Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sivil Araçlar
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Sivil Araçlar
Mesaj icon Konu: Yine! Peterbilt Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Varol
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 142
Alıntı Varol Cevaplabullet Konu: Yine! Peterbilt
    Gönderim Zamanı: 18/09/2006 Saat 03:29
Kamyonlara devam edeyimde yer açılsın dedim.Gerçi enflasyona sebebiyet vermiş olacağım ama artık kusura bakmazsınız :)

Yada en iyisi bakında doğrudürüst bitireyim :)

Sait

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2006 Saat 04:15
Kolay gelsin..

Fren balatalarinin krom olmasi dogru mu??
IP
Varol
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Varol Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2006 Saat 04:38
Orjinalini yazan: freeman

Kolay gelsin..

Fren balatalarinin krom olmasi dogru mu??

Teşekkür ederim, balatalar krom değildi.

Sait

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2006 Saat 04:57
Bende kamyon maketleri yaparim, ama teknik bilgim hic yoktur.. Balatadan kast ettigim yerler sunlardi..

IP
Varol
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Varol Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2006 Saat 05:58
O bölüme "makas" deniliyor.Belirttiğiniz gibi genel kullanımda krom olmazlar.Ancak sıra dışı yol izledim.
Tekrar teşekkür ederim.

Sait

Başka bir forumdan yapacağım bir alıntı ilede durumu anlatmaya çalışayım :)

IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 513
Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2006 Saat 07:27
Varol abi kolay gelsin, Peterbilt in her yerine krom yakışır ;) işçilik çok temiz, bende böyle temiz çalışabilsem :D
////////////// CRIME SCENE DO NOT CROSS //////////////
IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 372
Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2006 Saat 08:49
Selamlar,

Kolay gelsin. Fabrikasyon üretime gecmissin gördügüm kadarı ile :) İscilik ve renkler güzel.
Bu arada ben de Renault Magnum Kamyon ve Römork uzerinde calismaya basladim. Sagolsun modeli serdar arkadasimdan aldim :)Kendisi modele baslamis ama devam etmeyip kutusuna kaldirmis. Maket dilenirse cekici ya da sasi uzatilarak kamyon haline getirilebiliyor. Serdar cekici olarak yapmaya karar vermis ve parcalari ona göre kullanmis. Ben tam tersini düsündügüm icin kamyonu tamamen parcalarina ayirdim ve toplamaya basladim. Umarim diledigim gibi olur :) Arada fotolari cekip siteye post ederim.
Yolda gelmekte olan 7 adet devasa kamyon maketi var. Odam tamamen dolmus durumda. Biri bana dur desin ya da ben kendimi artik frenleyim :) Koleksiyon iyice büyüdü. Kesinlikle hepsini yapmayacagim ama koleksiyonumda olduklarini bilmek bile güzel ;)
Bu arada dilersen peterbilt ile ilgili birkac öneride bulunayim.
Sasi mat boyanmis bu iyi
Motor yekpare sari olsaymis daha iyi olurmus gibi. Ön kisim sari arka kisim metalik biraz uyumsuz olmus gibi.
Makas kollari genelde sasi ile ayni renk olur ama onlari nikelaj yapmissin. Ayni sekilde makaslarda da nikelaj pek görülen bir renk degildir. Sürekli esneyen parcalarda nikelaj bildigim kadari ile kaplanmaz. Dökülme olur.
Motorun manifold rengini sari, radyatör su devirdaim parcasini ve manifold cikisini da nikelaj kaplamissin. Manifold ve cikisi yüksek sicakliktan dolayi yanar ve rengi kararir. Biraz pas ve hafif celik rengini ekleseydin cok tatli olurdu :)
Anladigim kadari ile sen resimdeki Show Truck olayini örnek almissin. bence bu kamyon pek yürüyen bir arac degil. Tamamen gösteri amacli yapilmis ve sürücüsü kullanmaya kiyarmi bilemem:)))
Ben sahsen kiyamam. Belliki kamyon tamamen parcalanip toplanmis. Sasi nikelaj motor komple nikelaj, kampanalar nikelaj...............................
Bir lastikler nikelaj degil.
Sonucu merakla bekliyorum :)
Kolay gelsin ve iyi calismalar...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2006 Saat 09:35
Ukalalık etmek istemem ama, makas fabrikası denetlemiş bir denetçi olarak, gerek üretim gerekse testleri gördükten sonra, size özellikle yüklü bir kamyon veya TIR çekicisinde o nikelajlı makasların 2 km dayanmayacağını garanti edebilirim :) Hele kaldırıp 2 kere fren falan yaptırdığınızı falan düşünürsek, 10 metre bile dayanmadan nikelaj yolunup dökülebilir.

Ama örnek alınan show kamyonuysa ayrı tabii :)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2006 Saat 17:49
Nikelajlı makaslar banada ilginç geldi...
Motor işçiliği gayet güzel olmuş..kolaylıklar dilerim.
IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2006 Saat 18:13
Orjinalini yazan: Emroglan

Ukalalık etmek istemem ama, makas fabrikası denetlemiş bir denetçi olarak, gerek üretim gerekse testleri gördükten sonra, size özellikle yüklü bir kamyon veya TIR çekicisinde o nikelajlı makasların 2 km dayanmayacağını garanti edebilirim :) Hele kaldırıp 2 kere fren falan yaptırdığınızı falan düşünürsek, 10 metre bile dayanmadan nikelaj yolunup dökülebilir.

Ama örnek alınan show kamyonuysa ayrı tabii :)

Peterbilt kamyonda 5 yaprak makas var oysaki show truck tek yaprak makasa sahip. Bu şekilde nasıl bir yaylanma oluyor çok merak ettim. Çok kalın ve pek esneme kabiliyeti yok gibi. Düz bir aksamda nikelajın tutunması normal ama sürekli eğilip bükülen bir parçada kabuk gibi atar :)
Kolay gelsin...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2006 Saat 19:05
Ben de onu diyorum, muhtemelen yaylanma olmuyor. Bence o show kamyonu bile başka bir kamyona yüklenip gezdiriliyordur, son zamanlarda bu tür modifiye şovları moda oldu, adamlar yok helikopterle okul otobüsü, sürat teknesiyle vosvos birleştiriyor ama sonuçta hiçbirini yürütmüyorlar.

O bakımdan nikelajlı normal makaslar ilginç olsa da, ben özellikle Amerikan kamyoncusundan korkarım abi, her şey beklenir o heriflerden :) Sırf inadına geçtim kamyonun makasını, kamyonun dört bir yanını da nikelaj yapar, acımaz da.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Zeki Dalgıç
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 23
Alıntı Zeki Dalgıç Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2006 Saat 23:10
Varol kardeşim işçiliğine diyecek yok ama bu güzel yeteneğine birazcıkta araştırsan ortaya çok güzel eserler çıkarabilirsin. Sanırım model pete 377 a/e bundaki motor detroit diesel onunda rengi sarı değil gri yeşil haki karışımı bir renk lütfen biraz daha araştırma yap. Şimdiden bitmiş halini merak ediyorum kolay gelsin
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2006 Saat 03:12

bu belirtilen parçada kalıp izi mi var? yoksa bana mı öyle geliyor!
IP
Varol
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Varol Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2006 Saat 03:48
Değerli Arkadaşlar,
Yorum ve eleştirilerinize çok teşekkür ederim.Projenin kalanındada devamını dilerim.
Bu modeli yaparken hedefim yeni üretimden çıkmış bir kamyon oluşturmaktır(Yani kullanım aşınmaları oluşmamış).Bu nedenle çok önemli oranda yapım klavuzundaki renklere yer verdim.(Makaslar hariç)

@Moses :Klavuzda manifold sarı,devri daim silver olarak verilmişti.Motorda sarı idi ama şanzımanı silver olarak ben yorumladım.
@Zeki Dalgıç :Tamamen spray boya kullanıyorum ve klavuzda belirtilen rengi kullandım.
@Atilla Sülün: Doğrudur kalıp izi orada sırıtıyor, aslında diğer taraflardada var :( dikkatli olmalıyım.

Tekrardan teşekkürler...

Sait

Düzenleyen Varol
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2006 Saat 04:13
Orjinalini yazan: Moses

Peterbilt kamyonda 5 yaprak makas var oysaki show truck tek yaprak makasa sahip. Bu şekilde nasıl bir yaylanma oluyor çok merak ettim.

Yaylanmıyor zaten :D DUB tadında Peterbilt oluyor :P asfalta yapışmış şekilde Showdan showa treyler üzerinde geziyor :)
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2006 Saat 04:26
Orjinalini yazan: shaw

Yaylanmıyor zaten :D DUB tadında Peterbilt oluyor :P asfalta yapışmış şekilde Showdan showa treyler üzerinde geziyor :)

Ne anladim o kamyondan :P

Yok arkadas, ben böyle süs bebeklerine kamyon demem.. Kamyon dedigin kirlenir, pislenir. her yolada gelir.. :D

Baksana adam, janti bile krom kaplamis..

Saka bir yana, zevk meselesi tabi ki..
IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2006 Saat 07:14
Dikkat ettinizmi bilemiyorum ama show kamyonunun altına devasa bir ayna yerleştirilmiş. Kamyonun üstü böyle ise altı kimbilir nasıldır merak ediyorum. Ayna koyduklarına göre alt kısımda görülesi birçok parça var. Allah bilir egzostlar, şaft, dingiller ve diğerleride nikelaj kaplıdır. Vites kutusundaki dişliler de nikelaj kaplı ise şaşırmam :D hehehe
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2006 Saat 11:56

Orjinalini yazan: shaw

Ne anladim o kamyondan :P

Valla ben de pek bi şi anlamadım :)

Baksana adam, janti bile krom kaplamis..

Saka bir yana, zevk meselesi tabi ki..

aaaa bak krom janta laf ettirtmem :P
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme