Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Figür
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Figür
Mesaj icon Konu: 1/35 Modern Rus Tüfekleri Aranıyor Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Konu: 1/35 Modern Rus Tüfekleri Aranıyor
    Gönderim Zamanı: 31/08/2006 Saat 11:20
Herkese Selamlar,

Yapacağım bir diorama için elimdeki figürleri Rusa çevirmeme rağmen modern Rus silahları açısından sıkıntıya düştüm. Elinde fazla 1/35 ölçek modern Rus silahı olan var ise (keleş var mı bakkal amca?) yardımlarını bekliyorum.

6 Adamımdan ancak 3'ü, zorlarsam dördü silahlı, hani şöyle 2-3 tüfek bağışlayacak biri olsa hiç fena olmaz.

Şimdiden herkese teşekkürler.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/08/2006 Saat 11:25
Bende olabilir. Ne kadar "modern"? Afganistan dönemi mi daha yakın zaman mı? Bir de tabii ne lazım? Ak-74? RPK??

Düzenleyen Jolly Roger
Consume Ergo Sum
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/08/2006 Saat 11:40
Doğru soru "ne için lazım" olacak.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/08/2006 Saat 19:07
Ne için lazım olacak, içinde bir T-55'in olduğu bir kış tatbikatını canlandıran bir dioramada tanktan atlamaya hazırlanan Russki Snowski Troopska için lazım olacak. Zaten Dragon'un Spetsnaz kitinin adamlarını kafalarına silah dayayıp kışlığa çevirdiğim ve silahlarını ellerine tutuşturduğum için AK-74 ve RPK olur, netekim bendeki hasanovların elinde de onlardan var. (Dioramamız da kısıtlamalar sonucu 1970ler içerisinde bir zamanda geçiyor olacak).

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Gönderilenler: 159
Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 02:43
Ben o tabloda AK74'den cok AKM hayal edebiliyorum...
Genelde ortada elinde RPG7 ile de kosturan birileri olur; hatta kosturmus sonra comelmis filan...Yuzune yorgun bir ifade vermek lazım :)

Aslında Sovyet donemi tatbikat fotograflarında askerlerin suratında sanki tegmen fıkra anlatmıs gibi duruma pek uygun olmayan (bu sebepten de yapay duran) bir gülümseme olur.

Daha vahimi 70lerden bahsediyorsak ki T55 ile mantıklı olur da Dragon Spetsnaz takımı uniformalar yuzunden olmaz. Yanılmıyorsam o uniformaları 80lerde dagıtmaya basladılar; o vakit bile ilk alan ozel birliklerdi; tatbikattaki granadier'e düsmez pek kolay kolay. 90larda standard oldu 4 cepli ceket. Hatta ben 1999da Moskova'da hala bir onceki model ceketin kullanıldıgına rastladım. 70lerde WWII gymastiorka'ya benzeyen fakat boydan boya dugmeli ve cepleri goguste degil etekte olan bir ceket, kısın da üzerine gri greatcoat giyiyorlardı. Altta da cepsiz shovarori (boyle mi yaziliyordu?) pantalon... Ekipmanda da ufak tefek farklar vardır (Dragon'un setindeki bant değil kahverengi deri Y bant vardır, çanta yoktur, AK sarjor kutuları eski model olmalı gibi) diye dusunuyorum; en azından tarif edilen diorama bağlamında...

1980 sonu 1990lar tatbikatı olacak ise o zaman T55 ne kadar olur bilemem; olmaz değil; ancak daha cok rastlanılan T62-T72 olur. T72 varolus amaci ve hizmet edecegi doktrin cercevesinde -T80'in ve T64'un aksine- bol bol uretilmis, 80lerde bol bol kullanılmıs ve rastlanılmıs bir alet.

T55 ile olur mu bilmem de OT55 ile cok guzel Sovyet Deniz Piyadesi yapılır (Woodstock'dan donerken...) Dragon'unki de ekipman/uniforma acısından uyar sanırım.

Ben galiba buraya sadece rus arac, uniforma ve ekipmanı soz konusu oldugunda mesaj atiyorum :)
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 07:38
Kendime cevap yazayım, belki R45 canta olabilir askıları ile beraber...bahsettigim haki, gymastiorkaya benzeyen ceketle (HB) kullanılmıslıgı vardır, ama nadir ve yılını bilemiyorum, 80ler olabilir, afganistan olabilir.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 08:56
Üniformaların sorun olmaması lazım, direk elimdeki resimlerden kışlık üst-baş kopyalıyorum, alttan hiçbir detayları görünmeyecek, kalın beyaz tulumlar var üstlerinde, cep mep hak getire. O resimlerde RPG gibi bir silah taşıyan da kimse görünmüyor, ilk resimde tank üzerinde giden, ikinci resimde de tanklar durmuşken üzerinden atlayan Hasanov amcalar var. Kayakları da aparttığım için bana tek gereken şey tüfekler.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 18:55
Aaa guzel bir cozum...Demek bunlar Kuzey Bolgesindeki Motor Rifle (MR) gruplarından biri...O amcaları hep sevmisimdir.

Ben 70lerin standard Rus piyadesini dusunerek Dragon Spetsnaz Kitinden cikan ceketlerin kislik parka versiyonlarini yapmanin daha kolay olacagini varsayip bunun 70ler dioramasina uygulanmasindan dogacak sakincalara dikkat cekmek ve vesile ile belki ise yarar diye 70lerin standard Rus MR uniformasini tarif etmek istemistim. Ama bence zaten Dragon kit uniformasi sorununa harika bir cozum uretilmis. RPG de sadece bir fikir... Motor Rifle takimlarinda 70lerde bol bol gorulurdu tanklarin yaninda.

Madem Ski trooper yapiliyor o zaman bu adamlari ne kadar sevdigimi ve nasilolsa model yapmadigimi gozonune alip Jolly Roger'da duran Sovyet Deniz Piyade takimlarımdan birinin silah takimini hibe etmeyi oneriyorum :)

O ekipmanla adamlar artik MT-LB modeli ile harika olurlardı! Ben de surekli fantazi uretiyorum bakalim herhangi birini hayata gecirecek miyim :)

IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 19:42
Orjinalini yazan: Lt von Wİtzland

Ben 70lerin standard Rus piyadesini dusunerek Dragon Spetsnaz Kitinden cikan ceketlerin kislik parka versiyonlarini yapmanin daha kolay olacagini varsayip bunun 70ler dioramasina uygulanmasindan dogacak sakincalara dikkat cekmek ve vesile ile belki ise yarar diye 70lerin standard Rus MR uniformasini tarif etmek istemistim. Ama bence zaten Dragon kit uniformasi sorununa harika bir cozum uretilmis. RPG de sadece bir fikir... Motor Rifle takimlarinda 70lerde bol bol gorulurdu tanklarin yaninda.

Yok yok, ben adamların gururlarını kırıp "Hadi canım piyadeye, bitlenin hüleen" dedim :) Spetsnaz falan hak getire yani :)

1/35 RPG hiç görmedim, görsem tutuşturabilirim. Gerçi RPGli bir herif o resimdekiler gibi nasıl tanktan hoplar zıplar bilemedim. Gerçi iri kıyım bir Hasanov olabilir.

Madem Ski trooper yapiliyor o zaman bu adamlari ne kadar sevdigimi ve nasilolsa model yapmadigimi gozonune alip Jolly Roger'da duran Sovyet Deniz Piyade takimlarımdan birinin silah takimini hibe etmeyi oneriyorum :)

Güzel fikir, hayır demem :)

O ekipmanla adamlar artik MT-LB modeli ile harika olurlardı! Ben de surekli fantazi uretiyorum bakalim herhangi birini hayata gecirecek miyim :)

MT-LB ne ola? Rus aracı yapmayı çok sevsem de konu hakkındaki bilgilerim oldukça sınırlı...
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 20:51
RPG Spetnaz'dan çıkıyordu eskiden. Hem 7 hem 18(sanırım). Ço kağır bir silah değildir bildiğim kadarıyla RPG7 niye olmasın ku? Olmadı zaten İsrail Paraşütçü takımından (Golani Brigade 1983 Lebenon olması lazım) çıkıyor. MT-LB de denizcilerin kullandığı amfibi tankcık. Üstelik İdris'de de bir tane var diye hatırlıyorum. Italeri sanırım(Zvezda kalıptır muhtemelen)... Delikanlı adam alır yapar, bilemiyorum Witzie:}
Consume Ergo Sum
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2006 Saat 21:42
Colicim, sende fazladan keleş var mı keleş?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2006 Saat 00:09
Yukarı bak:}
Consume Ergo Sum
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2006 Saat 00:40
Onlar Witzie'ninmiş ama :)

Keleeeeeeş Veeeeeeeeeeeeeer!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2006 Saat 02:37
Jollie sen benim AK takımından sevk et bir ara sana zahmet.

Zvezda yapmaya kalkmanın delikanlılıktan cok ajitelikle alakası var, cok manowar filan dinleyip heyecan yapmayalım lutfen-ajitelik ve delikanlılık ayrı seylerdir diye dusunuyorum!! :)
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2006 Saat 04:28
RPG-7 fevkalade hafif bir maldır.Çoğu zamanda mühimmatsız olarak taşınır.
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2006 Saat 05:58

Jollie sen benim AK takımından sevk et bir ara sana zahmet.

Zvezda yapmaya kalkmanın delikanlılıktan cok ajitelikle alakası var, cok manowar filan dinleyip heyecan yapmayalım lutfen-ajitelik ve delikanlılık ayrı seylerdir diye dusunuyorum!! :)

Gözümsüğüüüz.

RPG-7 hafifse de 35 ölçeği var mı ki? Jolly'nin dediği kiti ömür billah görmüşlüğüm yok...
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2006 Saat 10:31
İsrail paratroops kitinde var canım kardeşim.
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2006 Saat 19:55
Canım kardeşim Witzie, zamanında Zvezda JS2 de topladığını bilirim( ben de oradaydım sanki) abana vidi vidi yapma şimdi, deleganle adam yapar. Eh sen de sürekli Warrior's Prayer üzerine Chiquitita dinlediğine göre...hadi canım...hadi....

Emre bey kardeşim, elimdeki bütün "Keleş"ler Witzie'ye zimmetli değil. Ama madem teklif etti onunkilerden veririz. Ben sana 74 mü 47 mi AKM miistiyorsun diye soruyorum bana "Keleş" diye cevap veriyorsun, kalbimi kırıyorsun. Kel olabilirim ama gururum var:P
Consume Ergo Sum
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma