'nın kalın decallerini kullanmak zorunda kalıcam. :(

Düzenleyen CErginbas
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/11/2006 Saat 00:26
pergelin ucuna excel ucunu bir şekil yerleştir ve öylece daireyi kes...
Saygılarımla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
<< Önceki Sayfa   7 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma